Jak postupně zmanipulovali vaši mysl

9.1.2022 v Psychologie 15

Okna Overtona je název techniky ovlivňování mysli společnosti, je rozdělena do 6 fází, oken. Základním principem této techniky je oklamat. Nejde avšak o jednoduchý klam, ale o detailně propracovanou technologii pro zavedení něčeho, na co se zdá nemožné si zvyknout. A s nástupem nových technologií v oblasti komunikace, se objevují stále sofistikovanější způsoby, které mají nedozírný dopad na vnímání mas. Příklady důsledků této techniky můžeme pozorovat v každodenním životě.Podívejte se na tohle video před a po přečtení článku. Pokud zaregistrujete změnu ve vašem vnímání, splnil článek svůj účel:

V dnešním světě se technologie vyvíjejí stále rychleji, a tím se zvyšuje rytmus života. V tomto ohledu se člověk stává tvárnější k přijetí informací, které jsou mu poskytovány. Chceme být informováni o všech událostech, ale tok informací, který neustále vnímáme, je obrovský a prostě „není čas“ jednotlivé informace analyzovat.

Technologie okna Overtona byla pojmenována po americkém vědci a psychologovi Josephu Overtonovi, který po studiu techniky ovlivňování lidské mysli napsal v 90. letech vědeckou práci na toto téma. Ve skutečnosti pouze převyprávěl metodu, která vznikla před mnoha staletími a funguje efektivně dodnes. Overton studoval metodiku odlidštění člověka a vyložil, jak krok za krokem změnit lidské vnímání něčeho zcela nepřijatelného, nechutného a ostudného za normální, společensky přijatelné a dokonce i prestižní. A také jak reagovat na lidi, kteří se nepoddávají obecnému ovlivňování a jak je dokonce použít jako nástroj pro realizaci koncipované strategie.
Když se blíže podíváme na základní princip této teorie hromadného vymývání mozků, pochopíme, že smyslem je, pohyb mezi okny, a to jak vzestupně, tak ale i naopak, a to podle zamýšleného záměru. Je to způsob, jak člověka přesvědčit, že dělá své „promyšlené“ rozhodnutí.
To znamená, že primárním úkolem těch, kteří používají tuto technologii je postupné ničení lidských morálních principů. A nejpodstatnější je, že většina lidí si ani nedokáže představit, že jsou manipulováni. Upřímně věří, že se sami rozhodnou a že činí vědomé rozhodnutí.
Metoda je tedy rozdělena na 6 etap, které lze přirovnat k prodejnímu marketingu:

1. Nemyslitelné
Zpočátku myšlenka, že člověk může oficiálně zabít své (ne)narozené, nezdravé dítě, nechat homosexuály adoptovat dítě, vlastně i jenom tolerovat promenády homosexuálů a dalších álů, sníst hamburgera (doplň si libovolné nezdravé jídlo) anebo souseda, vypadá strašlivě. Dokonce i mluvit na tato témata je považováno za nepřijatelné. Nikdo však nezakazuje provádět vědecký výzkum těchto otázek. Vědci v zásadě mohou řešit jakýkoli „problém“. Tyto „vědecké“ informace samozřejmě „uniknou“ na veřejnost, i když třeba v negativním smyslu. Poté stačí podpořit, udržovat a rozvíjet vzniklý „problém“ a společnost se přizpůsobuje. V důsledku toho začne aktivní společenská diskuse na tato témata. V této fázi je myšlenka stále nepředstavitelná, ale již jsme se posunuli Overtonovým oknem dále, to znamená, že už došlo k přehodnocení postoje: to, co bylo dříve nemyslitelné, se stalo „pouze“ radikální.

2. Radikální
Tabu na diskusi o těchto otázkách již bylo odstraněno, ale myšlenka na vraždu dítěte, karbanátek ze souseda je stále nepřijatelná. Kromě pravidelných vědeckých konferencí se tato témata stále častěji začínají míhat v televizi a na internetu. Současně s akademickou diskusí, se objevují spolky radikálních příznivců usmrcení nevyléčitelných dětí a pojídání sousedů. Tyto malé komunity jsou aktivní většinou na internetu. Také si těchto problémů začínají všímat ve všech médiích. Tato přechodná fáze je nejdůležitější. Nyní místo pojmu zabíjení nemocných, trpících dětí, se vymyslí zjemňující termín dětská eutanazie, místo pojídání souseda se objeví sousedburger. Význam je stejný, ale ucho to tak nebolí. Tok informací se začíná zvyšovat. Vnímání lidí se stává stále otevřenějším, okno přechází z fáze radikální na přijatelné.

3. Přijatelné
Témata jsou dlouhodobě na výsluní a pravidelně o nich probíhají diskuse. Lidé si už dokázali zvyknout a husí kůže už při diskusi o dětské eutanazii a sousedoburgerech nenaskakuje. Přibývá reportáží a zpráv o těchto „problémech“. Vědecké články doplňují umělecké knihy. Každý, kdo stále myslí racionálně a není ochoten se smířit s tím, co se děje, je označen za krátkozrakého nevzdělance, jeskynního neandrtálce a tak podobně. Postupně se okno z fáze přijatelné přesune do fáze rozumné.

4. Rozumné
Tato fáze změní lidský postoj k samotné informaci. Pokud nepřesytíte lidský mozek informacemi, ale budete je podávat správně opracované a v nikterak velkém množství, aniž byste se soustředili na důležité detaily, bude účinek v podstatě okamžitý. Běží různé televizní pořady, kde se diskutují tato témata. Rozhovory se vedou s rodiči, kteří dali své neúplné děti do zvláštních dětských zařízení nebo dokonce s rodiči, kteří zabili své děti a byli za to potrestáni. Pokud nejsou reálné příklady, tak se najímají herci. Pamatujete film Mlčení jehňátek? Společnost na to reaguje jako na podivínskou podívanou, nicméně postoj se již nezvratně změnil na neutrální.

5. Běžné, neutrální
Nyní je kromě podvědomí dospělých zapojeno také dětské vnímání této problematiky. Overtonova teorie se blíží k dokončení svého úkolu. Nejsou předkládány žádné další otázky týkající se vědeckého zdůvodňování problému. Politici, zpěváci a další mediální osobnosti aktivně deklarují svou lhostejnost k daným otázkám.

6. Norma
Závěrečnou fází je výčet zákonů, které stanoví, že od této chvíle má každý rodič nebo každé nemocné dítě, které dosáhne určitého věku, právo rozhodovat o eutanazii, o svém pohlaví, o svém sousedovi. A každý, kdo bude proti, je zařazen mezi ty, kteří zasahují do práva volby a svobody projevu. Stále čeká v českém parlamentu tzv. Istanbulská úmluva, kdo z vás ji četl? Jsou vytvořeny masové organizace. Problém je plně přenesen do světových médií a vstupuje do politického života. Samozřejmě, že na to všechno jsou přiděleny veřejné peníze, a to jak pro rozpočtové státní organizace, tak pro soukromé neziskové organizace, jako nenávratné dotace.

Připomenu, že tato metoda funguje i obráceně, kdy se tradiční, společensky přínosné chování mění na nezajímavé, nudné anebo dokonce nepřijatelné pro mladou generaci.

Co kdybych ti řekl.. Že televize je příšera ve tvém domě? Jmenuje to ,,program“ z určitého důvodu. Tvoje televize není nic jiného, než elektronické zařízení měnící mysl. Byla vyrobena pro psychologickou změnu tvého vnímání reality.

A jak čelit tomuto vymývání?
Plout proti proudu. Začněme u sebe. V zásadě toto chování funguje téměř v každé situaci. Naším každodenním problémem je, že čekáme na zachránce, že všechno půjde samo, že se věci zlepší samy od sebe. Že nám bude na talíři naservírován dobrý život. Bohužel, tak tomu ale není. Nejdůležitější je pochopit samotný problém a poté mu přizpůsobit své chování. Takže když čelíme masovému odlidšťování, nejprve se ptejme na otázky:

Kdo může mít takovýto zájem, za jakým účelem se toto děje?
Jak kvalitní a vypovídající jsou informace o konkrétním problému ve veřejných sdělovacích prostředcích?
Co bude následovat, jestli tyto informace budu považovat za věrohodné?
Přinesou tyto změny pozitivní důsledky pro společnost?
Jsou tyto myšlenky v rozporu s mým přesvědčením a střízlivým úsudkem obecně?
Po analýze výše uvedených otázek jsme schopni určit, zda je skutečně nutné věřit v to, o čem se nás snaží přesvědčit. Kromě toho je nutné naučit se filtrovat informace, které obdržíme. To znamená zkontrolovat spolehlivost přijatých informací pomocí důvěryhodných zdrojů. Nejdůležitější je neposlouchat dav, i když se může jednat o nám blízké lidi. Nepřesvědčuji, abychom věřili, že se nás snaží oklamat. Jen je tu možnost, že už podlehli masovému nátlaku, manipulaci, když také slyšeli a uvěřili v nepřesná data v médiích anebo od známých.

Udělejme si z toho pravidlo, že pokud se setkáme s něčím neprobádaným, vždy se ptejme sami sebe, pokud uvěřím, nesejdu z cesty, kterou jsem si naplánoval. Některé informace musí být zcela odstraněny z hlavy! Protože veškeré informace, které absorbujeme do sebe, formují naše vědomí a tím priority a cíle. Mnohem obtížnější je uvést v omyl Člověka, který je přesvědčen o svých názorech na život, rozumí a ví, co chce.

Tak do jaké fáze patří toto video?
Do diskuze můžete přidávat další konkrétní příklady této manipulace.

Článek je převzatý ze zdroje: https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2021/09/jak-jsem-se-uprimne-zasmal-videu-o.htmlKomentáře

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-09 10:49:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to je komedie, ale to snad každý chápe 😀

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-01-09 11:50:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U mňa ty overtonovy okna nejak nefungujú. Reklama na imigranta pobavila ale chuť nejakého si pořídit nemám. Jedině že by chodil do práce a nosil mi výplatu, to by sa potom za ten kebab denně a ubytovanie/stan na dvorku vyplatilo. Ale stavím sa že v tom manuáli niekde skryté hlboko v texte budú popísané i riziká používania imigranta, takže nebrať.

Ikona diskutujiciho Romeo 2022-01-10 14:45:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podla mna 4-ta faza

Ikona diskutujiciho Vap 2022-01-10 18:01:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Manipulace mobilními telefony.Lidi na ně stejně reagují jak slepice na zrní.Vidí samé výhody, ale skutečnou podstatu těchto „fízl strojů“ si nechtějí připustit.A krásná manipulace-Nemáš telefon? Počkej až si někde zlomíš nohu, dostaneš infarkt apod.Přitom je tomu jenom 25 let zpět, kdy široká veřejnost o mobilech vůbec nic netušila.Když bez nich šel život tehdy, proč by nemohl jít dnes? (jak se říká, všechno jde, když se chce).Jak se vlastnictví mobilu stává dobrovolnou povinností i přes odpor osoby, je to krásný úkaz porušování osobních práv (bohužel nejspíš beztrestný a nebo nevím, zda nevlastník mobilu by vyhrál případný soudní spor s někým, kdo ho po něm požaduje).Dnes je totiž bez telefonu na většině služeb potíž založit si emailovou schránku, ve spoustě podnicích nezaměstnají apod.Dokonce i některé sociální sítě a diskuzní služby místo přezdívky chtějí telefonní číslo (svinstvo jak vyšité-„chceme mít o tobě přehled“).Proč mají mobily v sobě zabudovaný fotoaparát? To není náhoda, patří to samozřejmě k fízlování a udávání.Příklad, lidi jenž se nějak lišili, bylo vyfoceni a jejich fotky končily na sociálních sítích, kde sloužily někomu pro zábavu.Pak si toho všimnul bulvár a ejhle, hned byli v médiích.Mobil je nebezpečná věc, málokdo si to uvědomuje.Jenže zmanipulovaná mysl lidí odsoudí moje názory místo toho, aby pobrali rozum.Chtít po lidech aby přišli k rozumu, je asi jako chtít po kočce, aby uvařila rajskou omáčku.Nabídky typu když si necháš píchnout COVID vakcínu, dostaneš mobil-no výbrorně, jak krásně manipulujeme.Lidi jsou nebezpečný fanatici, jenže protože jsou ve většině, tak to není znát (jsou přesvědčení o své normalitě).Jako fanatik budu označen totiž já, co bouří proti mobilům (co si to vlastně dovoluju, že?).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-10 19:38:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžeš mít tupej levnej mobil bez operačního systému, jenom na sms a volání. Starší typy ještě umí 3G. Teď jsem kupovala novej tupáč a jede jenom na 4G, tak jsem se vrátila zpátky ke starýmu, je sice na umření, ale ještě jede na 3G. Dokud úplně nezhebne, tak ho nevyměním.
Jinak bez mobilu nejenom že nezaložíš mail, ale nemůžeš ani ovládat bankovní účet. Už se na mě dokonce tváří divně, že používám hotovost a ještě divněji, když řeknu, že smart klíč nebo tu a onu vyžadovanou aplikaci tam nedám, protože to ten mobil neumí. Lidi už s tím ani nepočítají, že je mezi nimi někdo, kdo ještě chodí, dýchá a nemá android.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-01-10 19:57:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ono není zas účelem viset na stromech a houpat se jak opice před x lety..Mobil je dnes fajn na cestování a bez GPS je dost těžké cestovat. Foťák se hodí tam, kde je zbytečné tahat kilovou zrcadlovku. Na cestách se podíváme na internet a hned víme, co potřebujeme k cestě..Ano je to ale i zlý pán..Ale je to prostě o tom, jak toho kdo zneužívá. Ano, mám doma i IP telefon, takže se snažim minimalizovat volání z mobilu a když, tak zapnu heandsfree. Ale problém lidí je, že ho vůbec ani nechtějí používat tak, aby jim ještě sloužil a ne z nich dělal otroky moderní doby. Spousta lidí dělá selfie snad z uplně každého místa. Spousta lidí se hned přihlásí na facebook a účet google. Spousta lidí má odemknutí telefonu na otisk..přitom nic z tohodle nepotřebují.

Aluško:
Jde ti tam někde napevno v nastavení zadat pouze 2G síť?
Popř. co máš za ten novější telefon? Já mam sice chytrý, ale napevno nastavený na 2G. 3G se stejně všude vypínaly. Ona i nová nokia 230 stále jede pouze na 2G. Bohužel v single SIM se snad už neprodává.
Jinou Nokii nebrat (3310). To je už brak, co skoro není slyšet a za nedlouho je reprák v háji.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-10 21:32:33
Ikona diskutujiciho
sipka

3G není vypnutá. Já na ní doteď funguju. Ten novej blbmobil nebudu jmenovat, stál dva tisíce a je to neovladatelnej pitomej krám, sms na tom skoro nejdou psát, byla to špatná investice. Zkoušela jsem ho 10 minut a nesnáším ho. 😀 4G v něm už ani nejde přepnout.

Ikona diskutujiciho mike 2022-01-10 21:05:00
Ikona diskutujiciho
sipka

vap, alue, suhlas, ja sice mam tel s vacsim displayom, ale je starsi, nepouzivam wifi (nikdy, nikde), ziadne aplikacie, vacsinu casu v striebornom puzdre, vytahujem ho len ked mam nieco objednane a ma prist kurier, a aj to tu mam slaby signal vacsinou 2G-3G, smiech. Ked aj volam nikdy nedrzim telefon v ruke vzdy ho mam polozeny meter od seba. Ked niekto chce zavolat, alebo poslat spravu, tak to uvidim, ked ho vytiahnem z puzdra, alebo posle email. Ked idem von neberiem to zo sebou a chodim sam do lesa, treba hladat dovody preco si ho nezobrat a nie preco si ho zobrat. Ked niekto bude chodit von s tym, ze sa mu nieco moze stat tak si to aj manifestuje a stane sa. alue ja pouzivam tiez len hotovost a to uz par rokov je mi jedno kto co hovori to neni ich vec, usmev.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-01-10 21:59:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue:
Noo, nejspíš 3G poběží do konce ledna, protože chtějí uvolnit frekvence pro 5G. 3G už správně ani neměl jít, protože to nějak protáhli..T-Mobile ani vodafone mapu pro 3G už nemají a O2 ještě zatím ano. Proto se to později přepne buď na 2G, nebo se bude muset restartovat telefon, aby zkusil najít 2G, pokud by nešel signál. Co se týče nových mobilů, je těžký sehnat tlačítkový, aby fungoval jak má..
https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-operatori/o2-t-mobile-3g-mobilni-sit-vypnuti.A211130_162918_mobilni-operatori_LHR

mike:
Pokud si dáváš telefon do pouzdra, vždy dej letový režim, nebo ho vypínej uplně. Pokud se dá do stíněného pouzdra a nemá signál, vždy přepne na nejvyšší výkon a hledá signál…Proto bylo vždy nejhorší jen metrem, kdy většina mobilů hledala signál a vysílala celkově tisíce wattů výkon..Jeden mobil má kolem 1,5-2W SAR. Běžná wifi pouze kolem 100 mili-watt(0,1W) a co to udělá s tělem, nebo kytkou. Proto je lepší mit natvrdo pouze 2G, která má lepší signál díky nižší frekvenci 900MHz namísto 2700MHz pro 4G.
Proto 3G, která má vyšší frekvence se vypíná, protože je horší na pokrytí a vyžaduje vyšší výkon…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-10 22:13:27
Ikona diskutujiciho
sipka

„Pro necelé jedno procento zákazníků, kteří dosud využívali síť 3G, bude k hlasovým hovorům i SMS zprávám sloužit síť GSM. Tato síť zůstane nadále v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než u 3G sítě.

Zdroj: https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-operatori/o2-t-mobile-3g-mobilni-sit-vypnuti.A211130_162918_mobilni-operatori_LHR

Podle tohoto článku jsem na 2G a nevím o tom. 😀 NO, tak asi proto tak nesnáším ten novej co má pouze 4G, zapnu ho a hned to cítím. Září fakt hnusně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-10 22:14:02
Ikona diskutujiciho
sipka

… a asi proto mi dneska přišlo 8 smsek až 5 minut po zapnutí toho mobilu 😀

Ikona diskutujiciho tauri 2022-01-10 22:39:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue:
No jsem rád, že jsi zase online, chechee 😀 Tak přece to už nešlo…
A Tvůj nový by měl umět taky 2G, ale přepíná se nejspíš jen při hovorech na 2G, jinak běží natvrdo 4G..

Ikona diskutujiciho Vap 2022-01-11 01:56:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já třeba GPS nějak nepotřebuju, vždy jsem všude trefil správně.Ale ať si ho každý užívá jak chce, jenom ať není vyděračně vyčleňováním ze společnosti vnucován těm, kteří ho nechtějí-to je jediné o co mi jde.Právo nemít mobil je totálně pošlapáváno a nikomu to nevadí.Známý, mobilový fanatik, mi poslal fotky ve 4K.Já myslel, že to jsou kreslené obrázky, tak odporně nepřirozenou fotku jsem ještě neviděl.Jak se něco někde v přístroji „dopočítává“ tak je jasné, že z toho bude paskvil.
Stejně nejlepší fotky dělaly staré filmové fotoaparáty, když se to dobře vyvolalo a byl kvalitní materiál, bylo to ostré a i ty barvy byly lepší.Pěkné ostré byly i černobílé.To je také otázka, svět se technicky vyvíjí, ale na jednu stranu si říkám pro koho a k čemu? Pro duchovní vyspívání to není, naopak technický vývoj je brzda duchovního vývoje lidí.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-01-11 16:53:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Vap:
Jenže když člověk jede někam dál, rozhodně se GPS hodí..protože nové prostředí je vždy znát a člověku trvá, než si zvykne. Byl jsem odsud dost daleko, abych mohl říct, že to není něco, jako trefit na nějaký kopec..tam člověk nějak trefí a když ne hned, tak později :)) ale jet autem někde, kde se jezdí v levo, vše je napsáno cizí řečí, je hustý provoz, stále by jsi nepotřeboval GPS? Já bych teda napoprvé nedal ani Prahu do nějakýho místa, jako dalších mnoho lidí odsud..Jen si to přiznat..
A fotky ve 4K má dneska kdejaký mobil, problém je, že mají třeba špatně nastavené HDR, které neumí udělat reálný obrázek, ale obrázek je dobarven. Správné HDR se dělá z minimálně 3 fotek..podexponovaná-správná a přeexponovaná. Ty se pak spojí dohromady a obraz je prokreslený. Tohle dříve obyčejný foťák neuměl..A taky obraz trpěl více šumem, protože na obrázky se fotilo 200 film..Někdy 100-50, obraz byl už méně barevný, ale méně šumu. Dneska fotky nabízejí více MPx, proto jsou často i lepší filmy, protože tam už se kinofilm nehrabe..takže tady vítězí technika fotočipu. Srovnej si starý film v nejlepší kvalitě a srovnej si dnešní film s mizernou kvalitou..Stále vítězí čip. Pokud to teda není čip do webkamery, tak dneska mobil fotí líp, jak kdejaká stará zrcadlovka..Myšleno mobil za 8tis. ne za 2k.
Dřív taky nebyla kloudná optická stabilizace objektivu, dneska je stabilizován jak čip, tak i objektiv. A technika není špatná…záleží, jak moc jsme líní, používat mozek :)) Zatím neumím levitaci a teleportaci, ale proč si to nepřiblížit právě technikou a mezitím rozvíjet ducha a později toho dosáhnout..Kdyby tu nebyla technika, kdo by denně dovážel jídlo, kdo by ho sklízel, kdo by pral? Když máme tohle všechno, máme čas přemýšlet nad sebou..jen někdo místo přemýšlení dělá děti, nebo chodí do hospody..Ale každý má volbu a právo dělat si co chce..Dokážet si představit, prát prádlo v potoce, denně chodit 7km pro vodu, sklízet obilí celé týdny? Vem si, jaké měli lidi IQ dřív a jaké dnes, pokud používají mozek..Dřív neměli čas přemýšlet, zda je země dutá, nebo placatá, protože museli dělat všechny tyhle věci a pak až byla zábava..

Ikona diskutujiciho Vap 2022-01-13 12:41:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

GPS v autě asi ano, ale já auto nevlastním nemám ani řidičák, protože tyhle věci mě nijak neoslovily.Narážel jsem na to, že dnes lidi používají navigaci GPS na výletě v přírodě, dříve vytahovali papírové mapy, dnes telefony a tváří se u toho jak řiditelé zeměkoule, ten rozdíl mi přijde trochu komický.Co se týká těch fotek, staré fotky měly sice drobná zrna, ale na krásnym lesklym fotopapíře to bylo celkem kvalitní pokoukáníčko a působily živě a skutečně.Kdežto elektronické fotky zobrazované přes monitory nebo tiskárny jsou mdlé.Říká se, že staré fotky uměly zachytit i nějakou energii, což elektronické systémy neumí.
Jinak otázka, jak dlouho ta technika tady bude, až jednou dojdou přírodní zdroje materiálu pro výrobu, tak se lidi budou muset na ty stromy vrátit.Tohle reálně hrozí i když je to vzdálená budoucnost.Dolování materiálu nepůjde do nekonečna.Viděl jsem někde satelitní snímky země od asi 80-tých let doposud a skutečně se horší, ubývá vody, vysychají jezera, kontinenty vypadají hrozně-to není zdravá planeta již.
Dnes je trend klást důraz na IQ.Ale tahle veličina není všechno.Grázlové i dobří lidé jsou mezi chytrými i mezi hlupáky.Existují mentálně zaostalí, kteří jsou v pohodě, člověk se jich nemusí bát.Pak jsou mentálně zaostalí typu2, co škodějí svému okolí, které fyzicky napadají apod.Existuje rozšířený předsudek, že čím nižší IQ tím větší agresivita-ale to je pěkný nesmysl.
IQ bývá i nestabilní, záleží na momentálnim rozpoložení.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek