Co rozhoduje o naší kompatibilitě ve vztahu? Budete se divit

5.1.2023 v Psychologie 7

Většina lidí sní o krásném vztahu, ve kterém zestárnou po boku svého milujícího partnera. Je to vztah, který je postaven na vzájemném respektu a důvěře, kde je kamarádství, láska a kompatibilita. V dnešním světě to však pro mnoho lidí může být nedosažitelné. Mnoho vztahů sice začíná dobře, ale to, jak skončí nebo zda vydrží, závisí na mnoha faktorech. Pochopení toho, jaké tyto faktory jsou, nám určitě umožní nahlédnout do našich vztahů a zjistit, proč některé fungují a jiné ne.Když popisujeme faktory, které mohou ovlivnit jakýkoli vztah mezi dvěma lidmi, nejedná se pouze o vztahy milostné. Může se jednat také o vašeho dobrého kamaráda, nebo oblíbeného kolegu z vaší práce. Láska má mnoho podob, může být přátelská, podporující, mateřská, vášnivá, erotická. Faktory, které určují, jestli je vám s někým dobře a budete ho chtít vídat, nebo jestli vám poleze na nervy a budete ho nesnášet, se vztahují i na navazovaná přátelství.

Pokud se na tohle zeptáme odborníka na duševní zdraví, nebo pokud budeme hledat na internetu, pravděpodobně najdeme pár faktorů. Spadá sem vzhled, ten člověk se vám prostě musí líbit. Pak tu máme psychologické vlivy, jako je vzájemný respekt, důvěra, péče, nutnost mít podobné zájmy, podobné názory, smysl pro humor a další. Jenomže to není všechno a dokonce by se dalo říci, že ta nejdůležitější věc je opomíjena.
příklad: Pokud je pro milostný vztah velmi důležitý vzhled partnera, proč běžně potkáváme páry typu kráska a zvíře, nebo statný jinoch a Marfuška? Zřejmě je zde ještě jiný klíčový faktor, který obyčejnou povrchnost převyšuje. Faktor, který je natolik zásadní, že jakoukoli prchavou krásu hravě strčí do kapsy.

Musíme se na to dívat komplexně, to znamená zahrnout i duchovní aspekt.

Hlavní faktory, které ovlivňují kompatibilitu ve vztahu:

– Psychické faktory: 5%
– Psychologické faktory: 10%
– Intelektuální faktory: 4%
– Spirituální faktory: 81%
Vzájemné působení duchovních faktorů v životě dvou lidí hraje zásadní roli v kvalitě jejich vztahu. Jaké jsou tedy tyto duchovní faktory, které nás a naše vztahy ovlivňují v takové míře (81%)?

V další tabulce najdete rozepsané i jednotlivé dílčí faktory, které ovlivňují kompatibilitu ve vztazích. Tabulka je dělená i podle toho, zda páry, nebo lidé ve vztahu, žijí aktivní duchovní život, či nikoli. Duchovní faktory se totiž mění v závislosti na tom, zda člověk vykonává duchovní praxi, nebo ne.

Rozdělení hlavních faktorů, které ovlivňují kompatibilitu ve vztazích:

 Faktory ovlivňující kompatibilitu ve vztahu  Aktivně duchovně hledající  Bez duchovní aspirace
 FYZICKÉ (*1)  5%   5%
 PSYCHOLOGICKÉ  10%  10%
 – má rád a nemá rád  2%  2%
 – charakterové vady  2%  2%
 – ego (*2)  4%  4%
 INTELEKTUÁLNÍ  4%  4%
 SPIRITUÁLNÍ  81%  81%
 – rozdílná duchovní úroveň  4%  0%
 – zvolená cesta duchovního rozvoje  10%  0%
 – zaměření na indiviuální duchovní cestu, zatímco partner pracuje pro blaho společnosti  8%  0%
 – touha po duchovním růstu  2%  0%
 – útoky temných bytostí a energií  8%  4%
 – vliv zesnulých předků  8%  8%
 – osud a zpětné vyrovnávání energetických dluhů  30%  50%
 – ostatní (místo, vyznání)  11%  19%
 celkem  100%  100%

 

Poznámky pod čarou:
(*1) „Fyzické“ se vztahuje nejen na fyzický vzhled osob, ale také na fyzické problémy obecně. Například vzdálenost, která pár dělí. Nemoci, rozdíly v libidu nebo preferencích, které mohou ovlivnit kompatibilitu.
(*2) Může se to zdát málo (že vliv ega je pouze 4 %), ale musíme mít na paměti, že mnoho dalších příčin rozdílnosti je ve skutečnosti také projevem, či následkem ega.

Z výše uvedeného grafu jsou patrné důvody, proč je jedno manželství úspěšné a druhé ne. Kompatibilita vztahu mezi dvěma lidmi závisí především na faktorech, které leží mimo chápání základních pěti smyslů, mysli a intelektu.
Fyzický vzhled a to, že se k sobě lidé hodí po psychické stránce, tvoří pouze 15% kompatibility mezi dvěma lidmi. Naprosto se to bije s velkými nadpisy populárních magazínů a toho, co společnost chce, abychom uznávali jako nejdůležitější. Ačkoli se vám média snaží namluvit, že ženy musí být hlavně krásné a štíhlé a muži mutí být hlavně bohatí a sportovci, tyto faktory nemají rozhodující slovo ve vztahu. Pokud tato kritéria nesplňujete, můžete si oddechnout. Nijak vám nevyřazují ze hry. Ve skutečnosti normální lidé ve vztahu hledají harmonii.
I když oba partneři žijí duchovně, velké rozdíly v jejich duchovní úrovni mohou silně ovlivnit jejich vztah. Je to proto, že s duchovním růstem se výrazně mění perspektiva člověka, který se stává expanzivnějším. To může způsobit rozdíly v názorech mezi dvěma hledajícími.
Duchovní cesta, po které dva lidé jdou, může také ovlivnit jejich kompatibilitu. Pokud je například jeden člověk více oddaný společnosti, zatímco druhý více inklinuje k cestě meditace, může to vytvářet rozdíly v přístupu k duchovní praxi a k životu obecně.
Když dva lidé vykonávají duchovní praxi, síla vyrovnávání energií se v jejich životě snižuje. Jejich aktivní duchovní praxe také mírní i nepříznivý osud. Nejlepší vztahy jsou proto ty, které jsou mezi dve,a aktivně hledajícími. Takoví lidé aktivně pracují na snižování svých osobnostních vad, které jsou jednou z hlavních příčin problémů ve vztazích.
Destruktivní energie a zesnulí předkové mohou také nepříznivě ovlivňovat vztahy. Pokud je někdo ve vztahu posedlý destruktivními energiemi, může to způsobit, že se bude chovat velmi nevhodně (většinou je to mimo jeho kontrolu), čím bude na vztah vyvíjet obrovský tlak. Většina lidí nerozumí duchovním aspektům špatného chování a obviňuje  z toho jiné lidí, ne destruktivní energii, která je ve skutečnosti nutí dělat tyto nevhodné věci.
Dům nebo místo, kde člověk žije, může ovlivňovat jeho vztahy. Temná energie se drží v domě zejména tehdy, pokud se dům nachází vedle hřbitova, nebo je postaven na již dávno zaniklém hřbitově. Takové domy mohou být i naprosto neobyvatelné.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-01-06 09:55:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek Alu. Také to tak vnímám. Často je i duchovní aspekt to co lidi rozdělí po prvotní zamilovanosti. Ten který se rozvíjí zjistí že ho ten druhý opožďuje. Pokud s ním nestihne udržet krok, vztah na tom začíná tratit.

Ikona diskutujiciho Karel 2023-01-07 15:46:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak 🙂

Ikona diskutujiciho Joins 2023-01-09 15:50:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám pocit, že většina společnosti je podivná a na jiné vlně. Myslel jsem, dříve, že je to jednoduché, člověk se seznámí a jak jiní mají štěstí, ale není tomu tak. Dnes najít opravdu spřízněnou duši je až neuvěřitelně těžké, být na stejné vlně a rozumět si ve všem a doplnovat se a oba mít duchovní aspekt je opravdu k pohledání a je to vzácnost. Kdo tohle najde našel poklad světa a tím myslím, že budou i napořád spolu, jelikož jsou kompatibilní. Jak již bylo zmíněno, jestli to ve vztahu není, proto i jsou rozvody, nevěry atd.
A pokud jsou si dva plně oddáni a jsou štastní, nelze dojít k něčemu takovému.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-09 17:29:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Čím jsi unikátnější, tím je těžší najít si sobě rovného a máš vyšší nároky.

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-01-10 05:48:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue K. Loskotová 2023-01-09 17:29:47
A teď si představ, že se dva unikáty setkají – shoda řekněme minimálně 85% (COVID, stravování, politika, tahne je to k sobě tzv. jedou na stejné vlně) a vzhledem ke špatným zkušenostem ve vztazích mají problém k sobě najít cestu. Mimochodem zájem je oboustranný, ale dívčina má o toho dotyčného velký zájem, který mu dává najevo….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-10 10:53:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli se ti líbí nějaká holka, tak jí rovnou dones kytku, pozvi ji na kafe, nebo jí nanos dřevo. A nevypisuj to na internetu kde tě neuslyší, život je moc krátký na to abys ho prožil sám. Na co chcete čekat? Na další jaro, nebo až budete staří?
Když ti dá košem, alespoň víš na čem jsi a můžeš jít dál. Pokud vysílá nejednoznačné signály, nebo se na cosi vymlouvá, tak to zájem být ani nemusí, nebo si tě teprve oťukává a sama ještě neví. Jediná jistota je prostě se zeptat jak to má a nechat ji ať tě pozná líp.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-01-20 18:25:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si, že o kompatibilitě nejvíc rozhoduje přirozená morálka (musí ji mít na podobné úrovni).

Když se např. jeden otáčí po jiných lidech opačného pohlaví s tím, že to jsou jenom pudy, a tak to ničemu nevadí; zatímco druhý toto přirozeně nedělá (nemá takovou potřebu); tak ten, který to nedělá, v takovém vztahu asi nebude moc šťastný. Pokud se takto otáčí oba, tak jim vztah může vydržet. Pokud by se jeden rád otáčel, ale z rozumu to neudělá (omezuje se/silou vůle si to zakáže), tak to je vynucená/hraná morálka a opět se jim vztah rozpadne. Pokud se naopak jeden otáčí aby se „ponížil“ a byl na stejné úrovni se svým partnerem, tak jim to opět nevydrží. Není to jen o otáčení se ale o mnoha věcech (např. když se tvůj partner cítí špatně tak ho podpoříš vs. přesvědčení, že si za své pocity může každý sám a v této době se mu vyhneš*). Opět když mají oba stejné přesvědčení, tak jim to může klapat.
* Někdo je ale raději chvíli o samotě, když má špatné pocity, takže to chce se dobře domluvit.

Nižší tělesná morálka však může být způsobena i traumatem nebo nevhodnou výchovou v dětství, tedy pokud umí oba dobře vzájemně komunikovat, tak se může ten s problémem „vyvinout“/uzdravit, a pak mohou být spolu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek