Binaurální rytmy: Zbavte se strachu, bolesti a nadměrného přemýšlení

31.5.2024 v Zajímavosti 18

Binaurální tóny představují fascinující formu terapie zvukovými vlnami.
Když byl jeden z nejslavnějších žijících amerických filozofů, Ken Wilber, dotázán, co může průměrný člověk udělat, aby zvýšil úroveň svého vědomí, odpověděl:Již existuje technologie, kterou k tomu lze použít. Říká se tomu binaurální rytmy.“Badatelné i běžní uživatelé nejčastěji zmiňují následující výhody spojené s poslechem binaurálních nahrávek:
Snížený stres
Snížená úzkost
Zvýšená koncentrace
Zvýšená schopnost zaměřit se
Zvýšená sebedůvěra
Zvýšená motivace
Zlepšená nálada
Hlubší spánek
Hlubší meditace

Binaurální rytmy se také používají v esoteričtějších formách duchovní praxe:
Léčení čaker
Lucidní snění a astrální projekce
Práce s energií

Mozku v průměru zabere jen asi 7 minut, než se zharmonizuje s frekvencemi, takže když si dáte jen 7 až 30 minut poslechu, už začnete pociťovat účinky.

Co jsou vlastně binaurální rytmy
Binaurální rytmy jsou formou rytmických a opakujících se zvukových frekvencí, které vás snadno uvedou do meditativního stavu. Podobné jsou šamanské bubny a opakovaný zpěv manter.

Fyzik Heinrich Wilhelm Dove v roce 1839 objevil způsob, jak tyto binaurální rytmy fungují. Když se do uší pustí binaurální zvuky, každý o jiné frekvenci, produkují v mozku třetí slyšitelný zvuk. Ten vyvolá změnu mozkových vln, které se přizpůsobí tempu a rytmu zvuku. Když se vaše mozkové vlny synchronizují se zvukovými vlnami binaurálních rytmů, výsledkem je stav hluboké relaxace.

Binaurální rytmy fungují tak, že do každého z uší vysílají dvě různé frekvence. Když slyšíme tyto dvě frekvence současně, náš mozek vytvoří třetí „fantomový“ tón z matematického rozdílu.
Zde je příklad: Pokud je do jednoho ucha vysílána zvuková frekvence 310 Hz a do druhého ucha frekvence 315 Hz, váš mozek zpracuje tyto zvuky způsobem, který vede k tomu, že uslyšíte jednu frekvenci 5 Hz. Vaše mozkové vlny se pak synchronizují s touto zvukovou frekvencí 5 Hz.
Další příklad: Pokud posloucháte 410 hertzů v jednom uchu a 400 hertzů ve druhém, váš mozek bude interpretovat tyto dvě simultánní frekvence jako 10 hertzů a vaše mozkové vlny se přizpůsobí této nové frekvenci.

Vědecká podpora binaurálních rytmů
Během posledních dvaceti let bylo provedeno mnoho vědeckých studií o dopadech poslechu binaurálních rytmů na fyzické a duševní zdraví. Pokud jste jako většina lidí, pravděpodobně považujete procházení akademických prací za nudné nebo časově náročné. Zde je tedy stručné shrnutí některých zjištění:
U lidí, kteří trpěli problémy s pamětí, pozorností, stresem, bolestmi a migrénami, bylo prokázáno, že mají z poslechu binaurálních nahrávek prospěch. (Na základě souhrnu 20 recenzovaných studií)
Bylo zjištěno, že binaurální rytmy zvyšují kreativitu, zesilují relaxaci a meditaci.
Bylo zjištěno, že binaurální rytmy pomáhají zvýšit soustředění, schopnost řešení problémů, kreativitu, paměť, učení a jsou dobré k navození spánku.
Binaurální rytmy mírní bolesti,
zlepšují schopnost učení.
Zvyšuje to IQ a vede to k dramatickému zlepšení paměti.
Binaurální rytmy snižují úzkost.
Prohlubují a prodlužují kvalitu spánku.
Pomáhají při překonávání závislostí.

Toto je jen několik vybraných výsledků z mnoha studií, které byly provedeny. Četné studie dále prokázaly, že poslech binaurálních rytmů je naprosto bezpečný a nemá žádné známé vedlejší účinky. Abychom však byli opatrní, obecně se doporučuje, aby se lidé s epilepsií nebo ti, kteří trpí na záchvaty, stejně tak i těhotné ženy, nejprve poradili se svým lékařem.

Dobré binaurální beaty jsou od studia Binaural Beats Meditation. Jejich hudbu tvoří profesionální zvukaři, kteří mají více než 17 let zkušeností. Můžete si zdarma stáhnout ukázku z jejich webových stránek. Aby binaurální rytmy skutečně fungovaly, používejte sluchátka (jakákoli).

Pět úrovní binaurálních rytmů
Existují čtyři známé kategorie (nebo úrovně) binaurálních rytmů. Každá úroveň poskytuje jiný typ léčení.

30Hz-100Hz Gamma
Duchovní probuzení, zvýšené vědomí, láska a harmonie. Gama mozkové vlny mají nejvyšší frekvenci, jakou známe. V tomto stavu jsou naše mozkové vlny tak harmonické, že mnoho lidí hlásí pociťování zvýšených stavů vědomí a dokonce i mystické zážitky. Tuto frekvenci často zažívají mniši, jeptišky, jogíni a zkušení meditující. Gama frekvence také zlepšují paměť, vědomí a mentální procesy.

14-30 Hz Beta
Soustředění, řešení problémů a zvýšená energie. Beta mozkové vlny jsou typicky ty, které zažíváme, když jsme úplně vzhůru a plní energie. Tuto frekvenci si můžete představit jako ekvivalent užívání stimulantů jako je kofein. Beta frekvence je dobrá pro vytvoření koncentrované, soustředěné a analytické mysli. Mozková vlna, kterou pravděpodobně máte při čtení tohoto článku, má právě frekvenci beta.

8-14 Hz Alfa
Klid, pohoda a kreativita. Alfa mozkové vlny vytvářejí stav vnitřní relaxace a jsou účinným způsobem, jak snížit stres a napětí. Klid produkovaný touto frekvencí také pomáhá zjemnit mysl a vytvářet mentální stavy proudění. Frekvenci Alfa se také připisuje zvýšená kreativita a abstraktní myšlení.

4-8 Hz Theta
Inspirace, intuice a zapamatování si snů. Theta frekvence byly dlouho považovány za bránu do podvědomí. S touto frekvencí je spojena zvýšená intuice, hluboká relaxace, mimosmyslové vnímání a živé snění. Existuje zřetelně snový a nadpozemský pocit, který doprovází mozkovou vlnu Theta. Mnoho terapeutů a hypnoterapeutů využívá frekvenci théta k pronikání do podvědomí a léčení základních problémů. Jako taková je tato frekvence mocným způsobem, jak změnit omezující přesvědčení a udělat hlubokou vnitřní práci.

0,1-4 Hz Delta
Úleva od bolesti, hojení a regenerace. Mozkovou vlnu Delta zažíváme každou noc v bezesném spánku. Prožívají ji i pokročilí jogíni a mniši, kteří mohou vstoupit do Delta frekvence při hluboké meditaci. Tato frekvence napomáhá jak při emocionálním, tak fyzickém uzdravení, stejně tak zlepšuje imunitní funkce, významně snižuje stres a dokonce působí proti stárnutí. Delta frekvence je skvělý způsob, jak zažít hlubokou opravu na fyzické, emocionální a psychologické úrovni.

Jak používat binaurální rytmy
Vyberte si jednu frekvenci, se kterou byste chtěli pracovat (nebo chcete-li, experimentujte s mnoha). Najděte si klidné a ničím nerušené místo.
Chcete-li dosáhnout největšího účinku, použijte sluchátka s potlačením vnějšího hluku (pokud nemáte sluchátka s potlačením hluku, běžná sluchátka budou v pořádku, ale musíte mít nějaká sluchátka, abyste mohli slyšet binaurální zvuk).
Začleňte binaurální rytmy do své meditace, nebo relaxace. Pokud naopak potřebujete duševní vzpruhu, poslouchejte Beta frekvenci během studia nebo pracovní doby.
Mozek potřebuje v průměru asi 7 minut, aby se synchronizoval s binaurálními rytmy, takže si dejte alespoň 15–30 minut.
Poslouchejte binaurální rytmy minimálně jeden měsíc a všímejte si jejich efektu.

© aluska.org 2024

 Komentáře

Ikona diskutujiciho není 2024-05-31 01:22:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Není to tak, že absolutně souhlasím, je to tak, že doslova absolutně nesouhlasím, což je asi můj osobní rekord. Zní to podobně, že ano? Absolutně souhlasit a absolutně nesouhlasit. Rozdíl je v tom, že jde o můj osobní názor. Absolutně souhlasit je právě ten binaturální zvuk. Absolutně nesouhlasit je má individualita. Pokud bych chtěl být robotem, pak vítejte rytmy, budeme všichni stejní a naladěni jako prostí vojáci k výkonu nějaké předem nám dané služby. Připomíná mi to ořez stromu, při kterém mu necháte jen rovný svislý kus jeho kmene ale vezmete mu to jeho rozvětvení větví, které je jeho srdcem, jeho individualitou, doslova jím. Omlouvám se vám všem tedy, ale naprosto nedoporučuji.

Ikona diskutujiciho Pietro 2024-05-31 04:33:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no teorie je super,jenze poslouchat to 4h je cire silenstvi😄🙈

Ikona diskutujiciho Simona 2024-05-31 11:14:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Jaký 4 hodiny? V článku se 2x píše že stačí 7 minut nebo půlhodina.

Ikona diskutujiciho není 2024-05-31 14:01:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Mimozemšťané používají tuto techniku ke zklidnění lidí při kontaktu a navíc si potom nic nepamatují. Možná jde o tu nejnebezpečnější věc, se kterou se nyní lze setkat. Slyšel jsem o podprahovém ovlivňování lidské psychiky při vysílání tv a rádia a asi to může být v čemkoliv, co je schopno to produkovat. Nikdy bych si svobodně s něčím takovým nezahrával. Naše individualita a zdravé přirozené neovlivněné vlastní vnímání je to nejcennější, co máme a naší svobodou.

Ikona diskutujiciho Petr 2024-05-31 22:11:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Simona: Jo, ale video je 4h..raději mám solfeggiho..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-01 07:57:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Vložené video v článku je pouze pro ukázku. Požadovanou nahrávku si čtenář pro sebe už musí vybrat a najít sám.

Ikona diskutujiciho coccinelle 2024-06-01 08:02:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Že má video na internetu 4 hodiny neznamená že ho musíš poslouchat 4 hodiny 😀

Ikona diskutujiciho Zoozca 2024-06-08 00:33:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Tejto téme sa venujem dlhšie.. z youtubu by som určite nepočúvala akékoľvek liečivé nahrávky. Čítala som, že oni akýkoľvek zvuk menia, resp. Majú na to software, aby frekvenciu menil pre nás na škodlivú frekvenciu. Tiež je v texte o mozgových vlnách rozsah, ktorý zahŕňa aj frekvenciu strachu. Všetka moderná hudba je na Tom postavená. Verím, že aj správy v mainstreamových médiách majú v sebe ukrytú podprahovú frekvenciu strachu. Keďže v tejto frekvencii sme ľahko ovládateľní. Skúšala som merať frekvencie liečivej hudby na YouTube a ani pri jednej sa mi nepodarilo namerať danú frekvenciu.. dobré je si všetky overovať.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-08 13:27:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Youtube vše přepočítá na mp3, ale nahrávky, které mají něco léčit, nebo oslovovat mozek, potřebují širší spektrum, než kolik poskytuje tento formát. To znamená, že tam chybí hloubky a výšky, nahrávka je osekaná a tím pádem méně funkční/kvalitní. Stejná věc byla i u Hemisyncu. Takže kdo to myslí vážně, je potřeba shánět originály v původní kvalitě. Youtube může být fajn na zkoušku.

Ikona diskutujiciho Marcel 2024-05-31 19:54:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vydržal som 2:30 (2 minuty a 30 sekúnd) na sluchatkach a mám dosť. Nebolo to príliš príjemné, hoci som sa vedome programoval, aby sa mi zlepšilo zdravie.

Ikona diskutujiciho Q 2024-06-01 08:00:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na youtube jsou jich mraky. Mohl sis pustit jinou.

Ikona diskutujiciho Samuel 2024-06-01 13:24:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Soňa Peková a její parádní video ke vzestupu. Hlavní heslo – zbavte se strachu.
https://www.youtube.com/watch?v=NrBwmXWr4sE

Ikona diskutujiciho asdf 2024-06-02 03:21:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Může to být potenciálně dost nebezpečné, rozdílová frekvence je totiž vpodstatě infrazvuk a o tom se nic moc hezkého nepíše. Možná jsou nějaké léčivé ale určitě i škodlivé.. snad při kratších expozicích to vadit nebude, ale zkoušet to jen tak „na slepo“ může být problematické. A u hotové nahrávky zas nemusí být bezpečný zdroj… kdoví jestli někdo „znalý“ nedokáže vymyslet nahrávku která člověku vsune do podvědomí nějaké ošklivé hypnotické příkazy…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-03 10:44:50
Ikona diskutujiciho
sipka

To, co vzniká, není infrazvuk, protože nahrávka takový zvuk neobsahuje. Třetí zvuk vzniká jako „dojem“ díky rozdílným frekvencím do každého ucha. Jelikož se tento dojem tvoří v mozku sám a reálně v nahrávce není, nemůže být škodlivý způsobem jakým popisuješ.

Mimochodem pokud máš strach ze škodlivých hypnotických příkazů, vřele doporučuji nemít televizi a neposlouchat žádnou mainstreamovou hudbu, ani si nedávat mobil k hlavě. To jsou skutečná nebezpečí, speciálně při opakovaném vystavování.

Ikona diskutujiciho Martin 2024-06-02 10:17:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dekuji za vyborne informace! Jsou to vzacne informace, nejsou pro kazdeho, kazdy je neoceni. Ale i tak si najde driv ci pozdeji sve priznivce. Vydrzel jsem je poslouchat neco pres hodinu. Stahl jsem si dokonce i The Gatewave Experience, uz se to snazim louskat, jr to v Anglictine. Velmi zajimave unformace i o vesmiru.
Dekuji Alusko 😊 Martin

Ikona diskutujiciho peace 2024-06-02 13:18:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O binaurálních rytmech vím dost dlouho, je na tom postaveno i Gateway meditace o kterých tu nedávno byla série článků. Přemýšlím, že bych si udělal nějakou vlastní nahrávku, přemýšlím, že jedna frekvence by byla 432Hz a druhá 437,4Hz to by mohlo být dobré ne? Nebo máte někdo nějaký osvědčený tip na frekvence, které použít? Chápu, že i dle článku každý rozsah frekvencí je dobrý k něčemu jinému. Ale v podstatě by mi šlo asi o to co je v článku zmíněno o theta vlnách.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-03 10:35:52
Ikona diskutujiciho
sipka

K vytvoření vlastní nahrávky ti neřeknu nic, ale s Gateway mám výborné zkušenosti a dost mě to posunulo. Takže to taky můžu doporučit.

Ikona diskutujiciho Jan 2024-06-03 12:31:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jasně. Hlavně moc nepřemejšlejte, mohlo by se totiž stát, že byste mohli zjistit pravdu! O sobě a o světě kolem vás. Ale to je moc práce a to přece dnes nikdo nechce, že. 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek