Andropauza neboli mužský ,,přechod“: Jak ho oddálit?

11.5.2021 v Prevence 17

Mužská menopauza neboli andropauza je označení pro hormonální změny, kterým čelí v průběhu života každý muž. Jak se andropauza mužů projevuje a lze její nástup zpomalit nebo utlumit?Co je andropauza mužů? Lidově řečeno jde o mužskou menopauzu označující hormonální změny, kterým muži čelí během stárnutí. V průběhu let totiž u dospělých mužů klesá hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu. Tento přirozený hormonální posun s sebou nese četné tělesné, emoční a také kognitivní změny.

Andropauza mužů: Jak se liší od ženské menopauzy?
V období mezi 30. a 40. rokem života pociťují všichni muži postupný pokles hladiny testosteronu. Je zcela běžné, že průměrná hladina testosteronu se od tohoto věku snižuje o celé jedno procento ročně. Muži ve věku 70 let zpravidla dosahují 50 procent své původní hladiny testosteronu.

Celý proces je postupný. Právě proto se andropauza mužů výrazně liší od ženské menopauzy. Klimakterium u žen, ke kterému dochází kolem 50. roku jejich života, je přirozenou součástí stárnutí. Naopak andropauza u mužů nenastává kolem konkrétního roku života. Její nástup mohou muži zpomalit či ztlumit vhodným životním stylem, jehož prostřednictvím u sebe předejdou nízké hladině testosteronu.

Běžná hladina testosteronu u mužů
Andropauza mužů souvisí s nízkou hladinou hormonu testosteronu, který se mužům převážně vytváří ve varlatech. Průměrná hladina testosteronu u mužů se pohybuje v rozmezí 500 až 700 ng/dl. Pokud je vaše naměřená hladina testosteronu v krvi nižší nežli spodní hranice, lze ve vašem případě mluvit právě o mužské menopauze. Co je hlavní příčinou nízké hladiny testosteronu u mužů? Spíše než věk je to zejména nesprávný životní styl.

Rizikové faktory, které nahrávají rozvoji andropauzy
Jaké jsou hlavní rizikové faktory, které podporují nástup mužské menopauzy? Zejména nadváha či obezita, kdy se hladina testosteronu snižuje přímo úměrně stupni nadváhy. Testosteron se v těle snižuje i v důsledku nadměrného přísunu alkoholu. Právě alkohol u mužů naopak zvyšuje hladinu ženského hormonu estrogenu.

Ke snižování hladiny testosteronu u mužů dochází také vlivem nesprávně zvoleného jídelníčku, který neobsahuje důležité živiny. Za pokles testosteronu může také nedostatek spánku.

Andropauza mužů a její projevy
Podle čeho poznáte, že se mužská menopauza týká i vás? Pokud si u sebe všimnete následujících projevů, je na čase zbystřit a následně zapracovat na zvýšení hladiny testosteronu. Jak se tedy andropauza mužů projevuje?

✓ Máte nízké libido.

✓ Trpíte erektilní dysfunkcí.

✓ Máte přemíru břišního tuku.

✓ Zvětšují se vám prsa.

✓ Snižuje se vám svalová hmota, ztrácíte sílu.

✓ Přicházíte o tělesné ochlupení.

✓ Přepadají vás depresivní stavy, mohou se u vás rozvíjet i sebevražedné myšlenky. Jste více nervózní a máte nižší sebevědomí.

✓ Jste velmi unavení, trpíte nadměrnou ztrátou energie.

✓ Máte problémy se spánkem a nespavostí. Kvůli tomu jste přes den ospalí a podráždění, snadno vybouchnete a máte i problémy se soustředěním.

Léčba andropauzy: V hlavní roli doplnění testosteronu
S andropauzou se můžete vyrovnat přirozeným způsobem, který spočívá v razantní změně životního stylu. Zdravý životní styl je rovněž výbornou prevencí andropauzy mužů. Právě jeho prostřednictvím si můžete udržet přijatelnou hladinu testosteronu i v pozdějším věku. Na co se tedy zaměřit?

Dostatečně spěte. Ideálně 8 hodin denně. Nedostatek spánku totiž snižuje tvorbu testosteronu a podporuje tvorbu tuku.

Hlídejte si svou váhu. Pokud jste obézní nebo trpíte nadváhou, zhubněte. Tělesného tuku byste měli mít ideálně 10 až 15 procent. Nižší procento tělesného tuku naopak opět paradoxně snižuje hladinu testosteronu.

Třikrát do týdne se věnujte silovému cvičení, které zvyšuje hladinu testosteronu. Zaměřte se také na pohyb s nízkou intenzitou, jako je chůze, běh nebo lehká cyklistika.

Vyhýbejte se stresu, který snižuje hladinu testosteronu.

Ke zvýšení testosteronu používejte bylinky a přírodní doplňky stravy. U mužů podporuje zvýšení tvorby testosteronu zejména kotvičník zemní, maca peruánská, ašvaganda, škornice šípolistá, housenice čínská či pískavice řecké seno. K normalizaci hladiny testosteronu přispívá rovněž vitamin D, zinek a hořčík. Vyhýbejte se naopak rostlinným fytoestrogenům, tedy sóji, lnu či velkému množství fazolí.


převzato ze ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho erness 2021-05-11 06:10:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten dole vypadá zrovna, jako jeden náš svářeč … ale nějaká jeho starší verze 😀

Ikona diskutujiciho Vacatko 2021-05-11 07:15:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, děkuji. Konečně něco pro chlapy. 🙂

Ikona diskutujiciho nagualista 2021-05-11 07:57:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ohledně zvyšování hladiny testosteronu je nejlepší ke konzumaci čerstvě natrhaný zelený hrášek z lusků pískavice , nebo-li řeckého sena. Má-li někdo zájem o tuto chuťovku přírodní afrodisiakum a nekonečné labůžo s milovanou bytostí, pak mohu zaslat obyčejným dopisem semena pískavice i další zázračná semena bylinek, zejména proti hlouposti, která je v současné populaci víc než rozšířená, ale i kořeny, např. světelný kořenem, obsahujícím světelný éter, mandragorou lékařskou a další. „Ať jsou šťastné všechny bytosti, byť každá po svém. „

Ikona diskutujiciho Kutil 2021-05-11 11:17:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud to myslíte vážně, napište mi prosím na mail [email protected], domluvíme se. Díky.

Ikona diskutujiciho Marcela 2021-05-12 10:56:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den, pokud máte semínka, měla bych zájem, prosím o zprávu. Děkuji [email protected]

Ikona diskutujiciho leeth 2021-05-12 13:57:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja chci taky! 😀 piskavici beru, ale teda susenou. .

Ikona diskutujiciho Míša 2021-05-14 18:35:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Nagualista: mám zájem o všechno co nabízíš, pošlu za to něco výměnou nebo zaplatím. prosím ozvi se

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-05-15 12:00:04
Ikona diskutujiciho
sipka

A ktorá bylina je proti hlouposti?

Btw fotky nič moc, takých starých dedov, akoby sa problém týkal len starých chlapov. Len som nepochopil či je tá andropauza už trvalá, myslel som že to trvá len nejaké obdobie a potom to prejde, keď už to má v názve slovo pauza.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-16 09:49:14
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 Andropauza je záležitost vyššího věku a ano, je trvalá jako menopauza.

A co se ti na těch fotkách nelíbí? Však to jsou všechno fešáci jak poleno.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-05-16 10:57:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Mi to pripadá ako chlapi z nejakej telenovely a ten šedivý vypadá ako nejaký šéf a nikto nemá rád šéfov, takže keď už, nepáči sa mi tento jeden. Reálnejšie fotky chlapov sú v letákoch od Hornbachu. Ale nie že by som nejak riešil aké sú tu fotky a použiteľné fotky mužov sa musia určite ťažko hľadať.

Ikona diskutujiciho Vodnářka 2021-05-11 09:19:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, ty vždycky dáváš do článků takové fajnové fotky chlapů k nakousnutí… Kam na ně chodíš? A kde je mám najít já? 😀 Pak se divím, že se mi nikdo moc nezamlouvá, když mám díky tobě laťku tak vysoko. 😀

Ikona diskutujiciho Lada 2021-05-11 09:50:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A já si říkám, že chlapi, co pijí často pivo, si můžou pomalu brát míru na podprsenku. A vůbec bych se nedivila, kdyby to způsobovalo i plešatost. Celer na vás, miláčkové naši! A místo motorové pily sekeru! To jen, když vidím (a hlavně slyším), že někteří mužíčci jsou schopní zásoby dřeva na zimu řezat motorovkou, tak si říkám.. kde jsou ti opravdoví muži? V hospodě na pivu, dělaj ze sebe pomalu ženy. 😄
A my ženy díky feminismu a emancipaci ze sebe děláme muže. Nový normál. Do toho přičtěme všechny ty desítky dalších pohlaví, které popírají fakt, že lidé se odjakživa rodí pouze s vagínou a penisem, hormony a chemii v půdě, vzduchu a vodě, a máme svět naruby.

Není potřeba, aby žena byla ušláplá puťka pod hromovým vládnutím muže, který smrdí na sto honů. Jde o vyvážení energií. Není nic krásnějšího než čistá ženská energie. Není nic krásnějšího než čistá mužská energie. Obě mají svou vlastní sílu a krásu. Proč ze sebe dělat něco jiného?

V tom může být opět záměr globálních elit. Dlouhodobý plán na degeneraci a vyhlazení/zredukování lidstva. Určití temní páni, kteří kolonizovali kdysi Ameriku naučili přírodní místní kmeny chlastat. Odpojili je od duchovního světa, nahnali je do rezervací. To samé se děje dlouhodobě se Slovany.
Víte co bylo pro Slovany pivo? Původně je to nealkoholický nápoj PiVo = Pitná Voda. Něco jako živá voda. Ta se vyráběla louhováním různých bylin v pramenité vodě. Žádný alkohol. Naši předkové nepili alkohol, historie o slovanech je překroucená. Odpovědi jsou zakódované v nás, v našich genech.

Dnešní muži a ženy jsou „převychovaní“ satanským systémem. Jsme zdevastovaní, zdegenerovaní, zapomínáme na naši přirozenost a sílu. Jak tu pozemskou, tak hlavně duchovní. Návrat k přírodním léčivým postupům nám pomůže si opět vzpomenout.

Není potřeba se vracet do jeskyně. Ale je potřeba si uvědomit, že se z nás dělají trosky, hybridi a otroci. A to my rozhodně genetikou a kořeny nejsme. 🤍

Ikona diskutujiciho Lada 2021-05-11 10:03:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem popletla ve svém předchozím komentáři význam slova PiVo. Je to pitná voda, ale ve vodě se máčelo obilí. Krátce, žádné kvašení. Pouze výluh ze zrn. Výluhu z bylin se říkala vodka.

Tady je odkaz, kdyby měl někdo zájem:

https://www.biosferaklub.info/napoje-nasich-predkov/#more-13752

Ikona diskutujiciho hanka 2021-05-13 07:26:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, opět další důvod proč nepít alkohol, nebo aspoň omezit.
Je teda vhodné užívat rostlinné hormony? Pro ženy se například doporučuje palma aguaje z jižní Ameriky, obsahuje fytoestrogeny a prý pomáhá při menopauze. Ale pokud se fytoestrogeny dodávají ve stravě, tělo potom nemá důvod vyrábět hormon samo.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-13 07:40:03
Ikona diskutujiciho
sipka

v přechodu a po přechodu to určitě smysl má… ale dřív by sis mohla rozhodit hormonální systém

Ikona diskutujiciho nagualista 2021-05-15 15:06:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Míšo,
prosím, ozvěte se na email: [email protected]
Zdá se, že máme zajímavé téma – bylinky.
Také se těším.

Ikona diskutujiciho Mila 2021-05-21 16:45:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Není ten šedivý nahoře Pjér la Šé’z?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek