Co prozrazuje stav nehtů o vašem zdraví

6.4.2021 v Prevence 3

Věděli jste, že nehty dokážou o vašem zdraví poměrně hodně prozradit? Vaše nehty v sobě mají dokonce zaznamenanou i historii vašeho zdravotního stavu a různých fyziologických problémů. V diagnostice se používají už od pravěku. Někdy jejich změnu může způsobit i houbovité onemocnění, či úraz. Nehty však poskytují indicie o možných příčinách i v případě závažnějších onemocněních, jako například choroby plic, jater, či srdce.Zdravé nehty mají růžové zabarvení a měsíčky u kořene jsou světle růžové až bílé. Jsou také hladké, bez hřebenů, drážek, skvrn či ztráty pigmentu. Pokud na nehtech zaznamenáte změny v některých z uvedených charakteristik a nevíte, co to může znamenat, měli byste pro jistotu navštívit svého lékaře.

Jak interpretovat změny na nehtech:

1. Vlnité nebo křehké nehty
Vlnité nebo křehké nehty mohou být výsledkem stárnutí nebo jejich častého vystavení čistícím prostředkům či laku na nehty. Jindy to zase může být příznak houbovité infekce.
Mezi další příčiny patří: lichen planus (onemocnění způsobující svědění na kůži a v ústech), onemocnění štítné žlázy nebo psoriáza. Ve výjimečných případech to může být i projev reaktivní artritidy, která je poměrně bolestivou formou tohoto onemocnění.

2. Změna barvy
Žluté nehty – mohou vzniknout dlouhodobým používáním laku na nehty, ale také v důsledku houbovité infekce nebo psoriázy. Kromě toho, v úvahu přicházejí i problémy s játry, záněty nosních dutin, onemocnění štítné žlázy, plicní infekce a lymfadema (hromadění vody v rukách a nohách).
Zeleno-černé nehty – poukazují na bakteriální infekci, která často vzniká pod uvolněným nehtem.
Modrá nebo fialová nehtová lůžka – vznikají při nedostatku kyslíku.
Šedé nehty – mohou být způsobeny některými druhy léků.
Hnědé nehty – indikují onemocnění štítné žlázy a podvýživy.

Nehty, které jsou napůl hnědé u konečků a napůl bílé u kořene, mohou znamenat selhávání ledvin, AIDS, ale objevují se i po chemoterapii.

Bílé nehty – jsou obvykle projevem stárnutí, houbovité infekce nebo nedostatku železa. Dále to může být cirhóza jater, nedostatečná činnost ledvin nebo srdce, cukrovka, zvýšená funkce štítné žlázy, podvýživa a stav po chemoterapii.

3. Ztluštěné nehty
Nejčastěji jsou způsobovány houbovitými infekcemi, ale mohou být také důsledkem psoriázy nebo reaktivní artritidy. Žluté, ztluštělé a pomalu rostoucí nehty poukazují na onemocnění plic.

4. Uvolněné nehty
Když se nehty uvolňují a hrozí až jejich oddělení od nehtového lůžka, může to poukazovat na úraz nebo infekci. V úvahu také přichází onemocnění štítné žlázy, psoriáza, špatná cirkulace krve nebo alergická reakce na léky.

5. Nehty ve tvaru lžičky (koilonychie)
Když se vaše nehty zakřivují směrem dovnitř, může jít o následující příčiny: nedostatek železa (anémii) hemachromatózu (onemocnění jater vedoucí k přebytku železa) Raynaudova choroba (která ovlivňuje krevní zásobení prstů), onemocnění srdce, sníženou činnost štítné žlázy (hypotyreóza)

6. Jamky nebo prohlubně na nehtech
Jamky nebo drobné promáčknutí indikují psoriázu, ekzém, reaktivní artritidu nebo onemocnění zvané alopecia areata (ztráta ochlupení v důsledku autoimunitních onemocnění).

7. Drážky (rýhy) napříč nehty
Pokud zaznamenáte hluboké rýhy běžící přes celý nehet, jde o takzvané rýhované nehty. Ty jsou obvykle důsledkem těchto faktorů: chemoterapie, předchozí úraz, vystavení nízkým teplotám, Raynaudova choroba (zásobování prstů krví), cukrovka, onemocnění cév, nedostatek zinku, choroby projevující se horečkami

8. Vypouklé nehty
K tomuto dochází, když se nehty zvětšují a vzdouvají směrem nahoru. Pokud se jedná jen o zvýšený přísun krve, tak je tento stav neškodný. Často jde o dědičný znak. Když se však objeví náhle, příčinou bývá nedostatek kyslíku, který naznačuje onemocnění plic nebo i další onemocnění, například: choroby srdce, záněty střev, nemocná játra či dokonce AIDS.

9. Bílé čáry napříč nehty
V tomto případě vedou bílé čáry paralelně s kořenem nehtu. Nezaměňujte to s bílými skvrnami nebo pruhy, které jsou normální. Pokud se však vyskytnou paralelní bílé čáry napříč nehty, jde o znak nízké hladiny bílkovin v krvi. To je důsledek podvýživy nebo onemocnění jater.

10. Tmavé pruhy vedoucí dolů nehty
Tento znak se někdy vyskytuje u černochů a ve většině případů je to normální. Někdy to však může poukazovat na rakovinu kůže, která postihuje nehtové lůžko. Nazývá se také subunguální melanom. Tento typ rakoviny obvykle postihne jen jeden nehet.

11. Červené nebo hnědé pruhy pod nehty
Jde o krevní čáry způsobené poškozenými cévami a vlásečnicemi. Není to nic, čeho byste se měli obávat. Pokud však postihuje více nehtů najednou, může to indikovat i jiné onemocnění.

připravila © www.aluska.org 2021Komentáře

Ikona diskutujiciho Král Miroslav 2021-04-20 10:53:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je dobré to vědět. Doktoři jsou většinou mimo mísu.

Ikona diskutujiciho Albiii 2021-04-23 10:43:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže Alu, ty bílý skvrny na nehtech, rozprostřeny náhodně, na některém nehtu víc, na některém míň, ty jsou v pohodě? Mi vždycky mamka říká jak mi chybí zinek, vápník a kdeco 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-23 14:37:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Já to mám celej život a i v době kdy do sebe každý den naklopím hrst vitamínů… někdo mi říkal, že to je tím jak se nehet ťukne, tak to ťuklý místo zbělá. Někdo zase že to je vápníkem. Jestli je to od toho že se bouchneš, tak by to asi sedělo, většinou to mám na středu toho nehtu. Google mi vyplivnul tohle:

Bílé skvrny na nehtech
Lékařsky se bílé plošky na nehtu nazývají leukonychia punctata a nejčastěji vznikají při drobném poranění nehtové ploténky (při úderu, manikúře apod.). Poranění si nejspíše ani nevšimnete, mikrotrauma vznikne při běžné práci a nijak zvlášť nebolí.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek