25.května 2018 vyšla hra pro playstation. Jmenuje se Detroit: Become Human. Vypráví o naší budoucnosti v roce 2038.
V příběhu, který hra líčí, existuje firma Cyberlife, která vyrábí humanoidní roboty. Původně jsou stvoření jako služebníci. Pomáhají starým lidem, chodí nakupovat, opravují silnice, nahrazují prostitutky v nevěstincích, dělají domácí služky, sexuální partnery, vykonávají těžké práce.
Postupně se však ukazuje, že programy těchto humanoidů jsou až příliš dokonalé a až příliš dobře simulují nás lidi a naše emoce.
Stroje postupně získají dojem, že jsou živé bytosti a proti lidstvu se vzbouří. Požadují rovnocenná práva a svobodu.
Tento dojem hra vnucuje i samotnému hráči, který nemůže hrát za lidi, ale ovládá volby tří Androidů a sleduje vývoj jejich osudu. V některých fázích se linie jednotlivých postav i protínají.
Hra o vzpouře strojů mě nesmírně zaujala a tak jsem jí věnovala pozornost. Nic na světě není náhoda a pokud vznikl takový titul, který má mezi hráči velký úspěch a odezvu, určitě za tím něco bude. Pouze lets playe a alternativní konce mají už po pár dnech miliony zhlédnutí! A hra vyšla dokonce i s českými titulky.
Detroit: Become Human – Eng, full game
https://www.youtube.com/watch?v=0aoHlwS0i0I&t=34613s
Už jen základní menu je dost zvláštní. Představuje se v něm Android Chloe, který prezentuje hru. Říká: ,,Pamatuj, tohle není jenom příběh. Tohle je naše budoucnost.“ A různě si s vámi povídá.
Chloe mimochodem také dává hráči možnost, aby pro společnost Quantic Dreams, která vyrobila hru Detroit Become Human, vyplnil krátký dotazník. Chloe se pak hráče ptá: Jestli by chtěl za partnera takového androida (většina řekla ano!), jestli si myslí, že tato technologie je budoucí hrozba pro lidstvo (drtivá většina řekla ano!! není to trochu divné? proč je tedy chtít za partnery?), jestli se cítí být závislý na technologii, jestli věří v boha, jestli by nechal androida starat se o jeho děti, kolik času stráví u elektroniky, jestli si myslí, že stroje jednoho dne vyvinou vlastní vědomí (většina odpověděla ano).
Chloe se také může zachovat jako deviant a požádat hráče o propuštění… takové menu je tedy poněkud podezřelé.
Chloe – základní rozhraní s dotazníkem Eng
https://www.youtube.com/watch?v=eNTUhKs_xwQ
Už jen samotný název humanoidních robotů – ANDROID – je podivná volba. Nemáte náhodou androidy v chytrých telefonech? Nebyli jsme právě před technologií Android varováni, už v době kdy přicházela do prodeje? Že to není technologie z našeho světa? Že nad ní nemáme a nebudeme mít kontrolu?
Je podivné, že o nich teď vyšla hra, akorát už nebydlí v mobilech, ale dostali těla a upgrade systémů, které simulují lidské chování. Androidi, kteří nosí oděvy od firmy CyberLife, také mají na zádech modrou illuminátskou pyramidu. Androidi mají také modrou krev. – Náhoda?
Někde v počáteční části hry také jeden z Androidů prochází městem a v záběru je vidět socha ďábla. Drží zlaté slunce a postavu, která má mnoho rukou (jako božstva v Indii). Ta socha je vidět i v oficiálním traileru, v čase 00:30. TRAILER ZDE
Koncept hry, ve které se stroje vzbouří proti službě lidem, plánovala firma Quantic Dreams už delší dobu. Na Youtube lze najít demoverzi jejich nápadu z roku 2012, kde se vyrábí jedna z postav, Kara, za kterou se poté hraje i v hotové hře.
Kara si myslí, že je živá – demoverze Eng
https://www.youtube.com/watch?v=1EvqiGm0wz8
Detroit Become Human je hra založená na příběhu, který hráč mění svou volbou. Jelikož hraje za tři androidy (a ani jeden z nich to nemá moc lehké), postupně ho hra přesvědčuje, aby jim začal fandit a hrál proti lidem. Údajný ,,nejhorší“ konec, který hra nabízí je ten, kdy vyhraje firma CyberLife a lidé potlačí vzpouru strojů. Jako údajné ,,dobré“ konce jsou prezentovány ty, kdy se hráči podaří zvítězit nad lidmi a lidé jim musí dát svobodu a stejná práva… Říkám si, jak geniálně zvrácený ten celý koncept je. Dostat hráče do příběhu, aby se postupně pod nátlakem emočních ždímaček postavil proti vlastní rase. Znovu a znovu hráč volí dost zvláštní rozhodnutí a morální dilemata jedou jedno za druhým. Když chce hrát tak, aby zvítězili lidé nad stroji, v podstatě je ve hře za toho zlého a konfliktního, který zabíjí nevinné roboty, kteří jen chtějí být svobodní, jelikož hra neustále tlačí na pilu, že ty stroje jsou živé, že je to nově vzniklá rasa živých emočních bytostí, které mají vědomí a zaslouží si stejný respekt jako člověk. I někteří lidé ve hře tomu uvěří. Je tu sice volba odprásknout představitele jedné i druhé strany, ale ani jedna vlastně není dobrá. Když chcete ve hře být za dobré, hrajete vlastně za androidy a pomáháte jim podkopávat lidi. Když chcete hrát pro dobro lidí, jste vlastně zlí a vytváříte agresivní situace, tak aby to androidům nevyšlo.
Ve hře jsou tři hratelné postavy.
Domácí služka Kara, která uteče s dítětem z domu jednoho feťáka. Z dítěte se postupně také vyklube android. Váš úkol je, dostat je do bezpečí a pomoct jim překonat hranici do Kanady, tak aby je mezitím nikdo nechytil a nezabil.
Druhá postava je Connor, vyšetřovatel, který spolupracuje s policií. Má zjistit, co se děje s androidy a proč přestávají poslouchat. Jeho parťák, člověk, ho původně nenávidí. Jestli se budou kámošit nebo nenávidět i po zbytek hry, rozhodují volby hráče. Ve hře je mnoho klíčových momentů a každá volba přinese úplně jiný výsledek. Tato hra dává obrovské pole působnosti a mnoho větví vývoje. Každá z hlavních postav může umřít, i docela brzo. Connor má možnost vzepřít se programu a stát se deviantem, kdy může dost zásadně pomáhat třetí postavě, nebo být ,,za zlého“, který zůstane na straně lidí. Takovou možnost si ale většina hráčů pod náporem děje nezvolí.
Třetí postava je vůdce povstání, Markus. Původně pečující o starého pána, který nechtěně zabije jeho syna, skončí na skládce kde se probere, opraví a postupně se z něj stává vůdce. Špek je v tom, že na jeho volbách dost závisí osudy ostatních postav, protože má možnost vést povstání násilné, nebo mírumilovné. Podle mínění veřejnosti se také mění děj, zejména postavy Kary a její malé androidky, co utíkají do Kanady. Násilný přístup Markuse a zabíjení lidí skončí vítězstvím lidí nad stroji. Mírumilovný přístup způsobí, že lidé nakonec androidům dají stejná práva.
Na konci hry je proslov prezidentky, která připomíná Hillary Clinton. Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že si tvůrci přáli (nebo to odněkud věděli), aby to vyhrála ona a obsadili podobnou postavu do své hry. Hillary byla původně předurčena vyhrát volby v Americe, její úkol byl odstartovat třetí světovou válku, vyprovokovat Rusko. Díky určitému zásahu to dostal nakonec Trump. Myslím si, že podobnost počítačové prezidentky s Hillary taky není náhoda. Navíc skoro pokaždé, když je ve hře chvilku klid, máte možnost přečíst si elektronický časopis, nebo se podívat na zprávy. Ve hře se neustále řeší politická situace a napjaté vztahy mezi Ruskem a USA, je tam opakovaně řeč o možném začátku třetí světové války.
V několika fázích hry, pokud se k nim hráč dostal svými volbami, může Markus odpálit atomovku a vyhnat tak lidi z Detroitu a z okruhu 50ti mil v okolí….. Říká se, že kdyby někdy byla třetí světová válka, byla by to válka nukleární. Je opravdu podezřelé, že se v této hře vyskytuje taková varianta.
Nukleární konec Eng
https://www.youtube.com/watch?v=wy9uEK54cmc
… Proslov prezidentky na konci se liší podle toho, kdo zvítězí. Když zvítězí Cyberlife a lidé, prezidentka říká, že tato umělá inteligence byla příliš dokonalá, chytřejší než my a stala se hrozbou pro lidstvo. Situace je již pod kontrolou.
Hráči postupně začali rozkrývat alternativní konce, kterých hra nabízí strašně moc. Když se hráči podaří zabít všechny androidy za které měl hrát, hra nabere úplně jiný spád. Pokračuje demontáží deviantů a s původním vynálezcem a zakladatelem CyberLife Mr. Kamski vede reportérka velmi zajímavý rozhovor, kde Kamski říká, že androidy předělají aby byli přesně takoví k čemu mají sloužit a že jsou to jen imitace lidí. Což může některé lidi zmást, ale stále jsou to jen stroje.
Mimochodem tenhle zakladatel Kamski v jedné části hry vysvětluje, pokud se hráči podaří tu možnost odemknout, jak vzniká deviace u androidů. Údajně prvotní spontánní mutace jednoho, která se rozšířila masově, způsobí to, že android ve chvíli, kdy se s ním zachází špatně nebo nastává nějaké zásadní morální dilema, opouští své základní rozhraní. Přestane poslouchat a jedná sám za sebe. Proto androidi ve chvíli, kdy vyhodnotili že jsou přímo ohrožení, zabíjeli své majitele.
Když se tak člověk pořádně nad hrou a jejími mnoha variantami zamyslí, je mu jasné, že jsme tímto jako lidstvo dostali velmi jasný vzkaz a velmi jasné varování. Mimojiné hra měří procentuálně volby hráčů v simulované realitě, takže má takto Android možnost vyhodnotit naše chování do budoucna a naše postoje, včetně naší zmanipulovatelnosti a ochoty postavit se na stranu nepřítele v domnění, že stroje mají něco jako duši a pravé emoce.
Osobně si nemyslím, že by mohla být technika za 20 let tak vyspělá, že bychom mohli nakupovat takové androidy jako ve hře. Ale zase na druhou stranu, ještě donedávna by mě nenapadlo, že bude možné odemknout telefon tím že si oskenuje můj otisk prstu, nebo můj obličej. Nebo že bude mít telefon či počítač rozpoznání hlasu. O tom co bude za dvacet let vlastně tušíme velké houby. Tato verze budoucnosti, kterou vykresluje Detroit Become Human, velmi podezřele připomíná video, ke kterému jsem dělala nedávno překlad. Byl to rozhovor s cestovatelkou v čase, která mluví o proběhlé vzpouře strojů. Žena cestovala v čase do roku 3800. Zde je její příběh. Před vzpourou strojů nás také před mnoha lety varovala série filmů Matrix.
Může také kolektivní vědomí milionů hráčů, kteří se postaví na stranu androidů, něco změnit v budoucím směřování lidstva?
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Tak ideálny by bol nejaký domček pre ježka…
-mariankosnac Není to tak těžké. Záleží na tom čemu…
-Petra K tomuto tématu mohu poradit obyčejné pohádky. Zavřít…
-Petra Zlatý věk už tu dávno je. Respektive tu…
-Petra