Kotvičník zemní: Výborná bylina proti hormonálním problémům

21.4.2021 v Léčba 8

Kotvičník zemní, pro někoho znám spíše pod latinským názvem Tribulus terrestris je celosvětově známá a velice oblíbená rostlina. Kotvičník zemní je nejčastěji spojován se zvyšováním hladiny testosteronu u mužů, ovšem působení této zázračné byliny je daleko rozsáhlejší a umí mnohem více. Dnes si dopodrobna rozebereme Kotvičník zemní a jeho blahodárné účinky na organismus, které ocení nejen muži, jak je nejčastěji zmiňováno, ale i ženy.Jak Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) vypadá a kde ho najdeme?
Kotvičník zemní je poměrně malá rostlina, dosahující výšky 50-70 cm. Krátké zelené listy nejsou nijak výrazné, ale pětičetné žlutě zbarvené květy, či ostnaté plody, už nikdo nepřehlédne.

Historie Kotvičníku zemního sahá až do starověké Číny, kde byl hojně využíván místními léčiteli. Postupem času se blahodárné účinky Kotvičníku roznesly do různých koutů světa a dnes se pěstuje téměř po celém světě. Zcela výjimečně lze narazit na Kotvičník, volně se vyskytující i u nás.

Důležité je zmínit, že jako každá jiná rostlina i Kotvičník zemní potřebuje pro svůj správný růst specifické podmínky.

Velice zajímavým faktem je, že Kotvičník zemní pocházející z Bulharska vykázal v mnoha testech vysoké množství aktivních složek.

Co všechno Kotvičník zemní obsahuje?
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) obsahuje opravdu široké spektrum obsahových složek-fytosterolů, které mají významný vliv na náš organismus. Mezi tyto složky patří steroidní saponiny, alkaloidy, flavonoidy, glykosidy, třísloviny, vitamíny (zejména vitamín C) a mnoho dalších.

Nejzásadnější složkou Kotvičníku zemního jsou steroidní saponiny, které mají studiemi podložené účinky na naše tělo. Nejsilnějším steroidním saponinem je Protodioscín, ovšem nesmíme zapomenout také na další steroidní saponiny jako Diosgenin a Dioscin.

Jak vybrat kvalitní Kotvičník zemní?
Na českém trhu se objevuje opravdu velké množství Kotvičníku a někdy je nesmírně těžké se v nich orientovat a vybrat ten pravý, když každý prodejce uvádí, že zrovna ten „jeho“ Kotvičník je ten nejlepší.

Pří výběru stačí dodržovat jednoduché pravidlo a vybírat pouze Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) s deklarovaným množstvím steroidních saponinů a nebo konkrétního saponínu – Protodioscínu. Čim vyšší obsah těchto aktivních složek v produktu bude, tím je produkt lepší. Důležité je také sledovat obsah v kapslích, zde platí stejné pravidlo – čím více, tím lépe.

Kotvičník zemní a jeho působení
u mužů zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%
podporuje kvalitní erekci
zrychluje regeneraci a nárůst svalové hmoty
podporuje funkci kardiovaskulárního systému
dodává energii a vitalitu
zvyšuje psychickou odolnost vůči stresu
zlepšuje sexuální funkce a libido u obou pohlaví
podporuje správnou funkci ledvin, působí močopudně
podporuje správnou funkci jater
silný přírodní adaptogen
zmírňuje projevy klimakteria

Článek je převzatý ze Zdroje / upravenoKomentáře

Ikona diskutujiciho hanka 2021-04-21 09:23:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, kotvičník znám! Pravda je, že ho mám v paměti jako bylinu pro muže, podobně jako ženšen.
Teď jsem objevila prvosenku a její skvělé účinky. Měla jsem dojem že bych si ji ráda nasušila, tak jsem začala pátrat k čemu je vlastně dobrá a hele co jsem našla – velmi dobře působí na celkové zklidnění a uvolnění, zlepšuje usínání, a to i u dětí. Používá se na psychogenní bolesti hlavy. Napomáhá při padání vlasů způsobeném dlouhodobým stresem. Květ se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami.
Je zajímavé, že se opravdu cítím klidnější, není to jako např. u meduňky, kde je to zklidnění dané spíš tou vůní a sugescí, že je to bylinka na dobrý spánek, prvosenka mě fakt dokáže zklidnit sama od sebe. Nálev má krásně žlutou barvu a chutná výborně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-21 10:19:58
Ikona diskutujiciho
sipka

To jo 😀 Já si pamatuju jak nám vždycky všichni zakazovali to trhat, protože je to první potrava pro včely. Ve vysokých dávkách je dokonce jedovatá, ale taky by mě zajímalo jak asi chutná.

Ikona diskutujiciho hanka 2021-04-21 10:48:14
Ikona diskutujiciho
sipka

No, však jsem si první den dala dva šálky protože mi hrozně chutnalo, a v noci mi nebylo dobře, svědilo mě celé tělo…. to muselo být vyšší dávkou.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-21 15:31:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak na spaní a na psychiku bude asi lepší brát b komplex, třezalku a l-tryptofan, než se přiotrávit petrklíčem 😀

Ikona diskutujiciho Lucie Musilová 2021-04-21 12:32:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kotvičník nám s přítelem zachránil vztah. 🙂 Pak už to šlo samo a teď si ho dáme jen tak někdy na chuť či energii. Doporučuji tento web, s láskou ho zde pěstují – https://www.kotvicnik.info/ .

Ikona diskutujiciho JOjo 2021-04-23 09:42:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tedy Alu, ty snad píšeš články na mou objednávku :)…..na kotvičník se vrhnu, jednak jsem v klimakteriu a druhak mi libido někam odešlo a nezná cestu zpátky 🙂 tak ho tím zkusím zavolat domů-muž bude potěšen:). Rozhodila jsem si štítku nebráním umělých hormonů a tím si rozhodila i celý tělo a dávám to teď krkolomně dopořádku. Děkuji za info

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-23 14:39:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkus trochu posilovat, nebo jestli už cvičíš, zkus přidat. Při pravidelné námaze se ti přirozeně taky zvedne testosteron. Ale úměrně tomu co zvládneš, jednou za týden se strhat a pak týden nemoct, to není systém. Radši 20-30 minut středně těžký a pravidelně.

Ikona diskutujiciho samotář 2021-05-06 03:55:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejlepší co je k dostání : https://www.jikl.cz/nat/4126-nat-ze-sklizne-2018.html

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek