Lifidra, aneb gravitační anomálie v Řecku

7.5.2021 v Záhady 3

Mezi vesnicí Karya a letoviskem Leptokaria (Řecko) se nachází slavný kopec Lifidra, který je známý pro výraznou gravitační anomálii. Na tomto kopci teče voda směrem nahoru a autobus, vyřazený na neutrál, sám jede do kopce, místo z kopce, když ho předtím trošku roztlačíte.Není zcela jasné, jak kopec získal svůj název, protože pojem Lifidra není v mapách, ale pokud si chcete kopeček prohlédnout na mapě, v programu Google Earth je jako na dlani pod těmito souřadnicemi: 40 2’5,3“N, 22 31’2,2“E
Jindy můžete zmínky o kopci najít i pod názvem Leptokárie, podle města, u kterého se nachází.

Úsek od pravotočivé zatáčky k další levotočivé je dlouhý asi 150 metrů, gravitační anomálie se vyskytuje přibližně v rozmezí 60–80metrů a na úzké silnici je toto speciální místo označeno červenými nápisy na asfaltu.

Olymp je pohoří nacházející se v Řecku. Nejvyšší horou pohoří je Mytikas. Tyčí se nad Soluňským zálivem mezi údolími řek Pinios a Aliákmon. V řecké mytologii bývá označován za sídlo bohů.

Jak vlastně tohle záhadné místo našli?
V roce 2000 se zde opravovala a budovala silnice přes hřbet Olympského pohoří. Silnice stoupá a jsou na ní desítky ostře točených zatáček, takže zbudovat tuto cestu dalo dělníkům dost zabrat.

V jednom úseku, mezi dvěma zatáčkami, se dělníkům začaly dít podivné věci. Jindy spolehlivé přístroje geodetů v tomto úseku bláznily a ukazovaly pokaždé něco jiného. Korunou projevů tajemných sil byla událost, při které se nezabržděný válcovací stroj, který byl zepředu pouze zapřený klínem, aby se náhodou nerozjel dolů, rozjel bez řidiče směrem nahoru do kopce.

Silnice byla nakonec úspěšně dokončena, ale toto místo se stalo lákadlem pro seriózní výzkumníky, amatérské a profesionální záhadology, i pro zvědavé turisty. Nyní je z kopce atrakce, která láká lidi z celého světa, aby si na ní pustili petku s vodou, sledovali vodu tekoucí do kopce, nebo na vlastní oči viděli, jak tu jezdí odbržděná auta sama od sebe směrem nahoru.

Stoupání silnice mezi zatáčkami je dobře viditelné, dosahuje na 100m víc jak  30-40 cm. Nejde tudíž o žádný optický klam.

Je zajímavé, že se taková anomálie našla zrovna u pohoří Olymp, na silnici, která vede až pod jeho vrchol. Mohly by tyto zvláštní přírodní anomálie podpořit, nebo dokonce stát za vznikem legend o bozích žijících na Olympu, kteří umí konat zázraky?

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Ceneon 2021-05-07 11:34:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jde o optický klam, na mapě je důkaz, jasně zde vrstevnice klesají směrem k moři: https://mapy.cz/turisticka?x=22.5173734&y=40.0348770&z=17&source=coor&id=22.51737336045608%2C40.03482770520605

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-07 12:49:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Auta na videích stoupají nahoru do kopce směrem DOPRAVA k městu Lektokaria.

Stoupání silnice mezi zatáčkami je dobře viditelné, dosahuje na 100m víc jak 30-40 cm. Nejde tudíž o žádný optický klam.

Ikona diskutujiciho adri 2021-05-07 15:23:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tam jsem byla … paní průvodkyně říkala, že čím je věc těžší, tím jede nahoru rychleji. On ten autobus dost zřetelně nahoru jel … ale zrovna jsme u sebe neměli vodu, abychom se přesvědčili, ono to není vůbec takové terno, jak se z toho v článcích dělá, on ten kopec vlastně není ani moc do kopce …. mrk
jinak Olymp je krásný, je tam čistá voda, krásné potůčky

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek