Jak poznat člověka, co na vás strašně žárlí

8.12.2021 v Nezařazené 0

„Žárlivci jsou posedlí šíleným ďáblem a tupým duchem zároveň.“ – Johann Kaspar Lavater

Žárlivost, složitá a těžko pochopitelná emoce, se může projevovat různými způsoby. Například ponižováním, strachem z opuštění a vztekem. Často ji doprovází i stud nebo rozpaky a většina z nás si nerada přiznává, že zárlivost někdy zažila.
Jak vysvětlila terapeutka Esther Perelová: „Je to naše kultura, která tyto emoce netoleruje. Většina lidí se o žárlivosti nebaví, protože už jen ten samotný pocit, je tabu“.Co vede člověka k žárlivosti? Přirozená (a do značné míry instinktivní) žárlivost zaštiťuje jiné, hlubší pocity, které prožíváme. Jsou to stud, nejistota, nebo majetnictví. Abychom skutečně porozuměli žárlivosti, musíme nejprve určit její základní příčinu, což může být obtížné a nepříjemné zkoumat.
Ještě více matoucí, než pochopení vlastních pocitů žárlivosti, je výzva pochopit tyto pocity u někoho jiného.
A jak vlastně poznáte, zda na vás někdo skutečně žárlí, nebo se k vám prostě chová špatně?

Oslavuje vaše neúspěchy.
Jedním z nejčastějších a také nejhorších způsobů, jak se nad druhého povýšit, je nejprve ho srazit dolů. Když někdo žárlí, může oslavovat vaše neúspěchy, aby ostatní povzbudil k tomu, aby vás viděli ve špatném světle. Může dokonce zajít tak daleko, že se vás bude snažit dostat do problémů.

Chlubí se svým úspěchem.
Pokud někdo žárlí na vaše úspěchy, může cítit potřebu dokázat, že je stejně dobrý než vy, nebo lepší, aby bagatelizoval váš úspěch. Aby toho dosáhl, bude se vás aktivně snažit „trumfnout“ a obrátit tak pozornost na sebe.

Pomlouvají vás za vašimi zády.
Destrukce od ostatních lidí je jako zeď. Pokud se na ni zaměříte, narazíte přímo do ní. Zablokuje vás blbá nálada, hněv a pochybnosti o sobě samém.
Vaše mysl jde tam, kam se zaměří vaše pozornost. Kritika a lidské zlo vám nezabrání v dosažení vašeho cíle, ale rozhodně vás od něj může odvádět. Závistiví lidé mají na všechno svůj názor a rádi se o něj podělí s ostatními, i kdyby to znamenalo, že vás budou pomlouvat za zády.

Zahrnují vás falešnou chválou.
Když si všimnete, že někdo pořád chválí každý váš čin, poslouchejte ho trochu pozorněji. Když někdo prožívá silnou žárlivost, často použije kompliment, aby tak zamaskoval pasivně-agresivní urážku.

Když jsi hrozba, jsi vždy terč.

Vyjadřují vůči vám nenávist.
V průběhu vašeho života se vždycky někde najdou lidé, kteří vás z nějakého důvodu skutečně nemají rádi. Ale setkali jste se s někým, kdo vás zřejmě nenávidí bez vysvětlitelného důvodu? Neztrácejte čas snahou ho chápat. Prostě na vás žárlí.

Napodobují vás.
Pokud na vás někdo žárlí, pak chce být skutečně lepší než vy. Ve všem, co děláte. Aby toho dosáhl, často začíná tím, že vás napodobuje. Obléká se podobně, napodobe vaše způsoby, přebírá některé z vašich oblíbených koníčků, nebo se najednou zaměřuje na podobné cíle. Místo toho, abyste se jeho snahou rozčilovali, pamatujte, že napodobování je nejvyšší formou lichocení, a povzbuzujte je.

Záměrně vám dávají špatné rady.
Jak již bylo zmíněno, ti, kteří na vás žárlí, nebudou váhat oslavovat vaše nedostatky. Pokud mají pocit, že se vám nějak moc daří, mohou se snažit vaše neúspěchy podpořit tím, že vám pod rouškou „péče a povzbuzení“ nabídnou špatnou radu, nebo vás mohou od snahy uspět odradit úplně.

Aktivně bagatelizují váš úspěch.
„Lidé, kteří vám budou nejvíce závidět, jsou ti, kteří nejvíce potřebují to, co máte vy,“ tvrdí M. Farouk Radwan, MSc.
Když vám někdo závidí váš úspěch, neumí ho s vámi přijmout a oslavit. Místo toho se bude snažit vaše úspěchy bagatelizovat a bude se to snažit prezentovat, jakoby šlo jen o náhodu.

Chovají se k vám soutěživě.
Když na vás někdo žárlí, často se stává velmi soutěživým. Možná ani sám nechápe, o čem to je, nicméně se instinktivně snaží nad vámi vyhrát.
Jak vysvětluje klinická psycholožka Melanie Greenbergová, jsou „buď nejistí, nebo arogantní a chtějí si dokázat nadřazenost“. Jejich pozvání k soutěži nemusíte přijmout.

Nemůžou zabít tvé sny, proto napadají tvoji povahu.

© aluska.org 2021

 Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek