Hipoterapie: Léčba prostřednictvím koní

27.1.2021 v Léčba 1

,,Jednoho dne se v mém životě objevil kůň. A všechno se najednou změnilo.“ Slova mé dobré přítelkyně mi znějí v uších vždy, když si vzpomenu na mé první setkání se speciálním druhem koně, který dokáže léčit. V jejím případě šlo o překrásného bílého koně, kterého si vyfotila.
U mě to byla nádherná klisna hnědé barvy. Přes střed čela se jí táhla bílá skvrna. Jmenovala se Trinity Red Star. Já jsem si ji nevyfotila. Samotná přítomnost tohoto koně mě však změnila. Otevřela mi dveře do dosud nepoznané komnaty.



Trinity Red Star patří ke stádu léčivých koní na farmě Thirteen Moons. Tato farma se nachází na ostrově Vancouver v provincii Britská Kolumbie. Než vám prozradím víc, chci se vás zeptat: Věříte v léčivou sílu srdce? Já ano. Sama jsem ji zažila. A jsem přesvědčena, že vy také.

Lidská srdce si vyměňují energii. Zatím tomu však nedokážeme plně porozumět. Studie z Heartmath Institute v Kalifornii zjistila, že srdce vytváří nejsilnější elektromagnetické pole v celém lidském těle. Výzkumníci zjistili, že elektromagnetické pole srdce dosahuje 60x vyšší maximální hodnoty, než sledované mozkové vlny a má vyšší úroveň inteligence, než mozek.
Magnetometr dokáže změřit záření srdce díky tomu, že se jeho působením vytváří kolem lidského těla energetické pole. Může být široké 250 – 300 cm a nachází se mezi dvěma jedinci blízko sebe.
Představte si tedy sílu lidského srdce a vynásobte ji pěti. Výsledky dalších studií říkají, že takové množství energie vyzařuje srdce koně. Heartmath Institute ho popisuje jako pole ve tvaru koule a tvrdí, že dokonce dokáže změnit náš srdeční rytmus.

Léčivá síla koní
Když přicházím na farmu, můj srdeční rytmus je narušený. Koně miluji, ale zároveň se jich bojím. Když jsem měla 9 let, z jednoho jsem spadla. Do sedla jsem se vrátila jen pár týdnů před zahájením této léčby. Musím se přiznat, že mám velký respekt z toho, jak tato zvířata vnímají lidské emoce a jak na ně reagují.
Dnes je to však úplně jiné. V naší skupince je nás zhruba 25. Sedíme v kruhu uvnitř jezdecké haly. Jsme zabalení v dekách, popíjíme horký čaj a seznamujeme se. Koně se už připravují ve svých stájích. Ty jsou hned vedle jezdecké haly. Nevidíme je. Přes dřevěné stěny k nám však doléhají různé zvuky a někteří z nás už cítí změny energie.
Naši skupinu vede Tina – jedna z mála nadaných lidí, kteří pracují s těmito úžasnými bytostmi. Vysvětluje nám, že léčiví koně jsou ještě vnímavější a silnější, než ti běžní. Mají totiž genovou mutaci, která se označuje jako Pocahontas efekt, The Large Heart Gene (Gen velkého srdce) nebo X-faktor. Studie zjistily, že koně mají pravidelný srdeční rytmus. Takový systém pomáhá překonat stresové situace a vyrovnat se s nimi. Dokáže je přeměnit na stavy klidu a radosti.

Při interakci s koňmi se podle studií tyto stavy emoční rovnováhy projevují i ​​na fyzickém zdraví jednotlivce. Výsledkem je například snížený krevní tlak a tep, zvýšená hladina beta-endorfinů (neurotransmiterů, které potlačují bolest), či snížení hladiny stresu. Genetická mutace způsobuje, že se tito léčiví koně rodí s neobyčejně velkým srdcem.
Ve spojení s jejich pravidelným srdečním rytmem, je pro ně jednodušší přenášet větší množství energie, než pro obyčejné koně. Léčiví koně snesou vysoké a silné vibrace, což jim umožňuje pracovat i s větším počtem lidí najednou, aniž se cítili vyvedeni z rovnováhy.

Než se k nim můžeme přiblížit, musí vyrovnat a zvýšit energii skupiny z dálky. Teprve potom můžeme vejít do stájí a přistoupit blíže. Tam začíná další fáze léčení. Přestože jsem koně stále neviděla, už jsem zapomněla na svůj strach. Začínám pociťovat vzrušení. Jak se píše na stránce farmy Thirteen Moon: ,,Všichni koně jsou učitelé. Někteří koně jsou také léčitelé. Léčiví koně jsou více než učitelé, léčitelé.“
Je fascinující, že léčiví koně se na první pohled od běžných koní neliší. Pokud však nedostanou příležitost uplatnit se jako léčitelé, začínají kulhat, nebo se nevhodně chovat. Toto onemocnění si veterináři často vysvětlují nesprávně. Ve skutečnosti je možné zvrátit ho jen tím, že koně dostanou prostor léčit druhé. (Připomíná mi to lidi, kteří chtějí také žít smysluplně.)
Práce těchto koní je pozoruhodná. Vy možná v léčivou sílu energie nevěříte. Skvělé výsledky, kterých dosáhli pacienti s duševními či tělesnými onemocněními po léčbě pomocí koní, jsou však velmi přesvědčivé.

Tina pracuje s léčivými koňmi již několik desetiletí. Během své kariéry zažila několik ,,zázračných“ vyléčení. Na své stránce píše: ,,Vstup do energetického pole koně dokáže nastartovat spirituální probuzení. Ti, kteří jsou citliví, potřebují podporu lidí, kteří jsou s tímto procesem seznámeni a mohou jim být během léčby oporou.“

Čtěte také: Léčivá síla koček

Přibližně po 40-ti minutách koně ukončili první fázi léčebného procesu. Tina to už umí posoudit podle zvuků, které koně vydávají. Nyní se s nimi konečně můžeme setkat. Moje vzrušení vrcholí a jediné, čeho se obávám, je, že svým přílišným nadšením a nedočkavostí tyto citlivá zvířata odeženu.
Když vejdeme do stájí, před námi stojí seřazených několik nádherných koní. Hned mě upoutá jeden velký hnědák. Jmenuje se Trinity Red Star. Pár lidí ze skupiny se postaví před tohoto koně se mnou a začíná další fáze léčby. Cítím, jak mi kůň jemně okusuje zápěstí, pak se jeho nozdry dotýkají oblasti mého srdce a následně je ucítím na čele.
Tina mi vysvětluje, že kůň právě pracuje na propojení mého srdce s myslí. Jen tiše přikývl. Nedivím se. Po celý rok se snažím nahlížet více do svého srdce a dostat srdce a mysl do rovnováhy. Ten kůň musí být génius.
Trinity Red Star pokračuje ve své práci. Nozdrami se posouvá nahoru-dolů po našich tělech, přezkoumává konkrétní oblasti a vedle toho cení zuby. Pokud by to člověk pozoroval z dálky, připadalo by mu to jako nějaký směšný tanec. Kůň přitom vykonává svou práci v rámci skupinky i na jednotlivcích. Tina a její tým se nám snaží co nejlépe přiblížit „řeč“ koně a vysvětlit, co se právě děje.
Jsem ohromena tím, jak kůň dokáže zachytit tolik duševních a fyzických problémů. Ani jednou se nespletl. Přístup k léčbě na farmě Thirteen Moons se liší od jiných přístupů v tom, že se soustředí na práci se samotným zvířetem a jeho předurčenou úlohou léčit.
,,K zásadnímu zlomu v léčbě dochází tehdy, kdy si klient začne plně uvědomovat, že kůň je vnímavá emocionální duchovní bytost, která zasvětila svůj život léčení ostatních,“ říká Tina. Byla už tolikrát svědkem léčivé síly koní, že se stala stoupencem takové práce a rozhodla se založit Mezinárodní akademii léčivých koní.
Koně pak naše skupinky opustili a sezení skončilo.Výsledek práce s energií koní je však cítit několik dnů, týdnů, ba dokonce měsíců. V jezdecké hale nás čeká horký čaj a úžasné sušenky, které pro nás napekl Tinin manžel. Sedíme a rozebíráme naše setkání s koňmi.
Někteří lidé říkají, že pociťovali chvění, či dokonce procházení bolesti celým tělem. Jiní pociťovali změny energie, či návaly emocí. Já se cítím šťastná a povznesená. Stále jsem fascinovaná ze setkání s těmito úžasnými zvířaty.

Následující dny se u mě dostavují patrné účinky léčby. Procházejí mnou obrovské vlny hněvu, smutku, frustrace, až se sama nepoznávám. Reaguje i mé tělo – žaludek vydává podivné zvuky a cítím se nesmírně vyčerpaná. Je to jako nějaké ,,čištění“. Doslova mám pocit, jako bych se zbavovala některých emocí.
Po pár dnech se mi vrací síla. Cítím se svěže, jsem jako znovuzrozená. Usídlil se ve mně klid a ještě něco, co se mi těžko vysvětluje. Cítím se opět propojená se svým Já. Jako by mě někdo napojil na zdroj energie.
Připomíná to kouzlo. Je to kouzlo koní. Byl to skutečně silný zážitek. Jiný, než jsem očekávala. Něco ve mně změnil.
Mám něco i pro vás, milí skeptici: za tímto vším je věda a dosažené výsledky jsou výborným důkazem. Za sebe a ze své zkušenosti říkám, že tito koně jsou skvělí léčitelé a jsou tak trochu ,,z jiného světa“. Pokud se mi někoho z vás podařilo zaujmout – jděte a vyzkoušejte si to! Stojí to za to. Pocítit léčivou sílu srdce je velký zážitek.

překlad © www.aluska.org 2021 | ze Zdroje

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Domkoo (dmx) 2021-01-27 23:36:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásny, to je ono. 🌹💗 (ps: klasické červené srdce sa tu vložiť nedá? keď čierne mi príde nevhodné, ok aspoň ružové som našiel) 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek