Jste emocionálně unavení?

17.12.2022 v Psychologie 5

Jak emocionální únava ničí vaši náladu a kazí atmosféru
Když nad vaší psychikou zvítězí únava a přetaženost, opustí vás energie a vy začnete zažívat celkovou slabost, která se pak těžko odstraňuje, protože tuto úpornou únavu vyvolává chronický stres. Chronický stres a s ním spojená úzkost vyvolávají zvýšenou hladinu hormonu kortizolu a to postupem času člověka psychicky i zdravotně zničí, pokud se s tím včas nic neudělá. Deprese je také spojena s únavou, protože ji může vyvolávat právě chronický stres.Někdy si to možná ani neuvědomujeme, ale problémové vztahy a opakující se nepříjemné zážitky v našem životě jsou zásadními příčinami naší celkové únavy. Každodenní volby, i ty malinké, které se zdají být skoro zanedbatelné – pokud se nerozhodujete podle svého instinktu a toho malého hlásku uvnitř vás, který neomylně říká co ano a co ne – vedou k trvalé nespokojenosti a nakonec vyústí v emoční únavu.

Někteří lidé zažívají dno tohoto stavu jako úzkost, ztrátu sebekontroly, depresi, nebo dlouho přetrvávající smutek.

Lidé, kteří trpí emoční únavou, si často své příznaky ani neuvědomují. Proč?
Tímto druhem únavy obvykle trpí vysoce empatičtí a citliví lidé. Citlivost totiž vyčerpává všechny naše emoční zdroje a nezbývá nám pak nic, co bychom mohli dát druhým lidem. To často vede k tomu, že takový člověk žije v izolaci a hodně si hlídá hranice. Jeho citlivé srdce se není ochotné otevřít, protože za A je vyčerpané, za B nechce být znovu zneužíváno, nebo zraněno, za C nechce se už dále vyčerpávat, chce si energii schraňovat.

Pokud se poznáváte, pak je velmi důležité, abyste si udělali čas a prozkoumali, co je ta díra, která vám žere energii a vytahuje z vás mentální sílu. Věnujte tomu velkou pozornost a odstraňte to, nebo to napravte. Rozhodnutí ponechat nepříznivé okolnosti takové, jaké jsou, může být formou sebesabotáže. Omezí vás v tom, abyste skutečně žili svobodný život.
Některé problémy se dají řešit snadněji a jiné hůře. Pokud jste v tak těžké situaci, která není ve vaší režii a není ve vašich silách ji vyřešit a napravit, požádejte o pomoc a buďte trpěliví, některé problémy k řešení vyžadují určitý čas, u obzvláště zapeklitých životních situací to mohou být roky. Mezitím se snažte pracovat se svou psychikou.
Funkční „trik“, který je dobré používat, je ideálně každý den udělat něco, co buď situaci alespoň trošičku malinko posune, nebo co vám dá alespoň pocit, že pro to něco děláte. Pokud dokážete dělat alespoň minimum, kterého jste schopní, obrovsky se vám díky tomu psychicky uleví a budete svoji situaci mnohem lépe snášet.

Pokud si nejste úplně jistí vaší situací a pokládáte si otázku, proč jste vlastně unavení, zkuste tento postup
1. Jakmile v nějaké situaci zjistíte úbytek energie, i kdyby jenom malý, je to signál. Zapište si to, postupně vám vznikne seznam.
2. Když necítíte motivaci nebo chuť něco dělat, upřímně se zeptejte sami sebe, proč. Jakmile cítíte, že něco jde proti vašemu pocitu, tak to berte jako nápovědu.
3. Vaše tolerance se snižuje kdy? Pokud se děje něco stresujícího, sledujte, jak klesá úroveň vaší tolerance. Přesně v tu chvíli analyzujte, proč vám klesá energie a jste kousaví. Pokud je to od nějaké osoby, pokud možno co nejsoucitněji (ale nahlas) projednejte tento problém. Nebo se srovnejte sami se sebou. Mnohdy se stává, že lidé žijí se spoustou problémů, které ve skutečnosti připravují sami sobě.

Trocha sebereflexe nezaškodí
Udělejte si čas a zeptejte se sami sebe:
Jaké základní činnosti a chování vyjadřují vaše nejhlubší záměry?
Jaké okolnosti by vám poskytly optimální podmínky pro uspokojení vašich potřeb a naplnění vašich očekávání?
Co chcete od druhých lidí a od sebe?
Co vás na vaší práci nebo zaměstnání nejvíce uspokojuje, co vás nejvíce frustruje, co je nejtěžší, co není snadné?
Jaká jsou vaše nejtěžší dilemata, konflikty a rozpory?

Abychom překonali pocit emoční únavy, musíme si nejprve uvědomit, co jej způsobuje. Pokud jste vysoce citlivý nebo empatický člověk a přemýšlíte, zda trpíte emoční únavou, snad vám dnešní článek napověděl. Zkuste také pozměnit výživu, na dobré stravě totiž vaše zdraví, duševní i tělesné, stojí.

Bylinky, kameny a potraviny, které pomáhají proti duševní únavě
Oblíbené a odzkoušené jsou Mimosa Albizzia, Mucuna, Třezalka tečkovaná, Rhodiola, Moringa, Maca, Kakao, Spirulina, Chlorella, Omega 3 mastné kyseliny.

I polodrahokamy vám mohou poskytnout vibrační léčení pro změnu bolavých emočních struktur. Je to zejména přírodní křišťál, který se ve fázi nedostatku energie, nebo při stavu duševního vyčerpání, uchopí do ruky. Poté je třeba ho na 20 minut dát vyčistit pod proud studené vody (návod na čištění přírodního křišťálu je zde).

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Standa 2022-12-17 12:27:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek perfektně odráží náladu dnešní epochy. Psychicky znavená ve všech nuancích je snad celá naše planeta a většina populace si klade otázku, kdy už skončí všechno zlo na Zemi.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-17 13:42:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Stando… doba je zlá. Držte se. Věřím že to nakonec překonáme.

Ikona diskutujiciho Kvítek 2022-12-17 13:43:13
Ikona diskutujiciho
sipka

To jo, otázka spíš je, jak NEBÝT unaven.

Ikona diskutujiciho Will 2022-12-17 13:42:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kéž by taková komplexní věc šla vyřešit jednoduše pouhým přečtením článku. Mnohé situace jsou hodně těžko řešitelné. Většinou vycházejí ze špatné životní volby která vedla k další špatné volbě a vyčerpání je výsledek. Některé chyby ani nejde vzít zpět, prostě se staly. Přesto děkuji za snahu podpořit a navést na správnou cestu.

Ikona diskutujiciho Amigo 2022-12-17 13:44:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Perfektní článek Alu. 🌻

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek