Jak vychovávat spirituálně nadané dítě

19.8.2019 v Spiritualita 8

Výchova dítěte je jeden z nejnáročnějších a nejúžasnějších úkolů. Péče o pohodu a vzdělání nového jedince je velká výzva plná možností, ale i pastí. Je to mise, která vyžaduje velkou vnitřní i vnější rovnováhu. Není pochyb o tom, že děti milují svět kouzel a tajemna. Je v jejich čisté přirozenosti vyjadřovat intuici, empatii a připravenost přijmout vše neviditelné. Jejich mysl ještě nebyla zdeformovaná systémem výchovy, školství a mediální manipulace. Proto je jejich představivost nezkrotná. Snaha vychovávat dítě spirituálním způsobem, je v souladu s jemnou dětskou duší.Co nedělat
Měli bychom vzít v úvahu následující:

1. Proti spirituálnímu stylu života existuje mnoho předsudků. Pokud vaše dítě projeví lásku k duchovnu a tajemnu, může být konfrontováno s předsudky, které jsou v běžné kultuře rozšířené o esoterice a čarodějnicích. To neznamená, že musíte zcela umlčet své přesvědčení. Bude ale moudřejší vyhnout se používání příliš okatých prohlášení. Není potřeba, aby každý věděl kdo jste a co děláte, duchovní styl života je hlavně niterná záležitost. Je to vnitřní, soukromý, intimní proces, do kterého nemusíte zasvěcovat každého a mnohdy to ani není žádoucí. Většina lidí to nechápe a nemá na to cit. Nechte proto spíše mluvit své činy a jít dětem konstruktivním příkladem. Děti vaše kouzlo vycítí.

2.
Netlačte moc na pilu a nenuťte děti, aby se učily za každou cenu vaše nápady a rituály. Děti, zejména adolescenti, mohou reagovat na vaši rodičovskou autoritu protitlakem, pokud na ně budete moc hrrr. Nikdy jim nedávejte duchovní styl života za povinnost. Je to marné a může to mít i opačný výsledek než to, o co usilujete. Buď to má dítě přirozeně v sobě, nebo nemá. Netlačte ho do ničeho co nechce, nebo co vnitřně necítí.

3.
Nebojte se! Velmi výjimečné dítě může rodiče mnohokrát dost vyděsit silou svých zážitků a vhledů. Pokud se toho začnete bát, můžete svůj strach na dítě přenést a tím ho oslabit a zpomalit jeho rozvoj. Nebo se před vámi dítě uzavře, protože rychle pochopí, že nejste připravení, ani dostatečně zralí na to, abyste dokázali rozumět jeho darům a přestane vám to říkat. Tím se hodně ochudíte a poškodíte důvěru mezi vámi.

Co dělat
Rodičovství je kreativní proces, který vyžaduje přizpůsobení se povaze každého dítěte. Některé děti si mohou raději hrát venku, zatímco jiné mohou rády číst. Rodiče by měli sledovat individuální potřeby dětí a podporovat je.

Tyto nápady můžete zrealizovat, aby se duchovně nadané dítě cítilo dobře a mělo podporu ve své jedinečnosti:

Naučte je respektovat a oceňovat přírodu
Spojení s matkou přírodou a jejími schopnostmi je velice důležité pro duchovní rozvoj. Nemůže to být o teoretické diskuzi s našimi dětmi. Měli bychom jít ven a ukázat jim, jak je příroda dokonalá, jak důmyslně rostou rostliny podle zlatého řezu, jak se skládají listy podle fibonacciho posloupnosti, jak dokonale je každý tvor uzpůsoben svému stylu života, jak krásný je i obyčejný hmyz. Nechte děti promluvit se stromem. Řekněte jim o hodném duchu, který ve stromu žije. Příroda je velice léčivá a je to ideální místo, kde se dítě může duchovně rozvíjet. A možná nakonec naučí mluvit s vílami dítě vás, než vy vaše dítě 🙂

Pro duchovně nadané lidi je spojení s přírodou a pobyt v ní velice důležitý! Budou toužit po životě poblíž lesa, budou pěstovat kvanta pokojových rostlin, budou venku sbírat kamení, klacky, kůru a budou chtít chovat domácí zvířata. Smiřte se s tím. Život bez přírody je pro ně nepřirozený a velice nezdravý.

Podpořte jejich fantazii a nadšení
Dětská mysl vytváří nekonečně pestré představy a scénáře. To může být také zdrojem inspirace pro jejich rodiče. Děti dokážou navzájem spojit věci a situace takovým způsobem, který už často jako dospělí neumíme. Nechte je vyjádřit nahlas jejich myšlenky a nechte je projevit se v tom, co je fascinuje a zajímá. Bude to přínosné a inspirativní i pro vás.

Věřte dětské intuici
Děti, které ještě nebyly zmanipulovány duchem egoismu, materialismu, skepticismu a chamtivosti, jsou z hlediska intuitivního vnímání moudřejší, než dospělí lidé. Jejich empatie a intuice je silnější díky jejich duševní čistotě.
Díky tomu jsou děti blíže duchovnímu světu a dokážou s ním komunikovat naprosto přirozeně a spontánně. Už jste slyšeli děti mluvit o svých imaginárních přátelích, kteří jsou vedle nich? Možná je tam opravdu anděl nebo víla, která je kontaktuje. Naše racionalita blokuje tuto komunikaci, ale děti to mají otevřené.

Věnujte pozornost jejich snům
Pro děti jsou sny skutečné i po probuzení. Sny jsou hlasem naší duše a oplývají hlubokou moudrostí. Zatímco dospělý člověk věnuje svým snům málo pozornosti nebo žádnou, pro dítě to může být důležité zjevení o jeho touhách nebo strachu. Může to být také klíčové volání z duchovního světa.

Kdykoli vaše dítě promluví o svém snu, prosím naslouchejte mu! Dozvíte se tak více o svém dítěti, které vám svěří co se děje hluboko uvnitř něj a posílíte vzájemnou důvěru. Možná spolu i přijdete na smysl snu a můžete mu poradit.

Neochota vyslechnout si důležitý sen, který má duchovně nadaný člověk potřebu vám povyprávět, je pro nadaného člověka zklamání jeho důvěry a pochopí tím, že o něho nemáte hlubší zájem, což je pro něj zraňující, zejména ve vztahu k rodičům. Nenechte si to ujít, aby se vám nestalo, že už vám příště nic neřekne.

Naučte je rituály
Činy jsou silnější než slova. Všichni víme, že děti jsou zvědavé a rády napodobují své rodiče. Ukažte a vysvětlete jim všechny své očistné nebo ochranné rituály, které děláte pro ochranu sebe, svého domova, nebo svých blízkých. Nechte je osahat si vaše ochranné pomůcky, krystaly, vykládací karty. Dělejte to spolu, zasvěťte je do všeho co umíte, naučte je uplatňovat tyto schopnosti v praxi. Povyprávějte jim své mystické zážitky.
Skutečně duchovně nadané dítě tím bude naprosto pohlcené a bude se o to velmi zaníceně zajímat a vaše zkušenosti si přenese do budoucího života, takže nebude začínat od nuly. Vůbec nebude potřeba ho do toho tlačit.

Nezanedbávejte je!
Je pochopitelné, že rodiče jsou často velmi vyčerpaní každodenní pracovní zátěží. Přesto je škoda nechat vaše dítě sedět celý den před obrazovkou a jíst junk, abyste si mohli užít nějaký čas osamotě. Tím se ničí potenciál vašeho dítěte.

Mějte na paměti, že čím více nadané vaše dítě je, tím je zároveň i uvědomělejší a inteligentnější. Bude si perfektně pamatovat naprosto všechno, co uděláte a neuděláte už od velmi nízkého věku. V dospělosti bude velmi kvitovat vše dobré a bude velmi dobře vědět o všem špatném. Nic nezahalí závoj zapomnění, proto na každém dnu a na každé vaší větě záleží.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-19 01:05:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak za prvé… nádherný obrázek(vlastně všechny)! 🙂 bílé vlasy, bílý vlci, to je moje.

„Děti, zejména adolescenti, mohou reagovat na vaši rodičovskou autoritu protitlakem, pokud na ně budete moc hrrr.“ – jooo, přesně tak jsem reagovala celé dětství já 🙂 a bylo mi jedno, jestli to byl učitel nebo rodič, když moc tlačili a moc si mysleli, že mě můžou ovládat, nespolupracovala jsem… pak z toho pochopitelně byly problémy. nikdy jsem si třeba nechtěla nechat nacpat cizí názor, nechtěla jsem být blbá opakující ovce a když na mě někdo slovně zaútočil, bránila jsem se – což třeba vychovatelku na intru dost překvapilo. pche, jak si mohla myslet, že se může do lidí jen tak navážet.

to s tím uzavřením se je taky pravda moc dobře to znám. já byla velice uzavřená celé dětství. buď mi nikdo nerozuměl nebo prostě s většinou lidí kolem mě nebylo o čem mluvit – já nechápala je a oni nechápali mě. jen na základce (první stupeň) jsem si jednu dobu docela rozuměla s klukama. pak až přišla první nejlepší kamarádka, se kterou jsme si +- rozuměly, ale nikdy to zatím nebylo porozumění na hlubším, duchovním levelu. to už ani teď nečekám, že u někoho přijde:/ nejblíž je mi tenhle web. spoustu lidí se cítí často osaměle, řekla bych, že je to celkem normální.

děti mít neplánuju, ale jeden nikdy neví, co bude. to se nedá takhle předpokládat 20 let dopředu když ani nevíte, jak se vám vyvine život, kde vlastně jednou budete žít. já jen že mám sto chutí si tyhle články kvůli tomu vytisknout… co kdyby jednou 😀

Ikona diskutujiciho Zdenek 2019-08-20 10:18:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Narvano, můžeš mi prosím napsat na [email protected]? Tvůj koment mě zaujal, chtěl bych s Tebou probrat více témat, jenž máme společné. Ahoj Zdenda

Ikona diskutujiciho Jirka H 2019-08-19 01:22:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle vypadá skutečně jako mé dětství. Mnoho věcí jsem si pamatoval, sny měl hlubší včetně astralního cestování, v mládí jsem objímal stromy, obdivoval kytky, motýly. Problém byl ten že máma neměla na mě čas, brzy po narození se rozešla s mým otcem a moje ségra už jako dítě musela zastoupit roli dospělého protože navíc můj brácha byl úplně postížený a vyžadoval nejvíce pozorností. Takže jsem nakonec spíše byl izolovaný a jak začala školka a hlavně škola šlo to s mým talentem a spiritualním rozvojem totálně z kopce. Škola mi brala čas i sílu a já se dal na počítačové hry abych aspoň na chvíli z této kruté reality utekl. Teprve až v roce 2018 díky hrám ale hlavně díky internetu jsem si rozvzpoměl na své celé dětství na své ztracené sny a přání které jsem jako malý chtěl naplnit a začal to dohánět, naučil jsem se i o své introvertní povaze a co jsem hlavně nejlépe udělal je že jsem se vyhnul alkoholu a drogám po kterých bych mohl být už navždy ztracený.

Ikona diskutujiciho Namasteen 2019-08-19 08:13:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sice to nesouvisí s článkem, ale mám zase zajímavou zkušenost s tvým krystalem. Dneska v noci jsem si ho nandala, podotýkám, že jsem ho fakt dlouho neměla na krku, ale od čtvrtka jsem byla nějak unavená a dneska v noci mě nepříjemně pálila hlava, a krystal na to zabral.

Zdálo se mi, že jsme s mně známým mužem běželi v nějakém baráku směrem nahoru a ten muž si cestu zkrátil přes byt cizí ženský. Uprostřed totiž měla schody vedoucí nahoru, on to ještě stihnul, ale já tam potkala pani domácí. Z nějakýho důvodu mě ale neviděla, byla jsem pro ni neviditelná. Za mnou ještě běžela ale nějaká žena a tu už zmerčila. Vzala jí kabelku, aby se podívala, že jsme jí v bytě nic nevzaly, ale já věděla, že je to jen finta a ve skutečnosti chce ukrát naše věci. Jestli si pamatuju dobře, kabelka měla červenou barvu, možná pak i černou. Vyndala z ní hezkou tmavě modrou krabičku a v ní byly krásný jemný krystaly v pastelových barvách. Tak jsem jí to na férovku vzala z ruky, že tohle nám tedy brát nebude. Ani nebyla překvapená, že tam jsem. Naštvala se a cítila jsem, že na mě něco pošle. Tak jsem jí před nosem zamávala aluščiným krystalem – který jsem měla v tu chvíli i ve skutečnosti na krku – a ona zbělela vzteky. Semkla rty a vztekle blýskla očima, protože věděla, že nic nevzmůže. Na pohodu jsem jí hodila za hlavu a v klidu odešla. Ještě za mnou něco posílala, ale to se odrazilo od zelenýho kopce, kterej se za mnou vyloupnul. A vůbec tam pak bylo pěkně, hezký pole. Symbolika celého snu je tedy taky zajímavá…

Tak dobrý, že na čarodějnice něco zabírá. Z nějakýho ujetýho důvodu mi lezou do snů a já jsem vždycky proti nim hrozně slabá. Ony vůbec rády kradou zajímavý věci, potvory. Kdysi jsem dostala od zemřelýho dědečka zajímavej krystal a hned mi do snu skočila nějaká baba jaga, hrozně se mi vysmála, protože jsem proti ní nebyla nic, a krystal mi vzala. Dodnes mě to mrzí, protože vím, že byl pro mě důležitý, děda se tehdy o mě staral. No tak tehdy mě nasraly dost 🙂 Už mám víc zkušeností, že když mám krystal, tak se ke mně tyhle entity nedostanou.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-19 15:15:38
Ikona diskutujiciho
sipka

To je hustý, já zas mám ve snech agenty. Ale čarodějnice? To by mě nenapadlo 😀 dobrý, že tě ochránil Aluščin krystal.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-08-19 16:45:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky mám hlavně problémy s agenty. Za čarodějnicu jsem většinou ve snu já 😀 taky proto mě honěj.

Ikona diskutujiciho Namasteen 2019-08-20 15:50:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevim 😀 Buď jsem někdy něčím naštvala je nebo někoho jinýho, anebo sama dělám něco blbě. Ale naše ženská rodová linie je vcelku zajímavá…B-) Je to zajímavý no, čarodějnice na energetický rovině vždycky stojí přesně mezi. Není ani dobrá, ani zlá, je přesně uprostřed a moc dobře to ví a umí zacházet s oběma polaritama. Vy akorát nikdy nevíte, se kterou se zrovna vytasí 😀 Když jsem potkala dobrou čarodějnici, tak měla dost odlišnou energii a byla to spíš jemná bába kořenářka a něco mi radila. Mě by spíš zajímalo, co dělat, aby měly smůlu. Hádám ale, že to bude posílení energie srdce…

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-08-19 11:27:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po prečítaní tohto článku, som zas pyšnejšia, že sa s výchovou uberamé správnym smerom. Je to skutočne úžasná úloha, nikdy som nebola šťastnejšia a spokojnejšia, odkedy sú deti s nami.
Milujem tú ich hravosť, „dospelácku“ dôležitosť zároveň a mám pocit, že sa od nich učím viac ako oni od nás.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek