Lehat si večer k usínajícím dětem není zlozvyk

24.4.2020 v Psychologie 8

Mylné představy o kontaktním rodičovství jsou důvod, proč se mnozí rodiče vyhýbají nočnímu poležení usvých dětí. Kontaktní rodičovství (KR) znamená jednoduše pěstování zdravého vztahu, který mohou děti rozvíjet se svými rodiči. Týká se prohlubování pouta mezi rodičem a dítětem.

Kritici celá léta tvrdí, že kontaktní rodičovství dělá děti emocionálně nestabilními a neschopnými zvládat své emoce. Jsou přesvědčeni, že děti, které jsou silně navázány na své rodiče, mají sklon i při pouhém krátkém odloučení propadat záchvatům zuřivosti. Mnozí rodiče se proto snaží čas a množství fyzického kontaktu, které dětem za tímto účelem umožní, omezovat. V přesvědčení, že to má destruktivní vliv na výchovu dětí. Jsou přesvědčeni o tom, že ukládání dětí na noc udělá děti trvale závislými na jejich přítomnosti při usínání.Odborníci říkají, že není nic špatného na tom, být v noci se svými dětmi
Výzkum Susan Krauss Whitbourne, profesorky psychologických a mozkových věd na University of Massachusetts v Amherstu, dokázal, že z dětí, o které se rodiče starají, s větší pravděpodobností vyrostou mentálně vyrovnaní a úspěšní dospělí.

,,Když oddělíte oblíbené přehánění od objektivněji orientovaných vědeckých studií, je to právě citlivý přístup, který v dětech pěstuje fyzické a psychologické zdraví,“ napsala v Psychology Today.
,,Z rozsáhlého výzkumu opravdu víme, že kontaktně vychovaní dospělí lidé mají poté šťastnější životy, které jsou méně poznamenány konflikty. Existuje dokonce výzkum, který naznačuje, že jsou sami i lepšími rodiči.“

Článek napsaný Stacey z blogu Fotbalová máma zobrazuje pocity viny, s nimiž se setkává většina rodičů kvůli tomu, že netráví se svými dětmi dost času:
,,Mami, lehneš si ke mně? Pouze na chvilku? A po mnohé noci to tak je.“ napsala. ,,S manželem se snažíme dostat dívky do postele co nejdříve, abychom mohli dokončit své povinnosti předtím, než si sami půjdeme lehnout. Je snadné si myslet, že jsme natolik zaneprázdněni, že si nedokážeme najít čas lehnout si na několik minut ke svým dětem. Nebo jste možná slyšeli ty, kteří tvrdí, že je to zlozvyk.
Ale kdesi vzadu v hlavě slyšíte slabý hlásek – tak jako já – který šeptá: Tuto chvíli už nikdy nevrátíš. Ten hlas je neodbytný. A říká pravdu.“

Většina rodičů se nesnaží sdílet postel se svými dětmi, ani strávit pár minut na jejich posteli ze strachu, že je zadusí. Společné spaní (které se liší od zdílení postele) má své přínosy i rizika, ale na krátkém večerním objímání vašeho dítěte, dokud neusne, není nic špatného. Prohlubuje vaše vzájemné pouto a vytváří v dětech emocionální jistotu a důvěru.

Některé starší ale stále platné důkazy dokonce prokázaly, že děti, které byly svými rodiči silně zanedbávány, měli menší mozky než ty, které rodiče milovali a laskali. Naopak děti, které rodiče laskali, mají menší pravděpodobnost, že budou v dospělosti dysfunkční a celkově lépe si počínají i ve škole.

Než půjdeme dál, něco si vyjasněme. Znamená to, že pokud například nespíte u svých dětí, povede to k horšímu vývoji jejich mozku? Ovšem že ne, rozhodně to však ukazuje, že láska či její nedostatek mohou mít jisté důsledky, a to velmi vážné, i když jen za určitých okolností.

Minuty důvěry navíc
Podle Stacey je trávení těch posledních minut dne s vašimi dětmi důležité, neboť jednou přijde čas, kdy to přestanou vyžadovat. Možná začnou mít pocit, že svými rodiči nejsou milované a přivyknou ve své mysli akceptovat tu klamnou, drsnou realitu.

,,Na jednu noc,“ poddala jsem se. Po špičkách jsem se vrátila do pokoje a spatřila svou nejmladší dceru, jak zhluboka dýchá a má zavřené oči. Již téměř spala.
Téměř okamžitě mě tam ale vycítila a na rtech se jí zjevil úsměv. ,,Mami,“ zašeptala. ,,Můžeš mě ještě obejmout?“
,,Pravdaže.“ Řekla jsem a vlezla si k ní do postele.
Šťastně vzdychla a téměř okamžitě usnula. Hluboko v hrudi se mi rozbušilo srdce. Toužila jsem, aby ta chvíle trvala navěky. A já jsem o ni téměř přišla.“

Podle výzkumníků Patrice Marie Millerové a Michaela Lamporta Commons z Harvardovy lékařské fakulty, patří k benefitům kontaktního rodičovství menší vystavování stresu a méně problémů s duševním zdravím.
,,Dalším důležitým psychologickým benefitem je bezpečná navázanost, což je sklon dítěte vyhledávat kontakt s rodičem, když pociťuje stres a nechat se tím kontaktem účinně utěšit,“ řekli.
,,Výsledkem účinnější regulace emocí a bezpečné navázanosti je, že se děti účinnější angažují v neodmyslitelných úkolech potřebných ke zdárnému vývoji, jako jsou vztahy s vrstevníky a učení.“

Rodiče by měli zavrhnout názor, že noční trávení času s dětmi je udělá neschopné a závislé
Kontaktní rodičovství může sice na první pohled působit jako shovívavé, ale nikdo neříká, že byste při výchově tímto způsobem nemohli své děti za něho potrestat, či jim vštěpovat základní životní hodnoty.
I pokud jste zaneprázdněný rodič, který tráví celý den v práci, je strávení deseti až patnácti minut s vašimi dětmi když usínají něčím, co si budou navždy pamatovat.

připravila www.aluska.org 2020
podle zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-24 01:57:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mám k tomuhle, díky dětským a pozdějším traumatům v rodinném kruhu, velice narušený vztah a přesně proto nechci nikdy děti, ale… snad i při svém necitu můžu říct, že na spaní s dětmi opravdu nevidím nic špatného. naopak mi to připadá uplně přirozené. uklidnit je, než usnou, nenechávat je hned samotné. něco jim přečíst. nemělo by to být snad normální?? i svojí šeltičku chvilku hladím než usne, aby byla v klidu a cítila se milovaná. sice je to zjednodušené přirovnání, ale přijde mi to podobné. starám se o ní jak o mimino a mám k ní podobně blízký vztah, tak s dítětem to musí být podobné. ten pejsek si pro to dokonce ke mně chodí sám, prostě přijde s ospalýma očičkama a ťupně do mě čumákem, jestli bych s ní ještě před spaním nebyla, je to hrozně hezký… jsou neskutečně chytré 🙂 tím chci říct, že si neumím představit tohle nedat pejskovi, natož to nedat dítěti:(

Ikona diskutujiciho Kamista 2020-04-24 07:55:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máme 2 děti (2 a 4 roky) a oba tímto způsobem uspáváme. Vždy si já, nebo manžel lehneme k dětem, přitulime se, řekneme pohádku, pohladime a děcka hned spí. Je to fajn pocit po celém dni když divočily, tak najednou ve společné m objetí spokojeně oddychují… Takže článek mě potěšil. Když se totiž občas o tom bavím s jinýma maminkama, tak některý říkají jak jejich děti už od jednoho roku usínají sami v postýlce,jak jsou šikovný. A ty metody jak toho docílit jsou dost hrozny- nechat děcko vyřvat, že si za pár dní zvykne ( nic jinýho mu totiž nezbývá)

Ikona diskutujiciho 54alice 2020-04-24 08:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trochu mimo téma skor otázka ci by si urobila rozbor filmu Constantine. Pustam si ho za sebou uz niekolki krat je tam tolko toho povedaneho ze na jedno pozretie to clovek ani nestihne vnimat. Vela věci mi pride ze o tom hovořila Indigova divenka. Ale nepochopila som okrem ineho postavu Gabriela. MAl by to bit piodla biblie anjel. Je to dobry ci zli “ hybrid“ jako ich Constantine vola. Mne sa skutocne taka bytost v minulosti zjavovala, ale mala som z nej dojem ze je destruktivna a nechcela som aby Gabriel chodill lebo robil věci ktore boli zvlastne. ALe o tom nechcem teraz. Zarazilo ma, ze tam je Melichar. Tu postavu som nepochopila vobec. Vo filme Povedali ze andele a demoni nemozu do nasho světa ale su tu hybridy. No toto by som potrebovala vysvětlit. Lebo doteraz sa o nich hovořilo ze su s nami naprikla andele strazny. Ale povedal ze boh nie, je to chlapec ktori pozoruje mraveniste a žiadny plan s nami nema. A nepochopila som postavu Naita černocha v klobuku ktori stále opakuje ze on je neutralni a nemoze sa přiklonit na ziadnu stranu. V minulosti bol ale Šaman. NO proste vela mi je pochopitelne ale vela nie. Tak ci by si bola ochotna pomoct rozborom filmu. Je tam vela povedaneho ale nie vsetci vieme citat tie odkazi. Dakujem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-24 08:09:27
Ikona diskutujiciho
sipka

V Constantine je toho řečeného hodně, ale pořád musíš mít na paměti, že je to jenom film. fikce. Příběh. Není to dokument. Všechno proto nemusí dávat smysl nebo sedět s realitou.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-24 08:22:24
Ikona diskutujiciho
sipka

díky za tip na film. hmh, zas Keanu Reeves, tyo 🤔

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-24 12:45:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Constantine je krásný film,ale je to film.Třeba jak se tam říká,že andělé ani démoni do našeho světa nemůžou,tak hned nějak na začátku Constantine vymítá démona z jedné posedlé.Ale myslím,že je tam celkem pěkně ukázané,že člověk nikdy nesmí spáchat sebevraždu.Co se týká Gabriela,to jsem taky úplně nepochopila,ale Tilda Swinton byla v té roli naprosto dokonalá.Znáte fim Dogma z roku 99? Ten je super,a nejlepší je mlčenlivý
Bob,ten řekne za celý film jen dvě slova (tedy v češtině)

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-24 15:22:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirvano,jestli myslíš,že píšeš dlouhé komentáře,tak tě můžu uklidnit.Klidně můžeš psát ještě delší,za a)to tady myslím nikomu nevadí (až na nějakou vyjímku)
b) dnes na tadesco napsala komentář nějaká kami,a ubezpečuju tě,že proti té jsi úplný břídil.Já fakt myslela,že ten komentář nikdy neskončí. A ještě ty tvé jsou naprosto srozumitelné pro každého :).

Ikona diskutujiciho Majka 2020-04-25 14:37:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kontaktně vychovávána obě své děti intuitivně.Dceři je již 20 let.A ano asi tak do 15 let měla problém s odpoutáváním se ode mne-nechtěla jezdit na tábor ani přespávat někde jinde.Pak se to ale zlomilo a teď je na tom lépe ,jak ostatní stejně staré děti.Je sebevědomá,ví co chce,hodně cestuje ,nebojí se ničeho ,jde tak do všech svých plánů a tím si plní své sny.Společné usínání a povídání si před spaním vytvořilo mezi námi silné pouto,které nám pomohlo překonat nesnáze v pubertě.Obě děti se mi se vším svěřují a společně hledáme řešení problémů.V dnešní náročné a uspěchané době je usínání s dětmi možnost ,jak neztratit jejich důvěru hlavně pro období puberty

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek