Kamarád mého táty mě doprovodil domů na Den mrtvých. Problém je, že už byl v té době po smrti

26.3.2021 v Bytosti 15

Jsou dušičky nebo Den mrtvých pouhé lidové zvyky, nebo jde o tradice zakládající se na pravdě a zkušenostech našich předků? Skutečně je to doba, kdy se opona mezi světem živých a mrtvých ztenčuje a zemřelí nás mohou navštívit? Odpověď může nabídnout následující zážitek, který popsal jeden mladý mexičan.Chci se podělit o svou zkušenost, která se mi stala asi před patnácti lety. Tehdy jsem začal studovat a přestěhoval jsem se do města, které bylo daleko od mých rodičů a rodinného domu.
Můj táta znal jednoho muže, říkejme mu třeba „Tony“. Byl to jeho dobrý přítel, někdy mu pomáhal v práci a běžně jsme spolu trávili čas všichni tři.

Když mi bylo 17, přestěhoval jsem se tedy  do většího města, abych nastoupil na univerzitu a pak jsem každé dva měsíce jel navštívit rodiče, když byly prodloužené víkendy, nebo prázdniny.

Když jsem byl ve druhém ročníku, tento náš rodinný přítel Tony zemřel. Bohužel se upil k smrti. Táta mi to sdělil po telefonu, spolu s vysvětlením, jak se to stalo, nebo spíš co o tom slyšel.

Asi po 2 měsících, v Den mrtvých (Día de muertos*) jsem jel navštívit své rodiče. A také abych navštívil rodinnou hrobku, jak naše tradice káže.

*Den mrtvých je mexický svátek mrtvých spadající na katolické oslavy Všech svatých a Svátku zesnulých slavený od večera 31. října do 2. listopadu. V Mexiku je nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem, chápáným jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými.

Tehdy jsem úplně zapomněl na Tonyho smrt. K našemu setkání došlo proto, že jsem nestihl chytit autobus, který měl jet do mého rodného města. Další spoj byl nevýhodný, protože bych s ním přijel do cíle ve dvě ráno. Je to docela malé město, a protože jsem poblíž autobusového nádraží nenašel žádné taxi, rozhodl jsem se jít raději pěšky, než čekat na ten pozdější spoj.

Když už jsem byl asi pět bloků od domu svých rodičů, musel jsem přejít po mostě, o kterém místní lidé říkají, že na něm straší. Prý se tam zjevuje duch bezhlavého osla, který straší pocestné. Trochu jsem se bál, když jsem tudy měl procházet.

Ale najednou přijel Tony na kole (zapomněl jsem se zmínit, že pořád všude jezdil na kole) a zeptal se mě, jestli zrovna jedu domů z univerzity. Možná proto, že jsem měl původně plnou hlavu toho bezhlavého osla, úplně jsem zapomněl na fakt, že je Tony vlastně mrtvý!

Začali jsme si povídat, přešli jsme most a několik dalších bloků. Trvalo to asi 4 nebo 5 minut. Mluvili jsme o škole, o jídle v mém novém městě a podobných běžných věcech.

Poslední blok od domu mých rodičů mi Tony řekl: „Dobře. Musím jít támhle zkontrolovat ještě nějaké věci.“ Na to ukázal prstem jiným směrem, než jsme šli. A dodal: ,,Dávej na sebe pozor a vyřiď za mě tátovi pozdrav“.
Rozloučili jsme se a domů jsem dorazil sám.

Protože se to stalo hodně brzo ráno, šel jsem přímo do svého pokoje a dospal jsem do rána, abych rodiče nebudil. Až ráno, kdy jsem se chystal vyprávět svému otci o Tonym, jsem si vzpomněl, že už je vlastně mrtvý.

V tu chvíli jsem to rodičům neřekl. Ale o chvíli později mi otec sdělil, že mě viděl ráno přicházet. Ptal se, jestli jsem byl opilý, nebo tak něco, protože mě viděl „mluvit s nikým“.

Tak jsem mu to řekl. Myslím, že Tony přišel, protože jsem potřeboval společnost na tom mostě, kterého jsem se bál kvůli příběhům o bezhlavém oslovi. Proto jsem ani nevěnoval pozornost tomu, že mě doprovází někdo, kdo už zemřel. Tento zážitek mě neznepokojuje, naopak mi připadá docela zábavný. Takže děkuji našemu rodinnému příteli, že tam se mnou byl.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021

 Komentáře

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-26 08:10:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, já se právě Španělsky učím…děda měl podobnou příhodu…měl napsat článek do obecního spravodaje a u rybníku v naší obci se setkal s pánem, který věděl to co děda do toho časopisu chtěl napsat, ale neměl k tomu nějaky údaje či co, tak si povídali a o pár dní se ten článek vydal…po dalších pár dnech zavolal dědovi syn onoho pána, kterýho asi děda dal do zdrojů, a oznamil mu, že ten pán už je asi čtyři roky pod kytičkami….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-26 08:30:24
Ikona diskutujiciho
sipka

která to byla obec? 😀

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-26 10:07:44
Ikona diskutujiciho
sipka

U Prahy…radši moc víc neřeknu, to se jako trosku bojim…

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-03-26 16:25:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Cože 😂😂 hustý

Ikona diskutujiciho mikuláš gera 2021-03-26 10:23:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Môj zážitok je z podobného súdka …..

Jedni Dušičky som sa kvôli práci rozhodol neprísť domov zapáliť sviečky na hroby predkov.
Bol som kvôli tomu vcelku v strese a nebol som vtedy ani celkom triezvy.

Nakupoval som v supermarkete. Zrazu sa pri pokladni objavil starší pán v čiernych šatách a klobúku. Celý vyzeral ako spred niekoľkých desaťročí. Spýtal sa ma, či som ten a ten. Vravím áno. Vtedy som sa trocha objavoval v TV. Tak mu vravím, že má zrejme poznáte odtiaľ. A on, že nie.

Keďže som sa ponáhľal, viac som mu nevenoval pozornosť.

V tom čase ma čakali kľúčové osobné rozhodnutia. Doteraz neviem, či ma chcel pred niečím varovať, alebo pokarhať, že som neprišiel domov uctiť si predkov.

Rozhodne to bol veľmi silný zážitok, na ktorý podľa bežných pravidiel MATRIXU nie je vysvetlenie ….

Ikona diskutujiciho stenly919 2021-03-26 19:06:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé je, že se to všechno děje v Mexiku. Aluško, to schválně hledáš pouze ve zdrojích z Mexika nebo je to jen náhoda ? Protože když to shrnu, tak před delším časem se psalo o soše v kostele, co otevřela oči, pak tu byl případ té dívky, která nezetlela a je v kostele v Mexiku vystavena, pak ten případ baby jagy a taky ty čarodějnice a teď tenhle případ. Anebo je to Mexiko něčím vyjímečné ?

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-03-26 21:44:16
Ikona diskutujiciho
sipka

náhody… nebo se v mexiku nuděj 😀

Ikona diskutujiciho stenly919 2021-03-27 17:09:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi budu muset vyrazit do Mexika na výlet a za poznáním :). Je tu ještě někdo, kdo by do toho šel taky ?

Ikona diskutujiciho kutra 2021-04-12 09:20:35
Ikona diskutujiciho
sipka

V Mexiku je na venkově mnoho lidí, kteří nejsou zkažení vzděláním. Žila jsem tam šest let a poznala spoustu moudrých lidí, kteří nikdy nechodili do žádné školy. Zato běžně vidí skřítky a vnímají svět kolem. Takže se tam nic zvláštního neděje, jen lidé nemají tak vymyté mozky, jako máme my – „civilizovaní a vzdělaní“. Na to, abyste poznali takové lidi nemůžete do Cancunu nebo Mexico city.

Ikona diskutujiciho aťa 2021-03-27 11:47:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sestra s dcérkou, škôlkarkou, pozerali spolu prvýkrát rodinný album. Malá radostne ukázala na fotku starého otca a povedala, že toho uja pozná, že ten sedel u nich v kuchyni. Zomrel sedem rokov predtým ako sa ona narodila, presne 6 a pol roka.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-27 12:04:13
Ikona diskutujiciho
sipka

super 🙂

Ikona diskutujiciho Marie Anna Eva 2021-04-12 20:34:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou vyprávěl v našem českém rozhlase jeden taxikář svůj příběh. Před nějakou hospodou nabral tři kučafty. Všichni byli v černém a všichni celou dobu nepronesli ani slovo. První si poručil ďáblický hřbitov. Tam zastavili, on zaplatil, přelezl zeď a zmizel. Druhý si poručil prosecký hřbitov, vystoupil, zaplatit a zmizel. Taxikář, ač postavou Rambo se začal bát, ale našel odvahu a toho třetího se u dalšího hřbitova přímo zeptal, co to znamená. Co, no co? Všichni byli hrobníci a vraceli se z odborové schůze ROH (Revolučního odoborového hnutí) a každý do své lokality. Navíc ten první si zapomenul klíče, tak musel přelézat. Práce nepočká, tak museli jít ještě makat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-12 21:09:17
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 a je to pravda, nebo jenom anekdota?

Ikona diskutujiciho Marie Anna Eva 2021-04-12 21:22:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pochybuju, že by si to všechno ten taxikář vymyslel, protože hoodně dlouho z toho musel být vyklepaný.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-12 22:39:55
Ikona diskutujiciho
sipka

tak to je pak úžasná storka.. škoda že se to nestalo mně, to by bylo tučný video 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek