Jak se zbavit strachu ze selhání

9.12.2021 v Psychologie 0

Nedostal jsi tu práci. Nedokázal jsi sehnat peníze. Zmeškal jsi termín. Najali jsi špatnou osobu. Nepožádal jsi o pomoc. Zklamal jsi někoho, koho máš rád. Neplánoval jsi dostatečně předem. Ukousl sis větší sousto, než jsi dokázali zpracovat. Zapomněl jsi na něco důležitého… A co je nejhorší, ať už se ti stalo cokoli, připravil sis tím půdu pro milion otázek, co teď, co z toho plyne a jak jsi to měl udělat správně.Když neuděláte něco, co jste udělat chtěli, často vaše zklamání nesouvisí ani tak s výsledkem, kterého se vám nepodařilo dosáhnout, jako spíše s vaší interpretací toho, co takový neúspěch znamená. Že nejste dostatečně talentovaní. Nebo dostatečně kompetentní. Nebo dostatečně sebevědomí. Nebo obecně dost dobří.

Jediný způsob, jak změnit svou reakci na neúspěch, je zpochybnit přesvědčení, které ho vytváří – představy o tom, co neúspěch znamená. A nejlepší způsob, jak tato přesvědčení změnit, je změnit myšlenky, které je utvářejí. Věci, které se vám honí hlavou hned poté, co máte pocit, že jste v něčem zklamali. A později, když si to v duchu přehráváte při čekání na autobus. Pak v posteli, než usnete, kdy se vám vysmívají představy toho, co mohlo být a díky vám to není.

Psychologové a neurovědci odhadují, že nás denně napadne 45 000 až 51 000 myšlenek. Pokud většina z nich zahrnuje destruktivní interpretace vašich slabostí a chyb, omezíte tím svůj potenciál, protože vyhlídka na neúspěch vám bude připadat katastrofická. I když si budete pořád opakovat a přeposílat ty nejinspirativnější citáty o neúspěchu, budete dál živit svá přesvědčení, která vás drží na mrtvém bodě… Bojíte se to zkusit. Nebo se bojíte zklamat lidi. Nebo se bojíte toho, co si o sobě budete myslet, když věci nepůjdou podle plánu.

Dobrá zpráva je, že nemusíte hledat dlouho, abyste začali měnit ty myšlenky, které vás omezují. V každém okamžiku existují miliony dalších lidí, kteří si myslí a cítí něco podobného, co vy. Řeší podobné okolnosti. Mají podobné sny. Hledají nová řešení a lepší způsoby myšlení.
A mnozí z nich jsou právě tady. Až se budete příště rozhodovat, jak si vyložit svůj neúspěch, zvažte jednu z těchto odpovědí fanoušků webu TinyBuddha, kteří na otázku neúspěchu odpovídali prostřednictvím ankety:

Co pro vás znamená neúspěch?

1. Příležitost zkusit to znovu jinýma očima. (Rebecca Spath)

2. Nikdy to nezkusit, protože se toho příliš bojíte. (Keitra Grant)

3. Obrovská příležitost k učení. Čas to přehodnotit a zkusit to znovu. (Michael Wong)

4. Moje definice neúspěchu zní: Zážitek, při kterém vesmír cítí nutkání chytit někoho za vlasy a švihnout ho úplně jiným směrem, protože prostě neposlouchá. (Elizabeth Lyons)

5. Přemýšlejte, poučte se a jděte do toho znovu. (Ben Reyna)

5+1. Neúspěch znamená ztratit ze zřetele to, kým jste, své naděje a sny, ale pak se z nich poučit. Přijmout své chyby s nadhledem a vyrůst z této zkušenosti. (Donnie McNeil)

7. Neúspěch je neuvědomovat si přítomný okamžik. (Rich Heltzel)

8. Neúspěch je úspěch zaokrouhlený směrem dolů. (Matthew Chan)

9. Neúspěch je vzdát se dříve, než se konečně naskytne šance uspět. (Kathryn Reynolds)

10. Neúspěch může být osobní přesvědčení, že prostě nejste dost dobří, a pak předpokládat, že je to pravda. Když se v této představě usadíte, zplodíte atmosféru porážky, která pak původní myšlenku udržuje. (Ingrid M. Lindauerová)

11. Neúspěch je ukazatel, který vás upozorňuje na to, že je třeba změnit směr. (Barbara Hockerová)

12. Neúspěch znamená nenechat se odradit. (Csaba Okrona)

13. Neúspěch znamená jen to, že ještě nejste připraveni. (Sarah Jane Loewen)

14. Neúspěch znamená, že si myslíte, že jste selhali. (Meredith Myers LeBlanc ૐ)

15. Poučit se z něj a být odhodlaný příště dělat věci jinak a lépe. S neúspěchem vždy přichází tucet příležitostí. (Kim van Olderen)

16. Neúspěch znamená, že jste to alespoň zkusili a teď už víte, čeho se vyvarovat..tak to zkuste znovu. (Tonyandjen Lee)

17. Neúspěch je hořkosladká zkušenost, která nám umožní pochopit, že naše zaměření nebylo na správném místě. (Yun Molina)

18. Pokrok. ( Gene Cary)

19. Neúspěch je vždy učitelem. Bez ohledu na okolnosti se z něj vždy dá poučit. Nemusí k nám přijít hned, ale určitě tam je. (Michael Schunk)

20. Neúspěch je jednou z interpretací události. Svými myšlenkami tvoříme svět. (Jeremy Mawson)

Tyto odpovědi ukazují, že se ve skutečnosti až tak moc nelišíme. Všichni chceme, aby na nás byli lidé, které milujeme, hrdí. Všichni se chceme cítit svobodně, zkoušet, klopýtat, padat, vstávat, znovu to zkoušet a učit se za pochodu. To, co potřebujeme, je také stejné: Uvědomit si, že úspěch nespočívá v tom, že se dostanete tam, kde chcete být, ale v tom, že přijmete a oceníte to, kde se v daném okamžiku nacházíte.
Pochopte, že štěstí je k dispozici teď hned, ne až na druhé straně plotu. Protože život vám bude vždycky přinášet výzvy. Vše začíná interpretacemi, které si přehráváme v hlavě.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle ZdrojeKomentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek