Jak zpomalit stárnutí zdravou stravou a životosprávou

15.10.2020 v Prevence 4

Stále větší počet studií zjišťuje, že to co jíte, jako často a kolik, může mít vliv na kvalitu a délku vašeho života. Výzkumníci ukazují, že sníst o 40% méně kalorií, než obsahuje obvyklá strava, má blahodárný účinek při prevenci vzniku nemocí, projevů přibývajícího věku a dokonce i na délku vašeho života. Zdá se, že je tedy jasné, že kvalita a kvantita jídla, které jíme, má velký vliv nejen na naše zdraví, ale i na naše stárnutí.Pro přirozené zpomalení stárnutí organismu, dělejte následující jednoduché věci:
Strava pro přirozené zpomalení stárnutí

1. Vitamíny B6 a B12
Pro snížení kortizolu a zvýšení hladin serotoninu, který pomáhá zmírňovat depresi a úzkost, užívejte denně vitamin B6 a také vitamín B12.

2. Brokolice
Brokolice obsahuje velké množství izotiokyanátů, složek potlačujících rakovinu. Isotiokyanáty fungují tak, že zapínají geny bojující proti rakovině a vypínají ostatní, které onemocnění podporují.
Na zaregistrování zdravotních přínosů této zeleniny, jí vůbec nemusíte jíst hodně. Studie dokazují, že muži, kteří snědí týdně zhruba jednu standardní porci brokolice nebo květáku, mají nižší riziko rakoviny prostaty.

3. Levandule
Levandule je přírodní uvolňující prostředek, který pomáhá udržovat stabilní hladiny kortizolu a úžasně voní. Tento esenciální olej používejte do koupele, nebo si ho naneste na obličej a tělo, případně si polštářek se sušeným květem položte do postele.

4. Čaje
Zelený čaj, bílý čaj, oolong, rooibos a černý čaj obsahují antioxidanty zvané polyfenoly, které chrání vaše buňky před poškozením volnými radikály.

5. Volně žijící ryby
Poskytují protizánětlivé omega-3 nenasycené mastné kyseliny pro zpomalení stárnutí. Divoký aljašský losos obsahuje vysoké hladiny vitaminu D a astaxanthinu, účinných antioxidantů pomáhajících bojovat s příznaky stárnutí.

6. Syrovátková bílkovina
Nejlepší způsob pro zvýšení a udržení vašich hladin GSH (glutathionu) je zajistit, aby vaše strava obsahovala potraviny (jako jsou syrovátka, ale také vejce) bohaté na sírové aminokyseliny, které vaše buňky potřebují na syntézu glutathionu.
Bylo prokázáno, že taková strava v těle zvyšuje obsah uvedeného antioxidantu. O glutathionu je známo, že zlepšuje integritu telomer, což jsou svazky DNA nacházející se v každé buňce, které se věkem zkracují. Výzkumníci mají podezření, že se tak děje kvůli jejich poškozování volnými radikály. V mutacích DNA hrají roli volné radikály a existuje důkaz, že mutace ve vašich telomerech mohou způsobit, že se z nich při dělení buněk ztrácejí větší kusy, než obvykle.

7. Zelená listová zelenina
Důležité živiny na podporu zdraví kostí, očí, a dokonce i na předcházení rakovině, poskytují kapusta, řepa, červená řepa a špenát. Spirulina zajišťuje vysoké hladiny antioxidantů, včetně polyfenolů. Tento superantioxidant je mocnou zbraní proti předčasnému stárnutí.

8. Kadidlo
Skvělými léky proti stárnutí jsou esenciální oleje jako kadidlo, myrha a santal. Mají hodně antioxidantů a obsahují složky, které přirozeně vylaďují hormony a snižují poškozování buněk. Jeden lidový recept dokonce radí pro zpomalení stárnutí užívat denně dvě kapky kadidla (pryskyřice stromu Boswellia) rozpuštěné ve vodě. Určitě se však o tom předtím poraďte se svým lékařem, pokud byste to chtěli zkoušet.

9. Borůvky
Borůvky mají nízký obsah cukru, i tak je však nejlépe jíst je s mírou, aby vám nevyskočili hladiny inzulínu. Studie, zveřejněná Tuftsovou univerzitou ukázala, že anthokyaniny (pigmenty, které jim dodávají jejich tmavou barvu) v borůvkách zřejmě bojují s oxidačním stresem.
Oxidační stres je jedna z hlavních příčin stárnutí. Anthokyany také pomáhají vašemu mozku s vytvářením dopaminu, chemické látky, která je důležitá pro koordinaci, fungování paměti a vaši náladu.
Jako se vším ovocem a zeleninou, snažte se kupovat ty organické. Silné léčivé a chorobám předcházející vlastnosti mají i jiné druhy bobulovin, jako jsou třešně, acai, ostružiny, jahody a brusinky.

Jak se vyhnout stárnutí

1. Přestaňte pít slazené nealkoholické nápoje
Všechny koly, ať už dietní nebo běžné, obsahují fosfáty nebo kyselinu fosforovou, slabou kyselinu, která může vést k problémům se srdcem a ledvinami, ztrátě svalstva a osteoporóze. Mohou také spustit zrychlené stárnutí.
Studie, zveřejněná v časopise FASEB zjistila, že vysoké hodnoty fosfátů, nacházející se v nealkoholických nápojích způsobují, že laboratorní potkani hynou o celých pět týdnů dříve než krysy, jejichž strava měla normální hladiny fosfátů.

2. Používejte méně make-up a jinou kosmetiku
Studie z roku 2013, publikovaná v časopise Environmental Health Perspectives zjistila, že parabeny, chemické látky běžně používané v kosmetických výrobcích a lécích, působí jako disruptory hormonu estrogen, čímž uvádějí normální ženskou plodnost do procesu předčasného stárnutí.
Ženy, které měly v moči vyšší hladiny parabenů, zažívaly změny ve fungování vaječníků a také zrychlené dozrávání vajíček.

3. Dejte stop cukru
Celoživotní nadměrné oddávání se cukru, se může nakonec projevit na vaší tváři ve formě předčasných vrásek. Pachatelem je přirozený proces zvaný glykace, při kterém se cukr ve vašem krevním řečišti váže na bílkoviny, aby vytvořil škodlivé nové molekuly, nazývané koncové produkty pokročilé glykace, ironicky známé pod zkratkou AGE.
Konzumace většího množství cukru – ať už přímo přidaných cukrů jako jsou lžičky, které si každé ráno přidáváte do kávy, nebo cukry ukrývající se v dresinku vašeho „zdravého“ salátu a jogurtové tyčince – způsobuje tvorbu molekul AGE a ničení vedlejších bílkovin.
Nejzranitelnější na poškození jsou bílkovinová vlákna kolagen a elastin, udržující pevnost a elastičnost vaší kůže. Po poškození se tyto vlákna mění z pružných a odolných na suché a křehké, což vede k vráskám a polevující kůži.

Podle studie, publikované v časopise British Journal of Dermatology, tyto s věkem související změny začínají ve věku okolo 35 let a pak rychle přibývají.

4. Přestaňte kouřit
Cigaretový kouř je jeden z vůbec nejsilnějších vlivů způsobujících rychlejší stárnutí, díky svým 4 000 potenciálně jedovatým látkám. Chronické vystavování se tomuto kouři, se spojuje s řadou s věkem souvisejících onemocnění, jako jsou tvrdnutí tepen, plicní fibróza a jiné nemoci.

5. Nenahrazujte cigarety e-cigaretami
Odolejte pokušení nahradit klasické cigarety používáním elektronických cigaret. Tato aerosolová zařízení zkoumá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) z důvodu různých zdravotních hrozeb. E-cigarety často šíří benzen, což je stejná složka přispívající ke stárnutí, jaká se uvolňuje z těch nejvoňavějších svíček. V aerosolech z e-Cigaret byly nalezeny i karcinogeny a toxiny ovlivňující reprodukci, jako jsou formaldehyd, olovo, kadmium a nikl.

5+1. Přestaňte pálit vonné svíčky
Výzkumníci z časopisu Trendy molekulární medicíny zjistili několik pravděpodobných ,,gerontogenů“, faktorů z prostředí urychlujících proces stárnutí. Vaše oblíbená vonná svíčka může způsobovat, že stárnete rychleji, než je normální.
Při pálení vonných svíček z parafínu nebo sójového vosku v uzavřených prostorách se uvolňují různé rakovinotvorné, stárnutí urychlující chemické látky, jako jsou benzen (označován za gerontogen) a toluen. Většina vonných svíček se vyrábí z parafínového vosku, do kterého se přidávají syntetické vůně. Parafín i vůně pocházejí z ropy.
Toxické svíčkové saze mohou setrvávat v celém vašem domě po dlouhou dobu, mohou se dokonce akumulovat ve vašem vzduchovém filtru. Když pálíte svíčky, zkontrolujte, že jsou vyrobeny ze 100% včelího vosku, vybavené pro mnohem čistší hoření bavlněnými knoty.

do češtiny připravila aluška.org 2020 / ze zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho DOPLNĚNÍ ČLÁNKU 2020-10-15 03:41:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ps. k bodu č. 5 volně žijící ryby?? rozhodně doporučuji jen tuzemské produkty, ze zahraničí jen bajkal, kaspické moře, s rezervou černé moře, baltické moře…vyjímečně středozemní a černé…..všechny ostatní lokality jsou toxicky zamořené rťutí, radiací z fukušimy…a chovy v zajetí je to jak s ,,kuřaty,, vysoké hladiny růstových hormonů…ty ostatně jsou již běžně i v pitné vodě a k tomu doplním i hormonální antikoncepce..
z ryb nejlépe ty, co mají pohyb v proudící vodě..nebo dravce, např. pstruh, štika..kapr je hodně cítit ,,bahnem,, žije spíš na stojaté vodě…prostě rybu s energií..

tečka: základem je obnova a tvorba mladých kmenových buněk..tzn. mít v pořádku trávící trakt a střeva…hlídat si obě trávící prostředí, držet doporučené ph pro každé..viz. žaludek 1,2-2ph, následuje záklopka a pak tračník..zde asi od 9-12 ph.add.
doporučuji lépe prostudovat nenasycené mastné kyseliny a kde je najdeme…3-6-9 vazby s těmito řetězci, vyvážené a nejlépe stravitelné z rostlin..namátkou:
len, konopí, mák..vlašský ořech…nebo použití výživových doplňků pro domácí zvířata např. vitamíny A, D3, E (přípravek aquavit, dříve hydrovit) chovatelé znají…
dále proti stárnutí je nutné detoxikace od látek: hliník, rtuť a další těžké kovy….perfektní jsou: borůvky, brusinky, celer, chřest, ředkev, koreandr…a dd.
pěkný den m*

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-10-15 13:57:44
Ikona diskutujiciho
sipka

A čo stredovýchodný atlantik, odtial je väčšina konzerv sardinky a pod.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-10-15 10:36:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Losos sa pestuje na farmách a je to jedna z najjedovatejších potravín na svete.

Chápem že v článku sa píše o divokom aljašskom lososovi ale pochybujem že niečo také zoženiete, niekedy sa pod takýmto názvom ukrýva obyčajná treska zafarbená na ružovo či oranžovo, tak pozor na nórskeho lososa.

Ikona diskutujiciho DOPLNĚNÍ ČLÁNKU 2020-10-24 01:57:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

PS. k dotazu v diskuzi: ano, téměř všechna moře..vyjímkou jsou již dříve uvedené lokality..bajkal a čistá jezera v rusku, kaspické moře, kde bude víc soli, s rezervou, ale použitelné černé moře, baltické moře, středozemní moře..
přednostně naše horské řeky, dále od zemědělsky obdělávané půdy s možností splachu ornice, hnojiv. opatrně na řeky ve středním a dolním povodí, čističky neumí odstranit mikroplasty a použité hormonální produkty, antikoncepce, složky léčiv…byť se čistota voda za 30let velmi zlepšila a prostředí také. podniky pracujucí s kyanidy, těžkými kovy, dále popel a další odpady co se dříve ,,házelo,, do řek..
nedávné velké nehody např. na maďarské ,,tisze,, únik kyanidů při loužení-kaly z těžby zlata a teď čerstvá nehoda na bečvě..někdy úniky kolem neratovic, lovosic, ústí n. l….
chápu, že hodně lidí má rybu rádo a doslova na ní ujíždějí, labužnící..
osobně mám rybu tak max. 4x za rok, většinou pstruha, nebo štiku…zatím jen kaspické moře, nebo bajkal, když už nejste rybáři, nemáte čas…a lovíte v marketech, dejte si alespoň práci s nabídkou a oblastí, odkud ryba pochází..
viz.
https://www.vitalia.cz/clanky/ryby-z-fukusimy-nechte-to-na-na-nas-rikaji-veterinari/
https://www.svscr.cz/chcete_vedet_kde_rybicku_ulovili/

pro ty línější:
rybí výrobky označené FAO č. 21 pocházejí ze severozápadního Atlantiku, nebo FAO č. 37.1, 37.2 a 37.3 ze Středozemního moře, anebo FAO č. 27.IIId z Baltského moře.
vyhněte se oblastem s jiným označením

pokud jste odvážnější, berte alespoň vše, mimo tichého oceánu..a tzv. farem..rybu né moc starou, čím starší, tím více nastřádá…

dodatek, může se zde vyjádřit i někdo z rybářů, zajímavý názor bych uvítal…

otázka mořské řasy, ústřice, kraby?? bude to asi podobné,
za mě ne, jíst, co nám vyrostlo ,,nejblíže,, a tak max. do 500km? zaslechl i názor..někdo tvrdí do 20-30km od bydliště…kompromis jsou max. sousední státy: slovensko, madarsko, rakousko, německo, polsko
je to věc názoru a osobního přístupu..díky za čas
MICHAL K.73

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek