Jak se Církev létajícího špagetového monstra stala nejrychleji rostoucím náboženstvím na světě

23.7.2020 v Zprávy 7

Michael Arthur natočil dokument o Církvi létajícího špagetového monstra. V úvodu filmu tvrdí, že je to nejrychleji rostoucí církev na světě a slyšíme citáty pastafariánů, kteří pokládají divákovi logické otázky: ,,Lidé věří na někoho, kdo rozdělil moře. Tak proč by moje víra ve Špagetové monstrum měla být hloupá? Nemůžeme říct, že pastafarianismus není pravdivý, protože stojí na úplně stejných základech, jako jakékoliv jiné náboženství.“

Michael Arthur připouští, že neexistují oficiální metriky, které by podporovaly jeho tvrzení, že je Církev létajícího špagetového monstra nejrychleji rostoucím náboženstvím světa. Jeho důkazy jsou neoficiální, nepodložené statistikou. Poukazuje však na explozi skupin na sociálních sítích, které jsou věnované tomuto hnutí.,,Je to všude,“ říká Arthur, vedoucí nového dokumentu pod názvem I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story. Je to druh slovní hříčky, ale ne tak úplně, protože ještě před 15 lety nebyli v Církvi létajícího špagetového monstra žádní členové. A teď jsou jich miliony. Můžete jít na Facebook a podívat se na stránky na téma Církev létajícího špagetového monstra a mají třeba 100 000 členů. Polsko… Itálie, Španělsko, každá země má tyto skupiny.“


Wikipedia odhaduje, že má hnutí spíše tisíce následovníků než miliony a studie Pew z roku 2017 naznačuje, že islám je ve skutečnosti nejrychleji rostoucím náboženstvím na světě.

Může být vůbec Církev létajícího špagetového monstra neboli Pastafariánství považováno za náboženství? Nabízí se otázka, co je vlastně skutečné náboženství? A kdo o tom rozhoduje?
Arthur vysvětluje: ,,Pokud o tom rozhodne stát, pak je to porušení separace církve od státu. Stát nemůže určit, jestli vaše náboženství je nebo není platné.“

Trailer k filmu Já, Pastafarián: Příběh létajícího špagetového monstra
(počkejte si na závěr…. Rááámen.)

Tato témata jsou v centru pozornosti filmu I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story. Jsou zde zkoumána více satiricky, než byste mohli očekávat. Zatímco jiní filmaři možná byli v pokušení představit Pastafarianismus vtipnější optikou, Arthur nabízí vážnější pohled na věc:

,,Obecná víra nebo princip tohoto náboženství (či kulturního hnutí, v závislosti na tom, jak se na to díváte) říká, že jeho svátost Létající špagetové monstrum vytvořilo vesmír a v jeho nebi je pivní sopka a striptérky.

Ve skutečnosti nám jde o vědu, empatii a abychom nebrali naši víru příliš vážně, abyste ani vy nebrali své náboženství až moc vážně,“ říká autor filmu Arthur.

,,Ve skutečnosti je to věda, empatie a dobrý smysl pro humor.“ To je společná vlastnost, kterou vidím u všech Pastafariánů.“

Bratr Špagetus rovněž účinkuje ve filmu o Pastafariánství

Církev létajícího špagetového monstra zahrnuje také prvek aktivismu v oblasti změny klimatu. Piráti (stejně jako v pirátech z Karibiku) jsou považováni za „absolutní božské bytosti“ a církev má dokonce graf, který ,,dokazuje“, že průměrná globální teplota vzrostla, jak se počet pirátů ve světě snížil.

,,Ve skutečnosti je to jen skupina stejně smýšlejících lidí, kteří jsou tak trochu vyčerpaní z toho, jak se věda a náboženství prezentují jako dva odlišné systémy víry,“ říká Arthur, rodák z Oregonu.

Natočit film o pastafariánství ho inspirovalo v době, kdy se přestěhoval do Amsterdamu a dozvěděl se o členovi Církve létajícího špagetového monstra, který měl konflikt s nizozemskou vládou. Došlo k právní bitvě o jeho náboženská práva, která vycházela z touhy žalobce mít na fotografii  v pase obvyklou pokrývku hlavy pastafariána, což je cedník na těstoviny.“

To je celý předpoklad hnutí: Věda není náboženství a náboženství není věda. A když je spojíte dohromady, oba tím trpí. Takhle to začalo.

V Nizozemsku byl pastafarianismus životní volba, nikoli náboženství. Hnutí je mezinárodními organizacemi často vnímáno jako fraška a ne skutečně duchovní spolek.

Co je pastafariánství?

Celé hnutí pastafarianismu se ve skutečnosti zrodilo ze satiry. V reakci na debaty o inteligentním plánu*, které proběhly v Kansasu na hodinách biologie, napsal tehdejší 24letý student z Oregonu Bobby Henderson dopis Státní radě pro vzdělávání v Kansasu. Tvrdil, že pokud se kreacionismus učí společně s evolucí ve školách, měla by být jeho víra v Létající špagetové monstrum stejně legitimní a prokazatelná jako inteligentní plán. (Artur nebyl schopen přesvědčit Hendersona, aby se také objevil v jeho filmu, což bylo podle něj největší selhání.)

*Inteligentní plán (či inteligentní design / ID) je tvrzení, že některé rysy vesmíru a živých bytostí se dají lépe vysvětlit inteligentní příčinou, a nikoliv neřízeným procesem, jakým je přirozený výběr. Je to protiteorie k obecně uznávané evoluční teorii a má odborným způsobem dokázat existenci inteligentního stvořitele, aniž by se přímo odvolávala na Boha. U počátku této teorie stáli křesťanští kreacionisté, ale podíleli se na ní také vědci jako Michael Behe nebo Dean H. Kenyon, nespokojení s teorií evoluční. Odborná veřejnost ale teorii za vědeckou obecně nepovažuje, podle řady výzkumných a pedagogických institucí je to pseudověda a dle soudního rozsudku v USA se jedná o latentní formu kreacionismu.

Henderson později tento dopis zveřejnil a stal se virálním internetovým fenoménem.

Zatímco má hnutí silné postavení v USA, dokument o pastafariánství se zaměřuje primárně na jeho evropské členy žijící v Holandsku, Německu a Rakousku, jejichž obhajoba pastafarianismu je často vnímána spíše jako kritika křesťanství a jiných organizovaných náboženství, než čistá oddanost jeho svátosti Špagetovému monstru.

Pokud miliony lidí věří, že Ježíš Kristus přešel po vodě, nebo že Mojžíš překročil rozdělené Rudé moře, Pastafariáni se ptají: Proč by nemohla být uznána jejich vlastní víra, bez ohledu na to, jak se zdá být výstřední?

,,Otázka není, zda je to šílené, nebo zda je to skutečné. Otázka je, zda tomu pastafariáni skutečně věří,“ připouští Arthur. ,,Tak jsem si myslel, že bych mohl přimět lidi zajímat se o to, jaké by to bylo, kdyby tihle lidé skutečně věřili, že Létající špagetové monstrum vytvořilo vesmír. Pomyslel jsem si, že bych je tím mohl zaujmout a tím je dostat ke skutečnému jádru celé věci.
A jádro celé této věci znamená, že všechna náboženství tohoto světa byla člověkem vymyšlena. Všichni mají nějakou svou teorii vzniku. Všichni mají podobné vlastnosti. Mám tedy pocit, že je nemožné rozlišit, co je skutečné náboženství, co je falešné náboženství, nebo co je satirické náboženství. Satira je opravdu jen otázka perspektivy.“

připravila © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020 / podle zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho NamurM 2020-07-23 10:43:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

😂👍😂👍😂🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻R ´ aaamen! 😂

Ikona diskutujiciho Emily 2020-07-23 12:05:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, dostala jsem chuť na špagety. :DD Ale kukuřičné, ty jsou zdravější. 😂
Teď vážně, ta myšlenka, co se skrývá za tímto cirkusem je jináč geniální. :O
Rááámen :’Dd

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-07-23 14:24:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

😂😂😂 bratr špagetus:DD nee

Ikona diskutujiciho adri 2020-07-23 22:47:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

četla jsem už v noci .. no ty bláho … sem se smála
ale mě se ta špagetka nelíbí, hlavně ty masové koule, no uprimne se mi zda dost nechutna

Ikona diskutujiciho rudo 2020-07-29 07:48:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

keby bol cednik z medi a bol uzemneny, mohol by radikalne znizit skodlivost wifi, 5G a inych frekvencii

neuzemneny moze indukovat prudy zo zachyteneho EM ziarenia a tak este zhorsit nasledky

kovovy cednik asi odblokuje tu dolezitu cakru nad temenom hlavy a tiez prerusi energeticke prepojenie cloveka hore na vesmir, toto ale sa da asi dosiahnut aj ciernou jarmulkou, a preto to otroci cabaly maju ako povinnost

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-29 08:07:04
Ikona diskutujiciho
sipka

rudo tak kdybys nechtěl kovovej cedník, bratr špagetus ti určitě povolí i plastovej 🙂

Ikona diskutujiciho rudo 2020-07-29 09:24:47
Ikona diskutujiciho
sipka

na slovensku by to bol cirkev slizova ci rezancova
a viedol by ju brat sliz ci brat rezanec
ale podla nasej tradicie by to nebol spagetovy cednik, ale ‚ HALUSKAR“
teda nadoba co ma ovela vacsie diery cez ktore padaju halusky do vriacej vody.

v Protektorate Cechy by ste mali zalozit crikev na svestkovych knedlikoch

alebo keby sa slo podla bravco-knedlo-zelo

tak vzhladom na aktualnu situciu prichadza na mysel klasika z Postrizin:

„delate zabijecku v lete?“
„prase si zlomilo nohu a tak zabijime“

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek