Jak se poznají nadaní lidé: 18 ukazatelů

1.9.2019 v Psychologie 26

Jsou to lidé s velmi vysokou inteligencí a mnoha nejrůznějšími – průměr převyšujícími – schopnostmi. Mají nejen vlohy k různým činnostem, ale také schopnost mimořádné koncentrace, umí rychle vystihnout jádro problému, analyzovat příčinu a najít hned několik řešení, jsou obdařeni nevšední schopností vidět vztahy a souvislosti tam, kde je jiní ani nepředpokládají. Umí se perfektně vyjadřovat a používají nevšední argumenty.Nejsou však „jenom“ nadaní, vyznačují se také odlišným nastavením psychiky. Označení „nadaní“ určitě nemá znamenat, že jiní lidé snad nadaní nebo obdaření talentem nejsou. Jde právě o to specifické nastavení psychických funkcí. „Nadaní“ je nepříliš výstižné a v našem kontextu spíše pracovní označení. Tyto lidi spojují shodné vlastnosti a povahové rysy.

Lynne Azpeitiová, koučka, poradkyně a psychoterapeutka z kalifornské Santa Moniky nabízí seznam jejich zvláštností a popisuje zkušenosti ze své praxe. Můžete zjistit, zda k těmto lidem patříte:

První otázka, kterou mi obvykle položí nadaní dospělí, kteří přicházejí na trénink nebo psychoterapii, zní: „Jak můžete vědět, že jsem nadaný?“

Nejprve jim vysvětluji, že to zkrátka vidím a vyprávím jim o svých pozorováních. A potom, protože vím, že tito nadaní jedinci si potřebují věci analyzovat a ujasňovat sami, jim dávám seznam charakteristik. Prosím je, aby si ho přečetli a zamysleli se nad tím, zda v tom popisu poznávají sami sebe. Poté začínáme pracovat.

Podobných seznamů je hodně, tenhle jsem připravila speciálně pro co nejúplnější odpověď na hlavní otázku, otevírající dveře k naprosto novému způsobu vnímání a chápání sebe sama a světa jako celku: Patříte mezi nadané lidi?

Přečtěte si tento seznam a sami rozhodněte, zda máte rysy, které jsou v něm uváděny.

Nadaní lidé:

 1. Se rozumově odlišují od okolí. Jejich myšlení je více globální a vytříbené, mají schopnost shrnout a zobecnit to podstatné a vidět složité vzájemné působení nejrůznějších sil i osob ve světě kolem sebe.
 2. Vyznačují se zvýšenou schopností vnímat krásu, pociťují hluboce bohatství odstínů a barev našeho světa a nacházejí harmonii v lidských vztazích, v přírodě i uměleckých dílech.
 3. Rádi si vyměňují myšlenky s jinými nadanými lidmi. Mnozí z nich přímo milují zapálené intelektuální debaty.
 4. Mají vnitřní potřebu uspokojovat vlastní očekávání. Když se jim nedaří dosáhnout cíle, mají pocit viny.
 5. Vyznačují se zvláštním smyslem pro humor. Přednost dávají rafinovaným žertům, sarkasmu i hře slov. Vtípky nadaných lidí se u posluchačů jen vzácně setkávají s porozuměním.
 6. Často zakoušení silné emoce. Je pro ně velmi náročné chápat nedůsledné a krátkozraké jednání lidí kolem sebe. Hloupost, neupřímnost a nebezpečnost některého lidského jednání jsou pro ně očividné.
 7. Dokážou předpovědět výsledky určitého druhu jednání, postihují snadno kauzální vztahy a předvídají problémy, které v jejich důsledku vzniknou.
 8. Těžko se odhodlávají k riskantním podnikům, protože si lépe než ostatní uvědomují celou škálu možných rizik a jejich dopady. Celkově potřebují k rozhodnutí delší čas.
 9. Často si nacházejí svůj vlastní způsob poznání podstaty a smyslu skutečnosti, což může způsobovat konflikt s lidmi, kteří takový způsob neznají nebo mu nerozumějí.
 10. Pociťují neklid a nespokojenost se sebou. Snaží se naplňovat své osobní potřeby.
 11. Těžko se soustřeďují na jedinou věc – mají příliš mnoho schopností v různých oblastech a ve všech chtějí dosáhnout úspěchu.
 12. Často pociťují až příliš silný tlak tvůrčí energie. Talent znamená drajv, nápor, nutkání jednat. Pobízí je k rozumovému, tvůrčímu a fyzickému sebezdokonalování. Příčinou je jejich naléhavá touha poznat jak funguje tento svět a vytvořit si svůj vlastní.
 13. Potřebují čas, aby si ujasnili svůj vnitřní život a porozuměli sami sobě. Ujasňování vlastních myšlenek a pocitů není nijak rychlý proces. Vyžaduje hloubavé pozorování, samotu a možnost snít.
 14. Nejlepší vztahy mají s těmi, kdo sdílejí jejich zájmy.
 15. Vyznačují se poměrně úzkým okruhem přátel, vztahy s nimi však pro ně znamenají velmi mnoho.
 16. Jejich myšlení je nezávislé, nepodřizují se automaticky rozhodnutím výše postavených osob. Skvěle zapadnou do společnosti, v níž spolu lidé jednají jako rovný s rovným. Skvěle vycházejí s každým, kdo je ochotný přijímat jejich postoje a nové nápady.
 17. Vyznávají a řídí se přísnými morálními zásadami. Svůj talent, elán i znalosti používají k tomu, aby udělali svět lepším.
 18. Chápou složité vzájemné souvislosti mezi různými událostmi světového významu a dokážou místo krátkodobých nepromyšlených opatření navrhovat řešení uvážená a komplexní.Komentáře

Ikona diskutujiciho Andy 2019-09-01 01:12:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, tak jsem nadaná. 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-01 01:59:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue. Do háje. Co ti jako mam říct. To ti mam pořád dokola opakovat jak ti hrozně moc děkuju za článek a jak to tu miluju a jak s tím zase rezonuju? Vždyť je to už trapný!

.. Dělám si srandu:))

> pořád obdivuju tvoje vyjadřovací a pozorovací schopnosti, upřímně. Líbí se mi, jak si věci uvědomuješ. A taky fakt, že bojuješ právě za ty členy společnosti, kteří jsou vlastně (řekla bych záměrně) utlačovaní a připadají si pak i třeba špatní, přitom to tak vůbec není. Konečně někdo neopěvuje extroverty ale introverty – a tak dál… 🙂

„Nejsou však „jenom“ nadaní, vyznačují se také odlišným nastavením psychiky.“ – ANO, ANO, ANO! Ha, konečně někdo popsal, co cítím!

Že používám nevšední argumenty a prostě myslím často tak jako „dál a jinam“ než ostatní(to jen co si vzpomínám ze školy, rozhodně nejsem z těch co by si mysleli, že jsou „nejchytřejší na planetě“, to fakt ne-e)jsem si všimla už dřív. Že se to příliš neděje i druhým kolem mě jsem nikdy moc nechápala. Vše, co popisuješ, velice pociťuji a musím říct, že některé ty aspekty jsem dřív brala spíš jako hendikep. Prostě… Být jiný bolí když jste dítě. Učitelé mi dřív nevěřili věk, že prý jsem se vyjadřovala až příliš dospěle. Mno, ono to bude i tím, že mi maminka jako malé furt četla a taky tím, čím jsem si vším prošla. To by muselo zformovat snad každýho.

Když on zrovna můj mozek jsem se, řekla bych, pár let tak trochu učila používat. Když nemám dost kreativního vybití, hrabe mi. Prostě po čase MUSÍM něco někde tvořit, zbláznila bych se bez toho. Nebo to musím vybít aspoň pohybem nebo něco… Dost na to pomáhá i hudba. Chci tím říct, že na některé věci(hlavně co se umění týče)mám asi prostě talent, ale když to člověk neumí používat, je to spíš tak trochu prokletí a časem to někde prostě musíte ventilovat, i kdyby třeba uplně blbě. Bod č. 12 to vystihuje absolutně dokonale!

Já nevím co říct. Všechno je v článku. Úplně tam vidím i mé mladší já… Tehdy jsem si říkala proč si sakra připadám jak emzák na týhle planetce a kde je můj druh, proč mě tu zanechali a odletěli 🙂 ten článek popisuje prostě úplně všechno, až by jeden začal kapku panikařit z toho, jak se mě to vnitřně dotýká(podobně jak ten článek o Deja-réve). A co se týče bodu tři, mám takovou supr kamarádku a ta je dost podobná, jakmile jsem s ní tehdy zavedla řeč, hned se mi rozsvítil pomyslný radar který říkal: „hele, podívej, tenhle člověk je uvnitř podobný jako ty!“ 😊 hrozně ráda poznávám takové podobné lidi, je to úplně super, obzvlášť, když můžeme něco společně tvořit. Je to pak úplně jiný level.

I to ohledně toho, že má takový člověk hodně koníčků a zájmů je hrozně trefný! Mám toho tolik a přála bych si, aby dny byly delší a já měla na všechno víc času, energie a peněz, abych to všechno stihala! Už jsem si kolikrát řikala, jestli je normální mít tolik zájmů… A ono jo:)

Je to sice z komentáře jasný, ale tenhle článek mi udělal hroooznou radost 🙂 je naprosto nádherný, ta slova cítím. mohla bych tu napsat klidně dvoukilometrový komentář o každém tom bodu… děkuju za zlepšení konce léta! Díky tvým článkům a knihám si nepřipadám špatně kvůli tomu, že jsem vnitřně odlišná než poměrně hodně lidí, které běžně potkávám… Prostě konečně mi někdo rozumí! Proto sem chodím, mluví se tu mým jazykem a nemusím si na absolutně nic hrát:)

.. Jsem zvědavá, kdy jako už konečně vydáš něco, s čím nebudu souhlasit 😁 to bys nebyla ty.

Ikona diskutujiciho Karolína 2019-09-01 10:11:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sedí tolik bodů, vida, jsem nadaná, ale to už vlastně dávno vím. Jen s tím umět pracovat. :-/ V tom bohužel nadaná nejsem. To je pech, co?

Ikona diskutujiciho hanka 2019-09-01 18:01:18
Ikona diskutujiciho
sipka

jj, jen s tím umět pracovat. To je právě ten oříšek! Myslím že nadání je jen 1%, zbytek je dřina, silná vůle, trpělivost, důslednost, ochota se překonávat, vytrvalost, víra že to zvládnu, budování sebedůvěry, atd atd…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-01 18:09:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych nadání dala víc procent, ale silně ho ohrožuje okolí, zejména v nízkém věku, kdy ho může totálně zadupat a nadaného člověka zablokovat strachem a nízkým sebevědomím.

Jo a mimochodem, první várka triopsů mi umřela kvůli moc nízkému PH vody, ale včera jsem založila novou líheň s kojeneckou vodou a zatím se jich narodilo 7. Snad to dají 😀

Ikona diskutujiciho hanka 2019-09-01 21:02:00
Ikona diskutujiciho
sipka

No ne! To musí být extra zajímavé. Googlila jsem je a vypadají fantasticky, v životě jsem takové zvíře neviděla. Držím vám palce. Možná by mohl být v budoucnu i nějaký tutoriál jak na chov triopsů? 😉 vsadím se že u dětí by měl úspěch.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-02 10:01:21
Ikona diskutujiciho
sipka

asi videonávod… potřebuju se stejně z toho vykecat, v noci se mi o nich zdá

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-01 22:38:00
Ikona diskutujiciho
sipka

jé Aluško, ty chováš listonohy!! no to by mě nenapadlo! 😀 ti jsou děsně super, měla jsem je, ale postupně umřeli a budu zkoušet znova až to půjde, snad už úspěšněji. když vyrostou jsou suprový 😀 ale přijdou mi hrozně citlivý.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-02 10:00:13
Ikona diskutujiciho
sipka

já jsem se do nich zmagořila, pořídila jsem jim celý nový akvárko, všechno načetla a ve středu mi ještě dojedou krevetky, tři první už mám doma a přežily moji péči, tak jsem si troufla založit líheň s triopsem a dokoupit další kreveťáky do akvárka. můžou spolu bydlet…. a jinak porodnička s triopsy je teď plná mrňat!! 🙂 asi o tom bude video, až uzraje čas. jsou za světlem z baterky, je to sranda

Ikona diskutujiciho Kája 2019-09-02 07:59:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Důslednost a vytrvalost bych snad měla. Spíše nevím, kde vůbec začít.
Dva roky zpátky minaměřili IQ 148. Asi jsem se měla radovat, ale bylo mi spíš líto, že s takovou hlavou nic nedělám… 😀 Ale nemusí být každý fyzik, že jo.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-02 09:57:45
Ikona diskutujiciho
sipka

no to jo, styď se.. takový potenciál! 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-02 13:33:23
Ikona diskutujiciho
sipka

anooo, chceme videoo!!

jo a Kájo, IQ 148… tyo! to je něco 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-02 14:16:55
Ikona diskutujiciho
sipka

„potřebuju se stejně z toho vykecat, v noci se mi o nich zdá“ 😀😀😀

to je podobný jako když se ti zdálo o těch dinosaurech, jen mnohem míň strašný 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-02 14:24:47
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo se mi taky zdálo že dojely sladkovodní krevetky a já se nemůžu dostat do sáčku s nima (nikde nebyl otvor) a pak jsem se probrala a zjistila že obírám okraje peřiny a hledám otvor 😀 lol

Ikona diskutujiciho fluttershine 2019-09-02 17:37:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, ty budeš mít listonohy? Taky jsme jich pár měli (prodávalo se to jednu dobu v takových těch dětských sadách v hračkářství, jako by nikoho nenapadlo, že to je živý) a byli hrozně roztomilí… Nejvíc se o ně starala mamka, takže už ji poznávali a když je přišla nakrmit, tak ji zdravili tím, že si lehli na zádečka a mávali jí. 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-02 17:39:50
Ikona diskutujiciho
sipka

moji mají zatím jeden den, ale jde poznat kdo se vylíhl už včera a kdo dneska

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-09-01 21:55:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jj to zablokování v dětství se mi asi přesně stalo. Jako malé holce mi máma párkrát řekla
že jsem nemehlo které nikdy nic nedokáže,no a bylo vystaráno. Celý život to mám v sobě
a nikdy jsem se o nic nesnažila,proč taky,stejně bych to přece nezvládla. Ale
aby máma nevypadala blbě,ona mě miluje bohužel až moc.
Měla mě v 18ti a pak už nemohla mít děti a když mi bylo devět měsíců,tak mě našla bezvládnou v postýlce a než přijela záchranka tak mě oživovala,no
a ve třech jsem dost
těžce onemocněla.
Já jsem střelec a ti mají divokost tak nějak předurčenou,takže pro mámu asi bylo lepší řešení ublížit mi a tím mě zablokovat,než riskovat že jednou budu dělat něco nebezpečného.No bohužel se jí to povedlo a já nejen nedělala nic nebezpečného,ale ani nic jiného.Teď už to nenapravím,
ani na to nějak nemám sílu.Tak kdo ví možná bych byla nadaná jo a nechci vypadat jako škarohlíd,to nejsem.Já se ráda směju,jen tohle je mi prostě líto,že jsem se z toho nedokázala vymanit
když mi bylo náct a nebo alespoň cet.
Aluško co že Ti umřelo? Já koukala že triops je korýš podobný jako trilobit,ale to asi nebude ono.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-02 10:00:25
Ikona diskutujiciho
sipka

je to ono

Ikona diskutujiciho hanka 2019-09-03 09:28:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak jsem o nadaných lidech přemýšlela, došlo mi, že to máme těžké i proto, že máme mnoho talentů na různé věci. Odmalička se nám říká, dělej jednu věc pořádně, jenže v mém případě to moc nejde. Když něco nechám, přestanu rozvíjet, už to nebudu já. Mám potřebu všestrannosti, mám několik oblastí, které mě do hloubky zajímají a které rozvíjím a pokaždé, když se snažím se násilím napasovat jen do té jedné oblasti, nebo profese, tak trpím. Potřebuju tento svůj rozhled a šíři různých oblastí. Proto je pro nás těžké zapadnout do škatulky. Někdo se vás zeptá, a čím jsi, co děláš, a vy nevíte, co na to říct, protože…noo, toho je hodně, čím já vlastně jsem, jsem trochu umělec, trochu učitel, píšu, zkoumám tyto obory. Nedáme se prostě normálně zaškatulkovat, což je nám přirozené (mně určitě), ale na druhou stranu nás to může znejistit, protože zbytek společnosti to takto nemá. Taky mám někdy obavu, jestli to nepřeháním, jestli tím nezabíjím svůj potenciál, když vlastně dělám tolik věcí naráz. Samozřejmě jsou lidé, kteří jsou jednostranně velmi nadaní například na hudbu, a tomu zasvětí celý život. A ti potom nechápou, proč já to nemám stejně a proč musím vedle toho dělat ještě milion jiných věcí, když bych se přece rozvíjela rychleji a mnohem lépe, kdybych veškerou energii věnovala jen hudbě. Je fakt těžké to někdy sám na sobě odhadnout, a zodpovědně se rozhodnout, čemu se chci věnovat. Nejvíc musí člověk znát sám sebe, a rady ostatních brát jako inspiraci, protože život opravdu není podle pravítka, zvlášť v případě nadaných lidí.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-03 09:39:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Když nevíš do jaké škatule patříš, řekni práci, kterou aktuálně děláš… většinu lidí stejně podrobnosti nezajímají a většinou je to jenom konverzační slušnostní otázka na vyplnění ticha… pokud ho to zajímá doopravdy, tak se dozeptá. Většině lidí stačí jenom zaměstnání. Ušetří se tím energie a dech 😀

btw. Moji triopsové už mají třetí den a je jich v nádržce strašně moc!

Ikona diskutujiciho hanka 2019-09-03 09:51:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Jj, někdy to tak dělám, že řeknu pár škatulí, a pak se to stočí na rozhovor o jedné činnosti:)
Triopsové musí být úžasní! Těším se na nějakou reportáž:))

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-03 10:16:03
Ikona diskutujiciho
sipka

zítra bude akvarijní zápisníček… je co psát

Ikona diskutujiciho Ladislav 2019-09-06 12:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hanko, vystihla jsi to naprosto přesně. Vždycky jsem měl pocit studu, když jsem lidem nedokázal odpovědět jakou mám profesi. A jinak si myslím, že vysoké IQ a tenhle druh všeobecného nadání není v životě žádná velká výhra. Já například trpím celkem hodně takovým až sebebičováním, že jsem nic nedokázal, že jsem „všechno a nic“. V téhle společnosti je člověku celkem k ničemu, že je chodící encyklopedie. A zužitkovat nějak tuhle vlastnost v praktickém životě opravdu není lehké. Ale třeba to má nějaký skrytý význam, že se rodí takoví lidé. Víme toho hodně pokud jde o dílčí znalosti, ale životu a vesmíru jako celku pořád ještě nerozumíme. (Někteří už jsou trochu dál, to je naděje. Třeba Nassim Haramein, který má právě tu velkou výhodu, že je multioborový, ale má tak originální myšlení, až ho vymazali z Wikipedie. 🙂 )

Ikona diskutujiciho Prodost 2019-09-22 16:45:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přeskočil jsem k Vám z Tadesko. Chci říct k seznamu toto: S věkem všechno slábne. Potřeba uspokojovat vlastní očekávání, slábnou emoce, výsledky určitých jednání tito lide jednoduše přímo vidí a přestávají si toho všímat, vnitřní neklid se mění ve vyrovnanost a nakonec se smíří s marností celoživotního snažení. Petr Nárožný kdysi řekl: „V této zemi se nemůžete dobře narodit“. Zkrátka tito lidé překážejí průměrným, přizpůsobivým a ambiciózním snaživým blbcům, jimiž se to tu jen hemží.

Ikona diskutujiciho Vaclav 2019-09-23 11:02:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyz se podivam co je to za lidi v politice, ti co pisi do medii, jake maji nazory a o co usiluji, je mi z toho smutno a spatne. Byl jsem sokovan, ze z maturandu (50 let od maturity) naprosta vetsina volila Drahose.
Je to krasna zeme, ale ty lidi by potrebovali vymenit (ne za migranty). Vidim jejich omezenost na zakladni lidske potreby, zavist, neprejicnost, lenost, zhovadilost, zakernost. Jsou vzacne vyjimky. Tech je ale jako safranu.

Ikona diskutujiciho renata369 2019-09-22 19:21:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak dobre, som nadana. Nie je to bohvieco, ked spolocnost je nastavena na uplne ine hodnoty. V profesijnej oblasti nemam ziadnu hodnotu, Ze ste dobry rozhladeny spolahlivy a slusny clovek nikoho dnes nezaujima, len vzdelanie, jazyky a idealne je zdravo sebavedomy – tak sa dnes hovori ludom bez chrbtoej kosti. No napriek vysokemu IQ som si neurobila ani vysku, s jazykmi vobec nic moc, proste sa neviem donutit robit veci, ktore ma nebavia, ale zato som ako tu jeden pan pisal o sebe „chodiaca encyklopedia“. Mam dobre vyjadrovacie schopnosti, silnu empatiu a zial aj silnu senzitivitu na ludi, ktora ma vie neskutocne energeticky oslabit, ako momentalne jedna zrazka s blbcom …Ak stretnem konstruktivnych ludi podobnych zaujmom, co je obrovsky problem, tak az lietam od radosti. Je to tazke , clovek sa citi niekedy medzi ludmi celkovo velmi osamely, a radsej je sam. Ublizuje mi hrubost u ludi, negativizmus, povrchnost, lahostajnost, primitivizmus….

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek