Evropská Komise pracuje na návrhu zákona, který by v podstatě zakazoval šíření osiva mezi drobnými zemědělci i zahrádkáři.
Zahrádkáře a drobné zemědělce staví do role velkých pěstitelů, kteří by museli mít registrované každé semínko, které vsadí do země. Může omezit potravinovou suverenitu jednotlivých států, regionů a skupin a omezuje svobodnou volbu spotřebitelů potravin, kteří se pak stávají závislými na velkých osivářských firmách.
Pokud by byl tento návrh přijat, došlo by k striktním omezením uvádění osiv a rozmnožovacího materiálu do oběhu, a to jednotně v rámci celé EU. Takovéto požadavky mohou vyhovovat zemědělské velkovýrobě, ale významně snižují možnosti zemědělců uchovávat tzv. farmářská osiva, a také zahrádkářů, drobných pěstitelů a organizací, které se věnují záchraně a uchování starých odrůd.
Velká administrativní zátěž – způsobená požadavkem registrace každého osiva – by znemožnila drobným zemědělcům pěstovat na svých polích zeleninu, obilí a další plodiny z osiva z předchozí sklizně nebo od sousedního zemědělce a stavěla by tuto činnost na hranici zákona. Totéž by platilo i pro zahrádkáře či nově oblíbené komunitní zahrady. Ti by pak mohli pěstovat pouze z registrovaných semen pocházejících od velkých osivářských firem.
V praxi by to např. znamenalo, že si sousedi nemohli vyměnit přebytky svých sazenic rajčat anebo nesměli použít na zahrádce jako sadbu své brambory z loňska.
Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné, uniformní odrůdy. To odporuje například požadavkům na odrůdy pro ekologické zemědělství. Odrůdy pro ekologické zemědělství musí být plastické, šířeji založené a tím dobře přizpůsobivé pro nejrůznější polní podmínky.
Návrh by omezil druhovou i odrůdovou rozmanitost kulturních rostlin, stejně jako naše společné kulturní dědictví v podobě starých a krajových odrůd, zpochybňuje udržitelné potravinové systémy a ekologické zemědělství. Toto nařízení se přímo týká všech farmářů, drobných zemědělců i zahrádkářů, které svými ustanoveními staví mimo zákon, ale také spotřebitelů, kterým omezuje možnost svobodného výběru potravin.
GENGEL, o.p.s., PRO-BIO LIGA a PRO-BIO RC Moravská brána odmítají tento návrh nového nařízení EU o osivech a dalším rozmnožovacím materiálu, a proto napsali otevřený dopis komisaři, zastupujícího Českou republiku a apelují na něj, aby tento návrh odmítl. Tento návrh, který předložilo Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO) se bude, podle slov Komise, projednávat dne 6. května.
Otevřený dopis evropským institucím proti tomuto návrhu můžete podepsat online zde: www.seedforall.org. Petici proti nařízení lze podepsat zde.
Zdroj: PRO-BIO LIGA / Tento text byl převzat ze serveru Agris.cz
Kam dál:
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****