Americká škola nahradila trest zůstávání po škole meditací. Výsledky jsou ohromné

9.9.2019 v Zprávy 6

Co byste dělali, kdybyste byli učitel ve škole a vaši žáci by začali být neposlušní? Tradiční učitelé by je v závislosti na situaci s největší pravděpodobností nechali po škole, nebo by je dokonce vyloučili ze školy. Většina lidí by neposlušné studenty určitě nepriváděla k disciplíně tím, že by jim nakázali posadit se a meditovat. Avšak nová strategie na Základní škole Roberta W. Colemana v Baltimore (v Marylandu) udělala přesně tohle.Zadržování neposlušných dětí, kde zírají na zdi a nudí se, je určitě nepřiměje přemýšlet o svých činech, ve skutečnosti to vůbec nefunguje. Naopak se to vše dítěti zdá pitomé a nespravedlivé.

Místo toho, aby škola v Baltimore trestala neposlušné děti nebo, je posílala do kanceláře ředitele, zřídila škola místo nazvané ,,Mindful Moment Room“ – Místnost oduševnělého momentu.
Místnost nevypadá jako standardní vězení bez oken. Místo toho je plná lamp, dekorací a plyšových fialových polštářů. Nespokojeným dětem se doporučuje, aby seděly v místnosti a prováděli uklidňující postupy, jako je dýchání nebo meditace, které jim pomáhají uklidnit se a znovu se soustředit. Učitelé se jich také ptají, aby mluvili o tom, co se stalo.

Meditace a cvičení všímavosti (zaměření na přítomný okamžik) jsou vědecky velmi zajímavé.

Výsledkem tohoto pokusu je, že od začátku minulého roku nevyloučila základní škola ani jednoho žáka. Jejich nová metoda snášení důsledků očividně funguje. Mezitím sousední střední škola Pattersona Parka, která také využívá meditační programy, uvedla pokles míry vyloučení žáků a zlepšení jejich docházky! Odkdy je tu tato nová metoda, děti do školy chodit chtějí.

 

Technika vědomé meditace existuje již po tisíce let. Nedávno však věda začala zkoumat její účinky na naše mysli a těla a nalézá zajímavé účinky. Jedna studie například naznačovala, že meditace může praktikujícím vojákům poskytnout druh duševní ochrany proti rušivým emocím, může také zlepšit jejich paměť a koncentraci.
Vědomá meditace se proto stala součástí některých úspěšných psychoterapií.

Škola rozjela tento projekt ve spolupráci s Holistic Life Foundation. To je lokální neziskovka, která už přes deset let vede další pododné projekty, kde učí děti od páté třídy meditaci, zaměření se na přítomnost a cvičí s nimi jógu.
Má na to děti takový vliv, že si vnitřní mír přinášejí i domů. Když přijde maminka vyřízená z práce, dcerka jí řekne: ,,Hej mami, sedni si, budu tě muset naučit, jak máš správně dýchat.“

Program dále učí děti o přírodě a životním prostředí. Chodí uklízet mísntí parky, vytvářejí zahrady a navštěvují blízké farmy. Děti se i učí, jak být spolupracujícími učiteli pro své vrstevníky a pomáhají začátečníkům s jógou.
Podobných škol již existuje více a všude jsou výborné výsledky.

Reportáž CNN: Škola nahradila zůstávání po škole za meditaci

připravila Aluška.org © 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho Andy 2019-09-09 02:10:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super 😉 dobrý nápad. a na některých školách tam l, jsem slyšela, že zavedli jen bio jídlo a daly pryč automaty na pití a tyčinky. A sichni byli spokojení 🙂 jídlo dětem chutná, opravdové ze zahrad a farem – plné chuti. Mňam

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-09-09 09:30:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nekde som čítal že jóga je nebezpečná a v konečnom dosledku človeka zničí. Ale v tejto škole sa jedná zrejme skorej o dočasnú aktivitu, (na fotkách sú menšie deti, u starších žiakov to už asi nepraktikujú) takže to by malo byť ok.

Ikona diskutujiciho armag 2019-09-09 15:09:41
Ikona diskutujiciho
sipka

u jogy není vůbec žádný důvod, proč by měla ničit člověka, ba spíše naopak.
Co může člověku uškodit je například tantra, ale o tom, že by někoho zničila joga jsem neslyšel.

Ikona diskutujiciho Václav 2019-09-09 11:18:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

není meditace jako meditace. tohle je zakuklené buddhistické učení Šambaly sloučené s jogou. většinou to končí u meditace vipasana, kterou budhizmus povětšinou šíří. meditace zklidnění mysli je univerzální a prospěšná, kdo se ale více zavrtá do tohoto a ještě k tomu získá filozofii šambala od nějakého gurua, pak to skončí v kolektivní mysli místo v kolektivním vědomí. buddha je intelekt. a tady je to úskalí. tělo je nástroj mysli, mysl je nástrojem intelektu(duše) a intelekt je nástrojem ducha(vědomí). buddha je dějinnou etapou evoluce, ale evoluce pokročila a tohle je vracení se zpátky proti proudu. nikoli růst.
a joga je sjednocení ducha člověka s duchem kolektivního vědomí. Náboženství se řídí pravidly posvátné knihy,
duchovnost hledá posvátné ve všech knihách.

Ikona diskutujiciho Robert 2019-09-09 15:11:37
Ikona diskutujiciho
sipka

(Alue promiň jak jsem „sprostý“ a „útočný“)
Václave, Buddha je čistá moudrost, bdělost Nebůh, Neďábel na absolutní evoluční metě nad Bohem&bohy zcela mimo Samsáru, narozdíl od Boha&bohů. Již se zcela probudil z Mája a Mahamája světů iluzí a tedy i ze Samsáry a to na celou večnost. Není nic víc než absolutní svoboda věčného Absolutna jež Buddha věčně žije.
Kolektivní ego (superego), neboli kolektivní rozum, tedy klamavá objektivní mysl je kolektivní iluze, prvopočátek Samsáry a tedy i všeho utrpení. Je to kauzální/příčiná úroveň vedomí (příčina utrpení) hluboko pod Absolutnem. Ani Bůh jakožto smrtelník nechápe Absolutno narozdíl od Buddhy, který je po posledním dokonání zcela nesmrtelný, byť o něm kolují fámy.

Ikona diskutujiciho Robert 2019-09-09 15:17:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je dobře že jsou děti vedené k meditování bdělé pozornosti. Jak Václav píše tak Mindfulness meditace je buddhická Vipassana díky nadnáboženské universálnosti.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek