Jaký má smysl procházet si celým tím povykem? Proč jsme se vlastně narodili a proč umíráme? Proč vůbec existujeme?
Pokud si pokládáte tyto otázky, pravděpodobně jste na životní křižovatce. Můžete se cítit ztracení, hledat vaše skutečné poslání. Možná jste už hledali celé roky, ale nic vám tak úplně „nepasovalo“, nebo se vám to nezdálo správné… Nebo jste možná začali s hledáním teprve nedávno a jde to ztuha.
Hluboko uvnitř chcete, aby váš život něco znamenal. Chcete svůj čas věnovat tomu, co máte rádi.
Ale JAK? KDE začít?
Chtít vědět, jaký je smysl života, lze přirovnat k otevření obrovské konzervy červů: sype se otázka za otázkou, které smrdí existenční krizí.
Ptát se jaký je smysl života, je často jádrem temných a ponurých lidských zkušeností, jako je Temná noc duše, krize identity a existenciální deprese. Někdy, čím více hledáme odpovědi, tím více se nám vyhýbají, takže se cítíme beznadějně ztraceni a jako oběti svého vlastního života.
Hlavní rozdíl mezi Smyslem života a Účelem života
Lidé ze všech společenských vrstev sdílejí vrozenou touhu po poznání smyslu, směru a účelu života. Tato snaha porozumět smyslu našeho života se zdá být pro náš psychologický růst stejně důležitá jako jídlo pro naše biologické přežití.
Pravděpodobně je používáte zaměnitelně – a slyšeli jste, že to dělají i ostatní – ale význam a účel nejsou totéž.
Smysl života je v mysli. Je to filozofie, myšlenka nebo přesvědčení, které vztahujeme k našemu životu. Je to subjektivní záležitost. Něco, co si vytváříte.
Účel života je vrozený. Je vtisknut do všeho živého a je to objektivní pravda. Je to něco, co naplňujete svou samotnou existencí.
Když mluvíme o smyslu života, často zaměňujeme subjektivní a objektivní (osobní a neosobní).
Smysl života je subjektivní, vychází z mysli, záleží na vašem osobním vkusu, touhách, cílech a snech.
Účel života vychází z Ducha. Je v nás naprogramován, je uvnitř našich buněk, je zapsán v každém osudu.
Jaký je Smysl života?
Je to něco, co vychází z vaší duše, v podobě niterného volání. Pro jednoho člověka může být smyslem života vychovávat děti, jinému může dávat životní smysl založit charitu, nebo chovat koně, stát se světově uznávaným umělcem, žít mimo sociální sítě, a tak dále.
Váš smysl může být pevný, nebo se může časem změnit. Abyste našli svůj smysl, budete muset trochu hledat. Budete muset porozumět sami sobě, svým darům i slabostem, svým vášním a zájmům.
Tento proces hledání je vzrušující, ale může být také frustrující a skličující, pokud se do toho motá stres a spěch každodenního života.
Jaký je Účel života?
Účel života existuje v nás. Není to něco, co musíme vytvořit, nebo najít. Už to tam je, je to vrozené, je to to kým jste, není proto třeba se za tím honit.
Pokud jste stále na pochybách, dovolte mi dále vysvětlit… Možná se sami sebe ptáte, jaký je vrozený smysl života.
Váš účel stejný jako všeho, co vidíte kolem sebe: růst, měnit se a expandovat. Stačí se podívat na rostliny, zvířata a stromy; všichni procházejí cykly metamorfózy. Planety také procházejí cykly, stejně jako roční období. A vesmír se každým okamžikem rozšiřuje. I vy jste předurčeni projít těmito cykly expanze.
Protože je váš osobní duchovní smysl života nepodstatný pro objektivní účel života, je otevřenější k interpretaci. Proto jsou na světě tisíce duchovních hnutí a náboženských idejí. Naším smyslem života je dozrát nebo expandovat na všech úrovních: fyzické, mentální, emocionální i duchovní. Proces duchovního probuzení je výrazem tohoto procesu zrání: Naše duše se rozpínají a rostou, stejně jako galaxie. A stejně jako těhotenství, nebo porod, může být i tento růst bolestivým procesem… Ale je to součást smyslu života.
Bonnie Glass-Coffin, profesor kulturní antropologie a religionistiky, k tématu píše:
„Jak jsem si na své životní cestě uvědomil, účelem našeho lidského ztělesnění je ve skutečnosti růst duše. Stejně jako vytváření těla během devíti měsíců těhotenství, je také vytváření duše proces. Neboť, ačkoli jsme se s tím narodili, naše duše se neustále vyvíjí s každou životní zkušeností. Naše utrpení jsou prostě produkty, které tomu dodávají na lesku, jako perla uvnitř ústřice.
Vytváření duše je proces na celý život, nebo několik životů. Mystikové, svatí a šamani dávných i dnešních věků, z míst dalekých i blízkých, odkazují na tento věčný posun mnoha způsoby, ale ať už jsou použity jakékoli termíny, znamená to vědomé zapojení se do našeho skutečného potenciálu jako božských partnerů ve stvoření. To je to, co znamená „růst duše“. To je to, co znamená komunikovat s naší esenciální přirozeností.“
Na metafyzické úrovni si ještě lze položit otázku: „K čemu dospíváme? Jaký je smysl všech těchto potíží?“
To je složité téma, abychom shrnuli, mnoho duchovních a náboženských myšlenek říká, že naším metafyzickým účelem je sjednotit se s naší Pravou přirozeností, neboli sjednotit se s Božstvím.
Starověké duchovní tradice po celém světě potvrzují tento závěr a označují takové vyvrcholení mnoha jmény: Osvícení, seberealizace, nebe, jednota, nirvána, blaženost, celistvost, mokša, neduální vědomí, atd.
Jak se tam dostaneme? To je téma na celý jiný článek. Existuje však mnoho duchovních cest, které vám budou vyhovovat na základě vaší mentální/emocionální/duchovní úrovně zralosti. Meditace je častá a dobrá cesta. Vnitřní práce je další důležitá součást. Je to nedogmatická praxe, kterou lze integrovat do jakéhokoli systému víry. Léčení a vnitřní transformace, které to může způsobit, jsou úžasné.
„Život nemá smysl. Každý z nás má smysl a přinášíme ho do života. Je zbytečné klást otázku, když jste odpovědí.“ – Joseph Campbell
Jak najít svůj smysl života
Abyste našli svůj smysl života, potřebujete najít sami sebe. Pokud nevíte, jak na to, zde je několik jednoduchých cest:
1. Vzpomeňte si na to, co jste rádi dělali jako dítě
Vaše vnitřní dítě je vaše původní já, první verze vás, která vstoupila do tohoto světa. Jako děti jsme si nenesli tu stejnou úroveň zatížení, společenského předurčení nebo strachu, které teď všude vláčíme. Byli jsme svobodní.
Opětovné spojení se svým vnitřním dítětem je mocný způsob, jak najít svůj smysl života.
Když jste byli dítě, přitahovaly vás věci, které vám přinášely největší radost. Tato radost je klíč, který potřebujete k odhalení své autentické životní cesty. Zamyslete se nad tím, co jste jako dítě nejraději dělali – k jakým činnostem jste vždy tíhli?
Možná jste rádi hodně četli, stavěli věci, oblékali si panenky, starali se o své hračky, lezli na stromy, mluvili se svými mazlíčky, předstírali, že jste policista, stavěli imaginární říše a tak dále.
Udělejte si čas na to, abyste si pečlivě promysleli, co vás nejvíce baví. Vezměte si deník a udělejte si poznámky. Hledejte činnosti, které jste dělali nejdéle a nejdůsledněji. Odpověď vás možná hned neplácne do obličeje, ale zamyslete se nad tím, co bylo srdcem a jádrem činnosti, kterou jste rádi dělali. Jaká kvalita vás nejvíce zaujala?
2. Prozkoumejte svou osobnost různým testováním
Tento nápad může znít banálně, ale bezplatné testy osobnosti jsou skvělý způsob, jak lépe poznat sám sebe, své silné a slabé stránky. Navíc jsou i zábavné.
3. Rozšiřte své mentální obzory
Všichni máme svůj okruh kompetencí. To znamená, že všichni známe nějaké oblasti, o kterých toho hodně a dopodrobna víme, a oblasti, o kterých toho nevíme až tak moc, nebo nevíme skoro nic… Rozšíření vašich mentálních obzorů znamená rozšíření vašeho okruhu kompetencí. To může znamenat prozkoumání tématu, o kterém nevíte doslova nic. Také to může znamenat, že se ponoříte do oblasti, o kterou jste se vždy tajně zajímali, ale bránili jste se jejímu prozkoumání.
Udělejte si chvilku a popřemýšlejte o tom, o čem byste se chtěli dozvědět víc, kdybyste dostali šanci, nebo na to měli čas…
Jaká myšlenka vás jako první napadne? Ať už je tato myšlenka jakákoli, odhaluje místo, kam jít dál.
I když se u toho možná cítíte hloupě, buďte celoživotním průzkumníkem. Hledání není vždy pohodlné.
4. Přemýšlejte o tom, co vás život naučil
Odpověď na otázku, jaký je smysl života, záleží na tom, jak přemýšlíte o životě a jak si ho interpretujete… Přemýšlíte někdy o zkušenostech, které jste prožili? Dáváte jim někdy vyšší význam?
Pokud ne, je čas to udělat. Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak najít svůj smysl života, je přemýšlet o celé časové ose svého života… Jaké byly vaše největší úspěchy a pády?
Jaké úspěchy a tragédie vás potkaly? A hlavně, co vás to naučilo?
Pokud dokážete odpovědět na tuto jedinou otázku, Co vás všechny vaše životní zkušenosti naučily, a podíváte se na to z vyšší perspektivy, možná v tom uvidíte svůj smysl života.
Pokud například věříte, že vás všechny vaše zkušenosti naučily odevzdat a nechat jít, můžete se začít zajímat o studium zenového buddhismu. Je to jednoduchá, ale účinná technika.
5. Představte si sebe na smrtelné posteli
„Pověz mi, co máš v plánu dělat se svým jediným divokým a vzácným životem?“ napsala kdysi básnířka Mary Oliverová.
Tato činnost se může na první pohled zdát morbidní, ale nese v sobě zárodek skutečného vhledu. Když je blízko smrt, vše se stává jasným a vzácným. Není čas ztrácet čas. Rozhodnutí, která jsme v životě učinili, nám tančí před očima.
Cvičení
Na tuto aktivitu si budete muset vyhradit pět nebo deset minut. Uložte se někam, kde je ticho a dejte si přes oči nějaký šátek, abyste měli trošku zatemněno.
Pokud se chcete ponořit do ještě hlubšího zamyšlení o smrti, můžete si na pozadí potichu pustit nějakou pohřební nebo éterickou hudbu.
Jakmile budete připraveni, představte si, že ležíte na smrtelné posteli… Přemýšlíte o všem, co jste ve svém životě udělali.
Když si vzpomenete na své největší úspěchy, co se vám vybaví? Co jste udělali, nebo k čemu se zavázali?
Přemýšlejte o něčem úžasném, co jste udělali… co to je? (Pokud vás nic nenapadá, můžete se k této činnosti kdykoli vrátit později.)
Jakmile budete připraveni ukončit vizualizaci, vžijte se opět do svého těla a sundejte si šátek z očí.
6. Cvičte vnitřní práci
Proč se snažíme najít smysl svého života? Jedním z důvodů je, že jsme emocionálně nebo psychicky blokováni. Můžeme trpět pochybnostmi o sobě, nízkou sebehodnotou, nebo obecnými sebedestruktivními sklony. Můžeme být uvězněni v prohlubních existenční krize, toxického vztahu, závislosti nebo problému s duševním zdravím. Možná jsme dokonce zažili duchovní probuzení tak silné, že náš život jako by se kolem nás rozplýval a my nevíme, jak vrátit kousky sebe sama opět do mozaiky.
Jeden ze způsobů, jak vytvořit vnitřní harmonii, rovnováhu a celistvost, je vnitřní práce. Vnitřní práce je mentální, emocionální a duchovní praxe zkoumání svého nitra. Jde o to, získat sebepoznání. Naučit se milovat sám sebe, pracovat se svými základními přesvědčeními a dospět (nebo se individuovat) jako lidská bytost.
Pro každého, kdo hledá hlas své duše, je vnitřní práce životně důležitá. Může být až příliš snadné klouzat po povrchu života, aniž bychom šli hlouběji. Ale cokoli je ve vás pohřbeno, dříve nebo později vystoupí na povrch. Vnitřní práce je o zkoumání a práci s různými aspekty našeho vnitřního já.
Tři hlavní typy vnitřní práce, které doporučuji, jsou sebeláska, práce s vnitřním dítětem a práce se stíny.
7. Přemýšlejte o tom, jaký typ smyslu právě teď potřebujete
Rakouský psychiatr a přeživší holokaustu Viktor Frankl kdysi napsal o významu toto: „Neboť smysl života se liší člověk od člověka, den ode dne a hodinu od hodiny. Nezáleží tedy na smyslu života obecně, ale spíše na konkrétním smyslu života člověka v danou chvíli.“
Citát německého filozofa Nietzscheho říká, že „Pokud člověk najde PROČ, snese téměř jakékoli JAK.“ A je to pravda.
Jak poznamenal Frankl, význam není nějaká pevná rigidní věc, ale je proměnlivý.
Musíme se soustředit na to, abychom našli svůj smysl života právě teď. Z mého pohledu existují tři druhy smyslu života: První je význam v plnění úkolů nebo v dosažených úspěších, kde cítíme naplnění při plnění cílů a snů. Druhý je význam, který nacházíme v hodnotách, jako je loajalita, nebo soucit. Třetí význam je v utrpení, kde zaujímáme specifický postoj, který nás za určitých okolností zmocní, např.: „Tato bolest, kterou cítím ze ztráty zaměstnání, mě naučí, co od života skutečně chci.“
1. Význam v úspěchu a neúspěchu
2. Význam v hodnotách (já, přátelství, komunita, loajalita, odvaha)
3. Význam v utrpení (postoj / přesvědčení o tom, proč má význam že něco zažíváme)
Přemýšlejte o tom, kde se momentálně v životě nacházíte. Přemýšlejte o nejbolestivějších pocitech, které pravidelně zažíváte… To bude způsob, jak zjistit, jaký typ významu potřebujete.
Pokud například trpíte pocity nudy, únavy nebo apatie, možná budete muset najít první typ významu (úspěchy/neúspěchy).
Pokud trpíte pocitem obecného neštěstí, osamělosti nebo specifické touhy po něčem, možná budete potřebovat druhý typ významu (hodnoty).
A pokud procházíte intenzivně bolestivým životním obdobím, které je charakterizováno úzkostí, depresí, smutkem, beznadějí a dalšími silnými formami tíživých emocí, možná budete potřebovat třetí typ smyslu (postoj/víra v utrpení).
Nebo možná potřebujete všechny tři typy významů, a to je také v pořádku. Buďte k sobě upřímní a naslouchejte svým potřebám.
Na závěr ještě přikládám citát z Knihy probuzení od Marka Nepo:
„K vysetí jedné pivoňky je potřeba šest milionů zrnek pylu a losos potřebuje celý život, aby našel cestu domů, takže se nesmíme znepokojovat ani odradit, když nám trvá roky, než najdeme lásku, nebo roky, než pochopíme naše životní poslání.“
Žádný závod to není. Svůj význam najdete ve svém vlastním čase.
Váš význam může zůstat stejný, nebo se může měnit, jak dospíváte. Neexistuje žádný černobílý manuál pravidel. Jen velmi málo lidí se jednoho dne probudí a zakřičí „Juch, konečně znám svůj nepopiratelný životní účel!“ … Je to spíš jako špinavá a trapná food party, kde sníte jednu věc a vyhodíte ji, dokud nenajdete něco, co konečně chutná dobře.
© aluska.org 2024
Poslední komentáře
-není Nepřipadáš si moc velkej, Gullivere? Proč myslíš, že…
-není V článku píše pravý opak. Tak si ho…
-Gulliver Hlavní pointa veškerého duchovního rozvoje je najít sám…
-Alue K. Loskotová Od mala se zajímám jak o konspirační teorie,…
-Martina