Co podniknout pro uklidnění své mysli, když přemýšlíte až moc

26.6.2022 v Psychologie 3

Přemýšlení není zrovna něco, co bychom mohli úplně zastavit. Můžeme s ním však na určité úrovni pracovat. Když se rozčilujeme, nebo se nám nedaří vypnout zdivočelé myšlenky, chceme se nejprve uvolnit a uklidnit. Víme, že by všechno bylo mnohem snazší, kdybychom dokázali opravdu zklidnit svou mysl a nechat stres, který cítíme, aby alespoň částečně polevil.Nadměrně přemýšlíme z nejrůznějších důvodů. Ať už jde o naši posedlost drobnými detaily, nebo máme obavy z budoucnosti, někdy není snadné se ovládnout. Na překonání nadměrného přemýšlení však můžeme pracovat. Vyzkoušejte uvedené rady, když se opravdu rozčilujete a jste přehlcení hromadou věcí, které se vám ženou v hlavě.
Když se umíte uklidnit, pak si věci dokážete v hlavě srovnat tak, abyste se mohli pohnout dál.

Všechno si napište
Když jste v nadměrném stresu, nebo toho máte strašně moc, sepsání vašich úkolů, starostí, problémů, nebo obav, opravdu pomůže. Záleží pak na vás, zda si papír ponecháte jako seznam úkolů, nebo ho skartujete, protože jste se potřebovali jen vyventilovat.
Když si všechno vyhodíte z hlavy na papír, tak to dostane řád a lépe se v tom zorientujete. Při řešení složitých úkolů také snadněji pochopíte, co má smysl řešit hned, co později a co nemá smysl řešit vůbec.

Rozptylte se
Odveďte pozornost od všeho, co vás trápí, k něčemu příjemnému. Jděte si zaběhat, navštivte kamarády. Udělejte něco, co vás odvede od dotěrných myšlenek, abyste se uklidnili. Věci pak s odstupem nebudou vypadat tak hrozivě a snadněji najdete řešení.

Meditujte
Meditace je jedním z nejlepších způsobů, jak se uklidnit. Soustřeďte se na svůj dech a dovolte si skutečně se uvolnit. Můžete zkoušet třeba meditace se světlem, nebo mluvit se svým strážným andělem, cokoli co je vám příjemné.
Pokud máte problém se soustředit, nebo nemát emeditace rádi, zkuste si místo toho vyložit andělské karty, zapálit vonnou tyčinku, pustit si nějakou duchovní či povznášející hudbu, vytáhněte výkresy a malujte si, nebo jděte luštit sudoku.

Podnikejte praktické kroky a jednejte
Pokud je třeba něco udělat, neseďte s rukama v klíně, aby pak nebylo pozdě. Málokterý problém se vyřeší sám bez vaší akce. Pokud máte problém, který nemizí, i když jste si mysleli, že vyprchá sám, tak je potřeba přejít do akce a zabojovat. Dlouhodobé přemítání o problému, užírání se a sebelítost vás bude jenom vyčerpávat a odebírat vám energii. Takže pak budete vyčerpaní a navíc s tím neřešeným problémem. Pokud je problém moc veliký a nedá se zvládnout naráz, udělejte alespoň něco a ukrajujte z něho po kouskách jako z velkého dortu. Vezměte si na pomoc kamarády. Když uděláte každý den alespoň malý kousek, budete se cítit mnohem lépe, než když nebudete dělat nic.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-06-27 10:52:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji za krásný článek 💕

Ikona diskutujiciho led 2022-06-28 12:40:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

I při chůzi po ulici, kdekoliv – zaměřit pozornost na sebe – na své tělo. Neopouštět ho svým vjemem.

Ikona diskutujiciho vla 2022-07-02 08:46:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Být pánem svých myšlenek, myšlení .. se snadno řekne, hůř udělá ale chodit po kolejích, taky nejde samo od sebe. Je to práce, cvičení, opakované, znova a znova, je to mnoha vrstvé, ne ní to jen myšlení, i emoce/pocity .. spíš jemnější směřování, než řízení „auta“. A i určitá upřímnost, nezasouvat něco co víme že je, tak jak se nelíbí..a hledání, rovnováhy, možná jsou i důležitější věci, teď, zítra..a řešení, pokud je třeba řešit (důležité je ale přiměřeně). Jedním z cviků/dovedností, je bytí, přítomné, bez myšlení myšlenek..jak s tou kolejí, udělat pár kroků, jde, jít dál těžko a podle potřeby na ní naskočit je ještě jinačí věc. Otevírá to bránu k ..

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek