Živočich, který za normálních okolností požírá mrtvé organismy, napadl mladíka v Austrálii. Sam skončil v nemocnici se silně krvácejícími kotníky

19.10.2017 v Zprávy 5

Pozor: článek obsahuje materiály zobrazující krev

V Austrálii v Melbourne se objevil málo známý druh živočicha, který napadl šestnáctiletého chlapce Sama. Sam se jednoduše procházel v mořské vodě. Jak řekl, jen co vyšel z vody, všiml si, že jsou jeho kotníky pokryté krví. Jeho kůže byla pokousaná, plná malinkých děr. Když to zjistila jeho rodina, vzala Sama do nemocnice, jelikož rána nešla očistit. Měli problém zastavit krvácení normální cestou.

mořská blecha hoduje


Zprávy o tomto incidentu se začaly objevovat na zahraničních webech začátkem srpna roku 2017. Událost zarazila i mořské biology. Organismus se jmenuje lysianassid amphipod, je to bezobratlý živočich, vizuálně podobný krevetám. Někdy se mu říká mořská blecha a za normálních okolností se živí zemřelými organismy, nenapadá živého člověka. Vyskytuje se v hloubce 1840metrů a je dlouhý pouze 1 centimetr.

Tyto mořské blechy v přírodě fungují jako rozkladači zemřelých organismů, na dně moře pojídají mrtvé ryby, nebo ptáky. Mají výborně vyvinutý ,,čich“ a detekují na dálku hnilobné procesy, které je přilákají k mrtvému organismu.

(zdroj obrázku)

Experti i lékaři se shodují na tom, že není mormální aby tento mořský uklízeč napadal živé organismy, natož pak lidi. Zazněla hypotéza, že lysianassid napadl chlapce proto, že stál moc dlouho ve vodě bez hnutí, což je naprostý nesmysl. Organismus přece velmi dobře rozeznává mrtvou hmotu od živého těla.

Lysianassid by se navíc neměl vyskytovat takto přímo na pobřeží Melbourne (což je jihovýchodní část Austrálie, Melbourne má krásný a krytý záliv, kde bylo doteď bezpečno), možná ho sem přineslo neobvyklé počasí a silný vítr.

https://www.youtube.com/watch?v=FAyOT20mWUA

Většina expertů se shoduje na tom, že napadení je extrémě vzácné a že by se veřejnost neměla ničeho bát.

Jarrod Kanizay, otec napadeného chlapce, popsal událost jako ,,scénu z hororu“, když viděl svého chlapce, jak krvácí z kotníků, ve kterých byly stovky dírek. Druhý den šel i s dalšími svými dětmi na ono místo na pláži, aby se pokusil krvelačného živočicha odchytit.

V místě kde lysianassid napadl jeho syna, hodil otec do vody síť s masem a kostmi. Tyto živočichy po patnácti minutách úspěšně nasbíral.

Doma si poté zahrál na vědce a zkoušel blechy krmit vším možným. Zjistil, že je lysianassid velmi dravý, zejména má moc rád červené maso.

Odborníci se domnívají, že organismus není agresivní a celá událost je prostě smutná náhoda, kdy je Sam asi nějak vyrušil během krmení. Určitě tyto mořské blechy nečíhají ve vodě jako piraně, že by čekaly koho dalšího sežerou.

Mořská blecha není jedovatá, ale napouští své ,,jídlo“ nějakou anti-koagulační látkou, která zastavuje srážení krve, proto Samova rána nepřestávala krvácet.

Podobných ,,záhadných“ incidentů bude pravděpodobně přibývat. Moře jsou plná radiace, Fakushima chrlí dál a mořské proudy roznáší nebezpečné látky po celé planetě. To může způsobit změnu v chování mořských živočichů a všemožné mutace. Nedivila bych se, kdyby například za 10-20 bylo běžné, že bude moře nonstop vyvrhovat nám zcela neznámé mutanty. Už teď je máčení se v mořské vodě vyložený hazard se zdravím, není ani bezpečné jíst jakékoliv mořské živočichy a nedávné napadení za normálních okolností bezpečným neagresivním mořským mrchožroutem, není dobré znamení. Je možné, že ho na pobřeží Melbourne výjimečně z hlubin oceánu zaneslo neobvyklé počasí, nebo také mohl začít měnit své chování.

Komentáře

Ikona diskutujiciho **J** 2017-10-19 21:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vidím, že se nikdo neosměluje. Tak asi jen to, že jdu raději do vany. Letos jsem byl na maltě, s malým m. Moře není fakt v dobrém stavu, tohle jsem naštěstí nepotkal ani na písečné bagrované vodní nádrži, kterých je v česku dost a docela připomíná moře. Ale nikomu neberu moře, protože je to fakt fantastický pocit, hlavně oceán. ;-)  ;-)

Ikona diskutujiciho kalia 2017-10-20 00:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chtěla jsem se odstěhovat na ostrov někam doprostřed oceánu alespoň na pár let (dala jsem si to jako cíl do budoucna). Celý rok teplo, krásné pláže, moře, klid atd. Vyhlídla jsem si ostrov a jak jsem na to během dne myslela, tak jsem se tam jednou ve snu ocitla. Letěla jsem bez těla nad mořem tak 10 metrů od břehu a najednou vidím krokodýla jak si v tom moři pluje. Nebyl to jen tak nějaký krokodýl, jelikož byl dlouhý tak 3-4 metry (opravdu velký). Překvapilo mě to, ale děj pokračoval dál tak, že nějací 3 chlapi (vypadali jako nějací zaměstnanci) toho krokodýla vylovili na loď (podle mě nebyla dostatečně velká), jeden mu zavazoval pusu lanem a všichni ho obkročmo drželi. Chtěli ho asi přemístit někam jinam, vypadalo to, že je to pro ně rutina a dělají to cca 1x za týden až 14 dní. Najednou ale krokodýl zaťal všechny svaly, vysmekl se jim, skočil do vody a odplaval. Když byl v dostatečné vzdálenosti (v bezpečí), tak se zastavil, otočil se za nimi a krátce se zamyslel. V tom snu bylo zajímavé, že jsem v tomto okamžiku vnímala, co prožívá krokodýl a zároveň i co prožívá ten který muž na té lodi. Krokodýl nepřemýšlel jako člověk, ale jeho pohnutka byla něco ve smyslu "neměl bych se k nim vrátit a ukázat jim, kdo je tady pánem?" ve smyslu teritoriálním, jelikož si uvědomoval, že je silnější než člověk. A ti muži zase byli zajímaví v tom, že se toho krokodýla vůbec nebáli. Ani trošičku a to byl přitom docela velký. Pak ten sen skončil, probudila jsem se.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-10-20 10:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  To je hustý… 🙂 nedávno jsem slyšela jak Jarda Dušek povídal o těchto krokodýlech, že nějak znají mořské proudy a že se po nich zadarmo a bez námahy vozí. Že si vždycky počkají na tu správnou chvilku až bude silný ten daný požadovaný proud kam krokodýl chce cestovat a on jenom hupsne do něj a vozí se… a pak ho strašně pracně odvezou na lodičce aby neotravoval v té dané destinaci, ale krokodýl za pár dnů udělá znova hups a přijede znova. :D Prý jsou to poměrně dost velké vzdálenosti a lidé řeší otázku, jak ten krokodýl vlastně trefí bez mapy ten daný proud,že ví jak to jede. :D  :D  :D

Ikona diskutujiciho kalia 2017-10-20 13:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Mě nejvíc překvapilo to, že takový krokodýl vůbec existuje, co si pamatuju, tak všichni říkali, že krokodýl žije jen ve sladké vodě, a tak jsem to brala jako definitivní pravdu. Tito krokodýli prý přitom umí ulovit i menšího až středního žraloka. Ten krokodýl ve snu lidi jako kořist moc nebral, zaměřoval se na jiné živočichy a člověk mu pouze bránil být na tom svém teritoriu, které si zvolil. Trochu jsem o nich studovala, jelikož mě to tak překvapilo, ale to o těch proudech jsem nevěděla (dočetla jsem se pouze, že urazí obrovské vzdálenosti, ale že k tomu tak dobře využívají proudy tam nepsali – to je zajímavý, jak to můžou ti krokodýli vědět:).

Ikona diskutujiciho Alue 2017-10-20 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Oni krokodýli a žraloci moc člověka žrát nechtějí, protože asi vypadáme trochu jinak než to jejich obvyklé jídlo, na které jsou zvyklí běžně. Máme na sobě ještě hadry, jsme divně cítit máme chováme se divně… že je spíš zajímavější nás pozorovat, než pojídat.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek