Ketogenní dieta může prospět i vašemu duševnímu zdraví

1.10.2022 v Výživa 11

Ketogenní dietu mnoho lidí považuje za kontroverzní. Někteří lidé jsou proti ní a jiní tvrdí, že je to svatý grál hubnutí.
Tento druh diety v podstatě spočívá v tom, že je sestavena tak, aby byla nízkosacharidová (záleží na tom, jak si kdo postaví jídelníček). Je to způsob stravování, který může být velmi prospěšný, pokud se provádí správně. Věci, které jíme, mají zásadní vliv na naše zdraví a v tomto případě je naše duševní zdraví jednou z věcí, kde může proběhnout veliká změna.Nízkosacharidová dieta v podstatě snižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi, což způsobuje, že se tělo obrací k tukům jako ke zdroji energie. Naše tělo následně přejde do režimu spalování tuků známého jako ketóza, což by podle obav mnoha lidí mohlo způsobit více škody, než užitku. Přesto to může být přesně to, co někteří lidé potřebují, aby si pomohli s věcmi, jako je bipolární porucha, schizofrenie a dokonce i úzkost.

Existuje poměrně dost studií, z nichž jedna pochází z roku 2013 a uvádí, že ketogenní dieta pomáhá stabilizovat nálady zúčastněných osob. Ve skutečnosti se jim podařilo překonat výsledky, kterých dosáhli jen díky lékům. To je šokující zjištění, ale samozřejmě je stále v počátečních fázích výzkumu.

Existují studie o ketogenní dietě a mnoha různých psychiatrických poruchách, které ukazují dobré výsledky. Jedna z nich z roku 2009, která byla provedena na ženě trpící schizofrenií s nadváhou, zaznamenala výrazné zlepšení jejích příznaků. Zprávy dokonce uvádějí úplné vymizení jejích halucinací.

Sice neexistuje žádný pevný důkaz, že to bude fungovat u všech lidí, ale ukázalo se, že je to docela slibná metoda, která by dokonce mohla tlumit i epileptické záchvaty u dětí.  Studie týkající se podobných věcí není snadné správně provést a je třeba zohlednit mnoho dalších faktorů. Celkově však vyplývá, že je možná nízkosacharidová dieta prospěšnější, než si myslíme.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Radeta 2022-10-01 01:54:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, děkuji Ti za článek.

Při jeho čtení jsem si vzpomněla na film, který jsem viděla před několika lety – Především nikomu neublížím. Režisér Abrahams se při natáčení filmu inspiroval osobní zkušeností s epilepsií svého syna, kdy se rodiče rozhodli synovi nasadit ketogenní dietu a on poté přestal mít záchvaty.

Půjčila mi ho známá, protože moje dcera měla také epilepsii i se záchvaty (naštěstí se z toho dostala i bez diety, nebere už ani léky).

Škoda, že ta známá tu dietu nevyzkoušela na sobě, trpěla totiž bipolární poruchou (už není mezi námi, tak už ji nevyzkouší).

Zajímalo by mě u té ženy, co po té dietě přestala mít halucinace, jestli musela potom držet tu dietu pořád. Zda se ten zlepšený stav udrží i když časem změní jídelníček nebo zda ji bude fajn jenom pokud bude dodržovat ketogenní dietu. V každém případě je to zajímavé.

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-10-01 08:59:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je pravda že jsem se v životě necítil psychicky líp než když jsem byl na keto. Jedl jsem hlavně zeleninu, maso a neslazený čaj.

Ikona diskutujiciho astrei 2022-10-01 10:34:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mluvil jsem o tom s kamarádkou, co studuje medicínu a ta tvrdí, že je ketodieta blbost, protože se člověk jen zbavuje své vody, proto hubne.

Ikona diskutujiciho Roman 2022-10-01 10:46:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je hodně blbá když mluví o věci které očividně vůbec nerozumí. Nechápe jak pracuje metabolismus a zřejmě neumí ani počítat.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-10-01 10:48:58
Ikona diskutujiciho
sipka

To dává velký smysl. Samozřejmě že když se z jídelníčku vyloučí CUKR, tak odchází z těla pouze voda. Co je v té škole učí. Nechápu. A takto hloupí lidé mají pak někoho z něčeho vyléčit. 🙅

Ikona diskutujiciho Terezie M. 2022-10-01 10:51:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Byla jsem na keto a úžasná zkušenost. Postupem času jsem bohužel polevila, protože jsem začala mít monotonní jídelníček který mě znudil a když jsem někam šla měla jsem problém vybrat si z jídelního lístku abych neporušila svůj režim. A pak to už jde samo. Držím se sníženého příjmu cukru abych nenabírala ale už to není keto. Souhlasím že jsem opravdu měla skvělou náladu.

Ikona diskutujiciho vap 2022-10-01 14:47:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám bohužel zkušenost, že žádná dieta mi nedala dostatek energie, kterou už takhle postrádám.Po dietních jídlech se chvíli po konzumaci cítím skvěle, pak nastávají hypoglykemické problémy a naprostá vyčerpanost, chodím jak mátoha, nejsem schopný se vyjadřovat, působim zmateně, tělo se dostává do celkové křeče, cítim se jak ve svěrací kazajce.Ve své přiblblé najivitě jsem si za mlada navíc myslel, že se jedná o ten vyšší duchovní stav.(zlo-duchům, co mi tohle vnukli, bych prokopl ksicht a vylámal zuby).Zelenina je ve skutečnosti dost těžká na trávení i když se to nezdá.Po takových syrových ředkvičkách nebo zelí krkám půl dne-to asi není v pořádku.
Po mátovém čaji mám třeba žáby v žaludku, pořád tam bublá a nechce se slehnout.Mám naprosto poje-aný metabolismus.
A neudělám s tím nic.To je právě důsledek toho omílaného energetického obtěžování, ale to stejně nikdo nepochopí, to by si každý musel alespoň den prožít můj stav, pak by mluvil jinak.

Ikona diskutujiciho M 2022-10-01 20:34:54
Ikona diskutujiciho
sipka

pre vap: a skusal si sa odčervit? mozno len chovas pasomnicu. nie su len energeticke parazity ale aj fyzicke. kazdy nejaku potvoru chova, len o tom nevie.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-10-01 21:57:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Začervení je hodně pravděpodobné. Doporučuji tohle: https://www.centrum-bylin.cz/Trigelm-Paracleanse-intenzivni-trifazova-protiparazitni-kura
výborné. kamoš po tom vykadil škrkavky

Ikona diskutujiciho vap 2022-10-02 12:49:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky.Jo, zkusím to.Jinak jsem kdysi chodil na plasmový generátor, ten také něco zničil.

Ikona diskutujiciho Katka 2022-10-03 11:21:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tou náladou při ketostravě to můžu potvrdit. Ale jak u koho. Jeden místo podzimní každoroční deprese měl výbornou náladu a byl to nový člověk (sport, nekuřák skoro abstinent), druhý (nezdravý celkový způsob života) naopak uzavřený do sebe, nekomunikoval. Já se cítila dobře, ale to já pokaždé, když omezím cukry, ke kterým jednou za pár měsíců vždycky sklouznu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek