Jak vaše oblíbené televizní pořady tajně ničí chemii vašeho mozku

30.5.2023 v Psychologie 25

Jste závislí na svých oblíbených televizních pořadech? Zjistili jste, že se nemůžete přestat dívat, přestože ve vás narůstá pocit viny a obavy z dopadu na vaši duševní a fyzickou pohodu? Připravte se na šok, protože se dozvíte pravdu o tom, jak vaše oblíbené pořady tajně ničí chemii vašeho mozku. Vliv televize na chemii našeho mozku je dalekosáhlý a nepopiratelný – od neustálého uvolňování adrenalinu až po zmatek a dezorientaci způsobené nerealistickými zápletkami. Čtěte dál a odhalte temné stránky televize a zjistěte, jak se před nimi chránit.Již v roce 1969 provedl muž jménem Herbert Krugman sérii experimentů týkajících se vlivu televize na mozkové vlny člověka. To, co zjistil, bylo dost překvapivé.
Krugman sledoval člověka během mnoha pokusů a zjistil, že během necelé minuty sledování televize se mozkové vlny člověka přepnuly z vln Beta – mozkových vln spojených s aktivním, logickým myšlením – na vlny převážně Alfa. Když se dotyčný přestal dívat na televizi a začal si číst časopis, mozkové vlny se vrátily na vlny Beta.

Vlny Beta jsou považovány za normální, bdělý stav, zatímco vlny Alfa zažíváme v hluboké relaxaci nebo ve stavu snění. Ve stavu Alfa je člověk v módu pasivního učení, kdy je u kormidla pravá strana mozku a schopnosti kritického myšlení zůstávají v pozadí.

Vědci již dlouho zkoumají vliv televize na chemii našeho mozku, ale je důležité poznamenat, že tyto studie jsou často prováděny s cílem pomoci firemním inzerentům lépe ovlivňovat diváky. Nedávné výzkumy dokonce ukázaly, že mozky jedinců, kteří se dívají na filmy společně, se mohou synchronizovat, což vyvolává otázky o dopadu této skutečnosti na individualitu.

V 70. letech 20. století psal Jerry Mander ve své knize „Otázky, které jsme si měli položit o technologii“ o destruktivních dopadech technologií, jako je například televize. Vyzýval k odstranění televize a upozorňoval na „kulturu smrti“, která se udržuje prostřednictvím dějových linií filmů a zpráv, což má podle něj destruktivní dopad na duševní zdraví lidí. Tato obava se za 40 let od jeho napsání jen prohloubila.

Obrazy a dějové linie z televize mohou vést ke zmatku, stresu a dokonce k závislosti. Neustálé vyplavování adrenalinu bez odreagování může být škodlivé pro naši fyzickou i duševní pohodu. Je nezbytné si těchto účinků všímat a vědomě se rozhodovat o tom, jestli se televizi vůbec vystavíme, nebo raději ne.

Jak může televize ovlivnit chemii mozku
Stimulace uvolňování adrenalinu: Rychlý obraz a intenzivní děj mnoha televizních pořadů mohou stimulovat uvolňování adrenalinu, což může vést k pocitům úzkosti a stresu.

Zmatek a dezorientace: Zhuštěný a nerealistický děj mnoha televizních pořadů může vést ke zmatení a dezorientaci, což může mozku ztížit zpracování informací.

Umělé „vzrušení“: Uvolňování adrenalinu a dalších hormonů může vytvářet umělé „opojení“, které může být návykové a divákům může ztěžovat snahu přestat sledovat televizi.

Zhoršené kognitivní funkce: Neustálá stimulace televizí může vést k přetížení kognitivních funkcí, což může zhoršit kognitivní funkce a ztížit divákům soustředění na jiné úkoly.

Narušení spánkového režimu: Modré světlo vyzařované televizory může narušit produkci melatoninu, hormonu, který pomáhá regulovat spánkový režim. To může vést k nespavosti a dalším problémům se spánkem.

Snížení fyzické aktivity: Příliš mnoho času stráveného sledováním televize může vést ke snížení fyzické aktivity, což může mít destruktivní dopad na celkové zdraví a pohodu.

Špatný dopad na sociální interakce: Nadměrné sledování televize může vést ke snížení času věnovaného sociálním interakcím, což může mít destruktivní dopad na vztahy a celkovou pohodu.

Je čas podívat se pravdě do očí a přiznat si, že naše milované televizní pořady nám možná tajně ničí chemii v mozku. Ale nezoufejte, nemusíme se seriálů vzdát úplně. Jen si nezapomeňte dělat přestávky, omezit čas strávený u obrazovky a vyvážit ho jinými aktivitami. Berte to jako detoxikaci mozku. Objevujte radost ze čtení knih nebo procházek v přírodě. Váš mozek vám poděkuje.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Petra 2023-05-30 03:06:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsou vsechno chronicky zname zalezitosti. V dobach, kdy jeste lide cetli tistene casopisy, se o tom psavalo ve Vlastě a podobnych periodikach. Samozrejme na prislusne urovni pro laickou verejnost. Detem se nemelo povolovat dele nez hodina, maximalne vyjimecne 2 hoďky čučení na bednu. Byly obavy, ze by to jinak zpusobilo trvale strukturalni zmeny mozku a jeho funkci. Jenze ! Kdyz to delaji vsichni, stane se normou a cely svet se posune. Jak jsem psala jiz v komentari u vedlejsiho clanku. Uz Timothy Leary o tom kdysi davno vydal knihy, ktere vysly po sametove revoluci i u nas v cestine. Neda se to cist, je to desive a ono to tak skutecne funguje. Kdyz jsem to cca v roce 1997-8 poprve cetla, ci lepe receno, snazila se cist, neslo mi to a neustale jsem si rikala, ze jsou to desne plky, drogama vymaštěného choreho vedce. Dnes se mu musim omluvit a poklonit se jeho pamatce. On to zkoumal do hloubky, a dosel tak daleko, ze o nekolik desetileti predbehl dobu. A stale se to neda cist. Člověk by se musel zcela odosobnit, aby se s tim dokázal trochu ztotožnit a splynout. Ale já drogy neberu. Chci byt sama sebou, stat nohama pevne na zemi a byt vzdy a za vsech okolnosti plně zodpovědná za sve myšlenky, potažmo pak i činy. (Ani kafe moc nepiju, cerny caj tez minimalne… nejlepsi je skutecne cista voda, aspon ja to tak vnímám.Clovek toho k zivotu moc nepotrebuje..)

Ikona diskutujiciho Standa 2023-05-30 04:43:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máš pravdu Aluško. TV nás denně a decentně drtí tím, že nám sděluje – nechte nás myslet za vás a my vám vymyjeme mozek. Dneska to už ale ví kdekdo. Nabízí se tedy otázka – komu vlastně ta trapná TV s těmi polopravdami slouží? Já rozhodně upřednostňuji internet.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-05-30 09:16:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Každý kdo má ještě tv v domácnosti, to zcela nepochopil.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-05-31 17:36:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Na internete je to ešte horšia katastrofa. V roku 1981 zahájila CIA svoj dezinformačný program platný pre všetky úrovne informovanosti… všetky dryhy médií, veda, univerzity, kultúra, história…
https://archive.org/details/cia-director-william-casey-disinformation-program-quote-soruce

Vyzerá to tak, že za chvíľu budú mať splnené na 100%. Ani tak jednoduchú vetu ako povedal vtedy šéf CIA takmer nikto nechápe.

„Budeme vedieť, že náš dezinformačný program je dokončený, keď všetko, čomu americká verejnosť verí, je falošné.“ – William J. Casey, riaditeľ CIA

Slovíčko „americká“ si môžete škrtnúť, pretože to platí rovnako pre západ aj pre východ.

Ikona diskutujiciho Pavel 2023-05-30 08:23:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Perfektní Děkuji

Ikona diskutujiciho hanka 2023-05-30 15:43:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já nesnáším nejen televizi, ale i 99% filmů, nedokážu sledovat filmy, je to pro mě stres. To už musí být opravdu hodnotný film s poselstvím, abych se na něj podívala. Když se podívám na něco co mi nesedne, zpracovávám to třeba i týden. Taky mě zaujalo, že mozky lidí, kteří sledují filmy společně, se synchronizují, tak už rozumím proč nesnáším kina nebo pouštění filmů v jakémkoli kolektivu.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-05-30 17:16:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Já to mám podobně. Čím jsem starší, tím mi přijde všechno stupidnější, primitivnější a ubožejší. Seriály, filmy, ale i hudba, jůtubeři, moderní literatura. Akorát to působí na nejnižší smysly a pudy člověka. Nenápadná masírka, co trvá skoro celé století – jedna velká agenda. Přece se to nedělá, aby se lidi vzdělávali a kultivovali. Někdy si pustím nějaký film čistě, abych se zasmála nebo z nostalgie, jinak skoro ne. Hodně si vybírám, čemu věnuju čas.
A taky to mám tak, že když vidím nějaké násilnosti ve filmech, dělá mi to zle. Jsem na to poslední roky hodně citlivá právě proto, že se takovýmto věcem moc často nevystavuju. Stejně mě dokáže znechutit jůtubeři, co neumí říct větu bez sprosťáren, a klipům plných „smyslného“ natřásání se se už jenom směju.

Ale ono nejde ani tak o TV, jako o to, že někteří neumí zapnout mozek a být kritičtí. Znám hromadu lidí, co seriály a přiblblé filmy sledují na PC online celé odpoledne. A nebo chodí pravidelně na hovinky, iděs a podobné stránky. Buď si to bahno do sebe lejí z TV nebo z netu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-05-31 09:59:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem to začala vidět v tu chvíli, kdy jsem s tím nebyla ve styku asi 2 roky. To mi bylo asi 18 a byla jsem z toho opravdu rozladěná, protože mi došlo, že jsem měla v hlavě nalitou spoustu hnoje z obrazovek, který tam nemusel být a viděla jsem že mě to hodně ovlivnilo. Tv má podle mě normalizační úkol ve společnosti. Sesekat mozky na jednu úroveň… bohužel hodně pochybnou. Ty debilní věci nepřipadají debilní dětem a lidem, kteří se na to dívají nonstop, protože se jim to znormalizuje. Jediné řešení je detox.

Posledních pár let mě už nebaví filmy a seriály, udržím pozornost asi 20 minut a vypnu to. Jsou ale výjimky, kdy fakt vydržím, kdy mi téma nepřipadá povrchní, nebo se tam děje nějaké mysteriozno. Věc, o které bych třeba před 15ti lety neřekla, že k ní někdy dojdu. Základní „problém“ totiž je, že si pořád pokládám otázku „k čemu ti to je, potřebuješ to?“ a tím filtrem spousta věcí neprojde. Je to ale dobré, protože se tím odsune velká hromada nedůležitých dějů a vznikne místo na novoty. Lidé často nemají čas proto, že ho investují do zbytečných věcí, ale neuvědomují si to.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-06-01 18:07:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, neznáš film Cesta do fantazie (Spirited away) . Japonský animáč, dějově je to podobné Nekonečnému příběhu. Taky je tam v hlavní roli dítě, které je v kouzelném světě a musí překonávat překážky. Jeden z těch filmů, ze kterého si každý vezme něco jiného. A navíc v soundtracku byla tahle písnička, která je naprosto nádherná a má krásné poselství: https://www.youtube.com/watch?v=tBSthP5LTZU

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-01 18:41:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Film jsem neviděla.. ale tu skladbu umím na flétnu 😀 noty k ní jsou super.

Ikona diskutujiciho hanka 2023-06-03 17:30:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, s tou moderní literaturou, tedy beletrií, úplně souhlasím! Nedokážu v tom vidět nic hodnotného. Umím udělat rozbor, dokážu dílo zhodnotit, analyzovat, číst mezi řádky, ale nevím k čemu to je dobré, nevidím v tom smysl. Je to práce pro práci, zabíjení času. O většině filmů platí totéž, o hudbě taky….vlastně většina kultury a umění jaksi postrádá smysl. Potom je docela boj, když se tomu umění sama věnuju, že lidi předpokládají, že zkonzumuju všechno a zajímá mě všechno, a nechápou, jak si můžu nechat ujít koncert, výstavu, film…já to ale fakt nepotřebuju konzumovat k tomu, abych mohla sama něco tvořit. Beru inspiraci úplně jinde a ostatní kolegové „umělci“ tomu nerozumí, jak můžu fungovat když nejsem v obraze.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-03 20:02:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám to samé s čr sk alternativou. Lidé mi píšou „jsem četl u toho, tamtem mi řekl *jméno* asi víte kdo to je…“ nevím. Čtu pouze zahraniční weby pro inspiraci a témata. Jsou napřed, jsou tam talenty které víc stojí za pozornost či překlad a jsou tam někdy věci které tady ještě nemáme. Jsem náročná, dělám to moc dlouho a místní malý rybníček mě proto neláká, málokdy se mi zavděčí. Raději chytám velké ryby venku na divokém moři. Je to relativní pojem, „být v obraze“

Ikona diskutujiciho Hana 2023-05-31 09:18:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sice u sebe v bytě televizi mám, ale nezapla jsem ji už ani nepamatuji, nemám ji ani zapojenou v zásuvce… takže vůbec nevím co za pořady právě běží a žije se mi celkem hezky🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-05-31 09:33:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyhoď ji a dej si tam akvárko nebo křečka 🙂
https://i.ytimg.com/vi/nPcxQNZApIk/maxresdefault.jpg

Ikona diskutujiciho Hana 2023-05-31 10:40:44
Ikona diskutujiciho
sipka

To je docela vtipný, protože nad křečkem jsem v poslední době fakt uvažovala 😀 líbí se mi džungaráci, dneska se mi o nich aj zdálo 😁

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-05-31 10:57:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak je hlavně neber ze zverimexu, ale od chovatele, který určitě pozná pindíka. Prodají ti ve zverimexu dva, aby jim nebylo smutno, oba to jakože budou kluci, ale ten jeden bude vlastně holčička a pak jich budeš mít 12. 🙂 To je zákon.
Brala bych spíš zlatého/syrského. Je přátelský, je teritoriální takže potřebuje žít sám (není riziko nežádoucího množení). Měli jsme s ním lepší zkušenosti, ani neutíkal. https://www.zooo.cz/krecek-zlaty/

Ikona diskutujiciho Irča 2023-05-31 18:20:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, zlatýho křečka mám po hodně letech taky… vymazlila a ochočila jsem si ho tak, že když chce, tak vydrží v klidu ležet a nechat se hladit… Jmenuje se Pinďa. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-05-31 18:23:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Náš zlatej byl taky moc hodnej. Džungaráci na nás spíš prděli… zato pořád zdrhali a množili se ostošest.

Ikona diskutujiciho Irča 2023-05-31 18:28:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, já teda křečka mám ze zverimexu, příště určitě pořídím z chovný stanice.

Hani, určitě je dobré předem vlézt do skupin na fb – hodně se tam radí a člověk příjde i na věci, které se dost za ty léta co jsem neměla křečka posunuly. (a nebo se to tenkrát neřešilo) Ve skupinách jsou i Chovné stanice, kde rádi poradí a pomůžou…
Prvně si to všechno nastuduj a zařid miláčkovi klec nebo akvárko..pak stačí vybrat z chovné stanice prcka a pokud nemáš auto nebo je chovná stanice zdaleka existuje i nějaká „Dovážka?“ 😀 zvířat…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-01 10:57:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Určitě se vyplatí si o křečcích alespoň týden dopředu číst a pouštět videa. Člověk si tím ujasní svou představu, co vlastně od toho zvířete čeká a co mu může nabídnout, jestli je vůbec vhodný adept. Mě vloni totálně nadchli krkavci, že jsou chytří, můžou mluvit a nosit člověku věci… takový odolný dravý „papoušek“ co může chodit ven sám. Ale po týdnu studia jejich chovu jsem pochopila, že to není zvířátko pro mě. Potřebuje dost speciální zázemí a s papouškem se absolutně nedá srovnat.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-05-31 19:00:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Od určité doby jsem začala nesnášet koukat se na film/seriál s někým. Vždy jsem po chviličce dívání přerušila (a šla se dokoukat např. sama), protože jsem se začala cítit špatně. Do kina jsem taky nikdy moc chodit nechtěla.. (vždy jsem se kinům spíše vyhýbala, ale ze slušnosti jsem tam kdysi občas zašla, pak jsem tam přestala chodit úplně)

Ikona diskutujiciho kiana 2023-05-31 19:08:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo a taky jsem měla jeden seriál, ve kterém jsem viděla nějaké poselství. Koukla jsme se na něj asi 2x-3x (v průběhu času, on není dlouhý). Chtěla jsem to někomu ukázat, tak že se koukneme spolu, a v tu chvíli jsem v tom seriálu nic zajímavého neviděla (jako bych to vnímala pohledem druhého člověka, který byl dost povrchní..ten jeho pohled), vše bylo pryč. Tak jsem koukání s někým přerušila, a když jsem to zapnula o samotě, opět jsem „něco víc“ (nějaký hlubší význam) vnímala.

Párkrát (výjimečně) se mi ale stalo, že když jsem se na něco koukala s někým, tak se na něj přenesla moje moudrost výkladu děje (a byl pak díky tomu schopný toho pobrat víc než kdyby se díval o samotě, jenže nabytou moudrost hned zase ztratil, takže na to jakoby i zapomněl, že na chvíli uvěřil „konspiracím“, když se dostal zas do všedního života). Takže koukání s někým k ničemu dobré není.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-01 10:54:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak, něčí energie tě ovlivní a něco, co ti předtím připadalo úplně úžasné, ti pod vlivem cizí energie najednou připadá stupidní… když si toho obratu všimneš, můžeš energii toho člověka analyzovat, pokud se s tím nestotožníš.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-06-04 03:32:30
Ikona diskutujiciho
sipka

jo byl to velkej rozdíl.. připadalo mi to stupidní a bez hloubky (jako bych to viděla jeho pohledem)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-04 10:36:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tohle se mi přesně stává. 😀 Něco začnu a najednou mám pocit že je to kravina, že mě to samotnou náhle nezajímá a ještě navíc zním podivně dutě (jakoby se mi můj hlas vracel zpátky proti zdi, protože ta zeď to nebere) – takhle vím že mě nikdo neposlouchá. Když se zeptám jestli někoho zajímá co říkám a vnímá mě, tak sice dostanu odpověď že ano a poslouchá, ale protože vím že ne, tak to rychle utnu a jdu dělat něco užitečnějšího. Dokonce i když řeknu že se nepotřebuju vykecávat zbytečně, že se neurazím, tak se stejně nepřiznají že mě nevnímají. 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek