Lidové pověry, ve kterých jsou ukryty magické znalosti

28.12.2022 v Symbolika 15

Jsou lidové pověry založeny na pravdivém základu a zkušenostech našich předků, nebo jde o pouhou bujnou fantazii? Až 25% lidí je v nějaké míře pověrčivých a některými pověrami se řídí. Ostatní to mají spíše za pohádky. Přesto mnohé z pověr, které možná i vy považujete za zábavný výmysl, ve skutečnosti vznikly na základě znalostí, které pramení ze skutečné magie. Dnes si představíme některé z nich.Černé kočky nosí smůlu
V historii byla černá kočka spojována s různými významy, podle místa a období, ale nejvýrazněji přetrvává víra, že černá kočka = smůla. Hlavně pokud člověku přeběhne přes cestu. Jsou ale i pověry, které říkají, že obecně jakékoli kočky, i ty černé, mohou přinést štěstí lidem, kteří se s nimi setkají, nebo je vlastní.
Pokud tuto víru vysledujete až k druidům, zjistíte, že byly kočky spojovány jak s dobrými, tak se špatnými změnami v našem životě. Jak tedy získaly černé kočky temnou pověst? Druidské pověsti tvrdí, že černé kočky jsou převtělené lidské bytosti, které jsou trestány za zlé skutky, jichž se dopustily. Jejich trest má být ten, že jsou nuceny žít v kočičí podobě.

Ve skutečnosti černá kočka varuje člověka před smůlou a neštěstím. Je to dobrý posel, který se člověku snaží pomoci. Někam jdete a přeběhne vám tím směrem černá kočka? – Nechoďte tam, bude to pro vás špatné. Černá kočka nenosí smůlu, ale cítí energiie a chce vám poradit.

Házení soli za rameno, aby se zahnalo zlo
Už vám někdy někdo poradil, abyste si hodili přes rameno sůl a chránili se tak před zlem a smůlou? Stará pověra praví, že ďábel se nejčastěji zdržuje nad vaším levým ramenem a nabádá vás k hříchu. Pokud si tedy hodíte sůl přes levé rameno, můžete tak ďábla a jeho zlý vliv zahnat. Něco podobného můžete vidět v rómské komunitě, kde se házení soli přes rameno používá k zahnání zoči (zlého oka), uřknutí a prokletí.
Údajně efektivní způsob, jak se ihned bránit proti černé magii, je mít po ruce sůl a jak to na vás někdo prskne, hned za sebe hrstku hodit a třikrát za sebe odplivnout.

Sůl ve skutečnosti opravdu pohlcuje destruktivní energii. Ponecháním soli v místnosti můžete odstranit temné a toxické energie. Sůl se také používala k odvrácení zla tak, že se nasypala na okna a dveře a ochránila tak místnost nebo budovu. Dodneška jsou známé a populární metody pro očistu domova nebo svého organismu za pomoci soli a nejenom moje zkušenost ukazuje, že nejde o pověru, ale že je sůl opravdu velice funkční prostředek, který je snadno dostupný a velmi univerzální.

Nechodit pod žebříkem
Špatné znamení, které je s tímto úkonem spojeno, ve skutečnosti nemá nic společného se samotným žebříkem. Rozložený žebřík totiž vytváří trojúhelník, což je velice mocný okultní symbol. A procházení přes trojúhelník ovlivňuje vaši duchovní energii. Destruktivně v případě, pokud jste u toho mysleli destruktivně, třeba jste se strachovali, nebo starali, stěžovali si, nebo byli naštvaní. Chůzí pod žebříkem tedy nutně nevytváříte smůlu, ale můžete si tím narušit energii, nebo nevědomky otevřít nějaký portál.

Česnek na ochranu před upíry
Je na tom něco pravdy? Budete se asi divit, ale česnek skutečně před upíry ochraňuje, dokonce je i oslabuje! Neuvěřitelná energie, kterou v sobě česnek má, je lidstvu známá již dlouho. Česnek je účinný v boji proti smůle, zlým duchům, démonům, dokonce i zlým a posedlým lidem, kterým nedělá dobře!

Aby vás česnek chránil, můžete ho nosit u sebe (stačí stroužek v kapse), pravidelně ho konzumovat, nebo si ho dát do postele. V pracovně, pokud tam na vás občas útočí zlá energie, také udělá službu. Až vám seschne, je potřeba ho vyměnit za čerstvý. Česnek bude silnější, když rostlinu před umístěním poprosíte, aby vám pomáhala.

Hodně podobný efekt proti energetickým parazitům a jinému neřádstvu má také hřebíček (koření).

Foukání do pampelišky
Vzali jste někdy v dětství odkvetlou pampelišku, něco si přáli, foukli do ní a sledovali, jak její semínka odlétají? Mnozí lidé vnímají pampelišku jako plevel, ale tato léčivá rostlina má velkou moc. Energie pampelišky je otevírací a očistná. Otevírá dveře pro splnění vašich přání, pomáhá otevírat dveře s novými příležitostmi. Když si něco přejete a fouknete na semínka pampelišky, vložíte do nich svůj záměr a odešlete své přání do vesmíru. Tímto způsobem vysíláte svoji energii vůle, kterou svěřujete do rukou duchů přírody a Vesmírných sil. Tato činnost bývá odměněna, zejména pokud tomu člověk skutečně věří.

Zakrývání zrcadla před spaním
Před usnutím byste měli zakrýt zrcadla v ložnici (ideálně i na chodbě), protože ve spánku jste nejzranitelnější a máte slabší bariéru mezi svým fyzickým já a astrálním světem. Někteří okultisté se obávali toho, co by se stalo, kdyby projekce vás samých v astrálním světě spatřila vlastní odraz. Prý by vás nastalý šok vrátil zpět do fyzického těla a náhlý návrat do těla může mít dlouhodobé špatné následky. Zakrytím zrcadel si tak někteří umožňují bezpečné cestování astrálním světem.

V této věci však můžete být v klidu. V astrálním světě jsou zrcadla poměrně zábavná atrakce, která ukazuje zvláštní věci a pokud umíte zůstat stoicky klidní ať se děje cokoli, je úplně jedno, co tam uvidíte. Náhlý návrat do těla je sice nepříjemný, zejména pro začátečníka, rozhodně to však není nic až tak hrozného, co by vás mělo poznamenat. Maximálně psychicky, až vám dojde, že vlastně nic o tomto světě a o sobě samých nevíte. To je celkem darda.
Problém je však jinde. Zrcadlo, na které vidíte z postele, z vás odebírá čchi a narušuje váš spánek. Také přes něj cestují temné bytosti. Zrcadlo patří do koupelny, maximálně na chodbu pokud chcete vidět jak vám to sluší než odejdete z domu, ale rozhodně si ho nedávejte do ložnice.

Házení mincí do fontány
Pokud máte ve městě kašnu, pravděpodobně jste si všimli, že se v ní hromadí mince. Říká se totiž, že pokud si něco přejete a hodíte do fontány minci, vaše přání se splní. Tuto myšlenku lze vysvětlit existencí vodních skřítků a víl ve vodě, z nichž každý z nich má moc měnit a ovlivňovat naše životy. Vhozením mince do fontány vlastně dáváte duchům oběť, výměnou za jejich přízeň. Říká se však, že mnoho duchů věnuje pečlivou pozornost energii, kterou v sobě mince nese. Proto se ujistěte, že při vyslovování přání máte jen ty nejlepší úmysly a nabíjíte ji dobrou energií.

Tuto znalost můžete využít i jinak. Pokud chcete pomoc vodních duchů, vydejte se do přírody, vyčistěte studánku nebo břeh potoka/řeky a pak je proste o pomoc. Uvidíte, že to bude mít jinou sílu, než hodit kov do umělého vodního díla, kde tito duchové stejně nejsou, protože jsou citliví na destruktivní energie.

Zaklepání na dřevo
Zaklepání na dřevo se dělá, abychom odvrátili smůlu, abychom nezakřikli něco důležitého, abychom si neodehnali dobrou příležitost tím, že o ní mluvíme dřív, než je to jisté.

Začalo to vírou, že v každém stromě je duch, který nás dokáže chránit a pomáhat nám. Když se v minulosti dělo něco špatného, kněz nebo kněžka tohoto ducha vyvolali a vyzvali ho, aby pomohl. Při vyvolávání ducha se klepalo na strom, aby se duch probudil. Dnes klepáním na dřevo napodobujeme tento proces a přivoláváme duchy stromů, aby nás chránili před smůlou.

Pokud chcete mluvit s duchem stromu, nemusíte na něho ve skutečnosti ani klepat. Stačí telepaticky navázat kontakt, příznivě reagují i na pohlazení kmene dlaní a laskavou myšlenku.

Čtyřlístek pro štěstí
První zmínka o čtyřlístkovém štěstí pochází od druidů z roku 1620. Druidové věřili, že jetel v sobě skrývá mocnou energii, dokáže ochránit před zlými duchy a obdařit štěstím ty, kteří ho vlastní. Nevzdávejte se tedy při hledání čtyřlístku pro štěstí.

Když se člověk zakousne do herbalismu a začne byliny skutečně studovat, zjistí, že co léčivka, to pověra o její ochranné funkci. Dalo by se v podstatě říci, že naši předkové spojovali pomalu každou druhou léčivou bylinu se silou zahánět zlé duchy, smůlu a zlo. Jetel, ačkoli vypadá nenápadně, je velmi hodnotná léčivá bylina, která obohacuje půdu o dusík a poskytuje potravu včelám.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Q 2022-12-28 10:14:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je zajímavé že i lidi co říkají že pověrčiví nejsou přesto do fontány tu minci hodí a čtyřlístky hledají. Pověry jsou s náma odmalička a někteří lidé si je už ani neuvědomují.

Ikona diskutujiciho LenQa 2022-12-28 10:18:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju za krásný a moc poučný článek 🙂

Ikona diskutujiciho stenly919 2022-12-28 11:30:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek, díky za něj Aluško, články o symbolice mám rád a zvláště takové jako je tento o lidových pověrách a zvycích. Ale články, kde rozebíráš filmy a klipy z hlediska symboliky jsou taky fajn. Tak se chci zeptat, máš někdy v budoucnu v plánu udělat i symbolický rozbor nového dílu Avatara ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-28 11:56:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli ho uvidím a jestli bude o čem psát, tak ano.

Ikona diskutujiciho Danny 2022-12-28 12:30:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O tom chození pod žebříkem jsem zrovna nedávno přemýšlela. Přišlo mi to ulítlé. Ale takhle už to dává smysl. Taky by mě zajímalo, jak je to s tím, že uvidět kominíka a chytnout se za knoflík přináší štěstí. To mi taky nikdy nedávalo smysl.

Ikona diskutujiciho Amigo 2022-12-28 18:11:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek je výbornej Alu. Hezkýho Silvestra 🌷

Ikona diskutujiciho petr 2022-12-28 18:12:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji. Aluska.org opět nezklamala. Články které tu vycházejí jsou opravdu inspirativní a dost si u nich odpočinu.

Ikona diskutujiciho astrei 2022-12-28 18:39:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já myslel, že když přes cestu přejde černá kočka, znamená to jen změnu v matrixu, ne varování před smůlou…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-29 17:49:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ses alespoň dozvěděl něco nového. Psala jsem o tom už mockrát.

Ikona diskutujiciho astrei 2022-12-29 20:25:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano dozvěděl, nějak mi to uniklo :). Díky!

Ikona diskutujiciho Pavel 2023-03-14 14:39:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud si vzpomínám tak změnu matrixu signalizovalo, pokud člověk uviděl kočku – sedící (jedno jaké byla barvy) – alespoň v tom filmu Matrix to tak bylo ukázáno. To, že může zejména černá kočka přejitím přes cestu před vám vás varovat to je dobrá myšlenka a asi není špatné se tím i řídit.

Ikona diskutujiciho Gulliver 2022-12-29 23:24:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přečteno jedním dechem. Moc děkuju za tu práci!

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2022-12-30 22:22:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

myslím že je taky důležitá zmínka o zrcadlech kolen nich se točí hodně pověr a je jich mnoho ikdyž mám k zrcadlům velký odpor sem nucen mít jedno zrcadlo v koupelně musim taky vidět jak vypadám před měsícem sem měl jednu noční můru tak sem šel o puljedny ráno do koupelny se trochu oplachnout studenou vodou kouknu do zrcadla a málem my vyskočí srdce za mym odrazem stojí ta samá čerdějnice co byla v té noční můře prudce sem se otočil a nic potom zpatky k zrcadlu nic nejsou zrcadla nějakým portálem

Ikona diskutujiciho OliOliJohnny 2022-12-30 23:41:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Veľmi zaujímavý a pekný článok. Ja mám niekedy zvláštne pocity pri tých zrkadlách. Ale závisí to samozrejme od situácie a aktuálneho rozpoloženia. Každopádne v spálni by som ho určite nechcel. Soľ sa mi zdá zo skúsenosti tiež super a mám pocit, že naozaj funguje. Cesnak tiež výborný. O púpave som to nevedel, určite skúsim. Čo sa týka štvorlístkov, tak tam mi z nejakého dôvodu nepáči tá štvorka. Keď som bol v puberte tak sme ich hľadali často. Mám kamarátku, čo bola na to špecialistka a tá viackrát našla aj päť lístok.

Ikona diskutujiciho tauri 2023-03-14 21:25:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám jeden tip na díl ze seriálu Černé zrcadlo. Další zamyšlení, kde žijeme?
Černé Zrcadlo S04E04
https://www.csfd.cz/film/214772-cerne-zrcadlo/538518-dj-na-odstrel/recenze/

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek