Co na tom záleží, kolik je mi let?

7.8.2020 v Žena 8

Mířila jsem k východu u příletů na letišti Calgary. Když jsem míjela stánek s kosmetikou, zaslechla jsem prodavačův hlas: „Podívejte se na sebe!“ Mladý muž držel v ruce zrcadlo. Začal vést hlasité úvahy o vráskách, botoxu a krémech z jeho nabídky a já jsem tam stála a říkala jsem si, co je to za neskutečný výjev a jak si ten mládenec vůbec může dovolit říkat nějaké ženě podobné urážlivé poznámky. Připadá mu to normální?Už jsem za svého života vyslechla dost řečí o tom, že nejsem bez kazu, že mi něco chybí nebo že by něco chtělo co nejdřív nějak poopravit. Pokud jde o mě, už to opravdu stačilo. Jakoby se ve mně samočinně přepnul nějaký přepínač a vypnul červené světýlko…

foto-annick

Obyvatelka Montrealu Annick Robinsonová zveřejnila po debatě s prodavačem kosmetiky na letišti v Calgary svou fotku na Facebooku. Stala se hrdinkou desítek tisíc repostů. Tady je přepis její rozmluvy s prodavačem:

Prodavač: Vaše pokožka působí velmi naturálně, zdá se, že to nepřeháníte s kosmetikou, mám pravdu?

Já: Hm, ano a co má být?

Prodavač: Schválně, pojďte, budu hádat váš věk. (Uvádí číslo o 12 let nižší, než je realita.)

Já: Vypadám na svůj věk a to je zcela normální.

Prodavač: Dovolte, abych vám ukázal naši syrovátku určenou k péči o pleť. Když se o svou pleť nezačnete starat hned, v pětačtyřiceti budou tyhle vrásky daleko hlubší a žádné krémy už vám nepomohou.

: A co je špatného na ženě, která vypadá na čtyřicet?

Prodavač: No dobrá… ale co kruhy, které máte pod očima a ty jemné vrásky kolem nich; my nabízíme krém, který tenhle stav napraví během čtvrthodinky!

Je snad s mýma očima něco v nepořádku? Doma na mě čeká roztomilé batole, už dva roky jsem se pořádně nevyspala a jestli snad mám od toho kruhy pod očima, jsem za ně vděčná. A pokud jde o jemné vrásky kolem očí, víte, my se s manželem hodně nasmějeme. Je to jeho vina. Líbí se mu, jak vypadám. Nemyslím, že ten váš krém potřebuju.

Prodavač: No, teď snad vám to nevadí, ale až se přiblíží padesátka, bude už pozdě na úpravu ochablé kůže a hlubokých vrásek. Když s tím nezačnete dneska, pak už vám pomůže jenom plastika.

Já: Tak znovu: co je špatného na ženě, která stárne? My si s manželem často povídáme o tom, jací asi budeme, až zestárneme, budeme mít plno vrásek a bude z nás zábavná stará dvojka. Můj muž totiž také zestárne, jako my všichni. V životě to tak chodí.

Prodavač: (nervózně pohlíží na ostatní, kteří se tu zastavili a začali poslouchat náš rozhovor): Poslechněte, jestli je pro vás problém v ceně, můžu vám nabídnout speciální slevu tohoto týdne. Všechny tři krémy za 199 dolarů. To je levnější, než botox!

Já: Já vypadám dobře a v pětačtyřiceti budu taky vypadat dobře, stejně jako v padesáti, protože na tom, že žena stárne, není nic špatného. Stáří je privilegium, kterého se mnohým nedostalo. Vadí mi, že prodáváte mládí, místo abyste prodával své zboží. Vy ponižujete ženy vyššího věku. Děkuji, žádný váš krém nepotřebuji.

Byla jsem tak šokovaná, že podobný způsob prodeje je pokládán za normu, že jsem se rozhodla vyfotit svou tvář s vráskami a kruhy pod očima, tu tvář, které vnucoval své krémy přímo tam, na letišti.
Tuhle tvář milují moje děti a můj manžel. Hodlám si ji ponechat v nezměněném stavu.

 

Po zveřejnění zaplavily stránku Annick Robinsonové početné komentáře. Rozhodla se některé věci vysvětlit:
Nevymezovala jsem se svým článkem jako nějaká zavilá milovnice přírodního, naturálního vzhledu vůči těm, kdo mají rádi výrazné líčení. Psala jsem o tom, jak se mě dotkl onen prodavač. A konec konců nejde ani o toho prodavače, podle mě dělá výborně svou práci a drží se přesně scénáře, který dostal. Chtěla jsem jen připomenout miliardový průmysl, který vydělává na nenávisti žen k sobě samým.

Vůbec nejde o to, jak jsem nebo nejsem hezká. A kdo vůbec může jednoznačně stanovit, co je a co není hezké?

Na mém místě mohla klidně být nějaká supermodelka. Stejně by jí tvrdili, že s její tváří něco není v pořádku. Možná by tomu i věřila. Vždyť od kolébky je nám vnucováno, že hlavní hodnotou ženy je její krása a do mozku nám pěchují standardy krásy, kterých se v reálu nikdy nedá dosáhnout. I ty supermodelky vylepšují ve fotoshopu.

Pojďme se spojit a skoncovat s těmihle marketinkovými dravci. Máme přece na práci daleko důležitější věci, než trápení se kvůli vráskám nebo úvahy o tom, jak silná máme stehna.

Pokaždé, když vám někdo bude předvádět podobný scénář, klaďte mu odpor. Znovu a znovu, dokud mu nedojdou síly. Pojďme říkat „NE“ značkám, které prodávají kosmetiku spojenou s pěstováním hluboké nenávisti žen ke svému vzhledu. Není silnější hlasování, než hlasování peněženkou.


aluška.org převzala ze zdroje adaline.cz, originál v podobě příspěvku na facebooku pod názvem So. I was kind of a brat yesterday. And I don’t regret it one bit.Komentáře

Ikona diskutujiciho NamurM 2020-08-07 09:38:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásně! Rozumná a Krásná Žena! Naprosto přirozeně to vysvětlila.I za spoustu mužů. Vrásky kolem očí od úsměvu….. to je pocta i pro jejího muže 😊👍🦄

Ikona diskutujiciho romča 2020-08-07 11:46:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mieste tej ženy by som sa pravdepodobne zachovala voči predavačovi rovnako (s tým rozdielom, že na fb by som to asi nedala). Chápem ju a súhlasím s ňou. Možno je to tým, že ani ja to s kozmetikou nepreháňam. A od vtedy, čo nám predpísali náhubky je kozmetika aj tak zbytočná…

Ikona diskutujiciho Vladka 2020-08-07 14:09:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Delam si kurs kosmetiky.Jsem uspesna maserka.Kurs jaem si vybrala z vic duvodu.Nic o peci o plet nevim.Muzu doplnit k memu byznysu.A nemyslim na podelane korousove leto🙄bez cestovani do ciziny.Koukam hak vorvan co vsechmo dokazi udelat zeny pro to,aby byly krasnejsi a mladsi…ale neee vlastnim usilim…Nemyslim si,ze se takova zena vyrazne omladi..je svezi..pestena,ale cas az tak nezastavis..a tak to ani svym klientkam nebudu tvrdit..budou proste chodit ke me relaxovat..v ramci osetreni..

Ikona diskutujiciho mif 2020-08-07 14:46:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Stáří je privilegium, kterého se mnohým nedostalo.“ Krásné. K tomu nemám co dodat.

Ikona diskutujiciho Hammer 2020-08-07 18:59:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moudrá to Žena. A krásná k tomu. I bez těch zbytečných a předražených serepetiček.

Ikona diskutujiciho Robin 2020-08-09 12:43:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezky napsáno. Inteligentní žena a souhlasím s ní. Ono je spíše pro ty ženy těžké to, že už se na ulici za nimi chlapi přestanou otáčet a špatně to nesou. Pro toho svého partnera budou pořád určitým způsobem krásné a přitažlivé, ale většině ženám vadí to, že tam vidí ten rozdíl. Uvedu příklad: Do 30tky se za nimi otočilo třeba 50 chlapů denně. Do 40 tky 20 chlapů denně a po např. 45 třeba žádný. A většině žen právě nestačí to, že se líbí tomu svému partnerovi…chtějí se pořád líbit i všem ostatním mužům. Myslím, že je to tak nějak genetické….prostě v nás. Každé ženě (ale i muži) zalichotí, když se po nich v jakémkoli věku ten protějšek otáčí (nebo i osloví) i když už je dávno zadaná/ý. A obrovský vliv má stejně psychika. Pokud je žena štastná a nedělá si hned ze všeho hlavu, tak v každém věku bude vypadat dobře nejen pro toho svého.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-08-09 19:54:47
Ikona diskutujiciho
sipka

To je pravda, obdivné pohledy jsou koření života, není divu že to pak člověku chybí když o to přijde. Jenom kvůli blbýmu času 🙁
Ale lidi mají i zajímavý filtr, že vidí babičku jak má problém, nebo nemůže, projde kolem ní deset lidí a buď jsou vážně tak strašně tupí že ji nevidí, nebo jsou to ignoranti, ale nikdo jí nepomůže. Vsadím se že kdyby jí bylo 20, tak by se u ní hned někdo ochotně zastavil. Je to nespravedlivé… (pro šťoury: vyřešila jsem to s ní já :D)

Ikona diskutujiciho Robin 2020-08-09 20:14:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To máš pravdu no. Připomněla si mi, že já ten filtr zase vidím u maminek s kočárkem v MHD. Prostě zezadu lidé odcházejí kdekoli dopředu jenom proto, aby jí nemuseli pomoct vynést kočárek z MHD (pokud nejsme v nízkopodlažním). To jde fakt vyloženě vidět a smutné je, že mám vždy pocit, že ta maminka s tím kočárkem to vidí taky ty preventivní odchody těch lidí, aby je náhodou nepožádala o pomoc. Já právě schválně vždy zůstanu vzadu u ní, kolikrát se na ní usměju nebo se většinou předem zeptám či nabídnu, že pokud vystupuje dříve než na té zastávce, tak že jí s tím pomůžu….nevěřili byste kolikrát tam ihned vidím ten obrovský pohled úlevy poté co se nabídnu, že jí pomůžu.

Já ten blok kdysi dávno taky měl…člověk si říká..ta maminka to nějak zvládne..nebo že má chodit jen do nízkopodlažních….nebo… pomůže jí někdo jiný…nebo co když pak už nestihnu nastoupit nebo co když ten kočárek špatně chytnu a zakopnu nebo jej překlopím….jsem si 100% jistý, že všechno toto si říkají i ti všichni ostatní…ale sakra..jak pak člověk má třeba uspět v životě, když se bojí i pomoct vynést nějaké mamince ten „blbý“ kočárek….

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek