Mám se stěhovat do starého domu a bojím se duchů. Co s tím?

10.9.2023 v Poradna 10

Je normální vídat občas duchy, nebo se setkat s neobvyklými jevy přípomínající strašení v domě? Má smysl se kvůli takovým incidentům znepokojovat? Dá se duchům vyhnout, nebo je ze svého bydlení úplně vyhnat? To vše je tématem dnešního článku, který vychází z mailové poradny webu aluska.org

Dopis:

Dobrý den, paní Aluško, jsem studentka a zdravotnický záchranář. Celý život jsem žila v racionálním smyslu života. Nyní pracuji rok a kousek na ARO ve velké nemocnici. Ať jsem chtěla či ne, dostala jsem se k problematice spiritualismu. Mojí reakcí bylo zděšení, strach, že všude kolem mě jsou duchové a všechny zvláštní zvuky (doposud v klidu vysvětlené jakkoliv) si sice vysvětlím racionálně, ale v koutku mozku mi utkví myšlenka na případné nadpřirozeno. Potýkala jsem se i s nově vzniklými úzkostmi, strachem spát ve svém pokoji sama a ztrátou bezpečí v doposud milovaných pokojích a domově (nutno podotknout, že to jsem si vytvořila sama ve své hlavě, z důvodu strachu z neznámého). Jsem mladá a přesto přijímám tuto razantní změnu pohledu na svět velmi pomalu.

Píši Vám, protože Vaše články na mě působí věrohodně. V současné době plánujeme s přítelem přestěhování se do velkého bytu. Byt je v obrovském baráku a dříve to byla továrna, jejíž majitelé byli v minulosti deportováni do vyhlazovacího tábora.
Kamarád říkal, že před 15ti lety, když v tom domě přespával, se jednu noc probudil z důvodu mrazení na zátylku. Spatřil dvě postavy, které při jeho obraném vytasení nože vylétly oknem. Také ve skladu běžně slýchal kroky, když tam po večerech pracoval. Před osmi lety ale prý údajně tyto incidenty ustaly.

Svůj postoj ke spiritualismu (pokud používám správný termín) jsem Vám popsala. Mám z toho respekt a strach. Mám důvod se obávat, že by se nám něco začalo v tom bytě dít? Plánujeme kompletní rekonstrukci i s úplnou změnou dispozice bytu (to jsem slyšela, že pomáhá). Měla bych preventivně oslovit nějakého odborníka, na „vyčištění“ bytu?

Pak bych se ráda zeptala, dalo by se počítat za projev něčeho nadpřirozeného když slyšíte ránu, jako kdyby něco spadlo o patro výše. Máme kocoura, většinou je to jeho skok, tentokrát byl se mnou v obýváku. Byl den. Moje mamka říkala, že to samé slyšela předešlou noc (ale vysvětlila si to mým pohybem). A prý snad za den občas takovou ránu slyší i dvakrát, někdy zas dlouho nic.

Naše zvířata (fena a kocour) jsou klidná, nikdy se nestalo, že by vrčeli či syčeli. Ve svém pokoji, kde jsem se po podivném pohybu tašky (dá se ale vysvětlit pohybem plastu-zkroucení po nějaké době, spadnutí přísavky ze skla) dosti dlouho bála, kocour zde ale pravidelně spí a hledá tam útočiště. Rodiče, kteří jsou v domě stále, nic nezaznamenali, spí klidně atd. I já (byť v domě už moc nepobývám) si po aklimatizaci na nové prostředí vždy z domova udělám pocitově útočiště, cítím se v bezpečí. Zkrátka dle Vašich článků nic nenasvědčuje, že u nás doma straší. Tvořím si to tedy v hlavě? Nebo je to jen slabý odvar něčeho nadpřirozeného?

Děkuji za odpověď a omlouvám se, zda jsem snad vytvořila dlouhý mail.
S pozdravem K.

Odpověď:
Dobrý den,
Možná by bylo pro vás lepší – nejsem si jistá jestli vás ta tématika prostě jenom šokuje, nebo vyloženě zajímá, tak ji studujete – zabývat se i jinými tématy, než duchy. Spirituálno není jenom o přízracích, nabízí i spoustu velice konstruktivních a krásných témat. Jako je nauka o energiích, o auře, různé návody jak tu energii vidět, jak ji šlechtit. Nebo tématika andělů, jak s nimi komunikovat, jak s nimi mluvit, jak sledovat znamení… nebo bytosti přírody. Nebo léčivá moc zvířat. Léčba hudbou, herbální medicína… ta tématika není jenom strašidelná, je v mnohém i krásná. Záleží ale na člověku, na co se nejvíc zaměří, čemu věnuje pozornost.
Když věnujete nadbytečnou pozornost strašidelným jevům, tak se potom bojíte, nastavujete si na to mysl. Když si budete číst o energiích, o přírodě a o krystalech, bát se nebudete, naopak vám z toho nově objeveného světa bude krásně.

K duchům bych chtěla na začátek zdůraznit jeden důležitý fakt, že duchové se pohybují neustále všude. Žijí v dimenzích, které nejsou vedle naší, ale procházejí skrz naši. Vy obvykle nevidíte je, oni nevidí vás… Občas se tyto světy prolnou, to jsou pak všelijaké zajímavé zážitky, třeba s duchy, s bytostmi, vidění do jiných dimenzí, jasnozřivé vize, posuny v čase atd. Ve snech také přecházíte do jiných dimenzí a astrálně cestujete v podobě ducha, je to přirozené a normální. Není důvod se toho bát.

Neexistuje prostor, kde by nikdy žádný duch nebyl a občas se s nimi setká skoro každý. I lidé, kteří na nic nevěří a jsou velcí materialisté, mají vzpomínky na nadpřirozené zážitky, jenom se s tím na potkání netasí. Nesvěřují se, protože se bojí, že si o nich ostatní budou vykládat, že jsou blázni. To vím velmi dobře, protože mně se takoví lidé svěřit nebojí 🙂 Dokonce jsou i mezi těmi, co vám budou vykládat, ať svůj zážitek nikde neříkáte, abyste nebyla za blázna… přitom to oni sami zažili také a přesně toho samého se bojí, tak to drží pod pokličkou.

Jsou samozřejmě místa a baráky, kde je duchů míň nebo víc, hodně taky záleží na energii daného místa, jací lidé tam žili dřív a jací tam žijí teď, změnou rezonance místa, se často mění i duchové, kteří se tam pohybují.
Já jsem vystřídala různé baráky. Třeba starý rodinný, tam strašilo pořád a HODNĚ. Byli jsme na to zvyklí a po letech jsme na to už ani nereagovali, žili jsme s nimi spíš v symbioze, zvrhlo se to jenom jednou. Ve druhém baráku nikdy nic, ale tam jsem možná jen nebyla tak dlouho. Také jsem žila v novostavbě, předtím tam byl jen jeden nájemce, jinak byla budova nová. A strašilo tam pravidelně. Pokud se nedělaly ochranné rituály, několikrát za týden tam cosi v noci dupalo na schodech.
V dalším domě strašilo naprosto brutálně, až za úroveň snesitelnosti. Po pár letech už byla situace tak hrozná, že jsem na to musela sehnat zařízení. Tím naštěstí problém skončil. Ale mám z toho místa nejhorší zážitky s domácím strašením.
Jak je to ale možné, když to byl nově dokončený dům a předtím se tam nikdy nebydlelo? Inu stavěli to lidé, kteří na sobě měli šílené energie, takže mi to tam možná nanosili. Možná občas něco slezlo z návštěvy. Také jsem měla podezření, že tam snad musí být nějaká cesta, portál pro duchy nebo křižovatka.
A to jsem přitom vykuřovala skoro pořád, s duchy si nepovídám a do života si je nezvu.
Kam s tím mířím… vy vlastně nikdy nevíte, do čeho jdete. Můžete mít starý barák kde bude klid a můžete mít novostavbu, kde vám budou duchové skákat po hlavě. Nejjistější je za 1. zeptat se rezidentů, to jste udělala, to je dobře, za 2. zkusit tam absolvovat pár nocí a zjistit, jak se tam cítíte, jestli se bojíte, nebo jestli vás tam něco bude otravovat.
Duchové se dají vykouřit (tady je návod a tady jsou na to propriety). Problém akorát je, že můžou mít důvod se na to místo vracet, pokud jsou tam připoutaní.

Pokud to byla pouze továrna, je dost dobrá šance, že tam žádný duch kotvu na samovolné vracení se mít nebude. Většinou je to tahá na místo kde žili nejdelší dobu svého života. Na místo, které mají podvědomě zakodované jako svůj domov, jako svoje sídlo, jako nějaký základní výchozí bod na tomto světě. A to většinou pracoviště nebývá, takže by tam teoreticky měl být klid. A jestli poslední setkání s duchem proběhlo před tolika lety, tak to by tam dokonce mohl být úplný klid.

Rekonstrukce je velmi dobrý nápad, to skutečně pomáhá. Často pomáhá i jenom vyhodit veškerý starý nábytek (když se třeba někdo stěhuje do domu kde mu předtím umřela bábi) a dát všechno svoje, nebo nové, a všude vymalovat. I pouhým novým nátěrem se staré záznamy přemazávají, nebo výrazně zeslabují.

Jestli má smysl tam zvát nějakého ,,odvaděče“? Kdo si zahrává s duchy, ten je většinou nosí i na sobě a navíc je toto odvětví plné šarlatánů. Pokud někoho zvát chcete, určitě dejte přednost někomu ověřenému, ideálně na doporučení, neriskovala bych ale neznámé lidi bez referencí.

Kdyby tam něco nakonec občas chodilo, vykouřit to a nepovídat si s tím. Když se tomu budete věnovat, dáváte tomu energii a tím to k sobě zase lákáte a zvete. Čím víc si člověk povídá s duchy, tím je pro ně viditelnější a tím víc za ním pak chodí a obtěžují ho.
Nejlepší je se smířit s faktem, že duchové zkrátka jsou, člověk občas někoho potká a nesmí si z toho dělat zbytečně velkou hlavu. Vzít to jako normální součást života.

s pozdravem
Alue

© aluska.org 2023Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-09-10 05:44:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Povídej mi o tom. Mně strašilo v bytě, když jsem byla malá(černé postavy v koutku oka, divné sny, dělo se mi i to jak jsi říkala, že někdo volal šeptem moje jméno), v dalším domě taky, až tady jsem se cítila v bezpečí… a ejhle 😀 už pár týdnů se děje, že ležím a najednou cítím, že něco prochází nebo stojí za mnou, prostě ten silný pocit v zádech. Netušim, proč se to najednou začalo zase dít, tohleto se mi dělo jenom jako malé. Snad se to zas samo odejde, doufám. Anebo je to jakýsi příznak třeba nějakého mého momentalního psychického přepětí, kdoví. O duchy doma zrovna fakt nestojim, pamatuju, jak je strašně nepříjemný se doma necítit v bezpečí, nesnášim to.

Jinak, Aluško, cca půl roku dozadu jsme mluvily v komentech o tom, že by se ti hodil článek o mojí prabábi léčitelce, kdybych ho sepsala. Jsem teď sice taková psavě neschopná, ale do tohohle bych se klidně dohnala, kdybys o to pořád stála. Babička si ještě pamatuje jaké to bylo s ní pracovat když léčila, děly se tam fakt věci, tak bych jí vyslechla a něco dala dohromady. Dodneška mi to přijde zajímavé, moc takových u nás v republice nebylo.

Ikona diskutujiciho prastrom 2023-09-11 12:34:35
Ikona diskutujiciho
sipka

určitě to sepiš, dokud ještě babičku máš. i se hodně dovíš, nějaké ty drby z minulých dob..

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-09-10 06:57:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Před vymalováním staré nátěry odstranit. Někdy je vhodné i obouchat omítku až na cihly a znovu zdi nahodit a natřít. Jen mě toto tak napadlo při čtení odpovědi, že by tento postup mohl udělat zásadnější změny…

Ikona diskutujiciho Marcel 2023-09-10 09:25:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne veľmi pomohla Aluška s návodom s vydymovaním bielou šalviou. Ale my sme nemali problém s duchmi, len v baráku, ktorý sme kúpili sme potrebovali dostať „energie“ po predošlých majiteľoch, ktorý sa rozviedli preč. Mne osobne to veľmi pomohlo psychicky. Odporúčam to vyskúšať.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-09-10 13:15:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to skvělé. Pálím to i proti blbé náladě, když projde někdo napruzený. 🙂

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-09-10 12:09:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pobyl som už v niekolkých starých domoch i ,,strašidelnom“ mlyne v Tatrách a nikdy tam nič nebolo, skôr naopak tam bolo celkom príjemne. Skorej len niektorí ludia majú predsudky k starým veciam / domom. Ako keď premietali film Čeluste bola potom strašná fóbia zo žralokov medzi luďmi tak i toto sa na nás nalepilo z hororov o strašidelných starých domoch. Energie okolo seba si vytvárame hlavne my sami. Keď niekto bude veriť že mu straší vo veži tak mu tam aj strašiť bude. Takže hlavne nemať strach, nie je z čoho.

Starý nábytok by som nevyhadzoval, pokial je to taký z čias keď sa ešte robil z pravého dreva (a má oblé hrany), to je už vzácnosť. Keď už nafotil by som to na Bazoš a daroval za odvoz. U nás chodí po dedine dodávka ktorá berie starožitný nábytok a obrazy, tak by som to dal im, oni vedia čo má hodnotu, čo neznalí ludia vyhadzujú. Deštruktívne energie sa zachytávajú na hranách, takže všeobecne nie je vhodné mať hranatý nábytok a práve staré skrine aké mali naše babičky, ktoré ešte robili rozumní majstri bývali zaoblené aspoň z jednej strany. Plus u starého nábytku nehrozia škodlivé výpary z lepidiel ako u nového.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2023-09-10 12:53:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

aluško duchové jsou někdy otravní nejhorší je když usínáš a níkdo to zašepta do ucha nebo něco schoděj ten přístroj bych od tebe ocennil

Ikona diskutujiciho BT 2023-09-10 20:37:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro K.
Vyhánění řekněme škodolibých Duchů, kteří si oblíbili nějaké místo a lidé o to ale nestojí. K tomu bylo doporučeno překonat je a vyčistit místo velmi silnými kladnými emocemi. A sice dva mladí lidé, co se velmi mají rádi, zamilovaní, se objímají, dívají se do očí a vše, co všechno takhle v klidu a čistotě mohou dělat.
Jak dlouho? Neposoudím, ale připadá mi to velmi logické, tento postup.
Jinak je dobré myslet na Anděly, ti znají jen dobro, jak známo. Připomínat si, že jsem kladně myslící a jednající člověk.
Atd.

Ikona diskutujiciho Krásenka 2023-09-12 20:48:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, díky za pěkný článek. Co si myslíš o Ivance Adamcové? Káže bludy? Iva řekla, že ty co jí nebudou poslouchat půjdou na druhou planetu za námi. Ona je prý osvícená.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-09-13 07:59:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, neznám ji, nevím co dělá a nechci ji hodnotit ani veřejně hanit.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek