Co o vás říká vaše oblíbená barva

7.12.2020 v Psychologie 2

Určitě jste si všimli, že se ve vašem šatníku některá barva vyskytuje častěji, než jiná. Tento předpoklad má prosté vysvětlení. Výběr barvy odpovídá našemu duševnímu stavu. Samozřejmě, že obliba konkrétní barvy závisí na mnohém: na vašem věku, náladě, sezóně, počasí, vašem zdraví, změnách v povaze a také na módě.O čem vypovídá barva, která ve vašem šatníku převládá? Odpověď najdeme ve výsledcích výzkumů švýcarského psychologa Maxe Lushera.

Červená
Červená barva je pokládána za nejvíce sexuálně přitažlivou. Zvyšuje krevní tlak, zrychluje tep a dýchání. Láska k červené hovoří o tom, že jste člověk cílevědomý, někdy až agresivní. Jdete vpřed hlava nehlava a v oblékání jste ochotni k těm nejodvážnějším experimentům. Obvykle dosáhnete toho, oč usilujete. Protivit se vám je těžké. Jste vášnivá, energická osobnost.
Je prokázáno, že lidé, u nichž tato barva vyvolává podráždění, bývají věrní a stálí, trpí však komplexy méněcennosti.

Modrá
Úsměv je u vás vzácná věc. Získat vaši důvěru je velmi obtížné a schopni jsou toho pouze ti, kdo obstáli ve zkušební lhůtě, kdo své přátelství prověřili časem. Jste člověk velmi klidný, budíte v okolí důvěru. Tep, krevní tlak i dechová frekvence při pohledu na modrou klesají. Nejčastěji se nalézáte ve stavu vyváženém, bez napětí, cítíte se součástí kolektivu.

Bílá
Ideální barva, barva nulové zářivosti. Bílá znamená absolutní svobodu jak ve smyslu překážek, tak ve smyslu možností. Proto jsou nevěstiny šaty bílé. Proto je také bílá symbolem fyzické smrti a znakem smíření. Nikoho nezapuzuje, avšak nenese žádnou informaci. Přednost jí obvykle dává člověk s podobně utvářeným charakterem.

Fialová
Fialová spojuje červenou a modrou. To znamená, že jste povaha zároveň vášnivá i klidná, emotivní i pokojná. Tato barva zosobňuje vše, co je nestandartní. Dáváte-li přednost fialové, přejete si nejspíš magický vztah. Přejete si být očarováni a zároveň sami vládnout kouzelnou silou a spalujícím šarmem.
Experimentálně bylo dokázáno, že 75 procent dětí do věku pohlavní zralosti dává přednost fialové barvě. Je to spojeno právě s magickým spojením červené a modré barvy, jako mužského a ženského prvku.

Růžová
Růžová je barvou mírnosti, něžnosti, laskavosti a sentimentu, barvou snění. Spojuje v sobě červenou a bílou. Svoboda mírní vášeň a v tom je svůdný půvab růžové. Jestliže máte rádi růžovou, pak nesnášíte krutost a násilí v jakémkoli jejich projevu.
Člověk, který volí tuto barvu, dává přednost životu v lehkém, pohodlném světě, který si sám vymyslí. Potřebuje vedle sebe někoho, s kým by žil klidně a beze strachu.

Zelená
Pro většinu lidí je vaše duše skutečnou záhadou. Tato záhadnost je však základní součástí vašeho půvabu, hleďte ji tedy nepoztrácet. Náklonnost k věčně zelené vypovídá také o tom, že jste si vědomi své převahy, moci a síly. Chcete se líbit, toužíte po uznání, bojíte se podlehnout a snažíte se vyhnout cizímu vlivu a hledáte způsoby vlastního prosazení.

Žlutá
Jste klidný a přívětivý člověk radující se ze života. Máte smysl pro humor. Žlutá je barvou uvolnění. Kdo dává přednost žluté, hledá nejspíš možnost osvobození, které by mu přineslo postrádané štěstí. Žlutou si vybírají lidé hledající nový, uvolněný vztah, který by jim poskytl možnost otevřít se a dosáhnout toho, po čem touží.
Pokud někdo úplně odmítá žlutou, je to člověk prázdný, izolovaný nebo krajně podrážděný.

Blankytná
Jste člověk bezstarostný a veselý. Světle modrá je barvou lehkomyslnosti, barvou nenáročnou, která se neváže nějakými povinnostmi. Nikoho nepodráždíte, do každé společnosti dobře zapadnete. Světle modrá je ono „okouzlující nic“, o němž hovořil Goethe.

Hnědá
Jste zvyklí dělat všechno s citem, obratně a uváženě. Snažíte se nikam nespěchat, což je dnes vzácný jev. Lidé, kteří dávají hnědé barvě přednost, touží po fyzickém oddechu, po klidu. Rovněž ji mají v oblibě lidé přikládající velký význam svému zdraví a ti, kdo si považují stability, tradic a rodiny.
Člověk zavrhující hnědou hledá svou vlastní individualitu.

Šedá
Šedou si vybírají lidé, kteří se bojí dát o sobě příliš hlasitě vědět. Možná také chtějí být nenápadní, protože touží něco získat. Šedá je barvou neutrality – není ani barevná, ani světlá, ani tmavá. Ideální pozadí pro jakoukoli další barvu, pro jakoukoli manipulaci nebo hru. Vzpomeňte jen na šedou eminenci.

Černá
Černá je barvou absolutní dokončenosti. Je proto vyjádřením myšlenky „ničeho“. Je barvou přepychu a elegance. V černém budete vždycky vypadat fantasticky. Vypovídá o tom, že máte nemálo tajemství, o něž se nijak nespěcháte dělit.


Článek je převzatý ze Zdroje / s úpravamiKomentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-12-07 01:51:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

krom mé obsese na bílou mám ráda růžovou, blankytně modrou 😊

bílá je, pro mě osobně, barva čistoty a symbolického „znovuzrození“(pro mě symbolizuje novou, čistou fázi mého života, který si tvořím sama), vypovídá i o jistém perfekcionismu, nežene. je dokonalá… nevinná, ale přesto výrazná, upoutá – ale ne v tom špatném smyslu 🙂 zároveň, pokud jste celí zahalení v bílé, lidé vás už od pohledu víc respektují. a dáváte si pozor, abyste se neumazali, to je taky fajn 😆 nene, zklapnu, o bílý barvě bych mohla psát básně:DD

Ikona diskutujiciho Veronika 2023-08-23 16:16:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Má oblíbená barva je žlutá a úplně to na mě sedí

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek