Jste jiní? Žádný strach. Nezapadat do většinové společnosti je v pořádku

9.2.2023 v Poselství 10

Být stejný jako všichni ostatní je hrozná nuda
Máte někdy pocit, že vůbec nezapadáte do této společnosti? Třeba když jdete nakoupit, přistihli jste se při pohledu na všechny ty nezdravé potraviny v nákupním košíku někoho jiného a divili jste se, jak tohle někdo může svému tělu udělat? A čtete si etikety výrobků, zděsíte se často co v tom je a zhnuseně je pak vracíte zpátky?
Když vidíte lidi, kteří slepě následují ostatní, aniž by se vědomě zamysleli nad tím, jestli skutečně dělají dobře, je vám z toho celkem nepříjemně? Jdete raději svou vlastní cestou, kterou jste si promyšleně vybrali a víte že je pro vás dobrá a zdravá, místo toho, abyste šli stejným směrem jako všichni ostatní? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ano, tak rozhodně nejste sami.Lidé, kteří se snaží zapadnout do společnosti a přizpůsobit se jí, jsou jedni z nejpoddajnějších a nejkontrolovanějších lidí, jaké kdy potkáte. Mají pud automaticky následovat své stádo a jsou silně ovlivněni názory ostatních lidí, místo aby si formulovali své vlastní názory. Zdá se, že je více zajímá, co si o nich myslí ostatní lidé, než jak se cítí oni sami. Pro konformisty je jediným potřebným kritickým myšlením názor jiných lidí.

Uvědomujeme si, že většina všeho, co nás v historii učili, je buď lež, nebo nějaká forma propagandy. Velká část naší skutečné historie a původu nám byla skryta, přestože konkrétní důkazy ukazují, že lidstvo je na Zemi již stovky tisíc let. Je to součást vymývání mozků, kterého se nám dostává prostřednictvím indoktrinačního systému, běžně označovaného jako povinná školní docházka.
Pokud zpochybňujete jakýkoli oficiální příběh, který se učíte ve škole, pak se na vás pohlíží s despektem, protože nevyhovujete státem sponzorované propagandě.

Jako studenti máme tendenci nezpochybňovat autority a ochotně přijímáme poučky svých učitelů jako pravdu. Naše mysl se stává povolnou, aby tyto poučky bez posouzení odříkávala, aby člověk mohl odmaturovat.
Při provedených experimentech s konformitou bylo zjištěno, že se většina lidí přizpůsobí očekáváním skupiny, i když ví, že se skupina mýlí. V psychologii je to známé jako Aschův experiment.

Když chodíme do školy, nejenže se žáci přizpůsobují očekáváním učitelů, ale i učitelé se přizpůsobují výuce propagandy a agendy, přičemž mají jen malou svobodu odchýlit se od státem určených učebnic.

Lékařský průmysl se v tomto neliší. Celostní medicíně se lékaři ani neučí a nemají dovoleno používat jiné metody a postupy, než ty předepsané.

V našich médiích můžeme slyšet zejména propagandu, hrůzostrašné příběhy, přičemž celkem chybí konstruktivní zprávy. Prostřednictvím televizních reality show a reklam je lidem říkáno, co si mají myslet, jak se mají chovat, co mají jíst, pít, poslouchat a nakupovat. Televize je z velké části zodpovědná za způsob, jak jsou televizní diváci zformováni a zmanipulováni k jejímu předobrazu. Například typická reklama se vám nesnaží prodat pouze výrobek, ale prezentuje také image a společenské očekávání.

Reklama například neprodává jenom limonádu, ale prodává s ní zároveň i sex, sexuální narážky, stereotypy, systémy přesvědčení, hodnotové systémy, cílí na určitou skupinu lidí které to chce prodat a zároveň oznamuje, co cílová skupina obvykle dělá a jak má správně vypadat.

Reklama vám nebude vyprávět o toxicitě hliníku v plechovce, o geneticky modifikovaném chmelu a nebude ukazovat lidi, kteří nepatří do její cílové skupiny. A prakticky všichni jsou tam vždy šťastní a usměvaví, když se vám snaží tento výrobek prodat, abyste viděli, jak vám to zlepší život, když si to koupíte. Aktéři v reklamě se obvykle účastní nějaké extrovertní skupinové aktivity, což vám podvědomě říká, že pokud nejste společenský extrovert, pak se do společnosti vlastně nehodíte.

Reklama není nic neškodného, neustálým opakováním se vám hluboce zaryje do podvědomí a formuje vás více, než jste ochotni si připustit, nebo uvědomit. Znělka z reklamy na aviváž, nebo sýry babybell, které jste slyšeli v televizi před 20ti lety, vám dodneška můžou hrát v hlavě, když ten výrobek potkáte v obchodě. Pokud si chcete zachovat zdravý rozum, zbavte se co nejdřív televize, ale nečekejte, že tím problém skončí, protože vaše hlava se bude muset detoxikovat dlouhodobě od těch nesmyslů, kterými vás nakrmila.

Proč vás okolí znevažuje, pokud slepě nenásledujete dav
V psychologii se často zrcadlí to, čeho se lidé vnitřně bojí. Například když někdo řekne, že nenávidí jiného člověka, obvykle to znamená, že mu ten člověk připomíná či zdůrazňuje něco, co nadávající nenávidí na sobě.

Když neděláte to samé co většina, dáváte tím této většině najevo, že pro vás není dost dobrá a že ji neuznáváte. A protože jsou tam lidé s nízkým sebevědomím, samozřejmě si to přeloží jako osobní útok. Proto jste zesměšňováni a napadáni.

Pokud vás nějaká konkrétní osoba uráží a kritizuje, nejprve si ověřte, co to je za člověka, než si takový výrok vezmete osobně. Například můžete zjistit, když prolezete její osobní profil na Facebooku, že prakticky všechny její lajky má na celebritách a filmových hvězdách, což je uctívání druhých na základě toho, že jí to nakázala televize a odráží to množství času, které tráví jejím sledováním. Když hodně lajkuje různé předměty, vychytávky a módu, vyjadřuje to materialistické sklony.
Pro takového člověka je to, za koho se před ostatními vydává, důležitější než zjištění, kým skutečně je – duchovní bytost prožívající lidskou zkušenost.
Když se společnost otřese a přestane být tak předvídatelná a stabilní jako doposud se všemi svými výdobytky, zasáhne to takové lidi mnohem víc než ty z nás, kteří nezapadají. Jejich ego, ješitnost, nevědomost a neschopnost být otevřený odlišnostem je odrazem toho, čeho se bojí. Je pro ně snazší nadávat ostatním lidem do hlupáků, než se podívat do zrcadla.

Buďte sami sebou
Znáte seriál StarTrek? Pan Spock v jednom dílu prohlásil: „V šílené společnosti se šílenci zdají být příčetní.“

Nekonformní lidé častěji používají kritické myšlení a budou zkoumat nová témata, aby našli vhodnou odpověď. Určitě se nebudou slepě spoléhat na to, že například naše dozorové orgány na všechno dohlédnou a nikdy by třeba nedovolily, abychom požívali škodlivé látky, jako je aspartam, acesulfam K, glutamát, GMO a fluorid.
Lidé, kteří se chovají nekonformně, také častěji hledají odpovědi uvnitř sebe, protože rychle přijdou na to, že vnější odpovědi jsou často čisté výmysly, lži, nebo jsou morálně nepřijatelné.
Tento druh bdělého myšlení a zodpovědného vědomého přístupu k životu vede k tomu, že člověk vede kvalitnější a mnohem zdravějí život, než dav. A to je obrovská životní hodnota.

Pokud máte pocit, že nezapadáte, ale vaše jednání je ohleduplné, zodpovědné a založené na lásce, pak jste na správné cestě a není důvod mít z nesouhlasných výkřiků těžkou hlavu.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-02-09 01:17:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

moc hezké 🙂 já už jsem na kecání do mýho zelí imunní xD

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-02-09 07:21:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při čtení jsem si vzpomněl na scénku, kdy Smolík vysvětluje princip reklamy; ty staré študácké komedie – Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše,… jsou aktuální stále….

Ikona diskutujiciho Pavel 2023-02-09 08:31:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za nádherný článek.

Ikona diskutujiciho AaQby 2023-02-09 09:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek pro krásný den. Celé je to radost číst, děkuji.

Ikona diskutujiciho Anežka Al 2023-02-09 12:41:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já tv .Mám občas zapnuté .Ale naučila jsem se to nevnímat . A raději mám rádio dvojku .A co se týče té společnosti .Ano nezapadám . 😀 A nevadí mi to .Ba naopak já si v tom lebedím .Nejvíce byla překvapená má tchýně .Ted už nevím o čem byla řeč .Že je mě úplně jedno co si o mě myslí ostatní . A už tuplovaně je mě jedno co si třeba budou myslet naši sousedi o našem balkoně .Kroutila nad tím hlavou .A eště zeptala .To myslíš opravdu vážně .Zase jsem jí přikývla že ano . Byla z toho pav .Jen takoví malí příklad .A světe div se .Když se ptala sousedů .Bylo jim opravdu jedno co máme nebo nemáme na balkoně . Popravdě .Tv je jedna velká lež manipulátorů společnosti .je to vidět hlavně na dětech a i dospělí .Oblíbená věta společnosti kde si sami neumí utvořit názor je .Ale v tv říkali . 😀 A zase by to bylo na jeden příklad .:D

Ikona diskutujiciho Amigo 2023-02-09 13:14:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu super! 👍

Ikona diskutujiciho martin ****** 2023-02-09 15:51:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No já nezapadám nikam, poněvač mám drzost nad vším přemýšlet a to se nikomu nelíbí. (A takoví lidé by měli viset.)

Ve školství se člověk opravdu nic nedozví, ani v tom odborném, vše jsem se doučil sám, protože se zajímám přirozeně narozdíl od jiných. Ani učitelé obborných předmětů toho moc nevědí. Když se přestanou učit nesmysly, tak se může školní docházka zkrátit. Školství je největší žrout volného času, který Vám nedá pokoj ani po pracovní době. Zrovna u toho odborného vzdělání by chtělo udělat, aby byli studenti vedeni ktomu, aby se o svůj obor samostatně zajímali. Také by se měli různé profese ukazovat dětem už na prvním stupni zš, aby si mohli najít nějakou i tvořivou volnočasovou aktivitu i základ pro budoucí studium.

Zrovna u těch reklam se spoléhá na to, že se lidem zatemní mozky. Proč mi u hybridního motorového spouštěče zdůrazňují, že ušetřím až 75% místa, když to k úspoře místa primárně neslouží, ale k častému spouštění motorů do 3kW, na nic jiného se to nehodí, pak se spoléhají že si nikdo nevšimne, že to stojí 10x víc než stykač.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-02-11 19:45:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mňa reklamy nikdy moc nespôsobili ale ako decká sme boli závislí na 3 veciach – kartičkách hokejistov, obrázkov áut zo žuvaciek Turbo a Pogoch. To bola jediná možnosť ako sa zabaviť s inými i cudzími deckami, buď sme si vymieňali tie kartičky, obrázky alebo hrali o Pogy. Takže keď mi babička dala peniaze utekal som do papiernictva si kúpiť kartičky hokejistov. Dnes len nechápem že som vyhadzoval peniaze za niečo tak bezcenné, aj keď čo má vlastne skutočnú hodnotu…

Ikona diskutujiciho Danny 2023-02-12 19:39:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při té pasáži, kde se píše, že lidi nesnáší ty, kteří se neopičí po ostatních, jsem si vzpomněla na dystopický román Kallocain – všem vřele doporučuji. Tam je postava – Edo Rissen, který nežere propagandu a uvědomuje si moc dobře, že žije v totalitě. A hlavní hrdina – jeho podřízený v práci a ovčan – ho nesnáší, i jiní ho nesnáší, protože na něm cítí, že je odlišný než oni. Četla jsem tu knihu dvakrát a právě ten Rissen je jedna z mála literárních postav, se kterou jsem se dokázala kdy ztotožnit (bohužel až moc dobře).

„Kam jsem dal oči, že jsem si nikdy nevšiml, jak osobitá důstojnost se skrývá v tom civilním a ležérním člověku, který mi vždycky připadal tak směšný. Důstojnost, která nemá nic společného s prkennou vojenskou důstojností právě proto, že spočívá v dokonalé lhostejnosti k tomu, jak na lidi působí.“
„Vím jenom, že chorobní rodiče a učitelé vychovávají ještě chorobnější děti, dokud se chorobnost nestane normou a zdraví odstrašujícím příkladem.“

Ještě doporučuju Orwellovo Bože chraň aspidistru. Škoda, že to moc lidí nezná. Strefuje se tam do komercializace, chamtivosti, konzumu. Hlavní postava je vlastně opak toho, o co se snažím já a někteří další čtenáři tohoto webu. Ten jde totiž od nonkonformity a rebelství proti systému ke stádovitosti. 😀 Taková tragikomedie.

Ikona diskutujiciho Libor 2023-02-17 10:34:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný článek, pro hlubší porozumění doporučuji knihu Manfreda Spitzera Digitální demence.
Nepojednává pouze o hloupnutí lidí vlivem digitálních médií,
ale i obecně z psychologického hlediska o fungování mozku.
Sice zjednodušeně, ale pro začátečníka to stačí.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek