Kaizen: Japonská technika k překonání lenosti

10.3.2023 v Psychologie 5

I ti nejproduktivnější a nejúspěšnější lidé někdy bojují s leností. Jak ji překonávají? Odpověď může spočívat v oblíbené japonské technice.
Nedávná studie Stanfordovy univerzity zjistila, že Spojené státy jsou jednou z nejlínějších zemí na světě… Což je statistika, která mnohým pravděpodobně nepřijde moc překvapivá. Je to zlozvyk, který člověka brzdí v dosahování svých cílů a snů a zároveň přispívá k rostoucí epidemii obezity.Jediný způsob, jak tento problém překonat a odlišit se od zbytku populace, je vzchopit se a začít měnit svůj vlastní život ještě dnes.

Kaizen je technika, která je široce používána a přijímána již po generace a je založena na filozofii neustálého sebezdokonalování. Západnímu světu ji představil Masaaki Imai ve své knize „Kaizen: Klíč k japonskému konkurenčnímu úspěchu“ před více než 30 lety a přitáhla pozornost mnoha nejúspěšnějších mužů a žen světa.

Přestože si tuto praxi osvojilo mnoho podniků, je prospěšná ve všech oblastech našeho života, včetně našeho domova a našich vztahů. Myšlenka spočívá v tom, že budeme úspěšnější, když se každý den zaměříme na provádění malých, jednoduchých změn, místo abychom se hned vrhli na větší a propracovanější cíle.
Proč? Tyto menší cíle jsou mnohem méně vysilující a pocit úspěchu, který se dostaví po jejich splnění, pak poskytne další motivaci pokračovat ve změnách i nadále.

Pokud si například chcete stanovit cíl zhubnout, pravděpodobně se díváte na svou cílovou hmotnost. Možná chcete zhubnout 20 kg nebo dokonce 50 kg. Zvažte všechnu tu práci, kterou by bylo třeba vynaložit, abyste zhubli 50 kilo.

Z tohoto důvodu mnozí ani nezačnou, protože jsou už na začátku ochromeni tím obrovským úkolem, který je čeká.

Místo toho zkuste zaměřit svou pozornost na práci, kterou bude třeba vykonat právě teď, abyste zhubli jen půl kila, nebo úplně vynechte váhu a soustřeďte se jen na to, abyste začali chodit do posilovny, nebo si přidali k polední pauze procházku. Nebo si dneska přestanete sladit čaj.

Zaměření se na menší, snáze uchopitelný cíl neznamená, že jste omezeni pouze na splnění tohoto malého kroku. Každý z těchto malých kroků nebo minivítězství se bude sčítat, jak budete postupovat pořád dál.

Když tuto techniku použijete ve všech oblastech vašeho života, při budování svého sebevědomí, dosahování kariérních cílů, zlepšování svého zdraví atd., umožní vám dosáhnout vyšší úrovně osobního úspěchu.

Podívejte se na svůj život. Kterým oblastem byste mohli věnovat více pozornosti? Jaké příležitosti k růstu jsou k dispozici? Jakmile si tyto cíle určíte, začněte dělat malé krůčky vpřed. Jednoho dne budete zpětně šokováni tím, jak daleko jste se dostali.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-03-10 12:50:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kaizen funguje i v niektorých továrňach/automobilkách. Robotníci tam majú možnosť napísať ak dostanú dobrý nápad na nejaké vylepšenie a majú za to akože plusový bod. V skutočnosti tak továrnici kradnú ľuďom nápady. Ale pokiaľ sa tým niečo zlepší tak prečo nie /ale môže to i ľuďom strpčiť prácu pokiaľ je to blbý nápad/.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-10 13:02:50
Ikona diskutujiciho
sipka

To mě nepřekvapuje když se kradou i patenty 🙂

Ikona diskutujiciho Xind 2023-03-14 08:32:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten kaizen ma souvislost s lean5s nebo je to to stejne.. jako dobra metoda to 5s ale normalni lidi to delaji automaticky

Ikona diskutujiciho Jarka 2023-03-10 19:28:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mariankosmac máš pravdu s těma fabrikama a s těma nápadama od lidí…pak se někdo chlubí “ cizím peřím“

Ikona diskutujiciho Magdalena 2023-03-12 20:32:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někdy to není jen o lenosti ale i o životní energii kterou člověk věkem ztrácí a musí ji nejdřív doplnit aby měl chuť a sílu do další práce, sportu ,nebo koníčku.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek