Empaté jsou jako zrcadla. A někteří lidé nevidí rádi svůj odraz

18.9.2022 v Psychologie 8

Empaty není snadné oklamat. Dokážou odhalit lháře snadněji, než si většina lidí dokáže představit. Sice podvodníka hned neokřiknou, ale pro sebe vždy vědí, o koho jde. Dokážou vnímat emoce druhých mnohem silněji, než to dokáže průměrný člověk. Díky tomu jsou schopni postřehnout i věci, které by jiní lidé přehlédli.Proč jsou empaté tak dobří v odhalování lhářů a proč je tak těžké je přechytračit? Pokud jde o otázku lhaní empatovi, měli byste se tomu raději úplně vyhnout. Nemá smysl lhát někomu, kdo vás s velkou pravděpodobností hned prokoukne.

Proč se empatovi nedá lhát:

Poznají, když zamlčujete důležité skutečnosti
Když neříkáte úplnou pravdu nebo se snažíte, aby něco nevyšlo najevo, všimnou si toho. Empaté cítí, že je v tom něco víc, co nechcete říct. I když nemusí vědět, co je to „něco“, vidí, že je na vašem projevu něco divného a už vám tolik nevěří.

Vnímají vaše emoce
Empaté mohou vidět nebo fyzicky pocítit vaše emoce. Jakoby se lhaní fyzicky vylévalo z těch, kteří lžou. A když někoho v místnosti skrytě nenávidíte, váš vztek z vás sálá také.

Umí dobře vyškrtávat lidi ze svého okruhu
Empaté si obvykle nepustí k tělu ty, kteří se jim zdají odtažití, nebo neupřímní. Vyškrtnou je často ze svého života dřív, než falešníci dostanou příležitost lhát a nadělat jim tak v životě problémy.

Pobyt v blízkosti lidí, kteří nejsou upřímní, v nich vyvolává pocit, jakoby byli nemocní
Empaté mají tendenci cítit se velmi vyčerpaní a slabí v blízkosti těch, kteří jsou lháři, nebo obecně nejsou upřímní. Nezvládnou trávit s těmito lidmi hodně času, protože se pak cítí nemocně. Jejich energie je skutečně hodně rozdílná oproti normálním lidem.

Dokážou vycítit vaše předsudky
Empaté dokážou vycítit věci, vůči kterým má člověk předsudky, i když se snaží dělat, že nemá.

Všímají si nejmenších detailů
Empaté věnují pozornost každému detailu. Všímají si věcí, kterých si většina ostatních lidí nevšímá. Řeč těla, nevědomé posunky a emoce ukazují mnohem více, než si většina lidí myslí.

Dokážou vycítit upřímnost
Empaté poznají, kdy je někdo opravdu upřímný. Umí si toho vážit a drží si takové lidi u sebe. Pokud ale někdo není upřímný, může se rovnou vzdát. Empat pozná, že se něco děje.

Nenechají se ovlivnit
Jakmile se empat jednou rozhodne, pravděpodobně už svůj názor nezmění. Důvěřuje své intuici a nedovolí druhým lidem, aby se jen tak vrátili do jejich života, pokud je v minulosti zklamali. Drží se svých morálních zásad.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Pavel 2022-09-18 08:22:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Perfektní Děkuji.

Ikona diskutujiciho mike 2022-09-18 09:10:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dakujem alue, vsetko to sedi, usmev. Presne tak fungujem, a staci mi zlomok sekundy pripadne par slov a ako sa hovori, viem kam vietor fuka, usmev. Velakrat mi stacilo o dotycnom par slov od niekoho ineho, ani som ho v zivote nemusel vidiet, a vedel som, co je zac, a vedel som, co v akej situacii urobi a povie a tak sa aj stalo. Takto som radil blizkym posledne roky, (ked sa mi to vsetko otvorilo), ked niekto mal s niekym nejaky problem, co maju takemu cloveku povedat v danej situacii, co maju spravit, a ako sa nasledne zachova, co povie a ako maju na to reagovat, a zatial vzdy s 1000% uspesnostou. Vsetko to uz ide automaticky a najma tie spominane najmensie detaily hned spozorujem a akosi viem, co si clovek v tej chvili mysli, a viem na to hned zareagovat a upravit smer rozhovoru, pripadne to povedat narovinu ked klame, zalezi kam a ako chcem, aby sa to odvijalo. V pripade, ze si chcem overit alebo prezistit nieco viac, viem to nasmerovat tam kam potrebujem bez toho, aby sa to druhy dozvedel a na zaklade toho bud rozhovor ukoncim, alebo nie. Viem, co dalej nema zmysel. Ide mi to samo, tazko to popisat, resp. vysvetlit ani neviem ako sa to deje, nie je to vedome, proste sa mi to vsetko hned da dokopy ani nie v sekunde.

Ikona diskutujiciho Namasteen 2022-09-21 12:57:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Musím říct, že když jsem přišla na tohle označení empat a pochopila, o čem to je, tak se mi ulevilo, že existuje označení, které definuje všechny ty náročný věci, se kterejma žiju. Je fajn vědět, že se to dá popsat a že je těch lidí spousta 😀 Jinak věřím, že je to se mnou pro druhý někdy náročný, protože prostě slyším uplně všechno. Je jedno, jestli to ten dotyčný řekne, nebo neřekne nahlas, já to stejně slyším… A pak se navenek chovám z pohledu ostatních divně, protože reaguju na uplně jiný věci než ostatní. Ale někdy je to fakt náročný. Každopádně si v poslední době uvědomuju, že nemůžu žít jako ostatní, ač bych jakkoliv třeba chtěla, protože moje energie je specifická. Třeba – testuju teď žití bez telefonu a zjišťuju, že to tak je pro mě dobře no. Hrozně mně to odčerpává pozornost, se kterou se ostatní sytí a obohacují vlastní životy a mně pak nezbývá na ten můj. Což je něco, co se děje všem, ale já narozdíl od druhých s tím žít nemůžu..

Ikona diskutujiciho FR 2022-09-22 12:13:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja to mam inak. Nepovedal by som , ze odhalim na 1000%. Ale sposob u mna funguje inak, mne sa akoby inteligencia prisposobovala dotycnemu. Ak bude napriklad doktor rozpravat, tak sa prisposobim jeho urovni vyjadrovania ak nejaky robotnik tak urovni jeho. Zaujimavostou, ze povedia veci co by iny z neho pravdepodobne tazko vytiahol. Naoplatku ja malo rozpravam skor zijem v mojej mysli a sustredim sa na zvuky okolia prirodu atd. Samozrejme s takymi co rozpoznam aj na 100m, ze je podvodnik s takym sa nebavim takmer vobec. Ale nie je to len vyjadrovanim su okolo toho aj znamenia na ktore som obzvlast davam pozor. A to neplati len u ludoch ale aj o tych v ludskej kozi. Nevidim vsak zatial kto sa pod tou maskou skryva.

Ikona diskutujiciho Vaclav 2022-09-25 11:26:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja poznam hnupa uz od pohledu, nemusim s nim ani promluvit. Vzdy se mi potvrdil muj usudek.
Pro mne je obtizne se tech lidi zbavit. Kdyz dotycny pozna co si myslim, pak mne ublizuje. Nemuzete ty toxicke lidi vyskrtnout, kdyz to jsou kolegove, studenti. Ovsem karma funguje a dostali i po mnoha letech co si zaslouzi. Opet potvrzeno mnohokrat. Je treba mit oci otevrene, abyste to videli.

Ikona diskutujiciho lenka f 2022-10-05 09:31:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak to vnímám i já. Já i většinou poznám nebo uhodnu, nevím jak to říct, když si člověk ke mě sedne v autobuse na sedačku, na které zastávce vystoupí. 🙂 Teď se mi to stalo 10x za sebou.

Ikona diskutujiciho M. 2022-10-21 03:29:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, nevím, jestli mi odpovíš, ale…..byla bych moc ráda.

Myslím, že jsem empat. A nedokážu se uchránit. Už jsem nad tím přemýšlela dlouho a zkrátka to na mě sedí. Jenže blbé je, že když mi někdo vykládá své problémy, strašně se na něj napojím a nedokážu si to nebrat. Já tu bolest těch lidí pak cítím taky. I proto třeba vůbec nesleduju zprávy nebo nechci slyšet o špatných událost, protože mi to prostě dělá zle.

Nedávno jsem potkala jednoho muže, duševně strašně krásného..jenže je to takový ten typ stydlína, co skoro ve 40 letech neměl žádnou přítelkyni. Já tu jeho zoufalost a smutek fakt hluboce prožívala s ním a třeba na týden jsem nebyla schopná se soustředit na svůj život a svoje manželství. Bylo mi toho chlapa fakt líto a cítila jsem se jak ve slepé uličce. Přitom do té doby jsem měla vše ok. Ten muž je strašně takový…jak to říct..zkrátka po odmítáný žen je hrozně moc ublížený a ukřivděný. A já jako kdybych ten smutek a kříž nesla s ním. Pořád se od toho nemůžu oprostit.

A to jsme se ani neviděli, jen si intenzivně psali.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-10-22 09:03:48
Ikona diskutujiciho
sipka

přeruš kontakt, pomoct mu nemůžeš a saje z tebe energii tvou lítostí

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek