Mužská menopauza neboli andropauza je označení pro hormonální změny, kterým čelí v průběhu života každý muž. Jak se andropauza mužů projevuje a lze její nástup zpomalit nebo utlumit?
Co je andropauza mužů? Lidově řečeno jde o mužskou menopauzu označující hormonální změny, kterým muži čelí během stárnutí. V průběhu let totiž u dospělých mužů klesá hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu. Tento přirozený hormonální posun s sebou nese četné tělesné, emoční a také kognitivní změny.
Andropauza mužů: Jak se liší od ženské menopauzy?
V období mezi 30. a 40. rokem života pociťují všichni muži postupný pokles hladiny testosteronu. Je zcela běžné, že průměrná hladina testosteronu se od tohoto věku snižuje o celé jedno procento ročně. Muži ve věku 70 let zpravidla dosahují 50 procent své původní hladiny testosteronu.
Celý proces je postupný. Právě proto se andropauza mužů výrazně liší od ženské menopauzy. Klimakterium u žen, ke kterému dochází kolem 50. roku jejich života, je přirozenou součástí stárnutí. Naopak andropauza u mužů nenastává kolem konkrétního roku života. Její nástup mohou muži zpomalit či ztlumit vhodným životním stylem, jehož prostřednictvím u sebe předejdou nízké hladině testosteronu.
Běžná hladina testosteronu u mužů
Andropauza mužů souvisí s nízkou hladinou hormonu testosteronu, který se mužům převážně vytváří ve varlatech. Průměrná hladina testosteronu u mužů se pohybuje v rozmezí 500 až 700 ng/dl. Pokud je vaše naměřená hladina testosteronu v krvi nižší nežli spodní hranice, lze ve vašem případě mluvit právě o mužské menopauze. Co je hlavní příčinou nízké hladiny testosteronu u mužů? Spíše než věk je to zejména nesprávný životní styl.
Rizikové faktory, které nahrávají rozvoji andropauzy
Jaké jsou hlavní rizikové faktory, které podporují nástup mužské menopauzy? Zejména nadváha či obezita, kdy se hladina testosteronu snižuje přímo úměrně stupni nadváhy. Testosteron se v těle snižuje i v důsledku nadměrného přísunu alkoholu. Právě alkohol u mužů naopak zvyšuje hladinu ženského hormonu estrogenu.
Ke snižování hladiny testosteronu u mužů dochází také vlivem nesprávně zvoleného jídelníčku, který neobsahuje důležité živiny. Za pokles testosteronu může také nedostatek spánku.
Andropauza mužů a její projevy
Podle čeho poznáte, že se mužská menopauza týká i vás? Pokud si u sebe všimnete následujících projevů, je na čase zbystřit a následně zapracovat na zvýšení hladiny testosteronu. Jak se tedy andropauza mužů projevuje?
✓ Máte nízké libido.
✓ Trpíte erektilní dysfunkcí.
✓ Máte přemíru břišního tuku.
✓ Zvětšují se vám prsa.
✓ Snižuje se vám svalová hmota, ztrácíte sílu.
✓ Přicházíte o tělesné ochlupení.
✓ Přepadají vás depresivní stavy, mohou se u vás rozvíjet i sebevražedné myšlenky. Jste více nervózní a máte nižší sebevědomí.
✓ Jste velmi unavení, trpíte nadměrnou ztrátou energie.
✓ Máte problémy se spánkem a nespavostí. Kvůli tomu jste přes den ospalí a podráždění, snadno vybouchnete a máte i problémy se soustředěním.
Léčba andropauzy: V hlavní roli doplnění testosteronu
S andropauzou se můžete vyrovnat přirozeným způsobem, který spočívá v razantní změně životního stylu. Zdravý životní styl je rovněž výbornou prevencí andropauzy mužů. Právě jeho prostřednictvím si můžete udržet přijatelnou hladinu testosteronu i v pozdějším věku. Na co se tedy zaměřit?
Dostatečně spěte. Ideálně 8 hodin denně. Nedostatek spánku totiž snižuje tvorbu testosteronu a podporuje tvorbu tuku.
Hlídejte si svou váhu. Pokud jste obézní nebo trpíte nadváhou, zhubněte. Tělesného tuku byste měli mít ideálně 10 až 15 procent. Nižší procento tělesného tuku naopak opět paradoxně snižuje hladinu testosteronu.
Třikrát do týdne se věnujte silovému cvičení, které zvyšuje hladinu testosteronu. Zaměřte se také na pohyb s nízkou intenzitou, jako je chůze, běh nebo lehká cyklistika.
Vyhýbejte se stresu, který snižuje hladinu testosteronu.
Ke zvýšení testosteronu používejte bylinky a přírodní doplňky stravy. U mužů podporuje zvýšení tvorby testosteronu zejména kotvičník zemní, maca peruánská, ašvaganda, škornice šípolistá, housenice čínská či pískavice řecké seno. K normalizaci hladiny testosteronu přispívá rovněž vitamin D, zinek a hořčík. Vyhýbejte se naopak rostlinným fytoestrogenům, tedy sóji, lnu či velkému množství fazolí.
převzato ze Zdroje
Poslední komentáře
-není Když to chodí jako kachna, kváká to jako…
-Ivet To byl moc pěkný článek, takový jemný a…
-Reny Skleník je vskutku ideál, ale voda nemusí být…
-***** Psala jsem to v článku před několika měsíci.…
-Alue K. Loskotová