Pozor: článek obsahuje materiály zobrazující krev
V Austrálii v Melbourne se objevil málo známý druh živočicha, který napadl šestnáctiletého chlapce Sama. Sam se jednoduše procházel v mořské vodě. Jak řekl, jen co vyšel z vody, všiml si, že jsou jeho kotníky pokryté krví. Jeho kůže byla pokousaná, plná malinkých děr. Když to zjistila jeho rodina, vzala Sama do nemocnice, jelikož rána nešla očistit. Měli problém zastavit krvácení normální cestou.
mořská blecha hoduje
Zprávy o tomto incidentu se začaly objevovat na zahraničních webech začátkem srpna roku 2017. Událost zarazila i mořské biology. Organismus se jmenuje lysianassid amphipod, je to bezobratlý živočich, vizuálně podobný krevetám. Někdy se mu říká mořská blecha a za normálních okolností se živí zemřelými organismy, nenapadá živého člověka. Vyskytuje se v hloubce 1840metrů a je dlouhý pouze 1 centimetr.
Tyto mořské blechy v přírodě fungují jako rozkladači zemřelých organismů, na dně moře pojídají mrtvé ryby, nebo ptáky. Mají výborně vyvinutý ,,čich“ a detekují na dálku hnilobné procesy, které je přilákají k mrtvému organismu.
Experti i lékaři se shodují na tom, že není mormální aby tento mořský uklízeč napadal živé organismy, natož pak lidi. Zazněla hypotéza, že lysianassid napadl chlapce proto, že stál moc dlouho ve vodě bez hnutí, což je naprostý nesmysl. Organismus přece velmi dobře rozeznává mrtvou hmotu od živého těla.
Lysianassid by se navíc neměl vyskytovat takto přímo na pobřeží Melbourne (což je jihovýchodní část Austrálie, Melbourne má krásný a krytý záliv, kde bylo doteď bezpečno), možná ho sem přineslo neobvyklé počasí a silný vítr.
https://www.youtube.com/watch?v=FAyOT20mWUA
Většina expertů se shoduje na tom, že napadení je extrémě vzácné a že by se veřejnost neměla ničeho bát.
Jarrod Kanizay, otec napadeného chlapce, popsal událost jako ,,scénu z hororu“, když viděl svého chlapce, jak krvácí z kotníků, ve kterých byly stovky dírek. Druhý den šel i s dalšími svými dětmi na ono místo na pláži, aby se pokusil krvelačného živočicha odchytit.
V místě kde lysianassid napadl jeho syna, hodil otec do vody síť s masem a kostmi. Tyto živočichy po patnácti minutách úspěšně nasbíral.
Doma si poté zahrál na vědce a zkoušel blechy krmit vším možným. Zjistil, že je lysianassid velmi dravý, zejména má moc rád červené maso.
Odborníci se domnívají, že organismus není agresivní a celá událost je prostě smutná náhoda, kdy je Sam asi nějak vyrušil během krmení. Určitě tyto mořské blechy nečíhají ve vodě jako piraně, že by čekaly koho dalšího sežerou.
Mořská blecha není jedovatá, ale napouští své ,,jídlo“ nějakou anti-koagulační látkou, která zastavuje srážení krve, proto Samova rána nepřestávala krvácet.
Podobných ,,záhadných“ incidentů bude pravděpodobně přibývat. Moře jsou plná radiace, Fakushima chrlí dál a mořské proudy roznáší nebezpečné látky po celé planetě. To může způsobit změnu v chování mořských živočichů a všemožné mutace. Nedivila bych se, kdyby například za 10-20 bylo běžné, že bude moře nonstop vyvrhovat nám zcela neznámé mutanty. Už teď je máčení se v mořské vodě vyložený hazard se zdravím, není ani bezpečné jíst jakékoliv mořské živočichy a nedávné napadení za normálních okolností bezpečným neagresivním mořským mrchožroutem, není dobré znamení. Je možné, že ho na pobřeží Melbourne výjimečně z hlubin oceánu zaneslo neobvyklé počasí, nebo také mohl začít měnit své chování.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová ....A neublíží to spíš takové slevy tvým křišťálům?
-Aaenn Tak toto asi máme väčšina, pokiaľ nie všetci.…
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac