Bezdětné tetičky jsou velmi podceňované ženy

18.11.2022 v Nezařazené 3

Rodina samozřejmě hraje v životě dítěte zásadní roli, ale rodina nepředstavuje jen rodiče. Kromě dědečků a babiček je tu ještě zajímavá skupina žen, které sice vlastní děti nemají, ale občasně přebírají odpovědnost za děti svých příbuzných, které milují a vedou. Ženy známé spíše jako „tety“.
Dříve byl pojem „teta“ vyhrazen pro pokrevní příbuzné, dnes je však jeho definice mnohem širší. Toto oslovení může dostat jakákoli žena, která roli hodné tetičky převezme. Včetně učitelek a kamarádek. Význam bezdětné tetičky v životě dítěte bohužel bývá často podceňovaný, přestože tetička může být výborná opora jak pro dítě, tak i pro jeho rodiče.Proč jsou tetičky moc důležité pro dítě

Představují zdroj lásky a náklonnosti
Pokud se neteř nebo synovec někdy cítí být na dně, ví na koho se může obrátit pro trochu lásky, pozornosti a podpory navíc. Tety jsou laskavé a rády se o svou lásku podělí, což vytváří zvláštní pouto. Když se něco pokazí, děti vědí, že jim teta kryje záda, že jí můžou zavolat a že jim pomůže.

Rády přijdou na oslavu
Jedna z výhod bezdětných tetiček je, že vám mohou být nablízku a oslavovat s vámi hezké chvíle, aniž by nutně musely přebírat povinnosti spojené s rodičovstvím. Když je čas na oslavu, můžete se vsadit, že se teta s radostí připojí.

Díky tetičkám jsou rodinné akce a jiné sleziny o něco snesitelnější
Spousta dětí považuje povinnost trávit čas na rodinné akci jako něco obtížného a nudného. Svatby, dovolené a různá setkání nejsou pro dítě nic jiného než místnost plná dospělých, kteří se vyptávají na osobní otázky a chtějí vás objímat. Ale teta pomůže situaci odlehčit, nebo vymyslí nějakou zábavnou hru, díky které den rychleji uteče.

Nabízejí radu dospělého, aniž by se to dostalo k uším rodičů
Existují složité situace, kterým děti a dospívající čelí a se kterými se nemůžou svěřit svým rodičům. Někdy se bojí, jindy se moc stydí. V tomto věku je téměř nemožné si představit, že máma a táta přece byli také mladí a měli podobné problémy. Pokud dospívající potřebují dospělou radu nebo vedení, jejich tetička je ráda vyslechne a dá se na ni spolehnout, že to nikomu neprozradí.

Občas trochu obcházejí pravidla
Čas strávený se zábavnou tetou často znamená, že některá přísnější a méně zábavná výchovná pravidla mohou být obejita, nebo lehce porušena. Chcete si dát zmrzlinu navečer, nebo zůstat vzhůru o něco déle? To jsou chvíle, kdy teta zazáří.

Nabízejí jiný pohled na život
Když vyrůstáte, váš pohled na život se formuje z velké části na základě názorů a přesvědčení vašich rodičů. Seznamují vás se světem, ukazují vám jak navazovat vztahy s ostatními, vysvětlují vám jak věci fungují. Když však dítě tráví čas se svou tetou, seznámí ho i s trochu jiným pohledem na tohle všechno. Teta vidí a dělá věci trochu jinak než rodiče. To dítěti pomáhá rozšířit si obzory a podpoří to jeho zdravý vývoj.

Teta pomůže pořešit kdejaký problém
V životě jsou chvíle, kdy člověk čelí výzvě. Když se běžná řešení ukážou být nedostatečná a jakmile dítě vyčerpá možnosti řešení po vzoru své výchovy, ví že je k dispozici ještě další možnost. Fikaná teta má často jiný názor na problém a díky tomu může poskytnou zcela jiné řešení.

Jsou to nejlepší chůvy
Pokud nastane chvíle, kdy rodiče potřebují hlídání, mohou se často spolehnout na to, že jim teta s dítětem pomůže. Tety rády tráví čas se svými neteřemi a synovci a chápou, že je důležité je pohlídat, protože je také milují. Navíc se to líbí i dětem, vždyť kdo by nechtěl trávit čas se svou zábavnou tetou.

V životě dítěte jsou to „hustí dospěláci“
Tety mají přehled o nejnovějších trendech, včetně super filmů, celebrit a jiných vychytávek. Tetička může dát módní radu, zná dobré filmy, má čas zabývat se tím co je zrovna in a díky tomu snadno najde s dítětem společnou řeč a rozšíří jeho obzory.

S tetou je zábava
Když má teta to štěstí, že má s neteřemi a synovci společné zájmy, chce si společný čas co nejlépe užít. Mohou jít třeba společně na festival, koncert, nebo podniknout jiné akce. Děti mají doprovod dospělého a přitom se skvěle pobaví.

Umí povzbudit
Tetičky rády poslouchají dětské příběhy, sledují s nimi videa, ochotně navštěvují fotbalové zápasy a klavírní recitály. Rády se dostaví na důležitou akci a budou fandit.

Pomáhají upevnit morálku a budovat životní hodnoty
Vedení, které je teta schopna poskytnout, může dítěti pomoci při formování jeho morálky a životních hodnot. Jsou to přesvědčení, která pomáhají řídit naše kroky v životě. Důležité životní lekce o tom, co je „správné“ a co je „špatné“, se dítě nenaučí jen tak, je třeba si tyto zkušenosti prožít. Způsob, jak své zkušenosti zpracuje, mohou ovlivňovat nejen jeho rodiče, ale také je to příklad, který dítěti dává jeho tetička.

Dobrá tetička poskytuje dítěti bezpečí, oporu a emocionální podporu. Může zastoupit rodiče ve chvíli, kdy nejsou přítomni, nebo kdy se něco pokazí. Tetička představuje bezpečný prostor a pomocnou ruku. A to může pro dítě i rodiče znamenat opravdu hodně.

© aluska.org 2022Komentáře

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-11-18 10:56:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji 🙂

Ikona diskutujiciho Simona 2022-11-18 10:56:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Těší mě že je tu nějaké zastání pro všechny. 😀

Ikona diskutujiciho kiana 2022-11-18 11:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

pěkný článek 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek