Jak se od narcistů nenechat ovládat

26.3.2023 v Psychologie 5

Pokud jde o odzbrojení narcisty, většina lidí na to jde úplně špatně. Pokud se mu snažíte zabránit v tom, aby získal kontrolu nad vaším životem, musíte být mnohem ostřejší, než se možná domníváte.
Možná narcistu hned od začátku nepoznáte, ale jakmile se začne projevovat jeho pravá tvář, neměli byste to přehlížet. Určitě nepočítejte s tím, že ho změníte, nebo zlepšíte, to se nikdy nestane.Protože narcisté si své špatné chování neuvědomují, ani nejsou ochotní se změnit, budete se jen trápit, pokud je necháte, aby ovládali váš život. Tyto věci vám pomohou si od narcisty a jeho toxinů udržet odstup.

Přestaňte mu dávat moc nad vaším životem
Přestaňte se narcistovi podřizovat. Nebude vám říkat, co máte nebo nemůžete dělat. Nemyslí to s vámi totiž dobře, myslí hlavně na svůj prospěch.

Nedávejte narcistovi žádné závazky
Přestaňte se s narcistou stýkat, když se začne chovat špatně. Pokud tato osoba předvádí záchvaty, nebo vydírá, ignorujte ji. I když to není vždy nejjednodušší, je to jediné dobré řešení. Pokud začíná být agresivní, hned odejděte.

Nedovolujte, aby překračoval vaše hranice
Čím více se snaží posouvat vaše hranice, tím více si trvejte na svém. Jistě má důvod, proč se snaží s vámi manipulovat a nutí vás, abyste tolerovali netolerovatelné. A ten důvod není dobrý.

Vyhýbejte se provokování narcisty
Nevyzývejte narcistu na žádné souboje. Proti někomu takovému totiž nejde vyhrát. Nikdy neuzná svou chybu. Pokračujte v tom, abyste se ho úspěšně zbavili, aby vás už neobtěžoval.

Odmítněte jeho hru na obviňování
Neobviňujte ho (nebo ji), ani nedovolte, aby vás z něčeho obviňoval (nebo obviňovala). Nejste rohožka.

Smiřte se s tím, že se tato osoba nezmění
Narcista je velmi toxický člověk, který vás bude válcovat, pokud ho ve svém životě necháte. Jakmile skutečně přijmete fakt, že se narcista nezmění, můžete se od něj bez jakýchkoli výčitek začít distancovat. Lidé, které máte rádi, by vás neměli urážet, ani využívat.

Přerušte vazby a pokračujte ve svém životě bez něj
Přerušení vazeb s narcistou je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Čím déle se ho budete držet, tím více škody bude moci ve vašem životě napáchat. Takže buďte nemilosrdní.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Petr 2023-03-26 09:32:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

super obrázek

Ikona diskutujiciho Antonin 2023-03-27 08:26:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den.
Trochu mimo téma, ale ne zcela. Jelikož tu jde nejen o tento článek, ale mnoho dalších.
Alue. Příjměte prosím mou úpřimnou a hlubokou omluvu, kdy jsem se před časem do Vás,, obul“ nesouhlasíc s názory na náboženství, Bibli apd.
Pátral jsem a stále pátrám a zjistil jsem a zjišťuji, že jsem byl naprosto slepý, neřknu li hloupý.
Děkuji za podnětné články a ještě jednou promiňte.
Antonín

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-27 10:03:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Ok. Já si to stejně neberu osobně. 🙂

Ikona diskutujiciho Antonin 2023-03-27 11:37:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji.
I tomu dnes rozumím více a sám,, trénuji“. Nebrat si mnohé osobně.
Hodně úspěchů v přínosné práci na webu. Líbí se mi.

Ikona diskutujiciho Verča 2023-03-31 13:01:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díkybohu,že se tyhle informace dostávají ven. Řešila jsem nejmíň 15 let, proč se moje sestra chová způsobem, který ve mě vyvolával pocit, že všechno podělám a za nic nestojím.Od dětství jsem na ni byla upnutá a brala jsem ji jako moji učitelku. Když jsem se jí svěřovala, moudře mi radila jako ta starší a pak si ze mě někde jinde dělala srandu. Stejně i tak jsem ji měla ráda.
Umí si získávat lidi humorem, obětavostí,pomocí…,na druhou stranu nesnese odmítnutí ,a nejen to. Nepřipustí ani jiný názor. Prostě je to tak, jak říká ona.Je ráda tam, kde se lidem špatně daří, aby mohla přispěchat jako zachránce. Zároveň nenávidí, když jsou lidi kolem ní spokojení. Když nesouhlasíš, odkopne tě, pomluví a udělá ti ze života peklo.Dlouho jsem tomu nerozuměla, protože se tohle dělo pozvolna. Ale přestala jsem se obhajovat a trápit, a odstřihla se .
Šla až tak daleko, že začala napadat a rozvracet zbytek rodiny. Když se jí postavila další sestra, udělala jí to samé.Pak napadla další.A karty se obrátily proti ní. To už jsem do toho viděla, díky článkům a videím. Učebnicový příklad narcisty. A tihle se nezmění, protože nechápou,že se chovají špatně. A kdybyste jen naznačili, tak vás budou nenávidět až za hrob.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek