Co říkají věda a filozofie o Reinkarnaci

1.11.2023 v Spiritualita 13

Představa reinkarnace fascinuje lidstvo po celá staletí, protože nabízí strhující pohled na cestu duše skrze různá staletí a světy. Slovo „Reinkarnace“ je odvozeno z latinských slov „re“ (znovu) a „incarnare“ (udělat tělo). Představuje víru, že duše se po smrti fyzického těla znovu narodí do nového těla a bude pokračovat ve své cestě. Tento cyklický proces znamená, že každá duše prochází několika životy, zažívá různé situace, doby a okolnosti.
Víra v reinkarnaci je velmi dlouho zakořeněná v různých kulturách a náboženstvích, zejména v hinduismu a buddhismu. Předpokládá se, že nový život je utvářen karmou, nebo spíše morálními a etickými důsledky vlastních činů z předchozích existencí. Cílem reinkarnace má být duchovní evoluce, případné vysvobození z tohoto cyklu, dosažení stavu osvícení.Navzdory mnoha ověřeným svědectvím lidí, kteří si pamatují svůj minulý život, poznali své příbuzné nebo místo kde žili, stále oficiálně Reinkarnace zůstává záležitostí víry a filozofie, nikoli vědecky podloženého faktu.

V hinduismu má reinkarnace hluboký význam. Hinduismus je jedním z nejstarších světových náboženství. Podle této víry je duše (Átman) věčná a nezničitelná, zatímco fyzické tělo je dočasné. Pojem karma, zákon příčiny a následku, hrají zásadní roli v pochopení reinkarnace v hinduistickém pojetí světa. V hinduismu je reinkarnace základní vírou v koloběhu zrození, smrti a znovuzrození. Je ovlivněno karmou, kde činy člověka v tomto životě ovlivňují okolnosti toho příštího. Konečným cílem je vymanit se z tohoto cyklu a dosáhnout duchovního osvobození.
Karma je zákon příčiny a následku. V hinduismu se věří, že každý čin, myšlenka a záměr v životě člověka přispívá k jeho nahromaděné karmě. Dobré akce vedou k dobrým výsledkům, zatímco špatné akce vedou ke špatným důsledkům. Důsledky jednání člověka v každém životě utvářejí jeho budoucí inkarnace, určují okolnosti a zkušenosti, s nimiž se setkávají.
Osvobození se z cyklu reinkarnace, neboli Moksha, je konečným cílem v hinduismu. Vymanit se z cyklu zrození a znovuzrození a dosáhnout osvobození. Prostřednictvím seberealizace, duchovního růstu a snahy o osvícení mohou jednotlivci překonat omezení pozemské existence a splynout s božským.


Překvapivá fakta o reinkarnaci
I když je reinkarnace hluboce duchovní koncept, upoutal také pozornost badatelů a vědců, kteří zkoumali různé případy připomínající vzpomínky a zážitky z minulých životů.
 
Mnoho dětí vypráví pozoruhodné příběhy a popisuje vzpomínky ze svých minulých životů. V některých případech se podle poskytnutého příběhu podařilo dohledat zesnulého člověka, který odpovídal popisu, dokonce i jeho rodinu a předchozí bydliště.
 Tyto vzpomínky často s přibývajícím věkem dítěte vyblednou, ale poskytují velmi cenné poznatky o síle reinkarnace. Otázkou však zůstává, proč někdy přijde na svět dítě se silnou vzpomínkou a někdy ne? 
V některých případech se jedinci se vzpomínkami na minulý život narodili s mateřskými znaménky, nebo tělesnými odchylkami, které odpovídají zraněním zesnulé osoby, kterou byli v minulém životě.
Někteří lidé, se vzpomínkami na minulé životy, prokázali překvapivě podrobné znalosti a přesné vzpomínky na historické události, kultury nebo jazyky, kterým nebyli ve svém současném životě vystaveni.

Zde je několik přesvědčivých příkladů dokázané reinkarnace:

Shanti Devi
Indická dívka, narozená v roce 1926, tvrdila, že si pamatuje svůj minulý život, ve kterém se jmenovala Lugdi Devi. Její podrobné vzpomínky a schopnost poznat svou bývalou rodinu vedly k důkladnému vyšetřování, které nakonec potvrdilo platnost jejích tvrzení.

James Leininger
Americký chlapec měl živé vzpomínky na svůj minulý život. Trpěl na noční můry o tom, že byl pilotem za druhé světové války.
Jeho vzpomínky zahrnovaly konkrétní podrobnosti o letadlové lodi, na které sloužil a jména kolegů pilotů. Tyto podrobnosti byly později úspěšně ověřeny, což podpořilo jeho tvrzení o reinkarnaci.

Dvojčata Pollockova
Dvojčata, narozená v Anglii v roce 1958, měla neobvyklou schopnost vybavit si události, místa a lidi z předchozího života. Jejich vzpomínky odpovídaly životům dvou zesnulých sester Johanny a Jacqueline Pollockových, které tragicky zemřely při autonehodě.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Lou 2023-11-01 10:02:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásny článok, téma o ktorej sa tak málo hovorí v našej kultúre… a práve to často spôsobuje mnohým ľudom problém byť tým ,kým vlastne vždy boli, robiť to, na čo sem prišli….V spoločnosti stále málo uvedomelá záležitosť…U nás brané iba ako senzácia, pritom cieľom takých ľudí je práve tá spomínaná Moksh, tá začína pochopením a prijatím toho kým človek je..( v našej kultúre je cieľom senzácia ,alebo odsudzovanie)…žiaľ nedorástli sme zatiaľ

Ikona diskutujiciho lucius 2023-11-01 12:48:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

len že nie je pravda ze duša je večná a nezničitelná!!!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-01 13:22:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Energie nejde zničit. Jen přesunout.

Ikona diskutujiciho armag 2023-11-01 14:25:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Samozřejmě, že i duše jde zničit, ale je to dost složité…

Ikona diskutujiciho Ľubo 2023-11-01 15:36:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Žijeme v hmotnom svete. Duša je energia. Tá sa môže iba presúvať.

Ikona diskutujiciho tauri 2023-11-01 18:50:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Všechno jde zničit, to nám tvrdí jen sluníčkové weby o ezoterice, že duše zničit nejde a je věčná.
armag má pravdu. Proto to většina lidí nemá možnost udělat, protože kdyby každý měl ty schopnosti a moc zničit duši, už tady skoro nikdo není. Protože čim víc bloků a egoismu, tim víc násilí a nepochopení situace. S mocí stoupá odpovědnost a ve výsledku i když má člověk obrovské možnosti, málokdy je stejně může použít. To je ten paradox. Ve výsledku, čim jsme výš, tím méně pomáháme věčně druhým. Protože bereme druhým možnost víry ve své schopnosti a osobního růstu.

Ikona diskutujiciho jantulka 2023-11-01 19:09:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Energia je večná, nemožno ju vytvoriť, či zničiť. Vždy bola a bude, nikdy nemôže nebyť. Energia iba mení podobu.

Ikona diskutujiciho sm 2023-11-01 19:26:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dříve mě děsilo pokud by reinkarnace neexistovala, nyní mě už léta děsí spíše pokud existuje. Bohužel, všechny indicie ukazují, že ano. Nicméně jsou jisté zdroje tvrdící na moji osobu: jsi tu naposledy. To tedy doufám 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-01 19:27:41
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 Je to zajímavé, jak se někdy úhel pohledu na spoustu věcí s věkem úplně změní.

Ikona diskutujiciho armag 2023-11-02 05:51:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Reinkarnace je děsivá noční můra, protože při narození zapomeneme, co bylo před životem a tím pádem je jasné, že budeme dělat chyby a nabírat karmu, takže to kolečka může běžet do nekonečna a nikdy se z něj nedostaneme, protože vždycky naděláme nějaké chyby, za které budeme muset nést odpovědnost.
Reinkarnace by měla smysl, kdyby si člověk vše pamatoval a potom by postupně různé chybné jednání zaměňoval za nějaké lepší, ale tím, že všechno zapomene, tak prostě vždycky někde šlápne vedle…

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-01 19:29:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na reinkarnáciu nutne naväzuje karma. Dobrý článok, ktorý sa oplatí prečítať na túto tému je tu: https://nobulart.com/karma/

Ikona diskutujiciho Anna 2023-11-20 01:54:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to naopak: Na karmu se váže reinkarnace.

Ikona diskutujiciho Lou 2023-11-01 19:34:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Veľa ľudí hovorí, že duša sa dá zničiť…z časti je to možno pravda…z časti ničením iných ničíme seba.. takže ak taký fenomén jestvuje…. karma taktiež…žiadna akcia nie je bez reakcie…reinkarnácia je faktom ako že ráno vyjde slnko…a rovnako môžem polemizovať, že vyhasne a dnešok je psledným….báť sa že sa niekto narodí znova je rovnako bláznivé ako báť sa že sa už nenarodí nikdy..sme vedomím……to je všetko…aj vyhasnutá hviezda..zostane hviezdou

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek