Jak jsem přestala usilovat o uznání a konečně přijala sama sebe

15.7.2021 v Psychologie 2

Často se setkávám s tím, že lidé hledají uznání a přijetí v určité komunitě. A i když jejich situaci chápu, nemohu s jejich jednáním plně souhlasit, protože když se ohlédnu do své minulosti, vidím v nich sebe sama. Také jsem kdysi usilovala o uznání a neustále jsem hledala pozornost. Ale pak se všechno změnilo. Tehdy jsem se rozhodla o všem vážně popřemýšlet a rozhodla jsem se, co od života opravdu chci. Zde je příběh o tom, jak jsem přestala hledat uznání a přijala sama sebe.Odpusť a zapomeň
Bylo těžké odpustit si věci, které jsem si neustále vyčítala. Vyčítala jsem si i něco velmi malého a nedůležitého. Ale pokud jsem se chtěla změnit, musela jsem se této sebenenávisti zbavit. Ohlédla jsem se za svými minulými činy a řekla si, že všechno bylo v pořádku. Odpustila jsem si a dovolila si na tyto věci zapomenout a přestat lpět na minulosti. Od této chvíle jsem chtěla hledět do zářné budoucnosti bez výčitek svědomí za své chyby nebo za to, co mi jako chyba připadalo.

Miluj sám sebe
Vím, že je to velmi široký pojem, ale tak to prostě je. Věděla jsem, že musím začít mít ráda sama sebe. Pouhé odpuštění si svých chyb nestačilo, protože jsem musela začít přijímat to, kým jsem a co jsem udělala.
Jedním z důležitých aspektů lásky k sobě samému je, aby vás měli rádi i lidé kolem vás. Někdy kolem sebe máte toxické lidi a já jsem se ujistila, že jsem je ze svého života vyškrtla. Další výzvou však bylo obklopit se lidmi, kteří mě měli rádi.
Adoptovala jsem také štěně z místního útulku. Vždycky jsem si přála mít domácího mazlíčka a myslela jsem si, že je pro to ideální čas. Tento pes se mnou stále žije a vždycky mě rád vidí. Byl jedním z důvodů, proč jsem se tehdy začala mít víc ráda.

Mějte své chyby
Je dost těžké přiznat si své chyby a odpustit si je, ale asi ještě těžší bylo si je přivlastnit. Naučila jsem se nedělat stejné chyby znovu a začala jsem hledat nová řešení v různých situacích. Jednu věc jsem věděla jistě: nechtěla jsem se vrátit k tomu, abych byla nešťastná, a zoufale jsem toužila po tom, aby se něco stalo. Ale pokud jsem nic neudělala já sama, neudělal to nikdo jiný. Koneckonců to byl můj život.

Buďte otevření změně
Řekla jsem si pokaždé, že je ještě čas. I když jsem si v hloubi duše přála změnu, můj prvotní instinkt byl schovat se pod deku a nikdy se problémům ve svém životě nepostavit čelem. Moje práce, moji přátelé, moje rodina – to všechno nefungovalo dobře, právě kvůli mému strachu čelit realitě.
A tak jsem trénovala svou vůli, abych byla silnější. Raději jsem dělala malé krůčky, než abych všechno změnila v jediném okamžiku. Postupem času jsem se osmělila a začala dělat velká rozhodnutí, která vedla k velkým změnám v mém životě.

Respektujte sami sebe
Vidím, že s tímto problémem bojuje mnoho lidí, aniž by si to uvědomovali. Respektovat sama sebe nebylo snadné. Byla jsem zvyklá si všechno vyčítat a cítit se mizerně a nebyla jsem si jistá, jestli se mi někdy podaří tento způsob myšlení změnit. Ale byli tu lidé, kteří mi pomohli. Byli to moji přátelé a rodina, kteří mě v tomto těžkém období mého života podporovali. Někteří z nich se ode mě odvrátili, protože si mysleli, že se chovám divně, ale ve skutečnosti byli naštvaní, že nebudu odpovídat obrazu, který si o mně vytvořili ve své mysli. Konečně jsem uviděla, kdo nakonec nebyl mým skutečným přítelem.

Zvyšujte své sebevědomí
Stejně jako naučit se respektovat sama sebe, bylo i posílení mého sebevědomí objektivně těžké. Často jsem měla pocit, že nejsem dost dobrá, a tak jsem hledala uznání. A teď jsem se musela naučit, že to vlastně nepotřebuji. To bylo šílené!
Ale mít o sobě dobré mínění je nutné, abyste změnili svůj život a své myšlení. Je lákavé věřit, že je všechno v pořádku, i když to tak není. Vaše sebevědomí je důležité, takže byste na tomto aspektu sebe sama rozhodně měli zapracovat, pokud vidíte, že si nejste dostatečně jistí.

Přestaňte se vymlouvat
Jedním z mých největších problémů bylo, že jsem často hledala výmluvy. Aha, tohle jsem neudělala kvůli tomuhle. Tohle jsem neudělala kvůli tamtomu… To mi stačilo, už mě to nebavilo. Jakmile jsem začala dělat změny, které jsem zmínila výše, vymlouvání bylo zbytečné. Stala jsem se zodpovědnější a čelila jsem důsledkům svých činů. Nebudu lhát, zpočátku to bylo dost těžké. Stále je to těžké, ale už jsem si na to více zvykla. Čas vám pomůže zvyknout si na nový obraz sebe sama a na nové myšlení, které budete mít poté, co projdete všemi kroky, kterými jsem prošla já.

Buďte pozorní
Poté, co budete pracovat sami na sobě, abyste se stali lepšími, budete muset začít věnovat pozornost i ostatním. Být všímavý znamená starat se o lidi kolem sebe a vážit si jich za to, kým jsou a co dělají. Nezáleží na tom, zda jde o příbuzné nebo cizí lidi – musíte se k nim chovat dobře. Jakmile jsem začala mít ráda sama sebe, bylo pro mě mnohem snazší mít ráda i ostatní lidi. Dovolila jsem si prožívat příjemné emoce, když pro mě někdo udělá něco dobrého. Dříve jsem měla pocit, že si to nezasloužím, nebo že pro nejsem dost dobrá, ale všechno se změnilo. Změnila jsem se já.

Začněte riskovat
Tohle byla asi nejtěžší část, protože já vůbec nejsem člověk, který rád riskuje. Ráda zůstávám ve své komfortní zóně, i když vím, že mi to nedělá dobře. Ale jak jsem získávala větší důvěru v sebe sama, zjistila jsem, že jsem ochotnější přijímat výzvy. Přiznala jsem si své chyby a začala jsem dělat závažnější rozhodnutí. Přivítala jsem ve svém životě změnu a začala jsem pracovat na svých snech. Riskovat bylo teď součástí mého života, protože jsem neustále hledala něco lepšího, něco, co by mě bavilo.

Nezapomeňte se usmívat
V neposlední řadě se nezapomeňte usmívat. Není mnoho lidí, kteří se dokážou upřímně radovat z toho, co mají, a být optimističtí, i když se zdá, že jde všechno z kopce. Já jsem se rozhodla být typem člověka, který se usmívá i v těch nejtemnějších dnech. Doufám, že se takovým člověkem stanete i vy. Opravdu má smysl mít se rád a dovolit druhým, aby vás měli rádi, ale ještě větší cenu má, když se plně rozplynete v konstruktivních myšlenkách. Je to pocit, kterému se nic jiného nevyrovná.

Závěr
Celkově si myslím, že to, co jsem se na této cestě sebezdokonalování, změny a objevování naučila, je, že naše štěstí je v našich vlastních rukách. Stačí, když k němu začneme dělat první kroky a nebudeme se bát být šťastní.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Pavel 2021-07-15 19:34:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za nádherný článek.

Ikona diskutujiciho Džon Nanotermit 2021-07-19 20:12:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Správně, buď sám sebou a ostatním všeobecně N)_A(_S)_R:A-T. Tak je to OK. Někomu se to sice nemusí líbit, ale taková je tady ta realita. Jinak prostě dřív nebo pozdějc zapláčeš.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek