Fyziognomika: Průvodce čtením obličeje pro začátečníky

21.2.2022 v Návody 9

Čtení z obličeje je velmi stará věda* a používá se k předpovídání minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Stejně jako čtení z ruky, bere i čtení z obličeje v úvahu jemné linie, kontury a celkový vzhled, aby určilo osud, zdraví a osobnost člověka. Čtení z obličeje dokonce využívají i firmy, aby pomohly určit, zda se zaměstnanec hodí pro danou společnost.
*Fyziognomika, neboli umění čtení z tváře, nebylo uznáno oficiální vědou, jedná se tedy sice o nevědeckou metodu, avšak když do ní hlouběji proniknete, zjistíte, že může být mnohdy velmi přesná a odhalit skutečný charakter lidí kolem vás dříve, než se to ukáže na událostech.Z obličeje se dá vyčíst velmi mnoho podrobností, tento průvodce vám pomůže seznámit se se základy. Pozor, tento článek vás může urazit. Fyziognomika je v popisu charakteru lidí podle jejich vzhledu strohá a nebere si servítky. Pokud jste si nejistí ohledně svého vzhledu, nebo máte nízké sebevědomí, nemusí pro vás být toto téma vhodné.

Anatomie obličeje
Levá strana obličeje představuje povahu a temperament člověka.
Pravá strana obličeje představuje emoce a vztahy dané osoby.
Horní část obličeje (čelo) představuje dětství, minulost a vztah k rodičům.
Střední část obličeje včetně očí, nosu a tváří představuje současnost a střední léta života.
Spodní část obličeje včetně brady představuje budoucnost a pozdější léta života, představuje také soukromý život osoby.

Tvar obličeje
Při čtení obličeje se rozeznávají tři hlavní tvary obličeje. Existují ale i další čtyři „podkategorie“, které vycházejí ze základních, takže se v tomto základním výčtu nemusíte najít.

Oválný obličej: Osoby s oválným obličejem jsou intelektuálové, ale také snílci. Často se dostávají k profesím v oblasti hudby a psaní. Oválný obličej je ve fyziognomice pokládán za ,,ideál“. Není pouze krásný, harmonie rysů zde ukazuje také na vnitřní vyrovnanost. Jsou to vřelí a přátelští lidé, mají rádi lidi, snadno získávají přátele.

Hranatý obličej: Lidé s hranatým obličejem mají často silnou vůli a jsou velmi odhodlaní. Mohou se rychle rozčílit a být frustrovaní, když se jim nedaří. Vypovídá o velkém sebevědomí, praktické povaze a tvrdém kořínku. Nejčastěji se vyskytuje u politických vůdců nebo lidí v mocenském postavení.

Kulatý obličej: Lidé s kulatým obličejem jsou přizpůsobiví, metodičtí a praktičtí, ale nestálí. Mají nízké sebevědomí, potřebují aby je někdo vedl. Obvykle se vyznačují kultivovaností a rádi tráví čas s ostatními. Často se zajímají o mnoho témat a milují zábavu. Mohou být někdy agresivní, nebo dokonce nedůvěryhodní. Rádi pracují s lidmi, protože jsou společenští.

Čelo
Vysoké a široké čelo je známkou vysoké inteligence a je to podle fyziognomiky nejlepší tvar, protože výška čela ukazuje inteligenci, šířka celkový rozhled a míru tolerance.
Nízká a široká čela jsou znakem trpělivosti a vytrvalosti.
Vysoká a úzká čela jsou znakem praktičnosti a analytičnosti.
Nízká a úzká čela jsou známkou mazanosti, nepoctivosti a nižší inteligence.

Skvrny na čele ukazují na problematické dětství, nebo potlačené emoce.
U mužů ztrácejících vlasy se nemění výška čela.

Obočí
Znaménko v blízkosti obočí naznačuje finanční štěstí.
Obočí je spojováno se zdravím a dlouhověkostí, takže čím je obočí hustší, delší a plnější, tím je člověk zdravější a plodnější. Pokud je velmi krátké, řídké, nebo vůbec neroste, je to ukazatel špatného zdraví, nebo nízké vitality.
Nejhorší ukazatel je v této zóně srostlé obočí, ukazuje na nedostatek empatie a svědomí.

Oči
Oči jsou oknem do duše člověka, ukazují vitalitu, energii a osobnost člověka. Na co se zaměřit?

Velikost: Velké oči ukazují na citlivost, soucit, zodpovědnost a umělecký talent. Malé oči naznačují silnou vůli, vnitřní sílu, tvrdohlavost a praktické myšlení.

Vzdálenost očí: Správná vzdálenost očí od sebe, rovná se délka jednoho oka. Cokoli blíž nebo dál není dobré.
Oči, které jsou hodně blízko u sebe, ukazují na omezenost, zájem jenom o sebe, ale také na žárlivou osobnost. Oči příliš daleko od sebe ukazují na nedostatek motivace a nízkou inteligenci.

Vnější koutky očí: Koutky očí směřující nahoru ukazují na upřímnost, sebevědomí, hrdost a emotivnost. Koutky očí otočené dolů ukazují na slušného, štědrého a dobrosrdečného člověka, který je stálý v lásce.

Nos
Velikost a tvar nosu ukazují na schopnost člověka prosperovat a přijímat životní výzvy. Nos také naznačuje inteligenci a kariéru. Ideální nos je v harmonii se zbytkem obličeje, ani příliš velký ani moc malý. Na co se zaměřit?

Krátký nos: Naznačuje flexibilitu, otevřenost; může také ukazovat na někoho, kdo je nedůvěryhodný, nezodpovědný a promiskuitní.

Dlouhý nos: Naznačuje silný smysl pro zodpovědnost, rád se učí/studuje a má velmi praktické myšlení; někdy může brát věci příliš vážně. Je rezervovaný, přeceňuje své úspěchy, může být snob.

Plochý nos: Málo sebedůvěry, potřebuje podporovat, značí smůlu okolo 40. roku věku.

Křivý nos: Naznačuje tvůrčí nadání, může znamenat nestálou mysl. Zesiluje celkové špatné rysy v obličeji a tlumí ty dobré (ve fyziognomice je totiž nos centrem člověka). Křivý nos mívají nepoctiví zákeřní lidé, kteří často lžou. Platí to i tehdy, kdy byl nos zlomený a špatně srostl.

Špičatý „šťouravý“ nos: značí silnou intuici a ženskost, často se zajímá o umění a hudbu. Je pyšný, nezodpovědný a někdy až moc zvědavý, nebo dokonce vlezlý.

Ústa
Ideální ústa jsou v rovnováze s celkovým obličejem. Mají být souměrná, s mírně zdviženými koutky, přiměřeně plné.

Velká ústa: Velká ústa s tlustými rty naznačují úspěch, lásku k jídlu a lidem a velmi štědrou povahu. Tito lidé jsou považováni za společenské, s chutí do života.

Malá ústa: Malá ústa ukazují na citlivost a nízké sebevědomí. Tito lidé jsou většinou introvertní, pracovití a velmi dobře souzní se svou intuicí.

Malá ústa s úzkými rty: Chladnost, uzavřenost, nespolečenský člověk. Nízké sebevědomí.

Rovné rty: Značí někoho, kdo je velmi praktický a analytický, obvykle někoho, kdo je ve svém chování zdrženlivý. Může být chladný a vypočítavý.

Rty se zvednutými koutky: Rty zahnuté v koutcích nahoru ukazují na někoho, kdo je otevřený, zodpovědný a družný. Pokud má zároveň i plné rty, o to lépe.

Rty zahnuté dolů: Rty zahnuté v koutcích dolů ukazují na někoho, kdo je nerozhodný, ale milující. Může také ukazovat na někoho, kdo je domácí typ, nebo kdo je velmi oddaný své rodině.

Uši
Velké uši: Naznačují odvahu, silnou vůli a odhodlání, je to dobrý rys. Pokud by byly velké až moc (vizuálně narušují harmonii obličeje), značí nezralost a lakomost.

Malé uši: Naznačují silnou kreativitu, pozdní rozkvět v životě. Myslí mu to pomalu, je snadno ovlivnitelný.

Odstávající uši: Nešťastné dětství, nízká inteligence. Pokud jsou rysy v obličeji jinak dobré, může se člověk při dobrém vedení dostat do přiznivého směru a tento rys neutralizovat.

Výška posazení: Vysoko posazené, přiměřeně veliké a přiléhající uši jsou ukazatel vysoké inteligence, průbojnosti a úspěchu. Nízko posazené uši ukazují nízkou inteligenci a neúspěch.

Tváře
Ideálně vysoké, dobře osvalené lícní kosti: Značí osobu která má přirozené vůdčí vlohy, je empatická, spravedlivá, má intuitivní nadání. Pravděpodobně dosáhne vysoké pozice.

Ploché líce: Ukazují na velmi zdvořilou osobu, která se může stydět nebo má problém vyjádřit své skutečné pocity. Není schopná někomu velet.

Skvrny: Skvrny na tvářích mohou ukazovat na špatné zdraví zažívacího traktu, nebo na neschopnost „strávit“ emoce.

Brada
Velmi výrazná brada/čelist: ukazuje na někoho, kdo je velmi aktivní a rád se ujímá vedení, často jde o nějakého vůdce. Může být velmi soudící a silně vyhraněný.

Zaoblená brada/měkká linie čelisti: ukazuje na někoho, kdo je velmi tradiční a zaměřený na rodinu. Věnuje velkou pozornost detailům a může být velmi konvenční.

Skvrny: Skvrny nebo pupínky na bradě mohou naznačovat hormonální nerovnováhu nebo problémy s vlastní mužností/ženstvím.

Jakmile pochopíte základy čtení z obličeje, můžete tyto znalosti spolu s vlastní intuicí využít k tomu, abyste zjistili, co může určitý rys obličeje znamenat. Nejedná se však o exaktní vědu a pro přesné čtení je nutné brát v úvahu kombinaci rysů člověka, kdy jeden rys může posilovat nebo oslabovat jiný. Čím více znalostí naberete, tím přesnější budete. Různé zdroje se také někdy v popisu rysů mohou odlišovat, v takovém případě je lepší dát na vlastní zkušenost.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho mike 2022-02-21 09:26:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dakujem za krasny clanok alue, usmev. Bolo zabavne ho citat a overovat si to v zrkadle, usmev. Vyzera to dobre, smiech. Suhlasim s Tvojim varovanim na zaciatku, co sa tyka sebavedomia, taki si to mozu zobrat aj dost osobne. Poznam ludi, ktori si beru osobne uplne vsetko aj to co sa ich netyka, usmev. Pekny den prajem.

Ikona diskutujiciho Luz 2022-02-22 23:13:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak ale tahle nauka pracuje s tím, že obličej se hodně mění s věkem? Asi se to dá aplikovat jen na relativně mladé lidi? Třeba ten tvar, můžete si všimnout, že u starších lidí se „zhranaťuje“ a rozšiřuje se ve spodní části a s tím se asi nedá nic dělat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-02-23 09:20:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Platí to stejně i na staré. Naopak s věkem je výhoda, že můžeš číst z vrásek, to u mladých lidí nejde.

Ikona diskutujiciho Luz 2022-02-23 09:37:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S vráskami to může být zajímavé taky. Ale mám na mysli, že i když někdo má třeba ten obrácený trojúhelník, tak ve vyšším věku se z toho stává spíše čtverec a pokud vím, to se dá změnit jenom nějakými úpravami. Upřímně tohoto se obávám víc než vrásek, že se takhle zdeformuje tvar.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-02-23 12:23:58
Ikona diskutujiciho
sipka

No těžko říct, asi záleží na člověku, každý stárne nebo zraje jinak. Třeba kulatá tvář ve vysokém věku zůstává, obdélníková a oválná taky.

Ikona diskutujiciho Aďa 2022-02-27 17:27:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé téma! Taky bych měla otázku – jak bys posuzovala rysy obličeje člověka, který prošel plastickými operacemi, případně různými výplněmi (např. rtů, ale i třeba tváří)? Napadá mě několik možných přístupů, ale zajímalo by mě, který bys použila ty.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-02-27 19:12:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Po plastice fyziognomiku samozřejmě uplatnit nemůžeš. Mozek natahuje nebo povoluje vazy, šlachy a formuje kosti podle charakteru a vyzařování člověka. Jak do toho řízneš a napumpuješ to, už to nemá pod kontrolou tvůj organismus, ale tvůj lékař.

Ikona diskutujiciho Aďa 2022-02-27 23:29:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za odpověď. Nicméně do jisté míry bych řekla, že to ten organismus pod kontrolou stále má, jelikož přinejmenším proces hojení může u každého proběhnout jinak a tedy výsledek, který na papíře vypadá shodně, nemusí být ve skutečnosti shodný. Ale je asi pravda, že to pak už spíš jde ze strany organismu o “napravování škod” než o cokoliv jiného.

Ikona diskutujiciho SilverSis 2022-03-21 21:41:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám malé a úzké rty, osobně neznám nikoho komu zůstala do dospělosti malá pusa, když nepočítám sebe a charakteristika výše na mě určitě neplatí 😁

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek