Gattaca: společnost, kde se děti rodí geneticky modifikované

6.11.2019 v Doporučení 3

Aktuální doba natolik pokročila, že už dnes proběhly pokusy s geneticky upravenými lidmi. Pamatuji si, že to ještě není moc dávno, co byla veliká kontroverze kolem klonování zvířat a že se to hlavně nesmí dělat s lidma. Pak byla kontroverze kolem GMO zvířat a že pohrávání si s embryem je hra na bohy, že se nám to může vymknout z rukou a že se to hlavně nesmí dělat na lidech… A teď nedávno vyšel český rozhovor, kde je nám oznámeno, že v Číně už se narodilo několik dětí nejenom ze zkumavky, ale dokonce geneticky upravených. Aktuální věda není dost vyspělá na to, abychom mohli bezpečně geneticky upravovat lidi, ale postupem času k tomu směřujeme.Nadčasový film Gattaca z roku 1997 ukazuje teoretickou společnost v budoucnosti, kde se věda už do tohoto stavu dostala a je schopná velmi přesně zmodulovat geny tak, aby se narodilo dítě, jaké rodiče skutečně chtějí.

Chcete vysokého atletického blonďáka s modrýma očima a srdcem jako zvon? – Není problém.

V této zvláštní společnosti existuje pár lidí narozených přirozeně, říká se jim ,,děti od boha“, méně lichotivě ,,in-valid“. Jsou to podřadní lidé s chybným genetických kódem, kteří zastávají nižší pozice.

Naopak GMO lidé ze zkumavky jsou chytří, zdraví, krásní a dokonalí. Vzniká tak elitářská společnost, kde jste posuzováni i odsuzováni pouze na základě genu.

Hlavní hrdina je ,,dítě od boha“ a odmítá se smířit s tím, že bude až do konce života drhnout záchody. Proto se odhodlal k důmyslnému podvodu. Chytře obchází všudypřítomné genetické testy, aby mohl letět do vesmíru a splnit si tak svůj celoživotní sen.

 

Gattaca Trailer


Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je „odsouzen“ k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu.

Mimochodem zmíněný rozhovor, který popisuje narozené GMO čínské děti, najdete zde. Rozhodně to stojí za poslech. Je zajímavé, že přesně to, před čím varuje biotechnolog Jaroslav Petr, je ukázáno ve filmu Gattaca, přesně do puntíku.


Úpravy lidské DNA byly ještě nedávno námětem pro vědeckofantastické filmy. Teď už je to realita. Na světě existují prokazatelně tři lidé, u nichž došlo ke změně genetické informace ještě před narozením. Ačkoliv jsou výsledky zatím špatné nebo neprokazatelné, výzkum pokračuje. A dá se předpokládat, že postupem času se tato technologie zdokonalí a následně etabluje. Odborník na biotechnologie Jaroslav Petr počítá s tím, že do budoucna půjde geneticky upravit leccos – nejen odolnost k nemocem, ale třeba i intelekt. V tu chvíli ale musíme počítat se společenskými riziky. Jakými? Proč první experimenty v Číně nevyšly? Jaká další rizika s sebou úpravy DNA nesou?

 

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-06 22:17:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

logika říká, že je to správné.
instinkt a srdce říkají, že je to uplně špatně.
věřím tomu druhému.

Ikona diskutujiciho Ina 2019-11-09 12:59:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Logika opravdu říká, že je to správné. Předsudky a strach říkají, že je to špatně. Výzkum je zatím v úplných začátcích, ale kdybychom poslouchali strach, nedostaneme se nikdy nikam.

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-11 08:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě třeba uměle pěstovat geny, může mít vedlejší následky. Třeba že lidi budou mít vypěstovanou nějakou závislost v těle, kdy ty umělé geny se budou muset neustále obnovovat, protože budou upadávat když nebudou pevně spojeny s okolním prostředním, tím že nejsou vypěstovány přirozeně, že se budou spíš existencí ve světe bortit a ti boháči budou na něčem takovém jako obnovování závislí. A nebo člověk bude podle mě nějak silně energeticky v prdeli, protože ty umělé geny podle mě nebudou mít určité uvědomění spojení se s okolním světe na té nehmotné úrovni a člověk třeba pokud půjde o geny inteligence a td, nemusí mít k nim třeba přístup. Nevím něco takového si představuji jako kdy umělá věc selže na základě komunikace s tím co je přirozené.
Stejně jdou ovlivňovat geny i přirozeně, tak proč to dělat jinak no, bude to zase mít následky a zase to nebude nějaký šmrnc, jen to lidi bude zase konzumně zotročovat beztak

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek