Empat, nebo duševní troska? Takhle se to pozná

15.2.2023 v Psychologie 8

V poslední době se pojem empat stal poměrně populární a mnoho lidí se tímto označením neprávem honosí. Mnozí z nich ale nemohou být skutečným empatům vzdálenější. Ve skutečnosti jsou emocionálními troskami.
Pokud máte pocit, že vás pořád někdo využívá, den co den lezete emocionálním kanálem, a přitom se nedokážete přenést přes to, co se děje v životě vašich nejbližších, je třeba udělat změny. Nikdy se nebudete cítit dobře, pokud se budete neustále dostávat do nepříjemných situací.Pokud se na vás vztahují následující věci, jste emocionální troska a musíte na sobě zapracovat. Zatímco se staráte o druhé, zapomínáte na sebe. Když to necháte trvat příliš dlouho, může to mít špatné následky.

Nejste schopní se z určitých situací vymanit
Pokud nejste schopní se dostat ven ze situací, které před vámi stojí, pak nejste empat. Empaté vědí, kdy a jak se musí vzdálit. Dělají to proto, že vědí, jak důležité je chránit vlastní pohodu. Když potřebují minutu na nadechnutí a přemýšlení, tak si ji udělají.

Snadno se necháte vydráždit
Pokud jste hned podráždění, nejste empat. Empaté jsou většinou ti nejtrpělivější jedinci, a to kvůli těžkým věcem, se kterými vyrůstali. Nedokážou se rychle rozčílit a nereagují přehnaně ani ukvapeně. Většina věcí je nepřekvapí.

Když vás lidé žádají o laskavost, jste z toho většinou otrávení
Pokud jste otrávení, pokud vás lidé žádají o laskavost, místo abyste se o ně starali, pak nejste empat. Empaté rádi dělají věci pro druhé lidi. Jistě, čas od času se také rozčilují, ale celkově udělají téměř cokoli bez nějakého většího boje.
Vy jste se v tomto směru odtrhli a často neberete ohled na to, jak se cítí ostatní. Rychle říkáte ne, ale empaté jsou naopak ti, kteří mají problém říct ne. V mnoha ohledech jste v tomto směru opakem empatů, ať už si to uvědomujete, nebo ne.

Rozčilujete se kvůli bezvýznamným věcem
Kdybyste byli empat, nerozčilovali byste se nad nesmysly. Empaté jsou mnohem lépe naladěni na své emoce, a proto nejsou tak prchliví jako ostatní. Pokud trávíte spoustu času vybuchováním a vyšilováním, pak jste pravděpodobně jen ve větším stresu, než dokážete zvládnout.

Jste odpojení sami od sebe
Pokud se cítíte odděleni od sebe a svých emocí, nejste empat. Potřebujete nějaký čas pro sebe a udělat si pořádný průzkum své duše. Empaté vědí kdo jsou, a nebojují se svými pocity. Ani v těch nejhorších situacích se nevyhnou vlastním emocím.

Vždy poznáte, odkud pochází vaše špatná nálada
Empaté nejsou vždy schopni přesně rozlišit emoce druhých a své vlastní. Z tohoto důvodu mají tendenci bojovat s tím, aby zjistili, odkud pochází jejich bolest. Pokud jste ale schopni rychle rozpoznat, kdo vás štve, pak nejste empat.

Lidé mají tendenci se vám vyhýbat, když máte špatnou náladu
Lidé se skutečným empatům nikdy nevyhýbají, naopak je vyhledávají, protože se s nimi cítí dobře. Pokud se vám lidé vyhýbají, když jste ve stresu nebo naštvaní, je to proto, že neumíte zpracovat své emoce, jste pro ně nesnesitelní a proto jste také psychicky někde jinde, než empat.

Pokud jste se poznali, naučte se řešit psychické problémy, kterým čelíte. Pokud jste přetížení, musíte si udělat čas pro sebe a vyhledat pomoc, pokud ji potřebujete. Neberte to jako něco, co nemůžete změnit, vždy existuje nějaký nápravný prostředek.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Andromeda54 2023-02-15 11:29:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je nějaký rozdíl mezi empatem a hypersenzitivním jedincem?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-02-15 11:39:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Rozdíl je malý, protože vysoká míra empatie se s hypersenzitivitou pojí. Tyto věci jsou vzájemně provázané, ale u různých lidí některé aspekty převažují a jiné jsou více upozaděné.

Ikona diskutujiciho Andromeda54 2023-02-15 20:04:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobře děkuji. 🙂❤️

Ikona diskutujiciho Akimo 2023-02-15 23:14:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jen nejsem spojena se svou duší, ale pracuju na tom, děkuji za článek.
PS: nvm jak se odpovídá na tomhle stylu webu.

Ikona diskutujiciho Karel 2023-02-16 09:22:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Na řádku vpravo je tlačítko Odpovědět.

Ikona diskutujiciho Akimo 2023-02-16 13:19:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobře, děkuju 😁

Ikona diskutujiciho Nyo 2023-02-16 10:55:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To sdílení nálad potvrzuju. Jen, když jsem příliš v zápřahu, tak mi chvíli trvá, než mi dojde, kdo ji na mě hodil a dost dlouho si myslím, že to moje nálada.
Přitom nákaza dobrou náladou od druhých lidí je tak příjemná! A tak samozřejmá.
Opačným směrem nám to často nedochází na první dobrou.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-03-01 22:23:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nebo je někdo empat a zároveň emocionální troska (když je přetížený). Chápu, že empat pozná, kdy si dát pauzu, ale když nemá svobodnou volbu, tak podle toho někdy nemůže jednat (to se stává ale málokdy).

Mně vadí, že mám potřebu přehnaně něco vysvětlovat. Např. někomu řeknu, že mám jen noční směny, pak ale vezmu jednu denní směnu zástup za něčí dovolenou, ten člověk se mi zrovna ozve přes den a já mu napíšu že jsem v práci. Pak mám ale myšlenky o tom, že mu to bude připadat divné, že jsem v práci když mám jen noční směny, takže mu začnu vysvětlovat, že jsem vzala směnu navíc ve dne atd. Asi druhým lidem nedůvěřuju a myslím si, že musím všechno vysvětlit a dělat správně, jinak se se mnou nebudou bavit (většinou ale když to takto nedělám, že bych všechno vysvětlovala, tak se opravdu vyplní to, že si ten člověk začne něco domýšlet, takže to vnímám správně, ale moc mě nebaví pracně získávat důvěru takových lidí – asi to nakonec přestanu dělat a kdo má nižší inteligenci nebo motivaci se se mnou bavit, ten si bude myslet něco špatného, což je jeho problém).

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek