Chlapec zahanbil rakovinový průmysl: Vynalezl spolehlivý test na rakovinu za pomoci internetu

3.4.2019 v Léčba 15

Jack Andraka vyrobil něco, co bez pochyb změní naši budoucnost. Jako 15 letý chlapec objevil nový 100% test na rakovinu.
Jack byl svědkem toho, jako rodinný přítel, který mu byl jako strýc, skonal na rakovinu slinivky. Místo toho, aby smrt akceptoval jako součást života, rozhodl se s tím něco udělat.

Uvědomil si, že velkým problémem při rakovině slinivky je, že 85% případů se diagnostikují příliš pozdě, což dává lidem méně než 2% šanci na přežití. Průměrný čas dožití od zjištění rakoviny slinivky je 3 měsíce. Otázkou zůstává, proč tak vyspělá společnost jako je ta naše, nedokáže tuto nemoc odhalit dříve? Jak je možné, že současná „moderní medicína“ používá 60 let staré a velmi nepřesné techniky, které poznají až 30% případů rakoviny slinivky? Navíc jsou tyto diagnostické metody extrémně drahé – jeden test stojí až 800 dolarů.

Jack Andraka

Hlavní problém časné diagnostiky rakoviny slinivky

Rakovina slinivky je takzvané nesymptomatické onemocnění, čili nijak se neprojevuje. Zdravotní pojišťovny navíc nechtějí tyto testy proplácet jen tak „naslepo“ bez zjevných příznaků nemoci. Pro většinu pacientů, kteří si je nezaplatí sami, tak zůstávají nedostupné. Jack si proto řekl, že musí existovat i lepší a spolehlivější způsob, jak tuto rakovinu odhalit. Nový způsob by měl splňovat následující kritéria:

neinvazivní
rychlý
levný
jednoduchý
citlivý
selektivní

Současný indikátorový test je zaměřen na detekci malého množství jedné specifické bílkoviny a to je velmi problematické. Je to jako byste hledali jehlu v kupce sena. A nejen to, v té kupce sena hledáte jednu specifickou jehlu mezi ostatními jehlami. Často je to přímo nemožná úloha.

Tehdy začal Jack vyhledávat informace na Google, co bylo v podstatně jediná věc, kterou má 15 leté dítě k dispozici. Během hledání mezi 8000 bílkovinami našel jednu zvanou mesotelín. Když máte rakovinu slinivky, plic nebo vaječníků, pak se tato bílkovina nachází v krvi v extrémně velkém množství. Co je však důležité, tato bílkovina se v krvi vyskytuje ve významné koncentraci už i v samotných počátcích uvedených typů rakovin, tedy v době, kdy ještě máte téměř 100% šanci na přežití. Proto, pokud jste schopni detekovat tuto bílkovinu (na rozdíl jiné, na kterou jsou zaměřeny současné testy), pak se rakoviny již nemusíte více obávat.
Otázka tedy je, jak tuto bílkovinu mesotelín odhalit?

 

 

Nápad s uhlíkovými nanotrubičkami
Tehdy přišel na jeden nápad s uhlíkovými nanotrubičkami, které jsou tlusté pouze 1/150 lidského vlasu a jako materiál mají úžasné vlastnosti. K tomu chtěl dále využít vlastnosti protilátek vázajících se pouze na jednu specifickou bílkovinu. Ty plánoval ukrýt do uvedených nanotrubiček. Svou myšlenku pak rozeslal přes 200 univerzitním profesorům, kteří se věnovali výzkumu rakoviny slinivky. Požádal je, zda by mu s tím nepomohli a také, zda by mu neposkytli své laboratoře. Vrátilo se mu 199 odmítnutí a jedna rekce ve stylu, že „možná“.

Během 3 měsíců se pak s tímto jedním profesorem dohodl na schůzce, kde si s sebou přinesl 500 vědeckých článků, které dosud na dané téma nastudoval. Během interview si uvedený profesor zavolal na pomoc další akademiky. Všichni se mu snažili vyvrátit jeho navrhovanou proceduru. Nakonec se však Jackovi přece jen podařilo získat přístup do laboratoře. Předpokládal, že práce mu zabere 3 měsíce, ale bylo z toho 7 měsíců. Na konci tohoto náročného období však skončil v ruce s jedním malým papírkem, který byl schopen se 100% úspěšností detekovat rakovinu slinivky a to už i ve zcela počátečním stádiu.

Navíc se jeho test na rakovinu slinivky vyznačuje následujícími parametry oproti současným testům:

je 168 krát rychlejší
je 26000 krát levnější
je 400 krát citlivější

 

Jack se během své cesty k úspěchu naučil jednu důležitou věc a to, že i s pomocí pouze internetu je možné získat informace, které byste si ani nepomysleli. Že nepotřebujete být profesor se třemi tituly, abyste dokázali s ostatními sdílet nápady, myšlenky a objevy. Že s pomocí internetu dokáže i ,,obyčejný“ člověk doslova změnit svět.

Inventing a Low-Cost Test for Cancer at Age 15: Jack Andraka at TEDxMidAtlantic 2012

Komentáře

Ikona diskutujiciho nirvana 2019-04-04 22:13:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, tohle je naprosto úžasný. Tomu se říká šikovná duše 🙂

Říkám už od patnácti, že se lidé nemají soudit podle věku – jde totiž o to, že vás třeba někdo poslouchá a souhlasí, pak ale řeknete např. „je mi šestnáct“ a vaše názory najednou klesají z nějakých důvodů na hodnotě. Samozřejmě to tak není vždy, ale zkušenosti s tím mám špatné a jako mladší mi to dělalo opravdu problémy, později i „bubáky“ v hlavě a bála jsem se mluvit třeba o politice. Ano, samozřejmě jsou mladší méně zkušení, ale svůj fyzický věk ovlivnit nemohou a tolik na tom přeci nezáleží. Každopádně když někdo něčemu nerozumí/zatím to tolik nezná/ tak mu to přece nějak vysvětlím a pomůžu mu, to jo, ale nebudu říkat věci „na to jsi malá a nemůžeš tomu rozumět“ nebo „na to jsi mladá a není to téma pro tebe“. meh. A kdybych měla o deset let víc, najednou tomu rozumím, co? Někdy jsem si říkala, jestli lidi vůbec slyší to co říkám a nebo jen vidí číslo s nožičkama. Hlavně že i padesátiletí lidé sednou před tv a jediné co na politiku řeknou je: „jsou to všechno stejní pitomci“ nebo jsem tady často slyšela(komentář k někomu o čem dotyčný nic nevěděl, ani kdo to je a o čem a proč mluví): „heh, to jsou dementi tihleti všichni politici“. wtf? co? jak jako že jsou všichni stejní pitomci? proč? doteď nepobírám.

není to o věku. Jo a – ne, že bych byla nějaký politický nadšenec, ale zrovna toho se týkají mé zkušenosti 😀

Ikona diskutujiciho jirka 2019-04-04 22:14:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo internet když se používá moudře dokáže solidně pomoci. Takto jsem se například já dozvěděl o astralním cestování a o stavech které mě v dětství trápili a konečně po 28 letech jsem si je mohl nastudovat, naučit se pravidla a vědět co dělat. Do doby jsem si myslel že jsem jediný že mám nějakou asi nemoc a protože jsem ani neznal název nevěděl jsem se jak se těch lidí zeptat.

Tomu chlapci rozhodně přeji, je vidět že fakt není potřeba tuna diplomů ale vlastní selský rozum a odhodlání naplnit svůj sen až do konce. Proto nechápu proč v naší „vyspělé“ společnosti jsou dnešní lidi hloupější. Znám případ jak se jedno dítě ptalo na cestu a přitom vlastnilo iphone mělo přístup k datům a mohlo si cestu dohledat na mapě. Ale většina zná internet jenom kvůli facebooku a dalším socialním sítím případně jenom k socialním počítačovým hrám. Když jsem vyšel školu a nastoupil do práce věděl jsem že mé učení neskončí stále se učím novým věcem ani o tom nevím a když mě něco zaujme a zajimá mě to tak si to už umím na internetu dohledat prostudovat srovnat to s mými zkušenostmi i jinými zdroji a kolikrát hlavně moje životní zkušenosti pomohli i mým kamarádům od deprese účiněji než nějaká systémem oficialně schválená antidepresiva a psychofarmika.

Ikona diskutujiciho jirka 2019-04-04 22:14:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak určitě to je frajer. Ve školách se jenom učí papouškovat a to je všechno. Žádné vlastní kreativní myšlení, tam není podporováno. Nehledě na to, že ne vše co se tam učí o nemocech je pravda a spíš je vše naočkováno farmacetickými společnostmi, které určují co se má a nemá budoucí doktor/ka naučit.

Na druhou stranu si říkám, že když se bude člověk strachovat jestli má rakovinu a neustále si dělat testy, tak jestli si tu rakovinu skutečně nepřivolá? Určitě ale není záměrem farmaceutických společností takto chránit lidi, tj. „nevynalezneme jednoduchý test aby si to lidé náhodou nepřivolali“

Ikona diskutujiciho gabby 2019-04-04 22:14:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Wow! Klobouk dolů. Tomu se říká používat internet.
Hledala jsem schválně na netu, jestli se ten test dá koupit. Našlo mi to pouze knihu od toho chlapce. Možná se to ještě stále testuje? 😕

Ikona diskutujiciho zk 2019-04-04 22:29:25
Ikona diskutujiciho
sipka

zk

Ikona diskutujiciho jarka 2019-04-04 23:04:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je borec. Kdyby tady v té naší díře existoval nekdo takový, tak jej slépky uklovou. Paní od nás jednou vybírala peníze na onkologicky nemocné děti. Já jsem jí nedala nic a řekla jsem, že existují i jiné a efektivní způsoby léčby rakoviny. Hlavně jsem jí řekla, že nebudu podporovat legální vraždění lidí. Dívala se na mě jak kdybych spadla z jiné planety a od té doby se se mnou nebaví půlka dědiny.

Ikona diskutujiciho rakkat 2019-04-04 23:04:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

postaci, udrzovat v dobre kondici streva, atd.
a taky mozek, dusevni krmeni taky ovlivnuje,

jak nahore, tak dole,

kazdy by mel jist do polopita a do polosyta,

umet si vybirat potravu, ktera rezonuje s vasimi potrebami,

taky dobry se hybat, chuze je velmi dobra,
kazdej by mohl nekdy cestovat pesky, a nevozit se v aute, kdzy nemusite,

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-04-04 23:05:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: No právě, čo z toho že niekto niečo vynalezl, keď sa to nedostane medzi ľudí. Od vynálezu uplynulo 7 rokov a neviem kde skončil. Takéto pokrokové veci farmamafia nepustí. Alebo ten vynález nebol až tak super?

Ikona diskutujiciho Peja 2019-04-12 13:12:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Takéto pokrokové veci farmamafia nepustí…PŘESNĚ TAK..TENTO PHARMA. PRŮMYSL MÁ ZÁJEM O NEMOCNÉ..NEPOTŘEBUJE ZDRAVÉ LIDI – JINAK ZKRACHUJE..JE TO OBROVSKÝ BYZNYS O JAKÉM SE NÁM ANI NEZDÁ…BOHUŽEL…

Ikona diskutujiciho nirvana 2019-04-04 23:05:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Články z roku 2015 o tom říkají, že „by to mělo vyjít do pár let“.

https://www.wired.co.uk/article/pancreatic-cancer-test

Tak snad. Doufám, že se to jen nepromlčí.

Jo a našla jsem zajímavý článek, asi rok starý, o hmotě(výplni) která by uzdravovala zuby sama.

https://futurism.com/stem-cell-fillings-allow-teeth-to-heal-themselves

Ikona diskutujiciho kalia 2019-04-04 23:05:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jack se během své cesty k úspěchu naučil jednu důležitou věc a to, že i s pomocí pouze internetu je možné získat informace, které byste si ani nepomysleli. Že nepotřebujete být profesor se třemi tituly, abyste dokázali s ostatními sdílet nápady, myšlenky a objevy.
– jo, přesně to si taky myslím

Ikona diskutujiciho armag 2019-04-04 23:06:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: V ČR vznikla účinná metoda pro léčbu nádorů – např. devitalizace nádorů ale i další.
Samozřejmě, že se nějak dostaly do pozadí, protože podvázání nádorů je chirurgický zákrok, který netrvá ani hodinu.
Ale chemoterapie stojí statisíce. Co myslíš, že se asi bude užívat.

Vy všichni jste zapomněli na to, že medicína zde není pro to, aby léčila lidi ale proto aby vydělávala peníze.

Ikona diskutujiciho Jarka 2019-04-05 19:57:22
Ikona diskutujiciho
sipka

To já vím, že většina mudr pomáhá sama sobě naplnit svoje konta a ne léčit lidi.

Ikona diskutujiciho Jara 2019-04-13 23:53:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám podobné neblahé zkušenosti s doktory a říká se jim bílá mafie.
Jen pár příkladů z nedávna. Dívka, krvácející po vytrhnutí mandlí, na pohotovosti si ji nevšímal ani doktor ani sestra, humus. Podobně to zažil chlapec, něco podobného, málem vykrvácel.
Ani já nemám dobré zkušenosti. Na astma mi předepsali berodual, později berotec, a to mne tak ničilo, že jsem až kašlal krev. Na webu jsem našel jak s tím bojovat sám. Upravit stravu, dýchat do pytlíku a postupně jsem se tohoto zbavil a mám klid i na jaře. Další nepříjemnost s bílou mafií jsem zažil, když mne chytla ploténka venku u auta. Zavolal jsem si záchranku. Přijeli lapiduši a bez léku proti bolesti mne tahali za ruce a nohy do sanitky bez zajištění nehybnosti. Bolesti ploténky a střílení nervů, to je bolest jako když vás vraždí nožem do zad, děláte mosty nebo sklapovačky, jak se tělu zrovna chce. Na příjmu mi dělali test, zvedání nohou vleže až za krk skoro, samozřejmě při dovezení na pokoj mi dr. udělala tento test znovu. Špíny masochistické. Po celou dobu co jsem měl tyto bolesti se mnou sestry hejbaly, nutily mne jíst, ačkoli hladovka pomůže nastartovat obrannou funkci těla a zahojení nervových obnažení u ploténky. A ještě mi vyhrožovaly že dostanu umělou výživu když neposlechnu. Doktor při vizitě mi vyhrožoval, že to ještě nic není a že poznám bolest. Jsou to prasata nelidská. A to nemluvím o tom že se spletli a vozili mne nejprve na Pekařskou ke sv. Anně a teprve potom do Bohunic. Tak jsem se projel v těch bolestech, tělo nezafixované, hrůza. Rok předtím jsem s těmi bolestmi ještě byl schopen dojít na pohotovost do Nemocnice u sv. Anny ale tam mne nikdo nekontaktoval z personálu, ač jsem ležel v bolestech na lavici. Napral jsem se léky z lékárny a došel domů tak tak. Zdravotnictví je v úpadku, stejně jako morálka těch krys, které přísahaly na zničení gojímů. Jsme pro ně vepři.
Zlatého stafylokoka mi kožní lékařka léčila sirnou mastí, a baladurem, mastí na píchnutí komárem. V létě se vrátila vysmátá ze zájezdu v Egyptě, což jsou pobídky za předepisování těchto nefungujících mastí, takže člověk je za svůj život ,,všemi mastmi mazaný,,.
Byl jsem posetý boláky, vše jsem měl rozškrábané, paže, zadek, záda, hrůza, samá jizva, mokvající rány. Hodně mi pomáhaly zábaly z moči, suprově to pomáhalo, nemám jizvy z toho stafylokoka, ač to bylo hrozné na pohled.
Nakonec jsem z webu našel postupy jak léčit koloidním stříbrem. Potom jsem dělal vlastní výzkum a došel jsem k úpravě stravy a opalování horským sluncem. Dnes už bych podobnou věc léčil pomocí MMS, a nebo aspoň tříprocentním roztokem per oxidu vodíku ve vodě, pitím. Je třeba vzít život do vlastních rukou, studuji i bylinky a je na ty nemoci mnoho druhů kytek na léčení. Léky už nežeru.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-14 10:38:56
Ikona diskutujiciho
sipka

járo kdybys ještě někdy potřeboval – jakože jde vidět že jsi schopný a sám sobě dobrý doktorem – tak na toho stafylokoka není problém udělat ti homeopatika, zabalit do hliníku a poslat poštou.. koloidní stříbro výborně, to je na všechno

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek