Jak využít esenciální oleje v domácnosti

13.12.2022 v Návody 8

Když člověk propadne kouzlu éterických olejíčků, snadno se mu doma nahromadí pestrá sbírka. A co teď se všemi těmi úžasnými oleji dělat? Aromalampa není jediné místo, kde éterický olej upotřebíte. Ve skutečnosti si éterické oleje mohou najít místo úplně všude, od lékárničky, kosmetiky, ložnice, až po úklid.Ekologický úklid
Citrusové oleje jsou skvělé pro zvýšení čisticí síly přípravku. Přidejte trochu pomeranče, citronu, limetky nebo grapefruitu do skleněné lahve s rozprašovačem a octem a získáte přírodní, netoxický čisticí prostředek.

Nakapáním éterického oleje do kyblíku při mytí podlahy domov krásně provoníte. Funguje citron, pomeranč, levandule, šalvěj, můžete použít jakýkoli olej, který máte rádi.

Dezodorizace lednice
Smrdí u vás mrazák nebo lednice? Prevencí je každou potravinu, kterou do lednice ukládáte, nejprve vložit do čisté uzavíratelné nádoby, nebo alespoň přetáhnout sáčkem, zejména pokud je to sýr, uzenina, maso, nebo cokoli aromatického.
A jak pach potlačit, pokud už k nehodě došlo? Vložte do lednice misku s půl hrnkem jedlé sody zakápnuté 4-5 kapkami oblíbeného citrusového oleje. Udělejte si pak čas a lednici pořádně umyjte octem, může být s přídavkem citronového esenciálního oleje.

Odpuzovač pavouků
Do skleněné lahvičky s rozprašovačem se dá čistá voda s troškou esenciálního mátového oleje. Pokud se tím lehce postříkají rámy oken a dveří, pavouci přes ně nepolezou do domu.

Pokojový osvěžující sprej
Přidejte své oblíbené éterické oleje do skleněné lahvičky s rozprašovačem a trochou vody. Zkuste kombinaci lemongrass s levandulí. Tímto sprejem můžete kdykoli přírodně osvěžit vzduch. Voňavý sprej s osvěžujícími oleji vám může v případě nouze posloužit i jako provizorní lehký deodorant nebo k osvěžení a dezinfekci zapocených nohou – i když mýdlo a voda jsou samozřejmě nejlepší způsob jak takovou situaci vyřešit.

Osvěžení bot
Můžete své boty udržovat svěží s trochou bazalky, citronu, nebo levandule. Naneste kapku na vatový tamponek a na noc ho vložte do bot.

Akné
Pubertální čtenářstvo jistě potěší tento tip. Zanícený bolák na tváři je možné ošetřit lehkým ťupnutím vatičkou namočenou v tea tree oilu. Akné tea tree oil vyštípe a bolák se krásně vyhojí. Ale pozor, v blízkosti očí tea tree oil nepříjemně větrově dráždí, pod oči na tváře proto nedávat. Jako první pomoc, když nic jiného nemáte, je ale skvělý.

Voňavá koupel
Chcete voňavou vanu a doma nic nemáte nakoupeno? Představte si, že nemusíte kupovat žádné koule, soli, ani koupelové pěny. Jednoduše do napuštěné vody dejte pár kapek vašeho oblíbeného oleje a můžete se koupat. Koupat se dokonce můžete i v bylinkovém čaji. Výborně se mi do vany osvědčil i vývar z pelyňku s přikápnutím šalvějového éterického oleje pro energetickou očistu, pokud nebylo nic jiného po ruce.

Voňavý polštářek
Koupili jste si nebo dostali darem voňavý polštářek s krásným dekorem? Obvykle bývá naplněný levandulí, nebo jinými bylinkami, ale asi po roce přestává vonět. Nevyhazujte ho, místo toho ho použijte jako vonítko. Éterický olej z levandule nakapejte přímo na vonný polštářek, provoní vám celou ložnici.

Domácí repelent
Už dávno se mi zhnusily kupované chemické repelenty, proto jsem experimentovala s výrobou domácího odpuzovače hmyzu. Možná vás to překvapí, ale pokud máte doma pár lahviček s éterickými oleji, můžete s nimi spáchat poměrně funkční prostředek bez nutnosti něco dokupovat.
Nejlépe se mi osvědčil tento postup: Pokud má lahvička s rozprašovačem objem asi 100ml, naplním ji do tří čtvrtin čistou vodou a zbývající čtvrtinu 25ml dokapu směsí esenciálních olejů. Čím více je v lahvičce oleje, tím je repelent účinnější. Citron, levandule, lemongrass, citronella, tvoří základ směsi a většinou bývají po ruce, protože jsou levné a snadno dostupné. Nejlepších výsledků s domácím repelentem jsem docílila tehdy, kdy tato základní směs obsahovala i 10-20 kapek éterického oleje Moskytol (to už je směs es.olejů), tehdy efektivně odpuzoval i těžce žravé ovády. K mému zklamání už jsem ho nenašla nikde ke koupi.

Mezi další repelentní oleje patří rozmarýn, tea tree oil, cedr, eukalyptus, tymián, geranium, citronella, pačuli. Pokud je doma najdete, tak je tam dejte. Lahvičkou s rozprašovačem před použitím zatřeste a aplikujte hojně ze všech stran. Pokud se někde nenastříkáte, riskujete, že to místo ovád najde a hryzne si. Speciální pozornost proto věnujte zádům a zadní části nohou. Protože tato skvělá domácí fušeřina neobsahuje žádné stabilizátory, má díky obsahu obyčejné vody životnost jednu letní sezonu, to je asi 1-3 měsíce. Na další rok si udělejte nový.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-12-13 11:48:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

perfektní článek, děkuji za nápady 🙂

Ikona diskutujiciho RomanaD 2022-12-13 11:49:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano. Využití v aromalampě je takový mainstream. Ve skutečnosti se to dá použít skoro všude když se ví jak na to.

Ikona diskutujiciho Anička 2022-12-13 14:06:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nápad na domácí odorant proti hmyzu se mi moc líbí 🙂 konečně se zbavím chemie.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-12-13 14:12:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já moc ráda dávám es. oleje do zvlhčovače vzduchu s difuzerem:) krasně to voní po celém bytě a je to zdravé. a nápad s tou lednicí a pavouky je super!! žiju na kraji města a pavouky máme :,) a po tom, co mě několikrát vyděsili v dětství, z nich mám fobii:D z johan specialně, brrrrrr

Ikona diskutujiciho iva 2022-12-14 12:15:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

když byly děti malé, dávala jsem jim do vany éterické oleje v mléce nebo v trošce smetany 🙂 potom se nemuseli ani mazat krémem

Ikona diskutujiciho Karel 2022-12-14 15:41:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Genialita v jednoduchosti.

Ikona diskutujiciho Zlatka 2022-12-14 15:40:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

krásný článek 🙂

Ikona diskutujiciho Jana 2022-12-15 22:12:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

aj ja ďakujem za článok 🙂
používam esenciálne oleje od roku 2019… skutočné esencie, nie umelé brečky. A týmto esenciám som neskutočne vďačná za pomoc pri tráviacich problémoch, chrípku riešim s nimi za deň a noc – a to doslova. Pomohli mi s problémami so zubami a vyliečila som si s nimi aj bolesť trojklaného nervu. Riešim nimi aj popáleniny v kuchyni a zbavila som sa s pomocou esencií aj kurieho oka. Toto sú moje osobné skúsenosti.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek