Co se děje s mozkem lidí, kteří si neustále stěžují

29.2.2020 v Psychologie 10

Nový výzkum ukazuje, že každodenní stěžování ovlivňuje náš mozek a protože mozek je úžasně tvárný orgán, dokážeme tyto účinky dokonce zvrátit. První krok je, začít si problém uvědomovat. Co vás ráno po probuzení napadne jako první? Obáváte se už ráno dne, který je teprve před vámi? Je pod mrakem a proto máte hned co vstanete blbou náladu?Pokud je to tak, není pozdě uskutečnit změnu. Ze stěžování se může stát zvyk a čím víc to děláme, tím častěji v tom pokračujeme. Pokud se rozhodneme jednat, s trochou úsilí se můžeme tohoto zlozvyku zbavit a začít svět vidět v neutrálnějším (nebo lepším) světle.

Neuroplasticita
Díky vývoji zobrazovacích metod mozku a neurovědy v posledních několika desetiletích dokážeme nyní jasně vidět, že mozek je skutečně schopen změnit své obvody. Na nás však je provést nezbytné úpravy, aby se tak mohlo stát. Neuroplasticita znamená schopnost mozku měnit se a vytvářet nové nervové dráhy a synapse, což nám umožňuje rušit staré návyky, vytvářet nové, učit se novým dovednostem, růst, měnit se a v podstatě se vyvíjet.

Díky neuroplasticitě máme schopnost:

zvyšovat svou inteligenci
učit se novým, život měnícím dovednostem
zotavit se z určitých typů poškození mozku
zvyšovat svou emocionální inteligenci
odnaučit se škodlivým přesvědčením, zvykům a modelům chování

Důležité je vědět, že mince má dvě strany a že svůj mozek můžeme přeprogramovat také k horšímu, když si zvolíme zvyky a modely chování, které jsou nežádoucí pro naše zdraví. Například stěžování si.

Podle Alexa Korba, PhD., Autora knihy Vzestupná spirála: ,,Při depresi není s mozkem v zásadě nic nesprávně. Jde jen o to, že konkrétní vyladění nervových obvodů vytváří sklon k modelu deprese. Souvisí to se způsobem, jakým se mozek vyrovnává se stresem, plánováním, návyky, rozhodováním a desítkami jiných věcí – s dynamickou interakcí všech těch obvodů. A když se začne vytvářet nějaký model, způsobuje to v mozku desítky drobných změn, vytvářejících sestupnou spirálu.“

Jak stěžování ovlivňuje mozek?
Když upevníme zvyk neustále si stěžovat (ve formě myšlenek nebo nahlas) u všeho a na každého s kým přijdeme do styku, bude to přímo pozměňovat naše myšlenkové procesy. Změněné myšlenky pak vedou k změněným přesvědčením, které nevyhnutelně povedou ke změnám v chování. Mozek se prostřednictvím našeho vnímání má sklon zaměřovat více na to, co je nepříjemné, než na to, co probíhá správně, nebo na dobré události v našem životě. Tyto destruktivní myšlenky mohou časem přehlušit světlejší zkušenosti, takže ani nejste schopni vidět dobré věci, dející se ve vašem životě.

Celkem pěkně shrnuje sklon k destruktivitě neurovědec dr. Rick Hanson: ,,Destruktivní stimuly vytvářejí více nervové činnosti, než ty stejně intenzivně konstruktivní. Také jsou snadněji a rychlejí vnímané. “

Když si soustavně stěžujeme, tak toto chování pořád posilujeme. Prvním krokem k tomu, abychom to změnili, je uvědom si problém.

Jak můžeme změnit náš mozek?
Účelem tohoto článku není říkat, že máme vždy myslet konstruktivně, což je běžné ve směru New Age, ale že bychom měli dělat nezbytné předběžné aktivní kroky pro vyhnutí se účinkům neustálého destruktivního smýšlení.

Jednoduchou a účinnou technikou je nosit po celou dobu ,,náramek stížností“, což je taktika, kterou jsem se před lety naučil při sledování jednoho dílu Oprah show. Nosíte zkrátka jakýkoliv náramek, který se snadno sundává a pokaždé, když se přistihnete při tom, že si na něco stěžujete, ať už v duchu nebo nahlas před někým, přeložíte si ho na druhé zápěstí, abyste si uvědomili, co se děje. Abyste byli k sobě zodpovědní, řekněte o své výzvě rodině, přátelům a spolupracovníkům, ať vás pro případ, že si své stěžování neuvědomíte sami, mohou napomenout i oni.
Cílem je zjistit, jak dlouho dokážete vydržet bez přeložení náramku na druhou ruku. Tato technika je účinná i na to, aby vám ukázala, jak moc si vlastně stěžujete.

Meditace a cvičení všímavosti
Barbara Fedrickson, badatelka v oblasti psychologie se svými kolegy z University of North Carolina dokázali, že lidé, kteří denně meditují, mají konstruktivnější a více povznášející emoce než ti, kteří tak nečiní. Ve tříměsíčním experimentu tým Fredricksonové zjistil, že: ,,Lidé, kteří každodenně meditují, projevovali soustavně zvýšenou všímavost, nacházeli smysl života, společenskou podporu a měli snížené příznaky onemocnění.“  Dokonce jen 15 až 20 minut denně může stačit ke změně vašeho mozku a celého vašeho života k lepšímu.

připravila Aluška.org 2020 podle zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Luk 2020-02-29 14:57:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, mám něco mimo téma, ale za mne to zajímavé a možná tu bude mít někdo co k tomu říct.
https://youtu.be/5L6xyaeiV58?t=77
Tohle je nový videoklip od Lady Gaga, Stupid love. Jde o to, že je to narvané symbolikou. Tento klip je tak kýčovitý a mimo její určitý styl, až to není možné xD. Mne by třeba zajímalo, jaké takové klipy mají skutečnou sdělnost? Přijde mi to, že to je jen pro ty, kteří se na věci dívají z toho matrixového pohledu, tak jim to oznamuje určitou pravdu, ale v podstatě jen pro tuto hrstku, přitom tyto věci mohou být už jasné jiným lidem. Chápete, že matrixáci mají takovéhle médium a mi alternativní weby xD…No dobře, tak jsem si chtěl zkusit udělat si vlastní výklad.
Video je s odkazem na následující čas, kde by mne zajímalo, co znamená okrouhlí znak na její hlavě, na vlasech ve předu.
Kdo mi to pomůže zjistit, tak vám děkuji za vaši pomoc 😀

Tohle video je celé takové ďáblovité,takže bacha na začátek, samotný prvotní fujťa je destruktivní i se schovaným křižem, je schován i v nápisu Stupid. Pouštěl jsem si ho bez zvuku, vynechával jsem aspoň refrén a od času 2:34 zpěv také působí určitým fujťa. Jinak konec, vyjevený divný nápis.
Text je zvláštní, tanec, symbolika ve videu, takže je tam toho dost, na výklad.
Další photos vztahující se k tomu klipu https://www.google.com/search?q=lady+gaga+stupid+love&sxsrf=ALeKk02cAeU51MZvS_fd0VKL4k9x5eHGlQ:1582984310181&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjax_iL9PbnAhXOPOwKHcplCoMQ_AUoAXoECA4QAw&biw=1536&bih=755#imgrc=ZT1z4D_TVu9-4M
Za mě prostě se fakt divím 😀 že jejím fanouškům se to líbí, však to ani není Lady Gaga, vždyť tato tvorba, to je úplně mimo. Že se to tak může střídat před očima…

Ikona diskutujiciho Jan 2020-02-29 19:03:57
Ikona diskutujiciho
sipka

No jistěe

Ikona diskutujiciho cal 2020-02-29 21:05:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Když tě zajímá symbolika hudby, co takhle texty? When lights go out/ bells rings/ sunday/ the sun/ thousand lights,… hm?

Ikona diskutujiciho Luk 2020-02-29 22:38:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Copak Jane? Honziáši?

Ikona diskutujiciho Luk 2020-03-01 14:07:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Cal, jo zajímá, chtěl jsem si to zkusit samostatně 😀
Já přemýšlím, zdali takovéhle klipy nějakou cílenou symboliku mají. Když si to vezmeš, byli zde modernější peprné klipy, kde už se naplánováná symbolika hudby cíleně cpe. Jsou to ty hvězdy co prošli tle teorie, MK ultra režimem. Takže třeba na tom klipu gaga a jiných dalších, co třeba zde už byli rezebrané, tak je toho narvané na každé sekundě pomalu.
Myslím, že jsou zpěváci co jsou přirozeně v průmyslu, jsou to tu “nezávislý“ umělci. Ti zpěváci co si prostě jedou svoje, nejsou to ti top kteří si zaplatili za to, aby se věci kolem nich točily.
Takže mi přijdou vaše klipy takovéhle klidově umělecké a myslím si, že se stane, že umělci si tam intuitivně něco symbolické a oznamujícího dají. Tak protože se jim to líbí 😀 nebo to dali dohromady s dalšími umělci z oborů, kolem dělání klipů.
Takže mi přijde, že ty klipy jsou prostě free příjemné, než aby něco cíleně sdělovali. Potom v takových případech se nedá dělat výklad, věci v celém kontextu nejsou připravené.

Ikona diskutujiciho Luk 2020-03-01 14:29:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Cal, no a k tomu klipu Sunday, je to klip od kapeli Sonic Youth, která byla založena v New Yorku. Takže tohle je přesně ono, jde tam znatelně poznat, že tam dávají symboliku a některé klipy mají sdělnost celkově a význam. Takže záleží, kde na ni třeba narazili, možná je více takových zpěváků či kapel, třeba které v nějakých letech kdy ten hudební průmysl rostl, tak z Ameriky právě z New Yorku, jeslti to tam mezi nimi nepředávalo.
Třeba se to tam štěbetalo, když už tam “konkurence“ mohla uzavřít fajn smlouvu. Chápeš 😀
Tihle si myslím že ne, ale jako kdyby možná něco někdy napodobovali a zabývali se tím, za nějakým účelem. Třeba se dozvěděli, že je to potřebné být k něčemu takovému ochotný, tak sami na tom pracovali, aby dali najevo, že mají na tom zájem pokud výš v průmyslu, byli tyto podmínky. Je to jen možnost…spíš proč to cíleně někdo dělá, objevují se tam i konstruktivní symboly.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-03-01 14:50:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Na hlave má myslím 8 menších kruhov ktoré tvoria jeden kruh, to neviem čo má byť, v symbolike to asi ani nie je. Inak myslím že ona spolupracuje s jednou firmou ktorá vyrába erotické pomôcky a tie symboly čo má Lady Gaga na čele namiesto tretieho oka znamenajú číču, slušne povedané ženské prirodzenie – asi preto i tá ružová farba. Tak možno podprahová reklama na oné pomôcky ale ťažko povedať.

Ikona diskutujiciho Luk 2020-03-02 19:55:09
Ikona diskutujiciho
sipka

mariankosnac: Ona že právě nespolupracuje s žádnou takovouhle firmou :D, ale ano má osm kroužků, které jsou kolem toho jednoho hlavního. Já bych měl něco sepsat, je to fakt brutál a plus ta symbolika. Těch osm bodů symbolizuje osm jejich písní v albumu, přičemž se na to vztahuje jedna reklama někde v Londýně, kde je patnáct symbolů v kruhu(fujťa symbolů) (1+5 vímě co se rovná) a jeden se tam opakuje, ten symbol Love který sis myslel že je to číča. To je symbol k tomu songu, což bude první do toho alba a tento symbol se bude muset zopakovat 3x aby zbylých 5 tvořilo dohromady 8. symbolů ke každé písni a šest je celkově symbolů které jako jednotlivé mají svou symboliku.
https://www.instagram.com/p/B9NJjyIp-j2/
Zde, je to fakt síla fujťa energie.
Myslím, že celkově z toho klipu mi to vyznívá, na symboliku čísla osm, že se čas krátí a situace tady na zemi uzavírá. Člověk buď spadne na stranu zla nebo dobra a ona kope za zlo do poslední chvíle, když má prodanou duši, takže ukazuje okatě pravdu svým sledujícím(doslova jim říká, co to znamená jí sledovat a toužit po penězích, honit se za tím), zároveň není pochyb že tam může být něco podprahového. Ten song v podstatě říká, jako kdyby ďábel volal po naší lásce, že jí potřebuje a musí se tam i o tom, že možná je i není pozdě zbavit se řetězů ke zlu.

Ikona diskutujiciho cal 2020-03-03 18:07:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro mě jsou texty zajímavější, klipy bývají nabyté symbolikou, ale někdy jen doplňují právě texty, které od drtivé většiny interpretů zní více méně stejně, což mi přijde zvláštní a je to pro mě neuchopitelné, proto mě jen zajímalo jestli to někoho trklo taky.

Ikona diskutujiciho Luk 2020-03-03 21:14:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Cal, to asi myslíš kompozici hudby? Nebo by jsi mi to měl více přiblížit co tím myslíš 😀
Písně se asi dělají stejně, od těch většiny interpretů, protože nějaký chytrák posoudil průměr, jak dlouho má trvat skladba a vypadat její kompozice. Třeba 3 minuty dlouhá skladba s 3mi hlavními sloky? No, možná tohle také není náhoda, usoudil jsem nakonec z toho klipu Lady Gagy, že se tímto účastníš “rituálu“ ke zlu, lidé by si měli přestat zpívat tu hlavní sloku :D, protože toto je mazec. Ti lepší, to asi intuitivně vycítí, že tento song nestojí za nic a jako fanoušci se tomu vyhnou.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek