Když se nikde necítíte být doma: Jak najít místo, kam skutečně patříte

4.10.2023 v Psychologie 4

Najít místo, kam patříte, je klikatá cesta plná sebeobjevování a uvědomování si toho, co vlastně domov znamená. Když se člověk nikde necítí doma, užírá ho osamělost, pochybnosti a izolace. Člověk prostě potřebuje někam a k někomu patřit.Pokud tuto smutnou životní situaci zažíváte, možná vás překvapí, že v tom zdaleka nejste sami. Podle dotazníku společnosti IKEA téměř 40% Američanů nepociťuje sounáležitost se svým domovem.

Jak ale takový problém řešit? Průzkum poukázal na pět společných prvků, které jsou potřebné k tomu, aby se člověk někde cítil být doma. Jsou to: soukromí, pohodlí, vlastnictví, bezpečnost a sounáležitost.

To jsou ale všechno zejména materiální vlivy, které nemusí samy o sobě plně postačovat. Člověk by měl také najít odpověď na základní otázku: „Kdo jsem?“
Když se na žádném místě necítíte jako doma, je to proto, že nejste doma ve své vlastní kůži. Domov není jen fyzické místo, ale je to také stav bytí a vnitřního přijetí všeho, kým jsme.

Jak zjistit, kam patříte
Dopřejte si určitě pauzu od sociálních sítí. Neustálé sledování facebooku vás může pomýlit, takže začnete mát dojem, že taky musíte jako všichni ostatní pořádatvečírky a žili neuvěřitelně dokonalý život.
To, co většina lidí zveřejňuje na sociálních sítích, neukazuje celý obrázek, ale jen nějaký jejich vrcholný okamžik. Stejně jako když koukáte na trailer k filmu, ukazují vám jen ty nejlepší záběry.
Srovnávání se s ostatními je nejrychlejší způsob, jak se úplně připravit o radost. Přestaňte řešit jiné lidi a místo toho se začněte soustředit na sebe.

Choďte víc do přírody. Příliš mnoho času trávíme uvnitř a ve svých vlastních hlavách. Nedostatek fyzické aktivity prokazatelně zesiluje stres, depresi a výrazně tak přispívá k naší celkové nepohodě. Začněte chodit ven. Poslouchejte vítr, šustící listí stromů, cvrlikání ptáků a bzučení brouků. Přivoňte si k čerstvému vzduchu a až narazíte na dvůr s růžovými keři, zastavte se a přivoňte si k těm růžím. Sundejte si boty, ať ucítíte trávu nebo cement pod bosýma nohama.

Prožijte radost z domova, jehož jste nyní součástí: Planeta Země. Užijte si ten ekosystém a buďte v něm jako doma.

Vzpomeňte si, kdo doopravdy jste. Dejme tomu, že když jste byli malí, rádi jste tančili. To bylo předtím, než jste se starali o to, co si myslí ostatní lidé. To bylo předtím, než vám dospělí, kteří to s vámi přece mysleli dobře, řekli, abyste neskákal tak divoce, aby se vám sukně nezvedla a neukázala víc, než bych měla.

Kým jste byli, než vám všechny tyto hlasy řekly, že s vámi něco není v pořádku? Udělejte si výlet do své paměti a najděte své původní Já.
Vygooglujte, jaká hudba nebo filmy se hrály, když vám bylo pět, deset nebo 15 let a znova si je pusťte. Vraťte radostné okamžiky ze svého mládí a věnujte pozornost době, kdy jste se cítili jako doma.

Začněte se ptát sami sebe, kde je pro vás domov. Možná budete svými odpověďmi překvapeni.
Ať už jsme kdekoli, bereme se vždycky s sebou. Takže jediné místo, kde opravdu může být domov, je uvnitř nás samých.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Pavel 2023-10-04 07:35:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opět nádherný článek. Děkuji

Ikona diskutujiciho U modré kočky 2023-10-04 08:10:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherné s těmi filmy. Ty jsou studnicí zapomenutého a jsou součástí té terapie nalezení sebe samého.
Moje doma tam mám zcela jasně. U toho pána, co krájel ve stáji jablka na Štědrý den ve filmu Dostih. V tu chvíli, v ten čas.
Možná to byl jen prchavý okamžik tužeb po místě, kam bych utekla z domova (dnes mám ten pocit), ale je to rozhodně silné emoční „razítko“ z minulosti. Dál to zkoumám, dál svůj domov hledám, zprvu však v sobě.

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-10-05 16:59:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to smutné. Pro některé lidi bohužel celoživotní stav 🙁

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2023-10-05 17:00:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to těžký cítit se doma, když vás tam někdo utlačuje, nic tam není vaše, kdykoli vás můžou vyhodit a vy víte že není kam jít.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek