Předem je nutno podotknout, že článek je zaměřený na mladou pleť (jak jinak), můj postup, nebo věci které jsem si uvědomila že dělám špatně, můžou individuálně fungovat trochu jinak a je to menší shrnutí základních doporučení pro ty, kteří se neperou s opravdu vážným akutním problémem (to už není potom otázka lepší péče, ale vašeho zdraví). Neberte to tedy jako instantní návod v prášku ,,simsalabim“, ale hlavně jako nápovědu, nebo odrazový můstek pro sestavení vašeho vlastního ideálního postupu. Pokud chcete, zkuste to jako já, inspirujte se a co se vám nebude zamlouvat, to si upravte podle sebe a svého typu pleti.
Životospráva je základ!
Nikdy jsem netrpěla nějakým strašlivým akné, se kterým by se muselo utíkat na kožní. Nikdy jsem neměla obličej extrémě posetý boláky, se kterými bych se bála vyjít ven, že někoho vyděsím… A jsem za to samozřejmě moc ráda. V době mé puberty jsem znala spousty svých vrstevníků, kteří tyto extrémní problémy s pletí měli, nedalo se to zakrýt ani hromadou make-upu a když na to přišla řeč, šlo vidět, že je to pro ně celkem něštěstí… Speciálně v pubertálním věku, kdy je člověk extra citlivý na všechno, obzvláště na to jak vypadá.
Upřímně ale musím podotknout – po bitvě je každý generálem, ale i tak to řeknu – všichni moji vrstevníci, kteří byli posetí velikými ošklivými boláky, byli kuřáci, pili tvrdý alkohol, chodili chlastat do různých špinavých putyk a nejedli zrovna zdravě. Facebookové profily měli svého času plné fotek z chlastaček a ze zakouřeného prostředí, někteří to tak mají dodneška.
Takže když takhle otevírám téma lepší péče o pleť, která zatočí se zbytečným akné, je nutno předem podotknout, že bez správné životosprávy to prostě nejde. Základem je hodně spánku, klid, dost vody a kvalitní strava. Člověk nemusí být hned vegan, stačí se jen vyhýbat chemickým jídlům a zbytečně organismus nezatěžovat.
Kůže je největší orgán našeho těla a právě kůže je ukazatel toho, jak je na tom naše tělo uvnitř. Pokud je pleť a kůže plná boláků a problematická, můžeme si být naprosto jistí tím, že máš problém je uvnitř. A je tedy potřeba zpytovat svědomí, začít se čistit, detoxikovat a najet na zdravější režim. Pokud není tělo v pořádku, můžeme na sebe mazat co chceme, ale náš problém se nevyřeší.
O životosprávě ale tento článek není, takže zpátky k samotné péči o pleť: Jaká jsou tedy pravidla a zásady?
1. ,,Když to nebudeš rýpat, přestane se ti to dělat.“
Já měla typickou pleť v pubertě. Taková smíšená, téčko. Naděleno jsem měla taky pěkně, ale nejednalo se o extrémní projevy a strašně jsem si to zhoršovala neustálým škrabáním, olupováním stroupků, nadbytečným mačkáním alá ,,co kdyby tam ještě něco bylo“.
Postupem času, když puberta skončila, se to trochu zlepšilo, jenomže já neměla osvojené správné návyky, jak se o pleť starat. A tak jsem dlouho a dlouho řešila, co s tím, aby se konečně pleť kompletně zahojila, vyčistila a spravila?
Můj nejsilnější návyk a problém, kterého jsem se celé roky od puberty nemohla zbavit bylo, že jakmile jsem viděla sebemenší hrbolek, hned jsem šla natvrdo po něm. Prostě jsem si nemohla pomoct. Když rozškrabete i jenom naběhlý pór, ve kterém skoro nic není, zbytečně se udělá bolák.
Tu svatou větu: ,,Když to nebudeš rýpat, přestane se ti to dělat.“ Mi řekl můj tehdejší kamarád, když mi bylo nějakých 18. A pořád jsem řešila ten svůj pitomý zlozvyk. Stávala jsem u zrcadla dlouho a hledala a hledala, kde co mám a když jsem našla, nemohla jsem si pomoct. Nějak jsem se to špatně naučila v dětství a pak se toho ne a ne zbavit. Problém taky byl, že mě to celkem bavilo a vždycky jsem u toho přišla na jiné myšlenky. Taková pochybná forma relaxu, kdy mozek úplně vypne. Něco jako když si na PC zapnete hledání min. – Takže odnaučit se to, šlo strašně špatně.
Pamatuji si dokonce, že jsem sama sobě přísahala, že nebudu na sobě nic hledat minimálně týden. Jednou jsem fakt vydržela i dva týdny, ale těžce. Víte že tam něco máte, celý den na to myslíte a nesmíte na to hrábnout…. Muka. – Tyhle přísahy mi moc nepomohly, chybělo mi totiž uvědomění a změna kompletního přístupu ke své pleti.
Já VĚDĚLA, že pokožka se nemá zbytečně drbat a stresovat a že se nemá nic mačkat, dokud jde vidět, že to zatím roste a teprve se to dělá. Co se naruší dřív, v procesu, z toho vznikne bolák, který se pak udělá i několikrát po sobě. Člověk musí počkat a nechat to být, nesahat na to.
Přesto jsem si ale všimla, že když se ovládám, upozadím, a najdu si jinou zábavu, problém se skutečně zlepšil. Neříkám že se úplně vyřešil, ale dost se zlepšil. Můj první krok tedy byl, přestat se zbytečně drbat a přestat tam pořád něco hledat. Dneska to řeším tak, že jednou za čas na to jdu (BOHUŽEL mě to pořád baví), ale nehledám nic nadbytečně, vyčistím jen to co tam skutečně je a nedráždím pokožku zbytečně dlouho, nebo tam kde není nic pořádně vidět. Když se chci odreagovat, pustím si pohádku a uvařím čaj. Nestepuju u zrcadla… Moje pleť hned začala vypadat líp.
Ten můj kamarád měl prostě pravdu. Řekl mi, že tak se po pubertě zbavil akné i on. Jednoduše to přestal mačkat a přestal to řešit… Neříkám, že měl výstavní pleť jako dětskou prdelku, ale boláky fakt neměl, to byla pravda… (Bylo mu tehdy myslím nějakých 23-24let. Už to nevím jistě.)
Pokud i vy máte tento špatný zlozvyk a chcete a se ho odnaučit, mám pro vás jednoduchý tip: Přestaňte se zbytečně rýpat a pozorovat. Kupte si kvalitní krém a místo mačkání si jím pleť hned namažte. To vám nesnadní nebo znemožní dál na pleti řádit. Za týden budete rádi, protože uvidíte, jak se pleť zlepšila.
2. Čistota půl zdraví
Když jsem se tedy alespoň částečně odnaučila svůj špatný zlozvyk (doporučené mazání mi v tom dost pomohlo), začala jsem zkoušet čistit pleť… Pročítala jsem různá doporučení a různé články, které mě inspirovaly. Pak jsem k Vánocům dostala čistící vodu od Hádka (ještě bude recenze), u které jsem už nějak zůstala.
Je dobré, každý večer pleť vyčistit biologickou pleťovou vodou. Hádek Citronový je opravdu super, určený na mladou mastnější pleť a stahuje póry.
Mýdlo si na pleť nedávám vůbec, pokaždé se mi vymyje přirozený ochranný film, pleť se vysuší, začne táhnout a musí se pořádně něčím namazat. Takže ji zbytečně neodmašťuju, protože nadměrné odmašťování způsobuje jak na vlasech tak na pleti naopak nadměrnou produkci mazu… V případě pleti z toho může být i větší výskyt boláků. Je to takový hezký paradox.
Na čištění pleti nekašlete, ani na něm nešetřete, Kupte Hádka, jedno velké balení vám vydrží opravdu hodně dlouho – podle toho jak s ním šetříte – a je vystaráno.
Určitě pleť neumývejte mýdlem. Skoro všechna mýdla obsahují Glycerin, který vysušuje pokožku a způsobuje její předčasné stárnutí.
Čistá voda zase nesundá všechny nečistoty, umyjete s ní jenom něco.
Ideální tedy je a stačí, pokud si člověk najde každý večer čas na to, aby se očistil pleťovou vodou. Funguje to a má to smysl.
3. Občas peeling a promasírovat
Párkrát jsem si dělala peeling. Moc jsem od toho nečekala, ale musím uznat, že třeba jednou za měsíc je to celkem fajn, pleť hezky ožije, sundá ze sebe zbytečné šupinky kůže a snadněji se udržuje, méně zlobí. Peeling podle mě není reklamní hovadinka, svůj smysl má. Opět jsem použila biokosmetiku a i maličké balení mi vydrželo strašně dlouho.
Kromě peelingu se mi osvědčilo pořádně omýt obličej teplou vodou, až pokožka zvláční, prohřeje se a otevřou se póry. A pak ji jemně promasírovat nahřátým vlhkým froté ručníkem. Má to podobný efekt jako peeling, kůže se přitom nepřesuší ale naopak krásně prokrví. A pak hezky vstřebává i krémy a vodičky, které na ni dávám. Musí se to ale dělat jemně, jako příjemná masáž. Nic násilného… A je zbytečné to dělat moc často. Promasíruju maximálně jednou za týden, když se mi chce a mám pocit, že to potřebuju. Je mi to i příjemnější než normální peeling, protože pak nemusím na okrajích vlasů lovit jeho zbytky a perličky.
Po teplém má správně přijít studené, které pory zase zatáhne… Takže se můžete potom opláchnout ještě ledovou. Já to už ale nedodržuju, místo toho začnu mazat…
4. Mazat, mazat, mazat
Má to smysl, není to reklamní tahač peněz z kapsy. Když se večer i ráno namažu, dodržím zásadu zbytečného nestresování pokožky a minimálně večer poctivě použiju pleťovou vodu, tak v podstatě už není co řešit.
Dostala jsem před časem naprosto úžasný krém k narozeninám od firmy Starlife, ten mi vyhovoval perfektně. Asi fakt neznám lepší. A ta jeho vůně, ta je prostě božská…(černá orchidej, och!!) – Ale až když jsem nešťastně na dně nádobky lovila poslední zbyteček, začala jsem googlit, kde si ho můžu doobjednat, když mi tak skvěle voní a tak skvěle funguje. Když jsem však viděla kolik stojí, schlíple jsem zavřela peněženku… 😀 (Navíc znám levnější s mnohem lepším složením… i když tedy účinek se tomuhle krému popřít fakt nedá… štve mě že je tak drahej. chm!!!)
Naštěstí jsou i jiné přípravky za méně peněz, které jsou výborné, akorát je potřeba odzkoušet. Například jsem zjistila, že jeden z těch levnějších pleťových krémů v biokvalitě, který je na internetu k mání, je ten od Lavery. Což je značka která mi vyhovuje. A ten je také výborný. Hezky se vstřebá, je lehký, voní… luxus.
O mnoho levnější a výborná varianta je použití jojobového oleje, ale nesmí se to s ním přehnat a například na mě zanechává mastnotu, takže ho dávám, jen když se chci víc vyřádit a třeba promasírovat. Krémy je potřeba vybírat podle typu pleti. Mně víc sednou lehčí krémy, někomu naopak oleje.
Tak jako tak, bohužel musím uznat, že pokud chce člověk pleťový krém, co fakt dobře funguje, tak mně se osvědčuje jedině biokvalita a připlatit si za ni. Přesto není nutné kupovat jen to nejdražší… Dražší neznamená nutně lepší.
5. Květinové pleťové vody
A na závěr můj tajný tip. Velice mi pomohlo používání růžových pleťových vod. To je také trochu investice, ale rozhodně ne zbytečná. Seženu si růžovou pleťovou vodu (čistou bez příměsí) a každý den se s ní lehce postříkám. Nadechnu její vůni a jdu dál.. Neutírám, ale nechávám ji zaschnout. Někdy to dělám tak, že pleť vyčistím tamponkem namočeným v Hádkovi, nechám oschnout, zastříknu růžovou vodou, nechám zaschnout a pak lehce namažu. To je úplně nejlepší kombinace, ale chce to zkrátka investovat čas…. Budu ještě psát recenzi o růžových pleťových vodách, tak se máte na co těšit 🙂
Moje pleť po těchto vodách ožila, vypadá zdravější, růžovější, má mnohem menší sklony dělat problémy a nabíhající póry. Když už se něco udělá, pokožka se mnohem rychleji zregeneruje a boláček nemá až takovou hloubku a rozsah, jaký by mít mohl. Růžová pleťová voda prostě funguje… Na mě úplně úžasně. (V DM drogerii koupíte výbornou růžovou vodu od Purity Vision.. recenze ještě bude) V minulosti jsem zkoušela pleťové vody Saloos (nebyly růžové) a ty na mě tento podivuhodný účinek neměly. Pokud se chcete inspirovat, jděte jenom po růžičkách a nechávejte je zaschnout, aby se vstřebaly.
A tak tedy po letech a letech bojů musím uznat že je to skutečně o správné péči, šetrném přístupu a investování. Času i peněz. A pak to jde… Rady o tom, jak je důležité pleť čistit, hydratovat a mazat, opravdu nejsou zbytečné blbosti.
Předtím jsem si v pubertě vždycky říkala, že jsou to jenom kecy a blbiny, protože mi všichni říkali, že všelijaká tonika z drogerií stejně nefungují, že je to vyhazování peněz…. No jo, člověk si holt musí umět vybrat ty správné produkty, žít zdravěji a nedávat na sebe chemii, protože chemie nakonec někudy musí jít ven a kudy asi vyjde ven? – Přece přes bolák na pleti! 🙂 Akné je způsob, jakým pokožka vylučuje toxiny a jedy ven z těla…
A když už se mi dneska něco udělá, vždycky vím, od čeho to je. – To jsem se zase jednou neuhlídala, něco si tam víc poškrábala a už to bylo. Skoro vždycky je to nějakou chybou, kterou jsem udělala. Snažím se proto na pleť pokud možno zbytečně nesahat a nic na ní nehledat, neškrabkat.. A vyplácí se mi to.
Dokonce i v době, když mají ženy větší sklon k akné (před menstruací a během ní) stačí dodržovat tyto zásady a boláky se vůbec nemusí dostavit a když už, tak maximálně jeden-dva. V tomto období jenom o něco víc stříkám růžovou vodu a je to.. Oproti minulosti je to nesrovnatelný pokrok.
….. A co pomáhá na pleť Vám?
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Přírodní krása“
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Možno je to len náhoda ale všimol som…
-mariankosnac Milá Alu, děkuji za tento článek Zrovna to…
-Eva merci pour cette delicate intention c vrai la…
-francoise Hezké, akorát teda toxické jedince je třeba bezvýhradně…
-Petra