Jak může intimita pomoci zvládnout fyzickou a emocionální bolest

6.12.2022 v Prevence 4

Pravidelné milování má podle lékařských výzkumů stejné benefity jako pravidelné cvičení. Zvyšuje vylučování určitých biochemických látek, které přirozeně posilují imunitní systém, normalizují hladinu cholesterolu v krvi, stimulují krevní oběh, posilují srdce, snižují intenzitu bolesti a to zejména při migrénách a chronické artritidě. Také může zmírnit příznaky PMS a uvolňuje endorfiny, díky nimž se cítíte psychicky dobře.Milování uvolňuje do mozku spoustu biochemických sloučenin, jako třeba oxytocin, který je známý jako hormon sbližování a mazlení. Studie ukazují, že hladina oxytocinu se zvyšuje u žen během porodu a kojení. Stejně tak se oxytocin zvyšuje i u otců, kteří se věnují svým partnerkám a dětem.
Oxytocin se zvyšuje i při smyslném doteku mezi dospělými a vrcholí při extázi.

Výzkumy soustavně ukazují, že oxytocin nejen zvyšuje emoční pouto mezi partnery, ale také podporuje pocit klidu a pohody a snižuje účinky stresu (změřeno přes krevní tlak a hladinu kortizolu), což má význam pro snížení vnímání bolesti.
Oxytocin se testuje i jako jedna z možností léčby neuropatické a zánětlivé bolesti. Vědci se také snaží vyrobit syntetickou verzi oxytocinu, která by uživatelům poskytovala zvýšenou duševní pohodu, ale zatím se jim to nepodařilo.
Každý z nás však má schopnost zvýšit si hladinu oxytocinu prostřednictvím láskyplného doteku, a dokonce i myšlenek. Studie provedená na ženách ve šťastných manželstvích zjistila, že myšlenky na partnera způsobují příliv oxytocinu do krevního oběhu žen.
Oxytocin také zvyšuje touhu dotýkat se a být dotýkán, což zase zvyšuje pravděpodobnost další produkce oxytocinu.

Pokud chronické bolesti tlumí vaši touhu po intimitě, přehodnoťte to. Pokud máte to štěstí, že jste v milostném vztahu, vnímejte svého partnera jako úlevu od bolesti. Pouhé zaměření mysli na vašeho partnera může mít obrovský léčebný potenciál.

To, co potřebujete aby to skutečně fungovalo, je něžný láskyplný dotek někoho, kdo je vašemu srdci blízký. Může to být vřelé objetí, polibek, láskyplný rozhovor. To jsou chvíle, kdy se projeví oxytocin.

Žijeme ve světě, kde je odloučení a osamění stále častější. Technologie k tomu jistě přispěly, stejně tak je prostě moderní být mnohem nezávislejší než dříve… Jak si můžeme vypěstovat život, který přirozeně kultivuje hlubší a smysluplné vazby, ať už k vlastní rodině, přátelům nebo milence? Začněme se změnou uvnitř nás, jež se později projeví navenek.

Bylinky zlepšující náladu
Afrodiziaka mohou být dobrý zdroj napomáhající uvolňování oxytocinu. Mezi afrodiziaka a byliny, které dodávají dobrý pocit, patří: albízie, katuaba, damiána, kakao, mucuna, třezalka tečkovaná, muira puama, maca, yohimbe a mnoho dalších.

Doplňky stravy
Zvyšte příjem vitaminů skupiny B a omega-3 mastných kyselin. Zvyšte příjem biologického (přírodního, přirozeně obsaženého v potravě) tryptofanu. Tryptofan je esenciální aminokyselina a prekurzor pro tvorbu serotoninu. Pomáhá regulovat spánek, zklidňuje napjaté nervy, usnadňuje hubnutí. Najdete ho v raw nepraženém kakau, mléce, mase a dalších potravinách.

Režimová opatření
Jednoduché sacharidy, jako je bílý cukr, bílá mouka a bílá rýže, rychle zvyšují produkci inzulínu, což může vést k depresivnímu stavu mysli a k podrážděnosti.
Vyhýbejte se také příjmu alkoholu. Alkohol a jakékoli drogy mohou zpomalit nebo zabránit zotavení z deprese.
Naučte se správnému držení těla. Tělo a mysl jsou spojené nádoby. Vaše držení těla ovlivňuje napětí svalů v celém těle a následně ovlivňuje reakce mozku na podněty.
Pravidelné cvičení je moc důležité. Cvičení funguje stejně dobře, nebo dokonce lépe, než antidepresiva. Pokud váš zdravotní stav neumožňuje intenzivnější cvičení, choďte alespoň na lehké procházky a šetrně se protahujte.
Buďte optimista. Naučte se pěstovat konstruktivní myšlenky a zahodit špatné myšlenky dříve, než se nahromadí a přivedou vás do depresivní nálady.

© aluska.org 2022Komentáře

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-12-06 12:57:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za krásný článek 🙂

Ikona diskutujiciho Květa 2022-12-06 12:58:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano. Láska našemu srdci blízkého člověka je skutečně léčivá. Dokáže napravit jakoukoli duševní jizvu. 🌹 děkuji

Ikona diskutujiciho Will 2022-12-06 12:59:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já si HO budu večer představovat. Oxytocin před spaním, to bude výborné tonikum pro můj organismus.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-06 18:20:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

moc pěkný zajímavý článek. děkuji 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek