Jak vyrobit vlastní roll on s kompozicí esenciálních olejů

16.12.2022 v Návody 6

Na esenciálních olejích je zajímavá jejich schopnost pomáhat při potížích, se kterými se běžně setkáváme. Jako je úleva od bolesti, hojení, ošetření škrábanců, podráždění kůže, podpora kvalitnějšího spánku atd. Esenciální oleje mají různé využití a jedním z dalších zajímavých způsobů je výroba roll onu. Vonné směsi v roll on lahvičkách jsou praktické a snadno se nanáší.Pokud byste nějaké rádi vyrobili pro sebe nebo pro své blízké, jako první budete potřebovat nějaké kvalitní roll on lahvičky, ideálně s ocelovou kuličkou, která vydrží déle, než plastová. Prázdné roll on lahvičky nejsnadněji najdete ve specializovaných e-shopech, které se zabývají výrobou domácí kosmetiky.

Pak budete potřebovat nosný olej, kterým silné éterické oleje zředíte. Zkuste pro začátek mandlový olej, nebo jojobový olej.

Do 10ml lahvičky nakapete počet kapek esenciálního oleje podle vámi preferovaného receptu. Poté lahvičku naplníte až po vrch nosným olejem. Směs pak naneste, kdykoli bude potřeba. Esenciální oleje jsou velmi silné. Nejlépe účinkují, když se používají zředěné a častěji, například každé 3-4 hodiny.

Směsi esenciálních olejů pro dospělé

Zklidnění
10 kapek levandule
1 kapka majoránky
1 kapka heřmánku
1 kapka ylang ylang
2 kapky santalového dřeva
2 kapky kadidla

Doplňte 10ml váleček nosným olejem dle vlastního výběru. Aplikujte na zápěstí a zátylek dle potřeby pro podporu pocitu klidu.

Uzemnění
2 kapky pačuli
2 kapky vetiveru
2 kapky limetky
20 kapek kadidla
20 kapek levandule

Doplňte 10ml váleček nosným olejem dle vlastního výběru. Aplikujte na zápěstí a zátylek dle potřeby.

Proti žaludeční nevolnosti
10 kapek máty peprné
8 kapek zázvoru
2 kapky fenyklu

Doplňte 10 ml váleček nosným olejem dle vlastního výběru. Aplikujte na oblast břicha.

Dobrou noc
10 kapek kadidla
10 kapek bergamotu
10 kapek heřmánku
12 kapek vetiveru
12 kapek levandule
8 kapek cedrového dřeva

Doplňte 10ml váleček nosným olejem dle svého výběru. Aplikujte na pulzní body na zápěstí a/nebo za ušima.

Směsi esenciálních olejů pro děti

Sladké sny
15 kapek levandule
2 kapky santalového dřeva
5 kapek heřmánku

Doplňte 10ml váleček nosným olejem dle vlastního výběru. Aplikujte na pulzní body na zápěstí nebo na chodidla.

Směs na bolístky 
10 kapek levandule
10 kapek tea tree oil (kajeput)
2 kapky kadidla

Doplňte 10ml váleček nosným olejem dle vlastního výběru. Aplikujte na řezné rány a škrábance. Tato směs dezinfikuje a zklidňuje podrážděnou pokožku.

Čas se soustředit
10 kapek pomeranče
10 kapek máty peprné

Doplňte 10 ml váleček nosným olejem dle vlastního výběru. Aplikujte na spodní část krku pro podporu soustředění podle potřeby.

Proti kašli
7 kapek eukalyptu
7 kapek kadidla
5 kapek lípy
5 kapek rozmarýnu
5 kapek tea tree oil (kajeput)

Doplňte 10 ml váleček nosným olejem dle vlastního výběru. Aplikujte na hrudník dle potřeby pro zklidnění kašle.

Toto jsou vyzkoušené směsi, ale protože každý člověk má trochu jinou biochemii, může na eseciální oleje a jejich směsi reagovat trochu jinak.

Vždy byste měli směs před použitím nejprve otestovat na kožní snášenlivost, zejména abyste se ujistili, že nemáte na žádnou z obsažených složek alergii. Malý vzorek oleje jednoduše ťupněte do jamky v předloktí a počkejte 24 hodin. Pokud by se objevilo začervenání, svědění, otok, pak jste alergičtí a směs nemůžete používat.

Existuje samozřejmě mnoho dalších směsí pro různé potíže, ale můžete si směsi také sami vymyslet, nebo upravit tyto již navržené. Kreativitě se meze nekladou.

© aluska.org 2022

 

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Květa 2022-12-16 10:39:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško vy jste úžasná. To jsou tak překrásné nápady.. pošlu článek vnučce. Miluje olejíčky a myslím že mi nějaký podle návodů ráda vyrobí. Zadám si dáreček pro babičku 🌹

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-16 10:42:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to jsou v podstatě i DIY nápady jak udělat vlastní olejový parfém. Saloos prodává rollon s růží a ten mám moc ráda. Ale toto by byla úžasná změna do kabelky. Zkusím ty vonné kompozice. .. a děkuju za článek! 🙂

Ikona diskutujiciho Anička 2022-12-16 14:02:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu děkuju, dnešní článek je krásný. Těším se až něco pěkného stvořím.

Ikona diskutujiciho Zlatka 2022-12-17 13:38:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

krásný nápad 🙂 děkuji

Ikona diskutujiciho Q 2022-12-17 13:50:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zaujala mě zmínka o testu kožní znášenlivosti a přidávám pro zajímavost něco o alergiích na éterické oleje. Myslím že to článek hezky doplní. jestli je tu někdo alergik tak zbystřete

Jaké alergeny jsou v esenciálních olejích a kosmetice nejčastěji?
Nejčastěji esenciální oleje obsahují Citral, Citronellol, Eugenol, Geraniol, Limonene nebo Linalool. Najdete je napsané ve složení výrobku, v kolonce ingredients (INCI). Nejspíš někde ke konci.

Které esenciální oleje obsahují alergeny?
Například levandulový, citronový, mátový, borovicový, jasmínový, skořicový, růžový, vanilkový, pomerančový, mandarinkový. Seznam je mnohem delší.

Ikona diskutujiciho Petra 2022-12-21 15:19:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kadidlo a santal mi smrdí, naopak naprosto se nemůžu nabažit vůně benzoinu (styrax) zvláště v kombinaci s vanilkou. Dceři smrdí úplně všechno, takže kvůli ní léta nepoužíváme aviváže, chemické čisticí prostředky (většinou jen páru), prací prášky, (parfémy už vůbec!!), vykuřovadla, vonné tyčinky, aromalampy. Alergie nemá žádné. Jen na pachy je tak citlivá, že si ani nemůže najít partnera, protože jí smrdí i lidé. Jakmile se k někomu přiblíží, je po přitažlivosti. Zato je výborná kuchařka. Dokáže dokonale harmonicky a jemně ochutit jídlo, je to až neuvěřitelné. Ona sama tvrdí, že nejlepší vůně je čistý vzduch a pramenitá křišťálová voda.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek