Jak komunikovat se svou duší

20.6.2024 v Spiritualita 2

Mystici, mudrci, básníci i šamani vždy věděli, že duše nemluví lidským jazykem. Místo toho s námi komunikuje prostřednictvím symbolů, metafor, archetypů, poezie, intenzivních pocitů a náhod. Většinu z nás nikdy nenaučili naladit se na posvátný a hlas naší skutečné podstaty. Bohužel jsme kvůli našemu sociálnímu podmínění do značné míry spoléhali pouze na mysl a její interpretaci reality. V důsledku kladení důrazu na fakta a lineární logiku, má většina lidí pocit, že v nich zůstala prázdná zející díra. Abychom se vyhnuli bolesti z této vnitřní prázdnoty, zaplňujeme ji konzumem, závislostmi, násilím a nekonečným rozptýlením.Někdy s námi traumatická nebo extrémní událost otřese a vyhodí nás z našeho obvyklého způsobu vnímání existence, což může způsobit, že se začneme zaměřovat na jiné životní hodnoty. Většinou má ale většina lidí tendenci minout velké do očí bijící známky toho, že se s nimi jejich duše snaží komunikovat.
Máme tendenci nedůvěřovat, ignorovat nebo pochybovat o jakékoli posvátné formě komunikace, kterou dostáváme od duše kvůli našemu zaneprázdněnému, přeplánovanému a hyperstimulujícímu životu.

Jak se můžeme začít záměrně ladit na tento jemný vnitřní hlas? Jak můžeme naslouchat životně důležitým poselstvím naší duše a nechat se vést její moudrostí, která nám změní život?


Co hledáte, to
 vás hledá. – Rumi

Komunikace s duší není vyhrazena pouze pro medicinmany, mudrce, mystiky nebo básníky; je to rodné právo každého člověka na této planetě a je důležitou součástí naší vnitřní práce. Nabízí nekonečné dary, vhledy, učení a ukazuje směr.
Pokud se chcete naučit komunikaci s duší, musíte nejprve věnovat pozornost jemným a synchronním znamením. Existuje mnoho typů znamení, prostřednictvím kterých se s vámi vaše duše snaží spojit.

Znamení ve snech
Západní psychologové věří, že sny jsou způsob, jak si podvědomí třídí zážitky a emoce. Ale ve starověkých kulturách, například v Egyptě a Řecku, byly sny zprávami od duchů, bohů nebo z božské říše. Mnoho domorodých kultur také používalo sny jako bránu k vyššímu vědomí a zjevení (např. původní obyvatelé Ameriky).
V dnešní době se většina psychologů a duchovních léčitelů shoduje na tom, že sny vyjadřují důležité zprávy a pravdy o našich životech a osudech. Sny mohou sloužit jako brána k hlubokým odhalením, odrazům skutečných vnitřních pocitů a dokonce mohou nabízet portály k interakci s našimi duchovními průvodci. Věnujte proto pozornost svým snům a tomu, co se v nich děje.
Vezměte také na vědomí, že snáře vám mohou někdy pomoci, ale jen zřídkakdy vystihnou skutečné poselství, které se vám váš sen snaží předat. Archetypy a symbolika ve vašich snech jsou totiž vysoce kontextové a osobní. Dbejte tedy především na své vlastní interpretace a pocity; jsou nejpřesnější.

Lucidní sny
Spontánní lucidní sny jsou o náhlém zjištění, že sníte. Stát se vědomým ve svém snovém světě není jen duchovně symbolické (doslova je to duchovní probuzení), ale je to také příležitost prozkoumat sféru vaší nevědomé mysli. Tato příležitost od vaší duše je vzácná, nicméně pro některé je lucidní snění přirozeným darem.
Lucidní sny lze také záměrně vyvolávat a trénovat. Základem je cvičit každý den. V průběhu dne si nahodile pokládejte otázku: „Sním právě teď?“ a pak si všimněte projevů, že jste vzhůru (např. hodiny jdou normálně, cítíte svoje nohy, dýcháte, bije vám srdce atd.). Čím více si zvyknete klást tuto otázku během dne, tím je pravděpodobnější, že si tuto otázku přenesete i do svého snu a použijete ji jako spouštěč k probuzení.
Pokud se vám podaří mít občas lucidní sny, berte to jako posvátný dar. Jen velmi málo lidí má tento přímý přístup. Berte to jako příležitost položit si otázky a najít směr, ke kterému byste jinak v bdělém stavu neměli přístup.

Opakující se slova nebo čísla
Kolikrát jste se podívali na hodiny a viděli „11:11“, „12:12“, „13:13“?
Mnoho skeptiků říká, že přikládání důležitosti opakovaným slovům a číslům je odrazem něčeho, čemu se říká „konfirmační zkreslení“. Je snadné být cynický a používat logický přístup k věcem které se vymykají obvyklému dění, ale mnohem těžší je prozkoumat osobní a subjektivní význam těchto událostí. Bez ohledu na to, jaký význam přisuzujete opakujícím se slovům a číslům, jejich úkolem je na okamžik nás „probudit“.

Proč bychom jim jinak přikládali takový význam? … Protože to intuitivně cítíme.

Kdykoli potkáte opakované slovo nebo číslo, zeptejte se sami sebe, jaké je zde skryté poselství? Co moje duše chce, abych věděl?

Zvířecí průvodci
Většina z nás se se zvířaty setkává každý den. Když budete věnovat pozornost různým zvířatům, která vám zkříží cestu, uvědomíte si, že každé z nich nese specifickou symboliku, poselství nebo energii. Je však důležité mít na paměti, že význam, který přiřadíte různým zvířatům, je vysoce osobní a nemusí se nutně jednat o „ortodoxní“ význam, který již existuje.
Jedním ze způsobů, jak objevit své vlastní jedinečné symboly, je pozorovat, s jakými zvířaty se neustále setkáváte. Sledujte je a snažte se pochopit, jaké je jejich poselství. Co odhalují? Jak se chovají, pohybují, jak znějí?Synchronicita a náhodnost
Sešly se někdy události ve vašem životě způsobem, který vám se zdál zvláštní a neobvyklý?
Synchronicita zahrnuje smysluplné shody okolností, kdy se náš vnitřní a vnější svět spojují do jednoty. Často je synchronicita dobrý způsob, jak říct, že jste na správné cestě, protože vše vypadá, jako by se to odvíjelo bez vašeho vědomého úsilí: jste „v proudu“. Můžete mít dokonce pocit, že život, velký duch, nebo vyšší síla, hrají aktivní úlohu při plnění vašich snů a potřeb.
N
ic se neděje náhodou a náhoda je iluze. Na úrovni duše a ducha, je vše propojeno. Byl to Einstein, kdo řekl, že „energii nelze vytvořit ani zničit, lze ji pouze přeměnit z jedné formy do druhé“.

Střevní mozek
Je to náhlý nevysvětlitelný pocit, který vám říká, abyste něco udělali, nebo nedělali. Dalším synonymem pro tento zážitek je slovo intuice. Všichni víme, co je to intuice, ale většina z nás má problém jí naslouchat, protože si ji pleteme s hlasitějším hlasem v naší hlavě, který všechno racionalizuje. Intuice se liší od vnitřního hlasu plného strachu, protože je jemná, klidná a soustředěná, na rozdíl od zběsilého, hlasitého, ustrašeného nebo agresivního rozumu. Toto je velmi důležité vědět v rozlišování těchto dvou hlasů, které v sobě máme. Mnoho lidí věří, že jsou vedeni intuicí, i když ve skutečnosti jsou vedeni svými vnitřními řečmi a strachem. Intuici, neboli střevní pocity, také představují hlas naší duše. Kdykoli se cítíte být přitahováni k něčemu nebo někomu (bez zběsilých vnitřních monologů), můžete si být jisti, že je to vaše duše, která se vás snaží vést.

Meditativní vize
Když vstoupíte do klidného a milujícího prostoru uvnitř vás, bude pro vás snazší vycítit vyšší sílu, která je s vámi. Meditace, která trvá dlouho (30 minut a více) je dobrý způsob, jak zažít to, čemu se říká mystický zážitek.
Jak můžete odlišit normální žvatlání ve vaší hlavě od duchovních vizí a poselství? Obrázky, které vidíte, nebo slova, která slyšíte, budou mít obvykle konkrétní téma, které se zdá cizí (např. zní, jako by to mohlo pocházet ze starověké kultury, z jiné doby nebo místa, nebo má nějakou neobvyklou kvalitu). Budete mít také pocit, že je nějakým způsobem důležité, abyste tomu věnovali pozornost.

Modlete se
Existuje mnoho způsobů, jak aktivně komunikovat se svou duší. Ideální formou je modlitba. Jednoduše svému vyššímu já/duši poděkujte za to, že je s vámi a že se vám snaží pomáhat a radit. Vyzvěte ji, aby zaujala ještě výraznější roli ve vašem životě.
Vnímejte, jak se přitom mění vaše pocity a nálada. Věnujte pozornost všem emocionálním nebo fyzickým pocitům, které se objeví.

Další jednoduchou a nenáročnou praxí je trávit čas o samotě, protože tehdy vzniká prostor a ticho pro kontemplaci.
Pobyt v přírodě je další způsob, jak  si promluvit se svou duší, nebo spíše nechat svou duši promlouvat k vám, skrze šustění listí, vítr mezi stromy, mraky, ptáky, slunce a déšť.
Zapisování do deníku a umění jsou další způsob, jak vytvořit dialog mezi vámi a vaší duší. Psaní a kreslení jsou ozdravné aktivity, pomáhají vám zůstat v přítomném okamžiku, zatímco jste naladěni na svůj vnitřní hlas.

Vy a vaše duše jste jedním
Nepřemýšlejte o duši jako o nějaké „jiné vyšší bytosti“. Někomu to podle popisu tak může připadat, zejména těm, kteří jsou na duchovní cestě noví. Duše je ve skutečnosti naše vlastní „vyšší“ část. Vy a vaše duše jste neoddělitelní. Duše je vaší nejhlubší podstatou – je to Duch ztělesněný v člověku, kterým jste vy.

Je to vlastně docela jednoduché. Vaše duše není tak „nedosažitelná“, jak by se vaše logická mysl mohla domnívat. Je vždy tady s vámi, pouze je zastřená štěbetáním vědomé mysli. I když se momentálně necítíte spojeni se svou duší, vězte, že je stále s vámi, protože bez ní byste nebyli naživu.

© aluska.org 2024

 Komentáře

Ikona diskutujiciho zuzi 2024-06-22 10:24:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc krásný článek. pohladil po duši ❤

Ikona diskutujiciho fialka 2024-06-22 10:25:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodně se tu teď toto téma rozebírá, tak mě to inspirovalo. Začínám zkoušet různá popsaná cvičení a moc mě to baví. Zjišťuju taky, že je to vlastně strašně přirozená věc, akorát jí nejsme zvyklí věnovat pozornost.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek