Jedno z nejoblíbenějších zvířat, přesněji magických bytostí, které okouzlí mladé i staré, je krásný bílý kůň s kouzelným rohem, jednorožec. S touto kouzelnou bytostí je spojeno mnoho příběhů. Od historických záznamů po mýty a legendy, kde najdeme zmíňky o jeho vzhledu, magických vlastnostech a atributech.
Setkání s Jednorožcem
Dnes rozkoumáme co nejvíce aspektů jednorožce a začneme s dostupnými bájemi a historickými záznamy.
Historie a legendy
Jednorožec je zmíněn v mnoha řeckých textech mnoha spisovateli. Předpokládalo se, že jde o exotickou bytost podobnou koni, která sídlila ve východní části světa, povětšinou v Indii.
Ctesias byl první, kdo se ve své knize Indika zmínil o existenci jednorožce. Popisuje jednorožce podobné divokým oslům s velkým rohem na čele přibližně o délce 70 cm s černým, červeným a bílým zbarvením.
Strabo zmiňuje, že v oblasti Kavkazu existuje divoké zvíře nazvané ,,monoceros“, který je popisován jako rohatý kůň s hlavou podobnou hlavě jelena, ale nesoucí pouze jeden roh.
Cosmas Indicopleustes uvádí ve svých denících ze 6. století, že viděl mosaznou sochu jednorožce v paláci v Etiopii, kterou popsal jako prudké divé zvíře, které může uniknout nebezpečí díky síle svého rohu.
Pokud bylo zvíře pronásledováno, skočilo i ze srázu a přistálo tak šikovně, že byl veškerý šok z pádu absorbován jeho rohem, což mu umožnilo uniknout z nebezpečí.
Kromě toho byly objeveny pečetě, které zobrazují jednorožce, v dochovaných artefaktech po civilizaci z doby bronzové (Harappská kultura, sídlila v poříčí řeky Indu), která žila v oblasti dnešního Pákistánu a Afghánistánu. Nalezenou pečeť, která je dnes k dispozici v Indickém muzeu v Kalkatě, lze vidět níže:
Středověk a Jednorožec v křesťanství
Od starověku do středověku a renesance se příběhy o tomto tvorovi začínají mírně měnit. Důraz na existenci tohoto stvoření můžeme najít v biblických pramenech. Vidíme podobizny jednorožce na náboženských obrazech, které mají křesťanský nádech.
Existuje příběh o tom, že jednorožce přitahují panny a může jimi být chycen. Mnozí vidí paralelu mezi tímto příběhem a příběhem o vtělení a pojetí Krista.
Jednorožec se stal symbolem čistoty, ochrany, božské inkarnace, věrnosti a dokonce cudnosti.
Da Vinci v jednom ze svých deníků napsal, že jednorožec zbožňuje spanilé dívky, lehne si k nim a usne s hlavou položenou v jejich klíně. To byl také údajně nejlepší způsob, jak jednorožce polapit.
Jednorožcův roh Alicorn
Existuje mnoho bájí o lovu tohoto magického stvoření a ukořistění jeho rohu, kterému se říká ,,alicorn“. Roh měl údajně magické vlastnosti, které mohly vyléčit jakoukoliv nemoc a měl schopnost neutralizovat jedy.
Pokud se roh dotkl šálku obsahujícího jakoukoliv tekutinu, měl neutralizovat veškerý jed, a proto bylo mnoho králů i bohatých lidí oklamáno ve snaze získat předmět, který měl zachránit jejich životy.
Zabít zvíře, které mělo být inkarnací čistoty? – Čisté sobectví! Samozřejmě, že mnoho rohů a předmětů vyrobených z údajného jednorožčího alicornu, bylo ve skutečnosti ze slonoviny.
Jednorožec jako totemové zvíře
Někdo by mohl namítat, že by se podoba jednorožce šamanovi nikdy neukázala, a takový totem by měl být správně interpretován jako kůň. Někteří lidé však interpretují toto vzácné stvoření ne jako koně, ale skutečného jednorožce, který má své vlastní jedinečné schopnosti a nese speciální poselství.
Čtěte také:
Meditace pro poznání totemového zvířete
7 Znamení která prozrazují, že máte šamanské schopnosti
Jednorožec žádá, abychom zůstali silní v naší víře. Působí jako připomínka čistoty, která dlí v každém z nás. Andělská jiskra, aspekt, který je ve všem živém a spojuje nás s božstvím. Čistá a bezpodmínečná láska je naše součást.
Kromě toho působí jednorožec jako léčitel, který dokáže odstranit jedy na energetické úrovni, které jsme v sobě mohli nashromáždit.
Autor Dr. Steven Farmer ve své knize „Průvodce duchovními zvířaty“ uvádí, že podoba jednorožce působí jako připomínka našich uměleckých talentů a kreativity, a vyzývá nás, abychom je vyjádřili.
To je spojeno s dětstvím a pocitem bezstarostného přístupu. Život je zábava. Jednorožec působí jako připomínka naší osobní síly a vyzývá nás, abychom ji tvůrčím způsobem vyjadřovali. Zjevení podoby jednorožce je znak toho, že máme svěřit důvěru v neviditelný svět duchů a požádat ho o pomoc, pokud je třeba.
Jednorožčí kouzlení
Podle dávného čarodějného učení je jednorožec Monoceros strážcem vody a měsíce. Také přináší uzdravení, emoční stabilitu a pomůže nám ke štěstí, spojení s božstvím a s životním prostředím. Jednorožec údajně může ženám pomoci při snaze o otěhotnění a při porodu. Také hlídá a chrání malé děti.
Jednorožec je velmi dobrý duch. Může být přivolán různými vizualizacemi a rituály.
Jednorožec přináší:
Ochranu
Čistotu
Lásku a romantiku
Vedení
Plodnost a ulehčí porod
Spojení s duchovním světem, zejména s vílami a živly
Otevření lásce a božství
Spojení s přírodou
Jak přivolat jednorožce
Jednorožci prý milují řebříček (Achillea millefolium). Je to rostlina se skvělými léčivými vlastnostmi a údajně jeho květ vábí jednorožce, aby k vám přišli.
Čarodějky měly pro přivolání jednorožce speciálně určená kouzla, například ,,kouzelný váček“
Ten obsahuje květ řebříčku, kousek přírodního křišťálu a květ sporýše lékařského (Verbena officinalis). Váček se pak nechá ovanout kouřem z kadidelnice, ve které se zapálí myrha a poté namočí do mořské vody.
Rituál doprovázelo i zaklínadlo, jeho přesný obsah se bohužel nedochoval a je otázka, jestli je vůbec nutné znát ho zpaměti pro dosažení správného efektu.
Váček se pak nechával za úplňkové noci venku na bílé desce, která se posypala bílými okvětními lístky růží. K tomu se zapalovalo 9 svíček pomazaných Myrhou a Jasmínovým olejem, které se nechaly dohořet až do konce.
Čarodějky pak za odměnu nechávaly venku jablko pro jednorožce pokaždé, když jim pomohl.
Jednodušší metoda je jednoduše zapálit svíčku a požádat jednorožce o pomoc.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020
Poslední komentáře
-Ivča To jsou jen pozemská měřítka. Jestli člověk skutečně…
-armag Osud samozřejmě existuje, alespoň ty největší životní křižovatky…
-armag Ach ty osvícený člověče, nediv se, že mnozí…
-***** Máš pravdu, ale je to tam zmíněné, reagoval…
-astrei swingař